• Western

Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Obludná chujovina, ktorá sa navyše celý film tvári smrteľne vážne. Veľmi zle zrežírované, nulová atmosféra, scenáristické skratky a skoky na zabitie, herci kolosálne nesympatickí. Ešte aj to gore je slabé. Jedna hviezdička za ultracheesy akčné scény s koňmi a vlakom, aspoň tam sa Timur vybláznil. Jasná sračka leta 2012.

A bůh řekl Kainovi (1970)

Trochu nadhodnotím, pretože Kinski v kladnej úlohe je úkaz a má to super apokalyptickú atmosféru.

Ace Ventura: Zvířecí detektiv (1994)

Ja viem, že to nie je najlepšia komédia všetkých čias. Ale ja osobne som v živote nevidel film, na ktorom by som sa smial viac. Jim Carrey už nikdy nezopakoval geniálny výkon z tohto majstrštyku. Niektoré dialógy viem naspamäť a dve tretiny scén môžem sledovať stále znovu a znovu (scéna "Mission: Impossible", balkónové dvere, spomalené rugby, "Einhornová je chlap!" a ďalšie a ďalšie)...

Ace Ventura 2: Volání divočiny (1995)

O čosi slabšie ako jednotka, ale ešte stále bravúrna komédia s excelujúcim Jimom a mnohými nezabudnuteľnými gagmi ("Šikaka - Shawshank!", nosorožec, parkovanie na konzuláte...).

Ad Astra (2019)

Banalita s takmer béčkovými prvkami, ktorá sa silou-mocou tvári ako Vesmírna odysea, alebo aspoň Interstellar. Pitt výborný, občas dobrá atmosféra, ale záver s tatom mal byť omnoho, omnoho silnejší.

Adios Django (1966)

Jeden z mojich najobľúbenejších špageťáckych westernov. Rýdza "prašno-mexická" atmosféra, solídny príbeh, vysoká hustota dobre natočených prestreliek, nuž a samozrejme výborný Franco Nero. Samozrejme to nemá nič spoločné s originálnym Djangom, to len Američania po úspechu pištoľníka s truhlou premenovávali každú taliansku kovbojku na "Django niečo"...

Admirál (2015)

Krásne lode, gigantické námorné bitky a sympatický hlavný hrdina. Až sa nechce veriť, že to stálo 8 miliónov euro, Američania by na niečo takéto potrebovali 300 mega dolárov. Žiaľ, ešte by to chcelo scenár bez prešvihnutého pátosu, bez brutálneho prekrúcania histórie a so živými dialógmi. Úplne najviac mi ale vadilo, že tomu celkom chýba dobovosť v správaní postáv. Ani náznak mravov 17. storočia, všetko sú to dnešní ľudia v drahých historických kostýmoch, ktorí sa správajú ako dnešní ľudia, vrátanie podávania rúk, bodrého tľapkania po pleciach a nerešpektovania hierarchického rozdelenia spoločnosti. To ma fakt sralo, najmä keď zároveň sledujem Wolf Hall, kde sú tieto záležitosti dovedené do dokonalosti. Navyše, aj tie námorné bitky sú natočené úplne jednotvárne už zhruba v tretine filmu omrzia.

Admirál (2008)

Nefungujúci milostný trojuholník v podaní znudených hercov na pozadí biedne výpravného historického eposu, ktorý je snáď ešte tendenčnejší než sovietske báchorky - akurát sa z červenej rozprávky stala biela. Monarchisti sú dokonale šľachetní rytieri bez bázne a hany a prehrajú nie kvôli vlastnej nadutosti, neschopnosti a krutosti, ale kvôli tlaku krvilačných boľševikov a podlej zrade československých légií. K tomu nekonzistentné rozprávanie s mizernou dramaturgiou, žiadna dobová atmosféra, chudácke "davové" scény, druhotriedne digitálne efekty (dokonca aj na ruskú produkciu). Jedinou výhodou je, že to má celkom slušné tempo, je to nabité dejom a niektoré scény (hlavne tie drsnejšie) sú celkom pôsobivé. Uf, kde sa ale utopilo tých rekordných 20 miliónov dolárov? 5/10, ale vzhľadom na prehnané tunajšie hodnotenie zaokrúhlim nadol.

Aferim! (2015)

Čo sa týka zobrazenia doby a dobovej mentality, možno najlepší historický film, aký som kedy videl. Akčné to veľmi nie je, ale tie dialógy sú do-ko-na-losť.

Agent bez minulosti (2002)

Výborná akčná špionážka s dobrým scenárom, ktorú však miestami kazí sám Matt Damon. Jednoducho v niektorých scénach herecky zlyháva - napríklad počas hádky v autíčku, kde sa snaží presvedčiť Franku, aby šla svojou cestou, by to lepšie zahral snáď aj jeho kamoš Ben Affleck. No, to som možno prehnal, ale Matt je tu občas naozaj srandovne vyčúraný a toho killera mu veríte len v bojových scénach (tie sú fakt nakladačkové). Túto výhradu mi len zvýraznila po všetkých stránkach dokonalá dvojka, v ktorej je Damon nonstop nasratý a ide z neho naozaj strach. Tak alebo tak je bourneovská séria to najlepšie, čo žáner akčnej špionáže v súčasnosti ponúka.