Batman se vrací

Batman sa vracia

• Austrálie

Akční / Krimi / Fantasy / Thriller

USA / Velká Británie, 1992, 122 min

Tradiční burtonovská žranice pro zrak a elfmanovská pro sluch. Kořením druhého Batmana je rozhodně atmosféra Vánoc, ve které si Tim Burton vrací vzpomínky na svého legendárního kmotřence Nightmare Before Christmas. Oslnivý cynismus, ničení symbolů a především žlutá kačenka ve službách zla, tentokráte obřích rozměrů... Velkolepé, cynické, kromobyčejně koukatelné. Samo o sobě by ale koukání na kulisy nestačilo, čili jsou tu dvě klíčové postavičky – Tučňák a Catwoman. Obě mnohem výraznější titulního hrdiny, což vlasně není na škodu, protože spíše než o hrdinských skutcích netopýřího muže se hraje o dvojsečném charakteru těchto noviců. Batman Returns se tak obejde bez přímočarosti a místy bohužel i bez vypravěčského švihu. Burton vypráví neskutečně barvitě a lehce, ale párkrát jsem se přistihl při myšlence: o čem, vlastně? Zkrátka bych čekal trochu víc emocí a prožitku, ale možná to prostě zazdil děsivý dabing a špatný překlad. Jinak burtonovské cukrátko se vším všudy. I s náplní, která omamně voní po německé expresi.(23.7.2006)

TV/// Obsazení 9/10 Děj 9/10 Hudba 9/10 Efekty 9/10/// +atmosféra, akční spád, záporné postavy, kočičí žena -možná je až moc cítit Burtonovský rukopis, paradoxně je Keaton v kůži Batmana looser největší/// Dnes má film stále co nabídnout a já osobně jej řadím víš než prvního Batmana. Především Christopher Walken je hustej záporák a líbí se mi i změny chování všech postav. Sexy je i kočičí žena, ale když ji srovnám s Halle Berry tak tady je pěkne zfetovaná pomstou a patří spíš do blázince. Ale jinak je fain, že osud kočičí ženy je v obou filmech totožný. Rovněž mě dojali některé scény (Když Seline příjde do kanceláře Shreka a je s nimi i Bruce, nebo když se Kočičí žena, Batman a Tučňák spolu potakjí a mnoho dalších). Kdysy jako dítěti se mi to nelíbilo, hlavně kvůli tučňákovi, dnes jsem však tuto adaptaci přežil, ba co velice si ji pochvaluji./// Celkem 90%///(23.7.2006)

Tak tenhle Batman má vážně grády. V jedné chvíli stojí proti sobě v nočním vylidněném Gothamu netopýr, tučňák a kočka. Vskutku bizarní setkání ! Chvíli není jasné, co z toho bude. Pak ale tučňák řekne: "Já jsem ji viděl první..." a ztrhne se honička. Uznávám, že jsem trochu zaujatá, protože miluji kočky a taky jsem tak trochu feministka, tehle díl mi ale mezi Batmany připadá nejlepší. Je takový "nejkomiksovější".(1.4.2004)

wow, u tohohle filmu jsem se vždy bál.. což se nestalo nikdy ani u TDK (ano nepříjemný svíravý pocit a strach z anarchie a všeho toho aktuálního pro dnešní dobu, ale stejně..). Burton pokračuje ve vykreslování a doplňování města hříchu Gotham city, ve kterém se zjevuje ještě větší zrůda: Penguin, maniakální mostrum, které se očividně rozhodlo překonat v šílenosti i Jokera. A skvěle zahráno Dannym DeVitem.. Michael Keaton stejně skvělý jako minule, a na scéně se objevuje i další "hrdina" - legendární pološílená Catwoman.. Zběsilost, kanály, temnota, batmobil, bičíky, drápy, plášt, netopýři, tučnáci, sežraná kočka :-)) - mix ala další šílenost Burtonova ražení, tehdy si ještě nebral servitky a točil opravdu dobré filmy. samotný Penguin se zařazuje mezi nejhnusnější, nejodpornější zločince století.. jako obvykle bez jasného činu či jasného vidění věci.. Opravdu se oplatilo, že byl tento film točen nezávisle.. téměř předčí Batmana č. 1(18.10.2008)

Neskutečně temná atmosféra spolu s Elfmanovou hudbou zprostředkovávají divákovi skutečný komiksový zážitek. Troufám si tvdrit, že druhý Batman je nejen režijně zdatnější, ale i vizuálně namakanější, atmosféričtější a na sto procent temnější. Akce není zase tolik a je zde kladen důraz spíše na charaktery. Batmanovy hračičky jsou nám opět představovány v plné parádě a po celé dvě hodiny se člověk nemá šanci nudit. Famózní výprava dává zapomenout na pozdější Schumacherovy barevné eskapády.(24.12.2005)

• - Ani Burton ani Keaton nepodepsali smlouvu k tomuto dílu, Burton přišel až po požadovaných změnách scénáře a Keaton po navýšení honoráře. (fannah)

• - Při závěrečné scéně, kdy je Tučňáčí muž (Danny DeVito) vlečen do vody, je vidět deska na které se vezl. (sQelle)

• - Michelle Pfeiffer podstúpila kvôli úlohe Catwomen trojmesačný výcvik v ovládaní biča. Následne vďaka výcviku dokázala hneď na prvý pokus v scéne odohrávajúcej sa v nákupnom centre švihnúť bičom tak, že postupne trafila a utrhla štyri hlavy z figurín. (T2)