• Romantický

Shinsaui poomgyuk (2012) (seriál)

Seriál prechádza troma etapami. Nazvala som ich podľa správania sa hlavnej predstaviteľky Seo Yi Soo. /// 1. Čakajúca Seo Yi Soo - nesmelá, trochu prestrašená z možnej konfrontácie, tú som mala najradšej. /// 2. Otravná Seo Yi Soo - Seo Yi Soo bez hrdosti. Neviem, kde sa to v nej tak odrazu nabralo, ale jej nové správanie mi dvíhalo žalúdok ako skazené vajce. /// 3. NeviemČoChcem Seo Yi Soo - bola znesiteľnejšia ako Otravná, ale stratenú reputáciu už späť nezískala. /// Ak by tvorba seriálu stála na mne, ukončila by som ho 10. epizódou. No i napriek tejto výčitke, vďaka mnohým aspektom, ktoré tu už spomínali iní (výkony hercov, samotná myšlienka nerozlučného priateľstva, spracovanie atď), dávam 5 hviezd celkom zaslúžene a bez výčitiek.

Láska v bílém pekle (2004) (seriál)

Geniálne. Skombinovať Darcyho (áno, uznávam, že Thornton je viac darcyovský ako samotný pán Darcy) a Marianne od Jane Austen, to by ma nenapadlo. A už vôbec nie zasadiť ich do drsného severu Anglicka medzi biedu a smrť. Realistické. Pán Darcy bol prevalcovaný, ja 8 minút pred koncom smutná, že to čochvíľa skončí (a to sa mi - česť ázijským výnimkám - často nestáva). Ak by mojej top desiatke seriálov nekraľovala Južná Kórea, prehlasujem, že Sever a Juh by tam určite bol! --- aktualizácia 30.1.2015: Už je tam!

Howlův kráčející hrad (2004)

Pozreté znovu - tento týždeň už druhý krát, dohromady možno 30. Za každým pozretím ho milujem stále viac. Milujem príbeh, postavy, ich nedokonalosť, vyváženosť ich kladov i nedostatkov, spôsob, akým sa Miyazaki san pohral s predlohou... A po dnešnom zistení možného vplyvu autorky predlohy, C. S. Lewisom a J. R. R. Tolkienom, pridávam k páru očí plných obdivných pohľadov aj jedno trepotajúce detské srdce - ako srdce vtáčatka.

Porco Rosso (1992)

Nemožno si nezamilovať ten prasačí rypáčik vykukajúci spod čiernych okuliarov. V klobúku a baloniaku pôsobí skôr ako detektív a chrapľavý prefajčený hlas Shuichiro Moriyamu (len v japonskej verzii) mu ešte viac pridáva na tajomnosti. Porco Rosso je realista. Nič si nenahovára, a i keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, koná vždy premyslene a nič nenecháva na náhodu. Hlavný hrdina á la Vlk Samotár (a ešte k tomu aj gentleman), to môžem. Plný počet je za teba, Porco.

Laputa: Nebeský zámek (1986)

Snáď v každom filme, ktorý nás nejako nadchne, sa nájde tá povestná Best scene, ktorá posunie naše hodnotenie vyššie. V mojom prípade to bol vstup Sheety a Pazua na Laputu. Ten záchvat radosti pohltil celé ovzdušie nielen na Lapute, ale i u mňa doma, ešte aj teraz sa usmievam. Skvelý Miyazaki, skvelý Hisaishi, skvelí dabéri, skvelí piráti. Niet čo dodať, čistých 5.

Láska a čest (2006)

Skvelý námet, spracovanie, jednoducho všetko. Kimura Takuya milo prekvapil a ešte k tomu krásna Dan Rei, pre mňa jednoznačne číslo 1 z Yamadovej trilógie.

Jigoneun motsala (2011) (seriál)

Can't Lose by mali povinne vidieť tí, ktorí sa rozhodli vstúpiť do manželstva, i tí, ktorí sa rozhodujú z neho vystúpiť. O tom, aký je rozvod hrozný – mnohokrát horší ako samotné manželstvo – netreba písať. Stačí si to pozrieť. Herci boli presvedčiví – cez nedorozumenia, výčitky, hádky, mlčanie, sebaľútosť, uvedomenie si vlastnej chyby (v zozname by sa dalo pokračovať, ale načo). Vzťahu hlavného páru síce chýbal štvrtý rozmer, ale i tak sa tvorcom fantasticky podarilo vystihnúť podstatu. Veľké poďakovanie vyslovujem všetkým, ktorí sa na tomto diele podieľali – verím, že zmení (ak to ešte neurobilo) zmýšľanie a konanie viacerých ľudí.

Bangkok Traffic (Love) Story (2009)

Príjemným prekvapením je, že tu nenájdete žiadne milostné troj- a mnohouholníky (SPOILER: keďopomeniemejejkamarátkuktorásinašťastiedápovedaťavpravýčassastiahne KONIEC SPOILERU), tak typické pre ázijskú tvorbu, v ktorých hlavné postavy riešia hlavne jeho či jej vzťah s kamarátom/kou, či bývalým/ou alebo terajším priateľom/kou, ktorý/á si ju/ho chce stoj čo stoj udržať alebo získať používajúc mišmaš intríg od výmyslu sveta. Takže máme tu dvojku sympatických hercov. Jednu Smoliarku, ktorá akosi nechtiac, vždy beží v ústrety trapasom a Pána Dokonalého, ktorý pri jej faux pas len žmúri oči a riadi sa heslom: „Keď ju miluješ, nie je čo riešiť.“ Výsledkom je humorom nabitých 120 minút so síce predvídateľným koncom, avšak nepredvídateľnými situáciami počas celého filmu. 4,5 hviezdy, 10% dolu za scénu na terase a následnú konfrontáciu.

Zui ai nu ren gou wu kuang (2006)

Ani veštica s guľou netuší, prečo sa títo štyria nezrelí ľudia rozhodli vstúpiť do manželstva. Avšak keby nie, film by bol len ďalšou priemernou, možno trochu trápnou komédiou. Po humornej stránke je 5 hviezdičiek tomuto komediálnemu skvostu málo. Nečakajte však od neho žiadnu múdrosť, ponaučenie, či návod – jednoducho čokoľvek, čo by sa dalo aplikovať do reality. Cieľom filmu nie je výsmech z manželstva, ale z ľudí, ktorí sa doň hrnú z nesprávnych pohnútok.

Tanec nad plačom (1989) (TV film)

"Netrpia ľudia, netrpia pre nič, len pre ľudí. Človek len pre vlastné šťastie človeka nevidí. Pre svetlo nevidia ľudia, pre lásku neľúbia. Pre život odvrhli život, diabol im kraľuje. A v potoku sĺz a krvi, svedomie zomrelo. Ach, páni, páni, ach, páni, prebuďte svedomie. Keď vy môžete byť ľuďmi, prečo by som ja nie. Ach, páni, páni, ach páni, srdcia si vezmite. Do rán ponižovaného viac klincov nebite."