Boj o moc (2018) (seriál)

Aj napriek tomu, že som bol "team Better Call Saul", po zhliadnutí tohto seriálu som pochopil, prečo práve Succession zbieral všetky možné dramatické televízne ceny posledných rokov a Saul (žiaľ) ostal ukrátený. Korporátna hra o tróny postavená na brilantne napísaných a zahraných postavách, ku ktorým si počas sledovania divák vytvorí celú škálu emócií so skvelou hudbou a neustálymi dramatickými zvratmi vedúcimi až ku parádne vypointovanému finále, to je shit show v priamom prenose, z ktorého sa tají dych.

Duna: Část druhá (2024)

Bez pochýb ide o jeden z filmov aké sa zrodia raz za dekádu a kvôli ktorým sa chodí do kina. Esencia knihy takmer dokonale pretavená na veľké plátno, pričom má všetko čo má mať film patriaci do top rebríčkov. Nič viac netreba dodávať, treba len vidieť a uveriť. Lisan al Gaib.

Zimní prázdniny (2023)

Nostalgická komorná feel-good/sad dramedy, ktorá akoby vypadla z dielne Woodyho Allena a pôsobí viac Allenovsky ako keby ju točil samotný Woody. Precízna v strihovej skladbe, hudobných a vizuálnych presahoch, kompozícii dialógov a v dôraze na ľudskosť. Predčasné Vianoce.

Medvěd - Ryby (2023) (epizoda)

Crème de la crème súčasnej seriálovej tvorby a jeden z vrcholov oboch doposiaľ vydaných sérií. Intenzívny herecký koncert a divácky zážitok divadelných parametrov. Nič viac, nič menej.

Ted Lasso - Série 1 (2020) (série)

Nedajte sa zmiasť futbalovou tematikou, tá je síce pozadím na ktorom sa dej odohráva, avšak ostáva len akousi kulisou pred ktorou sa odohrávajú prepletené príbehy jednotlivých postáv, seriál by rovnako dobre mohol fungovať aj v kulisách akéhokoľvek iného športu (hoci keďže dej sa odohráva v Anglicku, ten futbal je predsa len namieste), a teda seriál sa môže páčiť aj tým, ktorí nie sú fanúšikmi futbalu. Ide o ultimátnu feel-good dramedy, ktorá osvieži a nabije, naivná až detská pozitivita kouča Lassa je hybateľom a nosným prvkom všetkých ostatných línií, ktorá ovplyvňuje a mení svet okolo seba (čo je pekne znázornené aj v úvodných titulkách) a prenáša sa aj na diváka. Humor, optimizmus a ľudskosť v jednom.

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Pokračovanie, ktoré naplnilo všetky moje očakávania, pričom tu v dobrom platí špecifikum druhých dielov "bigger, stronger, better". Animácia, ktorá prvým dielom priniesla revolúciu v žánri animovaných filmov tu ešte viac experimentuje s materiálom, priestorom a technikou, práca s hudbou (výber songov, mix) je opäť level top notch, a príbeh je oproti prvému tak trochu klasickému spidermanovskému kánonu vyzretejší. Proste dobre sa na to pozerá, dobre sa to počúva a je to divácky zážitok. Jediné čo môžem vytknúť je neuzavretosť celku, hoci ak by tvorcovia príbeh ukončili, skutočne si neviem predstaviť ako by chceli audiovizuálne a možno aj dramaturgicky prekonať to čo nám bolo doposiaľ ponúknuté. Bez akýchkoľvek pochýb a výčitiek film zaraďujem do mojej osobnej top 10 roka.

Třináct životů (2022)

Extrémny ľudský prežitok pretavený v intenzívny divácky zážitok. Dramatizácia záchrannej operácie je nervydrásajúca a fascinujúca zároveň, herecké obsadenie pomáha film predať a 2 a pol hodiny ubehne lusknutím prstov. Klobúk dole pred ľudskou vynaliezavosťou a tým čo sa v tomto prípade podarilo uskutočniť.

Odloučení - Série 1 (2022) (série)

Ďalšie seriálové prekvapenie roku 22, Platónov mýtus o jaskyni metaforizovaný korporátnym prostredím s bizarnou až Kafkovskou atmosférou. Stillerovi to v poslednom období svedčí viac za kamerou než pred ňou.

Nabídka (2022) (seriál)

Seriálové prekvapenie roka 2022. Fascinujúci pohľad do zákulisia natáčania jedného z najväčších filmov všetkých čias očami producenta Ala Ruddyho, ktorý obsahuje priam až neuveriteľné momenty, ktoré sprevádzali produkciu filmu, absolútne dokonalý kasting jednotlivých protagonistov (hlavne Coppola / Brando / Pacino) a brilantnú prácu s náznakmi a prechodmi medzi "seriálom o filme" a filmom samotným. Záver mohol byť ešte o niečo intenzívnejší, prípadne preložený dobovými zábermi a chýbal mi tu aj pohľad na komponovanie soundtracku či zmienka o osobe skladateľa Nino Rota, avšak bez ohľadu na to sa jedná o vskutku jedinečný a  podarený kúsok.

The Last of Us - Když se ztratíš v temnotě (2023) (epizoda)

Na pilot niet čo vytknúť - od hudby až po fantastickú atmosféru. Aj keď ide v podstate o takmer doslovný prepis už raz videného (hraného), HBO má v talóne po Rode draka aktuálne ďalší klenot, ktorý ak sa bude viacmenej držať predlohy, bude žiariť k spokojnosti diváka. Je u aj zopár nedostatkov, ale načo plytvať kritikou na prvý diel.