Batman se vrací

• slovenský

Batman sa vracia

Akční / Krimi / Fantasy / Thriller

USA / Velká Británie, 1992, 122 min

Film se od začátku plně spoléhá na vaši znalost prvního dílu, nic se nevysvětluje a jednoduše se jede a hned zkraje máte dojem, že druhý díl Batmana svého předchůdce o řádný kus překoná. Jenže pak nastoupí něco, co se od nálady prvního dílu dost liší a co se nebojím nazvat skoro až atmosférou vánočního filmu. Místo tmavých mokrých nočních ulic ve stylu noir nastoupily barvičky, roztomilé příšerky a žertíky těžící z nového záporáka. Jestli je ale Tučňák vynikajícího Dannyho de Vita, který má deštník a kačera a nebojí se je použít, vůbec zápornou postavou, to by bylo na delší debatu. Nemůžu si pomoct, ale mně připadal dost jako roztomilá osůbka, která se místy až křečovitě snaží urvat divákův soucit a sympatie svým osudem, komikou a nepochopností a která je v závěru už mimořádně otravná. Ohledně Batmana Michaela Keatona: zde se nezměnilo prakticky nic: pořád je to ten samý unylý chlapík, kterému se film ani nijak moc nevěnuje a který co se týče prostoru i zajímavosti dalece zaostává za svými protivníky. Jedinou postavou, která tak odkazuje na plnohodnotný svět Gotham City z prvního filmu, je ohromující Catwoman v podání dokonalé Michelle Pfeiffer. Tahle postava vás strhne ať už jako uťáplá a roztržitá sekretářka řešící své problémy s mužským pokolením, rozervaná, vyšinutá a trpící Selina usilující o pomstu nebo uhrančivě smyslná superhrdinka, která mňouká, práská bičem, skáče po střechách a vůbec se chová jako pěkně sexy kotě. Její potenciál a charisma fungují i uprostřed sebenepovedenější scény i v záplavě vánočních zvířátek a hříček a trochu lituju, že se neobjevila ve filmu co do atmosféry podobném prvnímu Batmanovi, protože to by teprve bylo žrádlo :-). Catwoman je první a jedinou skutečně žijící postavou v sáze o Batmanovi, která je schopna fungovat sama o sobě: její příběh má začátek, výrazný psychologický profil a herecky dodané vysoce zajímavé rysy a budete s ní sympatizovat i během jejích záporných scén, dokonce i při jejím souboji s Batmanem. I přes dost rozvolněnou atmosféru a záplavu nedostatků musím pořád Burtona obdivovat, jak se popral nejen s pokračováním prvního Batmana, samotnou komiksovou adaptací, ale už jen s jistým potenciálem směšnosti a absurdity jednotlivých scén: natočit honičku netopýra v opancéřovaném autě a tučňáka v gumové kachničce tak, abyste u toho vzrušením ani nedýchali, to už chce opravdového mistra.(1.7.2005)

Gotham Nightmare Before Christmas.. Mrtvolné make-upy, cirkusáci, grotesknost, zasněžené hřbitovy, atmosféra vánoc na šibeničním vrchu a kočka, co chce sprovodit ze světa přerostlou myš s křídly. Pokračování Batmana trpí na absenci jakékoliv dech beroucí scény, burtonovsky tradičně do detailu precizní, ale samoúčelnou formu a nevýrazné padouchy. Tučňák v zaprděných podvlíkačkách ať se vrátí zpátky do kanálu - mně chybí Jackův kyselinový úsměv od oka k oku a tance s ďáblem za bledého svitu měsíce. Je tu nějaký muž, který by se nechtěl stát chovatelem koček, když by mu na klíně vrněla M.Pfeiffer..? Mňau..!(29.8.2008)

Batman se vrací a s ním i staronový Burton a jeho šíleně bizarní provedení v čele s Winstonovým a Elfmanovým doprovodem a groteskně temným zpracováním ulic Gothamu. Někdy to ani není temná komiksová adaptace, ale spíš snůška mysteriózní fantasmagorie (tučňák v kachně?). Navíc Keaton je hovno Batman...Bale ho převyšuje snad ve všem. Ještěže všechno zachraňuje sexy Michelle Pfeiffer. Její kočkování se s Keatonem jsou těmi nejslibnějšími momenty celého filmu. [Přesná stopáž: 121 min](17.7.2006)

Oproti jednotke je to trochu slabšie ale zápletka Batman a Catwoman je celkom dobrá ,takže aj moje hodnotenie bude dobré. Čo sa týka hlavného záporáka, tak DeVito to zahral dobre/odporne a práve preto to bol dobrý záporák. Len sa mi zdalo(nepáčilo), že sa Burton (alebo scenáristi) v tomto filme viac venoval(i) Penguinovi/Shreckovi ako Batmanovi. Oblúbené soundtracky: Birth Of A Penguin, Selina Transforms, End Credits. 80% - 4*(28.7.2010)

„MŇAU!“ Ze žravého caparta se po ne zcela ideálním dětství stává maniakální tučňák uvězněný v lidském těle… Tak mě napadá, čím si v dětství musel projít Tim Burton, režisér s aprobací na morbidní vyprávěnky pro dospělé děti a odpůrce vánočních svátků. Od Vánoc se hlavní příběh začíná odvíjet a jsou to Vánoce vskutku atypické, svou stylizací v mnohém připomínající Nightmare Before Christmas. Poklidný průběh vánočního večera v Gotham City totiž naruší výstřední cirkusové zrůdičky, jež si kouzlo Vánoc přebraly po svém. Tim Burton také mnoho věcí přebírá po svém a je to ten hlavní důvod, proč tolik obdivuji jeho tvorbu. Mít podobnou imaginaci, neprodleně si kupuji litr absintu a letenky do Paříže. Gotická vizuální stránka, hravé slučování roztomilého s nechutným a štědrá nadílka černého humoru jsou jednou stranou mince, pak je zde druhá, jinak označována jako „vyprávění příběhu“. Ne, Tim není z nejschopnějších vypravěčů, kdyby ovšem byl, těžko by v Hollywoodu hledal konkurenci. Batman, hlavní hrdina filmu, se na scéně například objeví cca po dvaceti minutách filmu, aby vzápětí zmizel zpět v útrobách své rezidence. Tvrzení o vlivu padouchů na výsledné filmové kvality jistě nejsou zcestná a padouši v druhém Batmanovi patří k těm obzvlášť lahůdkovým, což ovšem neospravedlňuje upozadění titulní postavy a naprostou rezignaci na její pečlivější charakterové prokreslení. O nějaké promyšlené dramaturgické struktuře rovněž nemůže být řeč. Dobře se na to kouká, ale dost se to loudá. Je to jen střídání úchvatně ponurých výjevů a požitkářsky šílených nápadů, ke kterým často a hlasitě hraje Elfmanova specifická hudba. Sorry Time, ale takhle si nadprůměrný film nepředstavuji. 70% Zajímavé komentáře: Marigold, Mr.Apache, Faidra, Vitason, Aiax, PALINO, Yojimbo(11.1.2009)

• - Postava Maxe Shrecka, kterou ztvárnil Christopher Walken, byla pojmenována podle německého herce Maxe Schrecka, jenž se proslavil rolí upíra v legendárním snímku Upír Nosferatu z roku 1922.

• - Jack Nicholson navrhoval Dannymu rolu Tučniaka. Je znamé že Nicholson je do dnešného dňa veľmi pyšný na svoju pôsobenie v predchádzajúcom filme a stvárnenie Jokera. Rovnako je známe, že na postavu narušeného tučniaka dodnes rád spomína už aj Danny DeVito. (donnie22)

• - Christopher Walken, resp. jeho postava Max Shreck nepochádza z komiksu. (DaliX)