• Fantasy

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Tento diel sa zmenil na zaujímavú psycho drámu. Je tu tiež veľa odklonov od knihy. Tu ma však dosť vyrušili, pretože niektoré momenty boli veľmi kľúčové a tak vzniklo veľa logických a dejových skokov. Páči sa mi dynamika vyvíjajúceho sa priateľstva medzi hlavnými postavami (moment v klubovni po predvianočnom tréningu...). Otvorili sa tu pekné témy hoaxov, manipulovania, mocenských bojov, vzdoru proti režimu... Aj tento diel pekne zapadá, do celej Harryho mozaiky.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Ďalší diel je za mnou. Hmmmmm, mladším a deťom by som ho, už určite vôbec nepúšťal. Témy v tomto diely sú tiež veľmi zaujímavé. Rozdiely medzi chlapcami a dievčatami, ako naberať odvahu a prejaviť svoje city voči dievčatám, o závisti, opäť kus šikany, prečo je dôležité sa naučiť tancovať :) Atmosféra filmu priťažela. Stali sa prvé chladnokrvné vraždy, veľmi nesympatický magický rituál, zase sa viac na Rokfort dostala civilizácia a rifle. Taktiež sa však viac objavujú vtipné hlody a scény, ako príprava na ples, Snapov dozor pri štúdiu a jeho prístup k Harrymu a Ronovi atď. Dumbledor taktiež ožil, stal sa dynamickejším a stratil, trocha, atmosféru vševedosmosti, odstupu a autority. Najlepšie zahraná postava, podľa mňa, bol však Moody, ten bol úplne geniálny. Dávam však o jednu hviezdu menej, pretože sa mi nepáči zmena rozprávky pre deti na rozprávku pre skoro dospelých...

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Tento diel je už o niečo pochmúrnejší, určite vhodný pre starších divákov. Otvárajú sa v ňom pekné témy dôvery, zrady, vernosti, obety, odpustenia a milosrdenstva... Je v ňom dosť zmien oproti knihe, ale nejako ma nevyrušili, všetko do seba dobre zapadlo. Tento diel prezrádza veľa vecí z Harryho minulosti, veľmi dobrým spôsobom. Všimol som si, že všetci nosia viac civilné oblečenie, to iba taký detail. O.K. môže byť.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Aj tento diel je ešte dosť v fajn. Aj keď s tu otvárajú témy, už pre starších. Napríklad téma rasizmus, ohovárania a osočovania, vylučovanie z kolektívu, chybného domýšľania si, predsudkov, uzavretosti pred vysvetlením si motívov atď. Viac krát sa tu vyhráža smrťou a ohrozením života, takže naozaj, už je to pre starších. Teda aspoň podľa mňa. A platí, to čo som písal o vysvetľovaní mágii atď, aby to všetko bolo naozaj brané, ako fantasy rozprávka.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Po dlhom čase, som sa odhodlal opäť si pozrieť celú sériu týchto filmov, v čase Covidu, sa to dá :) Tak začiatok, je naozaj ešte nevinný a roztomilý. Určite vhodný aj pre menšie deti. Poznávania sveta Harryho Pottera v ňom funguje super. Film sa dobre drží knihy, ale sa aj od nej odpútava, v takej zdravej miere. Je zaujímavé sledovať diskusiu kresťanov a nadšencov Harryho. Otázke či je toto dielo protikresťanské sa tu nechcem moc vyjadrovať. Ale vo filmoch, aj knihách sa dajú nájsť veľmi pekné a užitočné myšlienky, v ktorých sa dá deťom predstaviť a porozprávať sa o mnohých veciach, ktoré vo svete fungujú. Tu napríklad hodnota priateľstva, elitárstvo, snaha zapadnúť v kolektíve na škole, ako prijať svoju odlišnosť a výnimočnosť, ako sa zmieriť so svetom, ktorý nie je a nikdy nebude ideálny a podľa mojich predstáv... Samozrejme treba deťom vysvetliť, že takto mágia nefunguje, že im nepríde list z Rokfortu (zoznam sklamaných detí, je už aj tak dosť dlhý...) a mnohé ďalšie veci. Takže, aj toto dielo sa dá využiť na dobro. Tak s tým neváhajme, pretože je to fenomén, rozšírený, tak veľmi, že sa mu deti nevyhnú. Využime ho teda dobre a nenechajme deti samé, aby sa v ňom orientovali.

Tenet (2020)

Super Film. Nenachádzam v ňom, nejaké super výchovné myšlienky. Pred jeho scifi rozmerom, však môžem dať, iba, dole svoj pomyselný klobúk. Po prvom pozretí, mám v hlave dosť veľký chaos, verím však, že dej a zvraty sú pochopiteľné. Teším sa však na detaily, ktoré sa väčšinou, u filmov tohto typu, dajú nájsť, až po druhom pozretí. Dobré herecké výkony, super vytvorený "alter" svet so svojimi zákonitosťami, super dávka akcie, ale aj momenty na zamyslenie. Proste, super. Pekný kúsok, vrelo odporúčam, pre divákov, čo majú radi komplikovanejšie filmy.

October Baby (2011)

Super film. Dobrá myšlienka. Pekne podaná, s dobrými hercami a ich výkonmi, pekná hudba v pozadí. Občas mi prišiel až moc idealizovaný, ale presne takéto filmy padnú dnešnému človekovi dobre. Keď mnoho filmov a seriálov podáva ľuďom mainstrímový pohľad na život, prečo im neukázať aj ten kus náročnejší, ale správny pohľad. Už len, to že ten film nenechá nikoho nestranného je dobrý znak. Byť vás naštve, alebo nadchne. Určite ho odporúčam pustiť mladým, dievčatám aj chlapcom. Dievčatá to môže povzbudiť k pekným vzťahom a materstvu. Pre chalanov sa tam nájde fajn vzor otca (ktorý vytočí, možno rozhodne nespravodlivo, zle zareaguje... ale vie si priznať svoju chybu, vie sa ospravedlniť, dá svojej rodine pocítiť, že ju miluje a nielen pre nich zarába prachy...) aj priateľa. Pre mňa bol super povzbudivý, dúfam, že bude aj pre vás.

Země zítřka (2015)

Tento film bol pre mňa naozaj milým prekvapením. Nečakal som taký dobrý dej, super vizuálny dojem (teda s tými robotmi - zabijákmi sa mohli viac pohrať), herecké výkony, hudbu, strih, vtipy ... Proste na mňa vplýval veľmi optimisticky a pozitívne. Niečo na tom pozitívnom myslení a ľuďoch čo vedia mať sny bude. Naozaj ho odporúčam pozrieť s nejakou skupinou mladých a trochu sa o ňom aj porozprávať (najmä o tom pozitívnom prístupe k životu). Podá mňa je vhodný pre všetky vekové kategórie, ale asi na prvý stupeň ZŠ by som s ním už neišiel... Naozaj vám prajem ten pekný pocit po takomto filme.

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Pekná akčná zábava, s mnohými dejovými zvratmi, dobrou hudbou a nevyspytateľnými hereckými výkonmi. Tom Cruise odviedol klasickú dobrú prácu, prekvapením pre mňa však bola Rebecca Ferguson, tiež svoju rolu zahrala veľmi dobre. zabudnúť nemôžem ani na hlavného zloducha, ktorý to zahral s "anglickým" pokojom... teda aspoň ja som im to uveril. Ostatný boli super kulisa na odľahčenie deja. Mnoho myšlienok však od tohoto filmu nečakajte, iba trochu relaxu a zmenu myšlienok pri kvalitnej akcii. Je to aj pomerne (na dnešné pomery skoro ideálne) slušný film. Takže tak, mladý od 15 rokov sa podľa mňa, dobre zabavia... ale na diskusia nič.

Zvrat: Washingtonovi špioni (2014) (seriál)

Zaujímavý seriál. Celých desať dielov mi prišlo nejak tak úvodných ... keď sa to už konečne všetko rozbehlo, séria sa skončila. Herecké výkony sú pre mňa zaujímavé aj vypracované charaktery. Zaujal ma hlavne vývoj hlavnej postavy (zo strachoputa sa stáva postupne špión). Čo ma tam však štve je milenecký trojuholník. Zdá sa mi tam vložený na silu. A ešte škoda tých posteľových scén, bez nich by som dal ešte o jednu * viac. Prečo ho pozerať? Pretože ma zaujalo toto obdobie našich dejín, aj keď neviem na koľko je tam vyobrazené verne. Ale násťročných tento seriál asi moc nezaujme.