Batman se vrací

Batman Returns

Batman sa vracia

Akční / Krimi / Fantasy / Thriller

USA / Velká Británie, 1992, 122 min

Film s Batmanem? Jedině tenhle. Protože oslava fašistické estetiky říznutá dokonalostí art deco, to je spojení lásky. Vybroušená filmařina s obdivem k dokonalosti sochařiny. Takový je příběh Kočky a Tučňáka. Počátkem 90. let osvěžila Hollywood hodně zajímavá vlna, která čerpala inspiraci z 30. let a stejně, jako laskavě poživačné byly remaky s návratem ke kořenům klasických monster Universalu, i Burtonův tým pochopil, odkud vzít pravé požitky. Pakliže ale potřebovali něco komického do dekadentního světa nového expresionismu, zvolili Ledovou královnu inspirovanou takovými šašky let 40. jako byla Betty Grable. Jasně tím definovali počátek nevkusu a konec blaha. Miluju Michelle Pfeiffer za její rozpolcenou Selinu a Dannyho De Vita za ptačího Oswalda. Michael Keaton pobavil rozhodně více, než-li v jedničce. Kdo máte slabost pro Batmanův návrat, neváhejte s 2 DVD vydáním.(3.2.2009)

Burtona mám rád, ale o komiksy už by nikdy zavadit neměl. Navíc si nevybral příliš dobré herce. Keaton mě vytáčel už napoprvé, DeVitův Tučňák není záporák, ale zoufale bizarní figurka a Michelle Pfeiffer je jako Catwoman poměrně odstrašujícím příkladem toho, jak zničit kultovní postavu série. A přestože Elfmanova hudba je parádní a zachraňuje atmosféru a do jisté míry i celý film, tak mi tahle kombinace vůbec nesedí - deprese plus bizarnost v přehnaně gotickém prostředí se pro mě prostě nerovná dobrému komiksu. To si raději dám přehrávající duo Carrey-Jones v Batman navždy. 50%(25.3.2007)

Atmosféra zůstává, ale namísto jasného a řízného duelu z jedničky se tady účinek možná až příliš drolí mezi všechny zúčastněné. Potěšily Elfmannovy reminiscence na "The Nighmare Before Christmas" (třeba motiv z písně "Making Christmas" během přepadení u vánočního stromu) i když zrovna ty asi nejširší publikum plně nedocení. Oproti hrůze, která bude následovat, si ale oba první díly drží odstup několika filmových pater.(12.9.2005)

Tak v prvé řadě - Kočičí žena Michelle Pfeiffer je ÚCHVATNÁ, ve své roli sotva kdy překonatelná; doslova fetišisticko-latexová ikona. Ovšem dále - Tučňák Dannyho De Vita je krásně bizardní, správně zatrpkle odpornou i politováníhodnou postavičkou v jednom... avšak pochybně naroubovanou na zvráceně pitoreskní politickou mašinérii kolem volby starosty a lobbingu velkopodnikatele Maxe Shrecka - který sám je jakýmsi podivným a nepříliš poutavým středobodem celého filmu. A kde je Batman?? Ten hraje kdesi mezi tím vším barevným cirkusem (stylově mnohem víc odkazujícím na "Střihorukého Edwarda" než prvního "Batmana") sotva třetí housle, což nejlépe dokumentují dvě WTF připomínky k jeho vztahu s Vicky Vale z minulého dílu... nejspíš té opomíjené postavě měly dodat větší hloubku, ale ze všeho nejvíc právě zvýraznily jak je vlastně tentokrát Bruce Wayne režisérovi ukradený.(10.10.2010)

Nádherně "burtonovský" film. Malý háček je v tom, že je až tak "burtonovský", že se v něm oproti prvnímu dílu vytrácí batmanovské obrazové téma (promiňte mi to hrozné slovní spojení, ale jinak se mi to nepodařilo popsat). Zásluhu na tom mají i dvě hlavní záporné postavy (a jedna vedlejší "záporná"), kteří zde mají tolik prostoru, až jsem měl pocit, že tenhle film už není ani o Batmanovi. Naštěstí jsou všichni "vedlejšáci" skvěle zahraní a mají v sobě kus osobnosti. Mé největší sympatie má Michelle Pfeiffer coby Catwoman (MŇAU).(16.11.2005)