Joker (2019)

Burtonov Tučniak bol o tom istom, len menej otravný. (a na záver dostal diváka presne tam, kam potreboval bez toho, aby sa o to 2 hodiny úporne snažil prízemnou manipuláciu, plnou falše a účelových pokrivení).

Ozark - Season 3 (2020) (série)

Začína byť až obdivuhodné, ako húževnato sa tvorcovia držia cesty, na akú nastúpili od prvej epizódy prvej série. Otázka je, či po tej ceste kráčajú, lebo je pohodlná (a divácky atraktívna)... alebo vedome klamú telom a na jej konci čaká niečo... niečo viac...?

Bratři Bluesovi (1980)

Všetko je tu len kulisou pre svojské hudobno-tanečné čísla a pár vydarených vtipov k tomu. Mne to tak úplne stačilo.

Cromwell (1970)

Kánon poctivého historického filmu! Bez snahy o absolútnu vernosť v každej epizóde popisovaných udalostí, ale s obrovským dôrazom na dobu a jej konflikty, ktoré sú tu načrtnuté v celej ich komplexnosti a vystihnuté tak, že k tomu asi veľa nemá čo ani ten najprísnejší profesor dejepisu (ak nie je debil, ktorému uniká podstata jeho predmetu). Nehovoriac o tom, že spomínané zmeny v detailoch slúžia plastickejšiemu vykresleniu hlavných aktérov, ktorým scenárista a režisér, v úzkej spolupráci s ich predstaviteľmi, takto nezostal - v rámci filmového stvárnenia - tiež nič dlžen... vrátane použitia niekoľkých historicky doložených citátov. Výživné!

The Twilight Zone - Mr. Bevis (1960) (epizoda)

No, a len čo som si všimol, aký je pán tvorca celého The Twilight Zone fenoménu ľudomil, vytasil sa na mňa z pozície scenáristu pánom Bevisom - pábitelom kalibru, že Hrabalove figúrky blednú závisťou. :)

The Twilight Zone - A Passage for Trumpet (1960) (epizoda)

Skoro za dve* (tak veľmi som sa k podpriemernému hodnoteniu zatiaľ pri žiadnej epizóde nepriblížil), ale nakoniec som ochotný túto poviedku chápať ako "vydrž, nikdy nevieš, kedy sa na teba šťastie usmeje" ...a na tom predsa nie je nič zlé, či nebodaj škodlivé. Plus začínam registrovať, že tie najviac zhovievavé, najľudomilnejšie epizódy sú z pera samotného Serlinga. Asi to bol veľmi dobrý človek, jeho scenáre vnášajú do celého seriálu najviac svetla a pochopenia pre naše nedostatky. A ja sa s tým prieť nemienim, nech mi to príde chvíľami akokoľvek naivné... (pretože je to v tom jeho prípade rovnako tak úprimné).

The Twilight Zone - The Chaser (1960) (epizoda)

Hlavne ma pobavilo, aké je to celé, napriek škrobenosti, aká sa dnes už nenosí, stále aktuálne - ako v rovine varovania "opatrne s tým, po čom túžiš, môže sa ti to vyplniť", tak aj v ponímaní lásky u tej "silnejšej" časti populácie. Nič sme sa odvtedy nenaučili... Inak neškodná, milá a úsmevná epizóda bez prekvapení.

Pod vlivem lásky (2008)

Strhujúci mix bláznivej frašky a zároveň drámy priam epických rozmerov. Veď ako inak výstižnejšie o láske, no že?

Chladné léto roku 1953 (1988)

Na poli dobrodružnej drámy nehorázna pecka, s nebývalým dôrazom na psychológiu postáv (s nevídanými hereckými výkonmi), ktorá navyše stíha byť úprimnou seba-reflexiou, o akej sa nám v našich kopcoch a dolinách (lúhoch a hájoch) ani len neprisnilo a ešte dobrých sto rokov neprisní.

Záhada Silver Lake (2018)

Bejbi Lynch... v tom pejoratívnejšom zmysle slova. (alebo - aj samplovať treba vedieť, mumáci!)