• Western

The Ballad of Lefty Brown (2017)

Bill Pullman si vychutnáva úlohu starého, neveľmi bystrého kovboja, ktorý v živote neurobil nič správne, tak chce aspoň poriadne pomstiť vraždu dlhoročného priateľa, prípadne aspoň "die trying". Obstojný starecký western má dobrý, tak trochu detektívny príbeh s dobre prekreslenými postavami a dostatkom akcie. Len to mohlo byť lepšie zrežírované a zostrihané (najmä v prestrelkách je to trochu chaos) a chcelo to lepšie obsadenie (napríklad Tommy Flanaghan v úlohe chľastajúceho šerifa čeliaceho ťažkej dileme sa síce snaží, ale toto je postava presahujúca jeho schopnosti a celkovú charizmu). Zľahka nadhodnocujem, je to max. tak 7/10.

Barry Seal: Nebeský gauner (2017)

Výborne natočený, ľahkonohý a až nepatrične zábavný spin-off Narcos. Cruise si to evidentne užil.

Contratiempo (2016)

Vychutnané scenáristické cvičenie na tému "splietame niekoľko falošných verzií príbehu a vŕšime jeden zvrat za druhým". To, že je to pritiahnuté za vlasy až mimo realitu, nekazí pôžitok z perfektnej premyslenej hry.

Naprostí cizinci (2016)

Konverzačka ako víno, na talianske pomery nečakane civilná a nevyhrotená v emóciách - aj keď teda v druhej polovici je to poriadna nálož. :)

matka! (2017)

WTF?! :)

7 životů (2017)

Má to dobrý nápad a je to miestami celkom zábavný krvák, ale zhruba od polovice sa logika celého konceptu slušne rozpadáva a v hlavnej úlohe si viem predstaviť aj niekoho tvárnejšieho ako studený ňufák Noomi Rapace. Za tie prachy ale solídne sci-fi.

Babylon Berlín (2017) (seriál)

EXCELENTNÝ príbeh s bravúrnym finále a u mňa najlepší seriál roka 2017. Dokonalá kombinácia detektívky s historickým polit-thrillerom. Sympatické hlavné postavy, o ktoré sa naozaj bojíte, počas záverečných dielov som občas stopol prehrávanie a prešiel sa po byte, aby som to predýchal. Skvelá dobová atmosféra s kopou zaujímavých detailov (za 40 mega euro, bodaj by nie). Dekadencia Berlína, ozveny prvej svetovej, predzvesť druhej svetovej (to, ako sa boľševickí teroristi hladko premenia na hákové kríže, je super!), neustále zaujímavý dej bez minúty naťahovacej vaty. Pecka!

Stopy spravedlnosti (2017)

Jackie "that fuckin´ Chinaman" Chan v úlohe starého zlomeného muža, ktorý ešte dokáže zlomiť aj zopár mladších mužov. Bolo by to super, Martin Campbell je výborný remeselník, ale niekto niekde rozhodol, že 70% filmu bude tvoriť dialógová politika a rodinná melodráma okolo Piercea Brosnana a až ten zvyšok sa bude točiť okolo Jackieho pomsty za dcéru zavraždenú írskymi teroristami. Napriek tomu solídna vec.

Godless (2017) (seriál)

Žrááádlo! :) Pre westernových fanúšikov tu nie je nič extra nové či objavné, je to vlastne moderne natočený remix klasických žánrových motívov, ale mne osobne práve toto strašne dobre padlo. Je tam vlastne všetko. Sympaťák pištoľník túžiaci vidieť oceán, démonický kazateľ s fakt početnou bandou extra odporných hrdlorezov, vdova s rančom a synom-miešancom, poklad z vlakovej lúpeže, indiánski šamani, slizký novinár, krátkozraký šerif hľadajúci svoj tieň, lesbická strelkyňa, komunita černochov z jednotky buffalo soldiers, bláznivá nemecká maliarka, ktorá to prekvapivo vie s winchestrovkou... K tomu veľmi dobrá hudba a kamera, ktorá sa kochá rozľahlými scenériami Nového Mexika. Miestami to spomalí a vravel som si, že tých flashbackových príbehov z minulosti je už trochu priveľa, ale všetko sa to krásne splieta a graduje k záverečnej časti, ktorá je... skrátka skvostná. Drnčí napätím, až kým sa nestrhne hádam polhodinová prestrelka s tuctami mŕtvych, ktorú považujem za jednu z najlepších v tomto žánri (a to som videl naozaj stovky westernov). A k tomu ešte leonovský súboj muža proti mužovi a fungujúci záverečný doják. Toto som si fakt maximálne vychutnal.