Absurdistán (2006)

Komedie na 1h 20 min (včetně titulků), kde jsem se chechtal nejmíň 10x? Navíc u scén, které se staly skutečnou legendou, či dnes spíše memem. Po dlouhé době legrace, na kterou bylo ochotno se dívat se mnou společně i (před)pubertální potomstvo a po 20 minutách chechtání to nevydržela i žena, a přišla se též koukat; byť pokleslé erotické žerty nejsou - jak známo - úplně ta ideální cesta k srdcím divaček. Ale tady je ta pokleslá erotika fakt decentní. Tohle dílo je u mě jasných 5 hvězd! Čert vem politickou korektnost, kdy všichni primitivové jsou bílí konzervativní diváci Fox News - u dobré komedie to nevadí, respektive je to i správně. Tenhle film asi nebyl žádný hit v době uvedení, ale tak nějak se mi zdá, že do svého docenění teprve dorůstá až nyní, téměř 20 let od vzniku.

Adios Django (1966)

Bezvadný starý film. Žádné vtípky nebo (sebe) parodie, od první do poslední vteřiny je děj osudový. Skvělá galerie záporáků, včetně zajímavého big bosse, kterou nedá dohromady ani celý marvel universe. Dnes už takový film nevznikne.

Aféry mé ženy (1972)

Je to vysloveně napůl. Jedna hvězda za exteriéry (Prokopské údolí). Druhá hvězda za docela originální pojetí šťastného manžalského páru - blahobytní mladí manželé, spokojení, s emancipovanou ženou; byť tahle linie hodně drhne a má tendenci upadat zase do laciných klišé. Stejně tak hodně drhnou i detektivní zápletky. Z mého hlediska film, který v TV nevyhledávám, ale když na něj padnu, tak se na něj dá dívat.

Afričan (1983)

Fantastické exteriéry a herci.

Agatha Christie's Poirot - Němý svědek (1996) (epizoda)

Nejsem pejskař a pejskové mě normálně nedojímají. Ale ten roztomilý psík zde je dle mého mimo veškerý kýč - prostě jen je to pěkné. Jak už psali jiní zde přede mnou, scény p. Poirota s babkami duchařkami jsou báječné.

Agatha Christie's Poirot - Velká čtyřka (2013) (epizoda)

Vezmeme-li v úvahu, že už předloha byla šílená (všechny ty špionážně-politické knihy s Poirotem jsou hrozné), tak to celkem šlo.

Agent WC 40 (1996)

Mám rád devadesátkové crazy comedie/parodie. Tahle produkčně klame tělem: vypadá solidně, ale vtipy jsou strašně špatné. Zasmál jsem se vlastně jenom zabijákovi v multikáře. Druhá hvězda jen za to, že film rychle odsejpá.

Alexandr Dumas starší (1970) (seriál)

Pan Menšík zde dostal velkou příležitost a mistrovsky se jí zhostil. Jedním dechem vyjadřuje několik emocí: pod povrchním úsměvem plasticky vidíme hrdost, odhodlání, podnikavost, znalost světa.

Alfréd Veliký (1969)

Koukatelný film. Anglický nacionální patos jen v malé, snesitelné míře; navíc jim můžeme jen závidět, že již v té době se odehrává jejich plnokrevná historie, včetně dochovaných jmen protagonistů a jejich skutků. Strašně zvláštní zobrazení velké historické bitvy, kdy záběr kamery zdůrazňuje, že to byla šarvátka pár rváčů na jinak prázdné louce.

Alibi na vodě (1965)

Viděl jsem desekrát. Pan Höger, pan Bek, šedesátky. Co víc lze od filmu vůbec chtít?