Batman se vrací

Batman sa vracia

• Austrálie

Akční / Krimi / Fantasy / Thriller

USA / Velká Británie, 1992, 122 min

Michael Keaton znovu jako Batman! Michelle Pfeifer v roli Catwoman a Danny de Vito jako zlotřilý tučňák. Burtonův podpis je cítit z každého záběru. Celý film je pořádně temný, a takový má Batman bejt. Moje srdcová záležitost stejně jako jednička. Hlášky: Batman: "Víte, že jmelí může být jedovaté, když ho jíte?" Catwoman: "Ale polibek může být ještě jedovatější, když ho prožíváte." / Max: "Selino?! Selina Kylová. Jste propuštěna.A vy Brucy Wayne. Proč jste oblečen jako Batman?" Catwoman: "Protože on JE Batman, ty pitomče!" / Tučnák: "Jenom žárlíš, protože já jsem geniální blázen a ty musíš nosit masku." - 100%.(22.3.2017)

Bohužel, spojení Batman a Tim Burton pro mě prostě není tím pravým ořechovým a stejně jako u prvního, podle mnohých bezmála kultovního, dílu jsem se i přes přítomnost zvučných jmen spíše nudil. Film je možná velmi umně zpravován a převyprávěn, ale nenabídne nic navíc. Mrzí mě hlavně, že mu úplně chybí větší nadhled nebo nějaké ty vtipné hlášky, které hlavní hrdina obvykle trousí uprostřed smrtelného nebezpečí. Dannyho DeVita sice nelze brát jako úplně seriózního a bezcitného záporáka, ale jinak to je právě chladnost, co mi na snímku hodně vadilo, především pak v podání Michaela Keatona, jenž se svým vážným výrazem po chvíli omrzí. Z daného námětu se prostě dalo vytěžit více, což nám ostatně předvedl v plné parádě Christopher Nolan a Christian Bale.(24.2.2012)

Nejtemnější Batman. Michelle Pfeiffer je asi navždy nejlepší kočičí žena, a většina scén s ní je vynikajících. [Dvě za všechny: 1) Celá proměna, počínaje konfrontací s Maxem Shreckem v nejvyšším patře kočičího mrakodrapu, přes horrorovou pasáž oživení, až po zrození Catwoman. 2) Řádění kočky v obchodním domě, zakončené skvostným "Mňau." Mimochodem, Burton se pojetím této scény (hlavně v jejím úvodu) vizuálně a pocitově přibližuje některým černobílým snímkům z 30. a 40.let.] Přestože si jeho scénárista ukousl až příliš mnoho různých soust najednou, a způsobil tím určitou roztříštěnost filmu, výsledkem je v mnoha směrech dokonalý, postmoderně comicsový snímek s vyššími filmařskými ambicemi. Batmanův návrat je současně temně dekadentní i karnevalově bláznivý. Celkově tak vytváří dojem určité (sice hravé, ale zároveň poněkud bizarní) hrůznosti. Není divu, že studio, které po mimořádném úspěchu prvního Batmana nechalo Timu Burtonovi volnou ruku, nebylo s tímto odvážným freak show příliš spokojeno. Burton byl odstaven stranou, Michael Keaton bez něj odmítl pokračovat, a další batmanovské snímky už byly tlačeny k méně depresivnímu a jednoduššímu vyznění. Žádnému z následovníků se pak nepodařilo kvalitám oběma Burtonových Batmanů přiblížit, nebo jim snad dokonce nějak výrazněji konkurovat.(31.8.2007)

Parádní film! Omlouvám se všem, pokud vás tento výkřik znechutil, ale musel jsem to ze sebe nějak ventilovat. Jsem ohromen obrovským talentem mistra Tima Burtona. Druhý díl Batmana jsem viděl nesčetněkrát a rozhodně se jedná o ten nejpovedenější. Od prvního, též velmi povedeného, dílu se liší zejména svým pojetím. Batman sice zůstává tím hlavním hrdinou, ale příběh samotný se věnuje spíše Brucovi a psychologické stránce hrdinů vůbec. On je vůbec celý děj opět velmi temný a přímo přetéká černým humorem, který doslova srší ze všech stran. Jedna geniální scéna střídá druhou, tak, že divák pomalu zapomíná dýchat. Každý, byť malý, útržek děje zde má své opodstatnění a příběh by bez něj nefungoval - ano, trochu přeháním. A navíc je to na klasický komiksový film hodně drsné a strašidelné, alespoň já jsem po zhlédnutí Batmana měl ještě před pár lety noční můry, respektive jsem měl co dělat, abych dokázal zamhouřit oči. Poslední scéna se mi totiž vryla do paměti. Ono když už tu mluvím o těch scénách, musím přiznat, že z tohoto filmu se mi do paměti vryly snad všechny. A ještě mi odpusťte jeden prázdný výkřik: "Miluji kočičí ženu!" 100%(24.7.2006)

Velice slušné pokračování, které už sice není tak propracované, ale záporáci Walken a DeVito hrají velice snaživě (na rozdíl od svých následovníků). O Keatonovi jsem se zmínil v komentáři k 1. dílu, Pfeifferová je sice kočka (a taky Kočičí žena), ale tady zrovna přesvědčivě nevypadá, nicméně je to stále dobrá zábava a Tim Burton byl asi jediný, kdo uměl svým dílům Batmana vdechnout tu správnou komiksovou atmosféru.(22.7.2002)

• - Burgess Meredith, který hrál Tučňáka v seriálu Batman (od r. 1966), byl obsazen do role otce Tučňáka v úvodu filmu, ale nekonec si ho nezahrál kvůli nemoci. (Karlsberger)

• - Postava Maxe Shrecka, kterou ztvárnil Christopher Walken, byla pojmenována podle německého herce Maxe Schrecka, jenž se proslavil rolí upíra v legendárním snímku Upír Nosferatu z roku 1922.

• - Selina Kyle (Michelle Pfeiffer) si před tím, než se pustí do výroby koženého oblečku, polije mlékem vrchní část oděvu. V následující scéně je látka opět suchá. (Carodej_pes)