Batman se vrací

Batman Returns

Batman sa vracia

Akční / Krimi / Fantasy / Thriller

USA / Velká Británie, 1992, 122 min

Neskutečně temná atmosféra spolu s Elfmanovou hudbou zprostředkovávají divákovi skutečný komiksový zážitek. Troufám si tvdrit, že druhý Batman je nejen režijně zdatnější, ale i vizuálně namakanější, atmosféričtější a na sto procent temnější. Akce není zase tolik a je zde kladen důraz spíše na charaktery. Batmanovy hračičky jsou nám opět představovány v plné parádě a po celé dvě hodiny se člověk nemá šanci nudit. Famózní výprava dává zapomenout na pozdější Schumacherovy barevné eskapády.(24.12.2005)

Burton se vrací a tentokráte jej nikdo nehlídá. Druhý díl netopýřího muže je zcela bezpochybně nejvíce Burtonovským filmem všech dob. Atmosféra zasněženého Gothamu tento fakt ještě podtrhuje. Oproti minulému dílu tento působí více hravě zároveň ale i temněji. Nedostižného Jacka Nicholsona zde nahrazují dokonce 3 záporáci, přesto to nestačí. Kočičí žena je věrohodně balancující mezi dobrem a zlem. Tučňáka asi těžko mohl hrát někdo jiný než DeVito. Mě se ovšem nejvíce líbil Christopher Walken jako Max Shreck. Kdo by vydržel v ringu 15 kol s Mohammedem Shreckem? :) Suma sumárum v druhém díle dostal méně prostoru samotný Batman, ale zase přibylo akce a hudba se stala téměř operní. 85%(2.8.2011)

Parádní bizár, nechutně nechutný tučnák, anar-artisté a Mišelinka bez jediné mišeliny v těsném oblečku, jo, tohle nemohlo dopadnout zle. Řekněme, že je druhý batman svým typickým burtonovským nádechem jedním z nejoriginálnějších batmanů. Nikdo jiný by batmana takhle nenatočil a co jiného by komixu slušelo víc? Co mi chybělo? Voyeurský vhled do Waynovy duše a jeho větší nekompromisnost v životě běžného alter ega. Je strašně fajn, že oproti novým batmanům dostal scénárista méně prostoru, což znamená, že tu není tolik balastu a kýče oproti kvalitní akci. Akce je super a catwoman s bičem je mnohem nebezpečnější než OldshatterBane. A Elfman má své posluchače prostě rád, to je slyšet! Nolanovy filmy se s touhle klasikou nedají poměřovat, fakt ne.(28.10.2006)

Pokračování mě bavilo o něco víc než první Burtonův Batman a to nejen díky "probuzené" hudbě Dannyho Elfmana, která byla slyšet hned od začátku a neutichala po celou dobu, zatímco v předešlém díle, tam jeho hudba nebyla tak znát jako tady, ale také díky o něco lepší atmosféře a zajimavějším záběrům.(20.9.2012)

Na druhém Burtonově Batmanovi mám nejradši postavu Catwoman, kterou ztvárnila Michelle Pfeiffer doslova úžasně. Perfektní mix femme fatale, šílenství a ženského elementu. Hned za ní řadím krásně slizkého Tučňáka, kterého by jistě nikdo jiný neztělesnil tak jako DeVito. Až za nima jsou v pozadí výkony Keatona/ Batmana a Walkena/ Shrecka, ale to je celkem pochopitelné. Klasicky burtonovský "feel" už je samozřejmostí, všude jsou šašci, kreatury, většinu filmu je noc a sněží a do rytmu k tomu hrají Elfmanovy sonáty... Co víc si přát? Snad jen o trochu propracovanější akční stránku a výraznějšího Batmana... 90%(7.4.2007)