Seidžo no marjoku wa bannó desu - Season 1 (2021) (série)

Tak tu máme další anime, kdy se jedinec (respektive dva jedinci) ocitne opět v jiném světě. Tentokrát se to zaměřuje na hlavní hrdinku a obecně celé anime je spíše zaměřené na dámské publikum, kdy se jedná o romantické fantasy. Dá se to brát ale jako příjemná oddychovka, pokud člověk nemá co sledovat. Osobně bych ale spíše uvítal tento příběh formou filmu, kdy by z toho měl divák lepší požitek (obzvláště z toho konce, který přinesl určité zakončení v jednom smyslu, ale v tom obecnějším je to otevřené). Dále bych uvítal více zaměření politickou stránku, ale to už by bylo drama, u kterého by si člověk tolik neodpočinul. Hlavní hrdinka nemá špatné vlastnosti, i když bych měl pár výtek ohledně její přílišné aklimatizace na místní zvyky a smýšlení. Také by nebylo od věci věnovat trochu více pozornosti příběhu Airy. V závěru bych to přirovnal atmosférou jako takovou méně zajímavější verzí anime "Akagami no Shirayuki-hime". Po animační stránce je to průměrné a po hudební to není špatné.

Seiken gakuin no maken cukai (2023) (seriál)

Sci-fi fantasy, kdy se příběh točí kolem hlavního hrdiny, který má docela dost komplikovanou minulost, ale podstatné je, že je typickým fantasy demon lordem, který se odebere ke spánku a je probuzen po x stovkách let do úplně jiné sci-fi doby. Svět se natolik změnil, že ho hlavní hrdina nepoznává, veškeré strany konfliktu se změnily, kdy lidstvo v post-apokalyptickém světě se snaží přežít před stálou hrozbu monster z "jiné dimenze" a utvořilo tak plovoucí města/pevnosti, které jim umožňují přežít. Hlavní hrdina se tak musí přizpůsobit nové době a postupně odhaluje nejen to, co se za ta staletí stalo, ale také se objevují "postavy" z jeho minulosti. Příběh je zaměřen především na akci, která má celkem slušné zpracování, dále pak na mysteriózní prvek odhalování minulosti a toho, co se vlastně děje, a v závěru pak na celkem vkusný fanservis, který se bohužel neobejde bez otravných reakcí hlavního hrdiny. Obecně bych řekl, že tenhle příběh neurazí, ale je to tak trochu paskvil a když se nad tím trochu zamyslím, tak nějak ani není úplně originální. Bohužel to má několik otravných parodických prvků, které kazí zážitek ze sledování a tak nemůžu hodnoti příliš kladně. Navíc u tohohle znám mangu, která je trochu jinak zpracována a vyhovuje mi trochu lépe než anime. Avšak jak manga, tak i anime má něco do sebe, kdy jsou sem tam některé momenty, které jsou v jednom nebo druhém zpracovány lépe. Příběh anime tak nějak odpovídá prvním 30 kapitolám mangy. Po animační stránce je to celkem slušné, ale bohužel je tu ona kýčová 3D stránka, která kazí požitek ze sledování, a po hudební stránce je to celkem zajímavé.

Toaru ossan no VRMMO kacudó ki (2023) (seriál)

VR příběh o hlavním hrdinovi, který začne pařit novou fantasy hru a chce jí hrát trochu odlehčeným způsobem, kdy si zvolí nepopulární schopnosti a zbraně. Tím se chce vyhnout partám, gildám a hardcore hraní, kdy si chce užívat jen tak vlastního tempa a daného prostředí. Jenže jeho styl bohužel mu danou pohodu nepřinese a stane se celkem známým na několika úrovních. Je to celkem takový pohodový příběh o jednotlivých dobrodružstvích s výskytem herních prvků, ale bohužel je to trochu nemastné neslané, kdy tam toho autoři anime celkem dost vynechali oproti trochu lépe zpracované manze a tak spousta momentů trochu vyzní jinak nebo tam chybí souvislosti. Obecně se to ale tak nějak drží sledu událostí. Příběh jako takový odpovídá prvním 31 kapitolám mangy a samozřejmě zde zdaleka nekončí. Po animační stránce je to nic moc (i když se to dalo čekat i vzheldem k trochu slabší kresbě mangy) a po hudební to nenadchne.

Bóšoku no Berserk (2023) (seriál)

Tenhle příběh mi není cizí, protože už znám mangu a musím autorům uznat to, že se konečně někdo drží předlohy. Obsah anime tak nějak odpovídá příběhu mangy do nějaké půlky 30. kapitoly a zdaleka tam příběh nekončí - zda udělají pokračování, toť otázka. Ale k příběhu samotnému. Je to čistokrevné fantasy - žádná reinkarnace apod. - o hlavním hrdinovi, který je zpočátku slabý, ale pak si uvědomí cenu své schopnosti. Příběh není úplně pohádkový, ale trochu více je šmrnclý do temnějších barev - nic ale vysloveně temného, kdy si to udržuje tu správnou rovnováhu. Po dramatické stránce je to celkem slušné, ale úplně to nepřekvapí. Problémová stránka je hlavně v oněch schopnostech, kdy je v tom trochu chaos a není to úplně dobře zpracované. Trochu tahákem je pak určitý prvek mysteriózna, kdy se tu objeví jednotlivé smrtelné hříchy v určité podobě a také "vyhynulá" civilizace, kdy příběh je velice skoupý na odhalování jednotlivých hlubších tajemství. Obecně tohle dílko neurazí, ale k většímu požitku tomu něco chybí. Po animační stránce je to slušné a po hudební průměr.

Arknights - Perish in Frost (2023) (série)

Po trochu pomalejším začátku přišla druhá série, která má trochu lepší atmosféru. Zase se tu dočkáme několika sociálních otázek, pak politické pletichaření, samozřejmostí je akce a pak hlavně spousta momentů, kdy příběh dá divákovi do hlavy brouka ohledně toho, co je vlastně správně a co ne a kdo je vlastně spojenec a kdo nepřítel. Dočkáme se tu tak spoustu dramatu a příběh se zase trochu posune kupředu. Jen doufám, že bude další pokračování vzhledem k tomu, že zatím nikde nejsou žádné zprávy o další sérii. Po animační stránce se to drží svého a po hudební bych viděl menší propad, kdy tentokrát (mně osobně tenhle styl hlavních tracků nesednul). Je celkem vidět, že autoři anime následují tvůrčí trend ohledně téhle značky, kdy se tu mísí spoustu různých hudební stylů a dávají tak často šanci něčemu jinému a nejede to jen v jednom konceptu.

Arknights - Reimei zensó (2022) (série)

Po delší době anime, které je originálnější a které vystupuje ze zažitých žánrů. Anime je uděláno na náměty populární mobilní hry, která má velice solidní příběh a kterou tak nějak znám, což mě přimělo kouknout i na tohle. Trochu jsem měl tušení, že tohle anime vznikne časem vzhledem k tendenci daného studia tvořit krátké filmečky s hodně povedeným krátkým anime "Holy Knight Light", které bylo vydáno k jejich prvnímu výročí. Byl jsem lehce zklamán, když jsem se dozvěděl, že anime bude mít pouhých 8 dílů vzhledem k rozsáhlémů počtu příběhů, které tu lze odvyprávět - kdy jsem trochu asi předčasně usoudil, že si autoři ukousli příliš velké sousto a že se snaží získat tímto marketinkovým tahem nové hráče. K mému překvapení po posledních scénách 8. epizody jsem byl v údivu, že plánují další pokračování v názvem "Perish in Frost", které dle názvu odhaduji bude navazovat na konec téhle části, která odvyprávěla nulté dějství hry (od probuzení po události s Mishou). Ale zpátky k anime jako takovému. Zpracování tak nějak odpovídá předloze s tím, že je tu pár věcí navíc nebo lehce upraveno, kdy chápu, že se mezery nějak musely vyplnit a upravit existující o souvislý obsah, aby to dávalo hlavu a patu. Celkem velice dobře je tu vystihnuta ona atmosféra a herní prvky jsou velice dobře zapracovány - viz to velení hlavní postavy nebo např. průřez domácí základnou. Příběh jako takový je trochu těžký popsat jedním žánrem, kdy je to trochu mixka fantasy, sci-fi a apo/post-apo, kdy jak už jsem psal, to nemá takové čistokrevné rysy jednotlivých žánrů a zažité stereotypní příběhové šablony. Nemůžu to nazvat jinak, než speciální univerzum ve své vlastní kategorii, které diváka vtáhne do děje. Je tu spousta akce a napětí, nějaké to drama, velké množství záhad a především obrovský zástup zajímavých postav se svým vlastním příběhem. To není ale vše, kdy tohle anime se také hodně zaměřuje na politickou, sociologickou a etickou stránku, kdy tu máme spoustu různých národů, frakcí a názorů. Jedna věc, co mě ale docela mrzí je zpracování animace, které je nanejvýš průměrná (vybledlé barvy a rozmazané detaily). Naopak hudební stránka je úplně perfektní.

Kage no džicurjokuša ni naritakute! - Rjú no namida (2023) (epizoda) odpad!

Tenhle díl je jen další ukázkou toho, jak autoři anime hledí pouze na své zájmy a naprosto ignorují originální příběh. Nic takového, jako je tenhle díl, jsem zatím v příběhu nezaregistroval a to je manga v tomhle ohledu napřed, kdy měl následovat příběh ohledně hrdinova útěku do království Orianna, který je pak následován speciální oblastí spojenou se závěrem tohoto výletu. Tipoval bych, že je to zase jeden z těch případů, kdy nějaký "chytrý" producent zase nadiktoval, že chce fanservis a lázně a pak z toho vzniknul takovýhle paskvil. Pokud chtějí něco takového tvořit, ať si to dávají jako vedlejší OVA a ne do hlavního anime. Nejhorší na tomhle dílu je to, že to nedrží atmosféru a ještě tam musí dát ty dva přiblblý charaktery a hlavního hrdinu z toho kompletně vynechají. Obecně by se tohle "fanouškovské OVA" dalo mnohem lépe zpracovat, když už mají tu potřebu sem něco takového dávat.

Kage no džicurjokuša ni naritakute! - John Smith (2023) (epizoda) odpad!

Normálně jednotlivé epizody nekomentuju, ale u tohohle jsem si nemohl pomoci to hodnotit jako kompletní zesměšnění tohohle dílka. Ten, kdo zná mangu, tak mi pravděpodobně dá za pravdu, kdy si tu autoři anime přetvořili spoustu událostí k obrazu svému a vznikl z toho paskvil. Zrovna u tohohle dílu je to celkem důležité, kdy je tu spoustu dramatických okamžiků, které v manze prostě vyzní suprově, ale zde je to takový - aa, nuda, jen další událost s ještě úplně doplněnými extra dialogy, který akorát kazí víc dojem. Uvedení pár z nich (***SPOILER***) - např. onen souboj s Deltou ve vlaku (proboha proč vlak a ještě onen souboj, který tam vůbec nebyl a ještě k tomu ty dialogy, který dělají z Delty ještě většího idiota, než je), dále pak dialog Alexie a její sestry (extra smyšlenost, která se nestala, jen aby dali návaznost na zdeptanost Iris z prohraného souboje na konci první sérii, který byl taktéž smyšlený a odehrál se jinak a v menší měřítku), pak scéna hlavního hrdiny a Bety mluvící o inflaci a on tam klepe kosu (proboha proč tam přidali takovou zbytečnost?? proč hlavní hrdina musí klepat kosu a zabijou tak jeho další moment jeho typického grandiózního chování), pak onen rozhovor v kanceláři Getana (další upravená scéna) a to nejdůležitějšího v závěru - souboj mezi hlavní postavou a Alphou (tenhle moment úplně vyšel nudně, kdy zase to nebylo ve vlaku, Alpha ho poznala v jiném lépe zpracovaném okamžiku a pak ten souboj probíhal úplně jinak a to samé i ten vnitřní a vnější dialog měl úplně jinou atmosféru). **** KONEC SPOILERU *** Je prostě vidět a nejen v tomhle dílu, ale i v předcházejících, že autoři dělají z hlavního hrdiny otravnější charakter a celkem podstatné události si přepitvoří do svého obrazu, který stojí za nic a tak przní tohle zajímavé dílko. Nechápu proč čím dál víc autoři různých anime vůbec nedbají toho, že už existuje nějaká oficiální grafická a textová předloha toho, co zpracovávají. (Upřímně nevím, co je v light novele, takže je možnost, že jim trochu křivdím, ale...).

Kage no džicurjokuša ni naritakute! - Season 1 (2022) (série)

Asi normálně bych dal 4*, ale jen za podmínky, že bych neznal mangu, kterou bych právě tak hodnotil a zanimovaná verze prostě tu atmosféru úplně nevystihla. Je to něco netradičního, kdy i když je to zase reinkarnace ve fantasy světě, nese se to v trochu temnějších barvách, než snaze o to, co nejvíc levlovat nebo hlásit kdejaké ideály. Máme tu organizaci, která se pohybuje na pozadí běžného života a řeší hlavního záporaka v podobě tajného kultu. Dočkáme se tu tak spousty akce a napětí, kdy overpowered hlavní hrdina všechno vyřeší s klidnou hlavou. I když je přehnaně silný, tak to není taková ta typická cheat schopnost, kterou mu někdo daroval, ale prostě si všechno vycvičil sám. Hlavní hrdina je ale taky trochu podivín, kdy asijská tvorba nemůže udělat pana dokonalého, ale vždycky mu musí hodit nějakou výstřednost, aby se necítili čtenáři/diváci méněcenní. V tomto případě hlavní hrdina trpí bludnou představou grandióznosti, aby se v anonymitě zviditelnil jako bojovník se zlem (tzv. chuunibyou), což se záhadně mísí s tím, že jeho deziluze jsou ve skutečnosti pravda, jen on sám o tom neví a nedokáže si to připustit, a navíc má opravdu úžasné schopnosti. Časem toto začne být trochu frustrující otravnost, která kazí zážitek. Do toho je tu pak několik další postav - především ženských ze studentské části života - které jsou naprosto otravné (Claire a Alexia), které dávají z naprosto absurdních důvodu hlavnímu hrdinovi čočku. Dalším mínusem bych pak viděl onu kompletní lenost vymýšlet nějaká zajímavá jména, kdy především pak ke konci při tom turnaji ty jednotliví bojovníci mají úplně lemplovská jména tvořená ze slov, která autora v daný okamžik napadla. Obecně bych to bral jako hodně dobrý koncept, který bohužel ale není úplně dobře vyvážený po jednotlivých stránkách, kdy tu máme opravdu povedené stránky, které jsou ale zabity těmi absurdními. Po animační a hudební stránce je to dobré.

Tensei Shitara Slime Datta Ken: Coleus no Yume (2023) (seriál)

Trochu se divím, že z tohohle autoři udělali třídílné OVA namísto kratšího filmečku, když nakonec všechny tři díly vypustili najednou. To je ale takový menší detail. Není to klasické OVA s nějakým tím fanservisem, ale spíše to je doplnění příběhu o nějaké další skutečnosti, aby měli autoři nástavbu na případné další zasazení v případném navázání na poslední události. Časově se to odehrává z většiny v období, kdy Rimuru je jako učitel v Království Engrasii (tak nějak to navazuje na události OVA první série ohledně třídílné části "Rimuru's Glamorous Life As A Teacher", což je přibližně skoro konec první série) a pak se to lehce na pár momentů ještě přesune do událostí po druhé série, kdy je Rimuru uznán jako demon lord a těsně před událostmi filmečku "Guren no Kizuna-hen". Každopádně jak jsem psal, tak je to spíše takový menší paskvil, který se snaží o vyplnění příběhu jako určitá nástavba a proto to taky tak trochu trpí na kvalitě. Je to zase určité dobrodružství, ale nedá se to srovnat s kvalitou hlavní linky. Je to takové přitroublé, ale to tak nějak není nic nového v této sérii a ve výsledku je vlastně Rimuru tentokrát spíše vedlejší postavou, kdy hlavní aktéři a zaměření je jinde. Přesto tohle neurazí, ale velký požitek z toho člověk nebudu mít s neporovnatelným zážitkem z posledního výše zmíněného filmečku. Pak mě tu zarazil ještě jeden takový detail, kdy na začátku tam hodí všechnu tu mlhu, aby nebyla vidět nahota, ale hnedka v navazující úvodní znělce se pak té nahoty tolik nebojí - opět zase trochu podivné smýšlení tvůrců anime. Po animační a hudební stránce se to drží svého.