• Western

Pohádka pohádek (2015)

Ohromný film. Keby Grimmovci, Andersen, Dobšinský a Erben žili v súčasnosti, zúrivo by cez Facebook zdieľali, že videli najlepší film v živote. Rozhodne to nie je pre každého, ale ak máte radi rozprávky v ich pradávnej, temnej, bizarnej, niekedy nelogickej a často hororovej podobe, toto je jasný zápis do TOP 5 roka 2015. Fascinujúca spleť príbehov s mystickou atmosférou a veľmi nepredvídateľným vývojom - a rozhodne nie pre deti, je tam veľká porcia nahoty, sexu a krvi. K tomu vycibrený vizuál, od kostýmov , exteriérov (kde to, doriti, točili?!) a dekorácií až po kameru a premakanú kompozíciu jednotlivých scén. Výborní herci a veľmi, veľmi dobrá hudba - darmo, Desplat nezlyháva.

Ochránce (2012)

Zopár snaživých prestreliek (ale nie je v nich ani jeden poriadny headshot!) striedaných neznesiteľne rozvláčnymi dialógmi, ktoré tomu majú dodávať emocionálnu hĺbku, ale sú to všetko úplne zúfalé bľaboty.

Občan X (1995) (TV film)

Televízny film z HBO produkcie pomerne verne zachytáva lov na ruského sériového vraha. Presvedčivá dobové kulisy (vrátane fungovania sovietskeho štátneho aparátu) a fajn herci - vďaka Reovi a Sutherlandovi je to takmer buddy krimi. :)

V hlavě (2015)

Jasný Oscar za najlepší animovaný film roka.

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Strašne fajn dobová atmosféra, geniálny soundtrack a vrcholná scéna s mučením haprujúcou elektrikou. To ostatné je v podstate taký neurážajúci, nenápaditý, ale miestami obstojne zábavný priemer. Tí dvaja prekvapivo sympatickí, hlavne Cavill.

Hrátky s peklem (2013)

Šialene dejovo i štýlovo roztrieštená a aj na ázijskú produkciu prehnane afektovaná zlátanina. Dokonca aj ten masaker ma nudil.

Le colt cantarono la morte e fu... tempo di massacro (1966)

Fulciho horory neznášam, sú to nekonzistentné scenáristické sračky s pár zaujímavými humusáčinami... ale toto je solídny film. A solídny hlavne vďaka réžii, ktorá to pekne drží pokope. Franco Nero je frajer, Hilton ešte väčší (Hej, džentlmeni!) a finálna prestrelka masívna. Oceňujem aj snahu zobraziť zabíjanie aj s nejakou tou krvičkou - Fulci sa nezaprie. Dobre mi padlo.

Dítě číslo 44 (2015)

Film, ktorý by hlavne po scenáristickej stránke bolo treba doladiť, ale napriek tomu nadpriemerná záležitosť. Detektívna línia hrá druhé husle a je vlastne veľmi jednoduchá, ale to jej dodáva na autentickom dojme. Žiadne prekvapivé zvraty, skrátka je tu vrah a toho treba nájsť na základe sedliackeho rozumu. Veľmi dobre. Ešte lepšia a výraznejšia je línia s vyobrazením dobového Ruska a celkovo socialistického režimu - je to možno trochu temnejšie než v skutočnosti (možno), ale chápem, že pre lepšie vyhrotený príbeh sa muselo to stalinistické zlo poriadne zhutniť. Tom Hardy výborný a ostatní herci tiež. Spokojnosť.

Jonathan Strange & Mr. Norrell (2015) (seriál)

Luxusná záležitosť, presne ako sa od BBC dalo čakať. Funguje tam úplne všetko - výborný príbeh, ktorý podľa mňa odsýpa celkom dynamicky, perfektné obsadenie, réžia, atmosféra, opulentná výprava, triky. Skrátka parádna "viktoriánska" fantasy.