Brána do záhrobí (1981)

Několik prvních a posledních minut filmu je dobrých, atmosfericky temných. Hudební doprovod je místy také velmi zajímavý. Ovšem vše ostatní je brak - nelze to snad zařadit ani do béčkové kategorie...

Brubaker (1980)

Solidní vězeňské drama. Nic víc, nic míň. Při sledování filmu mě kolikrát napadlo, že by se z toho dal vykřesat dobrý seriál - asi proto, že bylo ve filmu nakousnuto příliš mnoho témat, ale jen okrajově. Brubaker tak sice uplyne jako voda, ale za pár dní si na něj pravděpodobně už nevzpomenu. Robertu Redfordovi však role skutečně sedla.

Old Boy (2003)

Oproti "prvnímu dílu" trilogie výrazný posun vpřed. Dynamická podívaná, která ve svém žánru nakopává zadky celému západu. Režisér ubral plyn, co se přemrštěné vážnosti vyprávění týče a bral natáčení tohoto skvostu jako čirou zábavu. Tento nadhled Old Boyovi velmi pomohl. Naprosto skvělé!

Pod vlivem lásky (2008)

Děsil jsem se stopáže, žánrového mixu a vůbec tak trochu faktu, že je to zkrátka opět jakýsi japonský "pokus", který občas vyjde na jedničku, ale někdy také ne. Jak mám pak slovy popsat to překvapení, když jsem seděl u obrazovky celé ty 4 hodiny jako přikovaný, nevnímaje nic jiného? S pocity, jaké jsem naposledy u filmu zažíval, když jsem byl malý? Ne, Love Exposure skutečně není filmem pro děti, ale je počinem naprosto unikátním, a to v každém ohledu. Kam se hrabou všichni ti "seriózní experti" z Evropy či Hollywoodu. Tenhle film je esencí radosti z filmařiny. Povinností fanouška filmu není vidět Kmotra, Casablancu či Pána Prstenů, ale Love Exposure!!!

Má je pomsta (2002)

Jednání otce unesené dcery příliš vyhrocené, ale chápu, že takto vše v ději do sebe lépe a "stylověji" zapadalo. Nicméně jinak se skutečně jedná o příjemně syrový snímek, kde jsem si oblíbil hned několik velmi brilantních scén. Slušný rozjezd trilogie o pomstě - solidní ****.

Večeře u Noriko (2005)

Zajímavý nápad, ale na to, jak se bere film vážně, až příliš přitažené za vlasy. Rovněž příliš zdlouhavé a spousty zbytečných monologů. Slabší ****.

J. Edgar (2011)

Pro mě veliké překvapení. Čekal jsem dle ohlasů spíše "vznešenou nudu", ale opak je pravdou. Přestože jsem nebyl na film tohoto typu v ideálním rozpoložení, klaním se Eastwoodovi, který i na stará kolena dokáže stále točit takto perfektní filmy. Není nestranný, odtažitý či popisný, ale to je jedině dobře. Přesto se většina diváků evidentně nudila. Já se královsky bavil. Důležité tu jsou především detaily, cit a zápal pro věc - jak Clinta, tak skvělého Leonarda DiCapria. Žádná scéna tu není zbytečná. Je třeba být vnímavý, aby vám vše do sebe zapadlo; aby atmosféra snímku vyzněla naplno. Nedokážu si představit, že by film o J. Edgaru Hooverovi mohl být natočen či zahrán lépe. Jakkoliv se jednalo o těžkou tematiku (alespoň z mého pohledu), povedlo se. Prosím Oscara pro DiCapria.

3-iron (2004)

Jestli někdo umí točit originální filmy, je to Ki-duk Kim. Navíc dokáže vyprávět příběh, aniž by musel užívat slov. 3-iron je pro mě osobně zatím jeho nejlepším dílem. Jeho snová forma je odzbrojující. Tempo filmu je sice klasicky pomalejší, ale vůbec to nevadí. Není tu nějaké dynamiky třeba. Film, který bude pravděpodobně navždy v mé TOP 10.

Vzpomínky na lásku (2004)

Přestože se jedná o jeden velký kýč, vzalo mě to. Dokonce i slzu jsem uronil, nekecám. Velmi citlivě natočené, velmi dojemné. Řemeslně rovněž precizní podívaná, navíc podpořená vynikajícími hereckými výkony sympatických hlavních představitelů. Trošku mi to připomínalo takovou asijskou verzi Cameronova Titanicu. Rozhodně je nutnost vidět režisérskou verzi, sáhnete-li po tomto dojáku. A vy po něm sáhnete, musíte! Jediné, co mě trošku nemile bilo do očí, byla "skrytá" reklama na jeden nejmenovaný nápoj...

Expendables: Postradatelní (2010)

Těšil jsem se, že dostanu stylový nářez plný testosteronu mých oblíbených akčních hrdinů. Naivně. Kupodivu jsem ani neměl z přítomnosti všech těch chlapáků radost. Proč? Jsem na to již starý? Nikoliv. Jedná se totiž o průměrně natočenou záležitost s podprůměrným dějem. Ano, i ten "rádoby děj" je u filmů tohoto typu podstatný, samotného mě tato skutečnost zaskočila. Poslední Rambo byl velmi dobrý. Dynamický, brutální, tak akorát dlouhý, s dostatkem prostoru pro hlavního hrdinu. Stallone dobře věděl, co chce divák vidět. Tady se mu to však ukočírovat nepodařilo. Škoda.