• Western

Zabij ho, Django (1967)

Dobre natočená a zábavná variácia na Leoneho. Pátranie po zlate z vlakovej lúpeže plné päsťovačiek, ale aj prestreliek, všetko s príjemným nadhľadom, svižné, akčné.

Predátor: Evoluce (2018)

Úporný tvorivý výron obstarožného fanboya, ktorému dali na hranie kultovú tému a solídny rozpočet. Nepochybne je to napísané a natočené s nemalou chuťou, aj herci si to evidentne užívali. Na pľaci zaručene vládla dobrá nálada a veľmi by som si prial, aby sa to prenášalo aj na divákov. Na to by to však muselo byť ešte viac "za hranou". Je to šialené, ale keď už, tak to malo byť úplne nepríčetné. Vyznením sa to pohybuje na hrane paródie - mali na to dlabať, ísť do toho naplno a úplne srať na vážnejšie scény. Takto je to tak na polceste. Nepochybne zábavné, zámerne prepálené, krvavé, nahláškové, proste shaneblackovina. Ale stále akosi na reťazi. Napínavé či strašidelné to nie je ani náhodou a na konci som mal dojem, že som videl neveľmi dobre zostrihaný výcuc z 10-dielneho seriálu.

Poslední psanec (1993) (TV film)

Rourke je tu naozaj desivý. Niežeby toho zloducha hral tak dobre, ale tá jeho plastika je fakt strašná. Western skoro bez príbehu, pár chlapov v klobúkoch sa trmáca cez skaly a púšte a vystreľuje si mozgy z hláv. Nič proti tomu, ale ani náhodou mi nezáležalo na tom, ako to dopadne.

Quel caldo maledetto giorno di fuoco (1968)

Quentin Tarantino to má vo svojej špagetovej Top 20. Netuším prečo, je to priemerná, možno až podpriemerná žánrovka. Príbeh je zbytočne domotaný, hlavný hrdina nesympatický (a nevie jazdiť na koni, sú tam zábery, ktoré sú odstrihnuté tesne pred jeho pádom zo sedla), romantika totálne nepresvedčivá, hudba nevýrazná, prestrelky chaotické a zbrane strieľajú niekoľkonásobok svojich zásobníkov.

Per 100,000 dollari ti ammazzo (1967)

Kópia leonoviek (lovec ľudí, debna zlata, občianska vojna, Mexiko, pomsta, flashbacky...), ale mimoriadne kvalitná, so zaujímavým príbehom, na špagety nezvyčajne presvedčivou psychológiou, parádnou hudbou a solídne natočenými prestrelkami.

Listopad (2017)

Keby sa na konci 60. rokov Jakubisko s Vláčilom sfajčili ako handry a spolu napísali a natočili film na motívy Erbena a Švantnera, vyzeralo by to asi takto. Estónska balada plná škriatkov, čertov, duchov a bosoriek je ťažkotonážny festivalový artový hnoj, ale tak mega-bizarný a dobre natočený, že ani na sekundu neodtrhnete pohľad.

Úžasňákovi 2 (2018)

Od skvelej prvej časti sa to líši tým, že je to omnoho menej hravé a takmer to zabúda na detského diváka. Všetko fajn, ale akosi sa zabudlo na radosť a zábavu.

Muž se zbraní (1955)

Solídny western, ktorý má vďaka Mitchumovi a jeho postave fajn noirový nádych. Škoda toho záveru, kde sa dobrá gradácia zahodí v jednej krátkej prestrelke s odporne sladkým happy-endom.

Upgrade (2018)

A chvíľu som mal chuť dať plné hodnotenie, lebo som dávno neodchádzal z kina s takým výrazným pocitom, že ma niečo tak príjemne prekvapilo a pobavilo vysoko nad akékoľvek očakávania. Je to taký malý Matrix a drzo smelý vyzývateľ Ready Player One o titul najzábavnejšej sci-fi roka. Prvá akčná scéna príde asi v polovici filmu, ale potom sa ten storybuilding bohato zúročí a začne jazda plná nápadov a výborne natočených súbojov a naháňačiek. Navyše v ultra-tvrdom R-ku s až hororovým gore. A skvelý Logan Marshall-Green, ktorý celý film prakticky nezlezie z plátna a nesie to celé na pleciach. Keby tento film prišiel pred 15 rokmi, bol by to dnes žánrový kult. Dnes je to príjemná oldschool nakladačka.