Argo (2012)

Prečo thriller? Posledných dvadsať minúť, ktoré chceli byť v rámci zvoleného žánru riadnym nervákom, sú naopak nuda. Žiadna z peripetií tesne pred odletom nemá šancu rozrušiť, dobre som to nepredriemal. Kladom tak zostáva iba prekvapujúco pohodový Affleck v hlavnej úlohe a highlight duo Goodman-Arkin. Argo sústredené na prípravu "hollywoodského" krytia by som vlastne videl zo všetkých možných variant najradšej, to by boli iné grády. Vážnejšie, komornejšie Argo by zase mohlo preniesť pozornosť na samotných rukojemníkov, ich drámu. Avšak Argo, ktoré návštevou v Hollywoode iba na chvíľu odľahčí a pobaví, situáciu v akej sa ocitli pracovníci veľvyslanectva iba v najnutnejšej miere načrtne a chce byť v prvom rade napínavým útekom... také ma nevzrušilo.

Raubíř Ralf (2012)

Ralf ničím neprekvapuje, ponúka, čo divák od filmu s takýmto námetom očakáva. Netvorí nový svet, iba si prostredie počítačových hier prispôsobuje svojim potrebám, o nejakom funkčnom, samostatne fungujúcom pretvorení nemožno hovoriť. Naviac je jeho rozdelenie do dvoch dejových línií nezvládnuté, sú príliš samostatné, pritom príliš podobné (dvojica + dvojica) a v závere sa stretajú, len aby sme do nejakého záveru vôbec mohli dôjsť. Pracovalo sa tu s príliš malým rozlíšením a ako autorský zámer to chápať nemienim, to by potom mohol byť autorským zámerom akýkoľvek dramaturgický nezdar.

Ve stínu (2012)

Nebyť zbytočných doslovných momentov, celkový dojem by sa blížil prekvapenému nadšeniu. Takto som len príjemne prekvapený. Ve stínu síce ako kriminálka neomráči, vyšetrovanie je však len kulisou pre postavy, ktoré možno nemajú hutnosť a ani komplexnosť postáv z Protektora, ich náčrt je však pre takto modelový príbeh plne postačujúci. Fungujú v ňom naplno a hlavne nestrácajú ľudský rozmer, sú uveriteľné. Vrátane tých najväčších "éštébáckých" hajzlov. Čo sa týka politickej roviny, tá, ako naznačujem úvodom, mohla byť menej agitačná, neprekračuje však mieru únosnosti. Čomu iste dopomohlo aj to, že zatiaľ čo z kritiky 80. rokov cítiť alibistickú poplatnosť dnešku, dekáda upevňovania komunistického režimu možno potešila slovenský vidiek, ale inak to nebola vôbec žiadna sranda. Stále však platí, že práve preto nemuseli Ondříček a spol. toľko tlačiť na pílu, nevyslovené by len vnieslo ešte viac napätia a umocnilo by váhu rozhodnutia hlavnej postavy. Prílišné ukotvenie do konkrétnej doby, zavŕšené venovaním obetiam režimu, uberá filmu na pôsobivosti a zbytočne okresáva jeho výpoveď. Našťastie iba okresáva. Keď si tých pár momentov zo spomienok vystrihnem, zostane len dobré a ešte lepšie. Na súčasné pomery... príjemné prekvapenie!

Noviny (1994)

Typické 90. roky, typický Howard, perfektná herecká partia. Príjemné aj po rokoch. Z vlastnej skúsenosti potvrdzujem, že ako premiéra určite, ako repríza potom asi dupľom. Nestratilo to glanc.

Až vyjde měsíc (2012)

Úlet jak sviňa, no ale fandil som im až mi hánky beleli. Anderson je skvelý, budem sa musieť odhodlať aj do jeho starších filmov. Moonrise Kingdom mi sadol nemenej než fantastický Mr. Fox. To už predsa niečo naznačuje...

Lovci hlav (2011)

Príliš vykonštruované, samá náhoda, po chvíli som sa o hlavného hrdinu prestal zaujímať a už len sledoval, s čím ešte prídu, než sa tá nepresvedčivá hra na mačku a myš skončí. Pohodlnosť tvorcov našťastie neprekročí mieru znesiteľnosti, ale využitý potenciál inak vyzerá. V tomto prípade môžu Američania pokojne hodiť remake, ak to dostane Steve Buscemi (hoci aj ako režisér), budem sa vyslovene tešiť. :-)

Tak trochu jiná love story (2007)

Dráma o vzťahoch s mysterióznym thrillerom za pätami. Ale funguje to! Akurát ku koncu je z toho už iba ten thriller (a už nie mysteriózny), ale to trvá len chvíľu a finálne rozuzlenie nemá chybu. Do zoznamu netradičných noir variácií pribudol prírastok, aký škoda prehliadnuť.

Planeta plná plastů (2009)

Každý vie že plasty sú sviňa, to je zbytočné dokumentovať, už vôbec nie bez náčrtu možnej perspektívy. A čo s tým všetkým mal tvorcov starý otec som nepobral už vôbec. Zámer je jasný, takto však určite nie!

Rebelka (2012)

Tvorcovia iba predstierajú, že niečo povedia, nakoniec nepovedia nič. Spočiatku zaujímavo prezentovaný generačný konflikt sa v otrasnom finále mení na prázdny, narýchlo ukončený blábol.

Můj týden s Marilyn (2011)

Radosti a starosti zaláskovaného mladíčka. To z toho vážne nešlo vytrieskať viac?