Sputnik (2020)

Ani ryba ani rak, zasadenie do komunistického Sovietu tomu tiež veľa nepomohlo... minimálne čo do uveriteľnosti vývoja udalostí na základni. Čo tam tie postavy predvádzajú, to by si za daných podmienok nemohla dovoliť žiadna z nich. Ale "votrelček" vyzeral vynikajúco, zápletku to malo pomerne hravú a ani spomínané postavy (samé o sebe) neboli úplne márne... skrátka obyčajne vydarený príspevok do žánru, pri ktorom je škoda, že nemal odvahu byť niečím viac alebo aspoň byť iný do všetkých dôsledkov (čo je všeobecný a najväčší problém súčasnej, komerčnejšie ladenej ruskej kinematografie).

Láska a příšery (2020)

Pozorne budované rodinné dobrodružstvo s niekoľkými rozprávkovými elementmi, ktoré sa v prvom rade na nič nehrá. A to je poznať a v tom je jeho najväčšie čaro. Príjemne prekvapila aj technická stránka veci, je to celé urobené šikovne. (pozn.: na Zombieland som si počas sledovania vôbec nespomenul, iba môj mladý tuším podotkol, že to má "podobný vibe"... ale ani tomu som nestíhal venovať extra pozornosť a plne zaujatý, pobavený a pozitívne naladený ostával naplno ponorený do toho, čo sa dialo na obrazovke).

Lemmy Forever (2010)

Dokument, ktorý nemal ako byť výstižnejší a nemá, čo by viac povedal. Snáď len ešte toto ako epilóg... a dokonané jest.

Into the Inferno (2016)

Už netúžim nazrieť do lávového kráteru sopky. Tento dokument mi tento zážitok sprostredkoval v toľkej miere, že to môže prekonať fakt už len priama osobná skúsenosť... keby som ale po takej naďalej túžil, znamenalo by to, že som prd pochopil. Áno, najobyčajnejšia pokora je to, o čo tu kráča. A Herzog nemá v tom, čo robí - a v prístupe k témam, ktoré si vyberá - konkurenciu! (podobný pocit, okrem celej škály iných najsilnejších pocitov, som mal aj z jeho Jaskyne zabudnutých snov... a nakoniec vlastne aj z Grizzly Mana)

Inteligentní stromy (2016)

Svoju prísnosť som si za posledné mesiace vybil na posledných Attenboroughoch, preto pri hodnotení jedno oko privieram... ale rovnako tak si neodpustím poznámku, že stromy (ani rastliny) sa nesprávajú výlučne tak, ako nám tvorcovia tohto dokumentu popisujú. Akýkoľvek život je nevyhnutný boj (o život) a nikdy, pri žiadnom z jeho prejavov, len medzidruhový. Tento dokument výhradne sprostredkováva tú z pohľadu človeka idylickú stránku vecí... ale je záslužné, že ju odhaľuje a nás všetkých, dnes už nepochopiteľne obmedzených, snáď aj obohacuje a všeobecne prístupnou formou vzdeláva.

Živí mrtví - Série 10 (2019) (série)

Síce oprostené od "sitcomovej psychológie", ktorá tento seriál otrávila od cca 7. série, ale prvým štyrom sériám sa to ani nepribližuje. A obávam sa, že to ten správny ťah nebude vedieť nabrať ani v blížiacom sa finále. A poľahčujúcu poznámku "nevyhnutne" vynechávam, pretože komiks bez zaváhania šliape až do poslednej kapitoly. Možno by tomu celému pomohol návrat Darabonta do pozície scenáristu a režiséra aspoň na pár záverečných epizód. Hej, to by bolo fajn.

Příběh Beastie Boys (2020)

Koniec prišiel nečakane, posledným albumom sa už takmer nevenovali. Čo, okrem iného, svedčí o pútavosti celého tohto predstavenia. Vôbec mi totiž neprišlo, že na to pozerám bezmála dve hodiny. Zvolený "stand-up" formát dal tomu nenormálny náboj, bolo to vďaka tomu nezvykle otvorené, chvíľami dokonca až obnažené obhliadnutie sa za jednou z najpamätnejších a najfenomenálnejších kapitol v dejinách populárnej hudby! Rád som bol pri tom, rád sa k tomu ešte niekedy vrátim.

Vikingové - Série 6 (2019) (série)

Na ovácie dôvod nie je, ale ukončili to so cťou, fanúšika neotrávili, neznechutili. Iné katastrofy sa pri inak očakávaných finále udiali, pri posledných dvoch sériách Vikingov nie je o čo extra stáť, ale aj ako celok je tento seriál nakoniec v pohode.

Národ Z - Série 3 (2016) (série)

Prvá polovica tejto série ešte drží "úroveň", potom je to už čistý rozpad elementárnych znalostí o čomkoľvek, čo s umením rozprávania príbehov súvisí.

David Attenborough: Život na naší planetě (2020)

Čo do vyznenia, stačila by mi prvá polovica, ak nie tretina, kedy sa v kocke a v jasných číslach dokumentuje úbytok divokej prírody na našej planéte. Také príhodné memento, ktoré by sa mohlo v médiách opakovať aspoň 2x ročne. Akonáhle ale starý pán prídu s predstavou o riešení, celé sa mu to rozpadá, pretože tie riešenia sú buď falošnou nádejou do budúcnosti alebo číra nevedomosť o tom, ako dnes veci fungujú a čo to vlastne je ten globalizovaný svet, v ktorom žijeme... a čochvíľa (o niekoľko dekád) budeme už len živoriť. Do pozornosti dávam komentár Dan9K, ktorý mi ušetril pekných pár riadkov a síce ním prednesené stále ponecháva priestor na nejakú tú polemiku, v istej rovine je veľmi presné!