• Krátkometrážní

Zorro - mstitel a ctitel (1981)

Toto byl bohužel slabší Zorro, nejen výpravou, ale i hlavním představitelem v dvojroli svůdníka a jeho bratra gaye. Bylo tady několik pěkných vtipů a moc se mi líbila myšlenka, že si bratr na výpravy bere pokaždé jinou barvu kostýmu.

Popelka (1950)

Krásná klasická animovaná pohádka od Disneyho má velmi jednoduchý příběh, který je protkaný hudebními čísly a velkým množstvím zvířátek. Popelka pracuje pro macechu a sestry, ale nestěžuje si, i když stále doufá, že se něco změní. A pak se stane zázrak a ona může jít na ples, kde potká svého prince, i když o tom neví. Naprosto dokonalá je postava krále, který touží po vnoučatech, která by vozil na zádech.

Láska rohatá (2009) (TV film)

Tahle pohádka byla čiré utrpení. Mádl šišlal, čertova babička šišlala, dokonce i Zedníček se přidal a zbytek nestál ani za pousmání, to se nedostavilo ani jednou. Byla to opravdu tragédie a poučení slabé. A korunu tomu nasadila naprosto blbě zvolená hudba.

Princezna zakletá v čase (2020)

Pěkná moderní pohádka o tom, co uděláte, když se ocitnete v časové smyčce a opakuje se vám pouze jediný den před zkázou světa. Bylo to rozhodně zábavné, princezna byla na začátku správně protivná, aby se postupně mohla stát zajímavější postavou a poučit se.

Anděl Páně (2005)

Milá vánoční pohádka, která mě před lety odradila kvůli kýčovému začátku, ale když jsem ho nedávno přežila, tak pak čekalo překvapení z dobrého příběhu, skvělé dvojice anděla a čerta a správně zlí záporáci.

Anděl Páně 2 (2016)

Milá vánoční pohádka se skvělou ústřední dvojkou a krásnou Vicou Kerekes. Je tu více humoru, který neurazí, krásné prostředí a dobří záporáci.

The Symbol of the Unconquered (1920)

První film, kterému dávám pouze jedinou hvězdičku, si to plným právem zaslouží. Nejen, že jediná patrně dobrá scéna se nezachovala, ale to, co zbylo, bylo čirým utrpením. Viděla jsem mnoho filmů z desátých let, nefungovalo u nich hodně věcí, ale tady nefungovaly především herecké výkony. Bylo to jako sledovat partu lidí, co se rozhodla, že něco zahraje, i když nemají žádnou zkušenost. Navíc hlavně zpočátku jsou záběry neuvěřitelně krátké a neustále přerušované mezititulky, trhané, občas nesouvislé.

Umirajuščij lebeď (1917)

Příběh němé dívky Gizelly, která miluje tanec a po zklamání v lásce odjede do města, aby se stala baletkou a svůj bol využila ve ztvárnění umírající labuti. To zaujme excentrického malíře, který ji požádá, aby mu stála modelem, protože v jejím ztvárnění konečně pohlédl do tváře smrti. Co ale udělá, když jeho modelka začne být šťastná? Příběh je komplexní a herecké výkony velmi slušné. Navíc prostředí vypadá jak v Itálii a je radost na to koukat.

Poločlověk (1920)

Zajímavý film, který vůbec neodpovídá hornímu popisu. Blizzard jako kluk po chybné interpretaci lékaře přichází o obě nohy a vzhledem k tomu, že pro otce ztratí cenu, opouští v pubertě domov a stane se zločincem, který touží po ovládnutí města. Jeho vize jsou ztělesněním ztráty končetin - vidí se v nich s oběma nohama a pomstě společnosti. Jeho plán nevyjde, ale přesto dokáže dostat lékaře, který mu zničil život, do svého domu a přesvědčit ho, aby mu přišil nohy někoho jiného. Ten toho využije a napraví svou chybu jinak. Lon Chaney ztvárnil svého antihrdinu dokonale. Od utrpení, přes náznaky sofistikovanosti, ale i sklonů k násilí. A již po několika minutách jsem si musela ověřit, jestli ty nohy opravdu měl, protože bych to nepoznala, jak dokonale je měl upnuté na zádech.

On zázračným studentem (1925)

Pěkná groteska o naivním studentovi, ze kterého si ostatní dělají srandu, tahají z něj peníze a on je nakonec překvapí svou urputností. Skvělá scéna s večírkem, kdy na sobě má oblek spíchnutý "horkou jehlou".