Srdeční záležitosti Michala Pavlíčka (2016) (TV film)

Výborný dokument, s hutnými akurátnymi 60mi minútami. Z Pavlíčka ide subjektívne dobrý pocit, až sympatický, dovolím si povedať že až evokujúci malého českého Gilmoura. Miestami mi to dokonca pripomínalo jeho famózny dokument David Gilmour: Wider Horizons. Dokument priblíži Pavlíčkov workoholizmus a perfekcionalizmus, no aj hudobnú a po divokých rokoch mladosti aj ľudskú vyzrelosť (krátko, no vystížne sa zmieni o Pražskom Výběre). Rovnako široké hudobné zamerania, od rockových vecí cez symfonické, muzikálne, divadelné či filmové tvorby. Nechýba spomienka na spoluprácu s Václavom Havlom, či Stromboly. Strih filmu je príjemný, a široko, no nenápadne poníma ako pracovnú, tak aj osobnú stránku Pavlíčka. Objaví sa tam aj množstvo zaujímavých koncertných záberov. Trošku možno chýbajú rozhovory s ostatnými českými hudobnými velikánmi, no ktovie, či by to neskončilo patetickými opakujúcimi sa nič nehovoriacimi chválospevmi.

Amnestie (2019)

Nepochybne jeden z lepších filmov slovenských filmov poslednej doby, no keď človek od slovenského dubbingu odvykne, má s tým skrátka trochu problém. Samotná pamätná to vzbura až takú veľkú rolu vo filme nehrá, no záverečné akčné scény patria k tým najlepším. Neznámy Juraj Bača bol skvelý, no to platí pre všetkých muklov, ako aj bacharov (Ján Jackuliak). Naopakl známe tváre ako Marek Vašut, či Marek Majeský nepresvedčili. Politicko-spoločenská rovina je viacznačná, rozvetvená, a zrejme práve preto klžúca po povrchu.

Odysea (2016)

Oddychovka s ekologickým rozmerom a viacerými dejovými líniami, možno až príliš prekombinovanými. Niektoré navyše dynamiku filmu naštartujú, no iné až ubijú. Morálny a ekologický rozmer bol okej, no chýbalo hlbšie prepojenie s tichými, nekončiacimi a fascinujúcimi hlbinami.

Vyšší princip (1960)

70 ročný, no napriek výraznej dobovosti stále pozerateľný film, dostatočne dynamický a najmä aktuálny. Post-vojnová téma z obdobia Heydrichiády, sršiaca morálkou, odhodlaním a túžbou po spravodlivosti.

Španglicky snadno a rychle (2004)

Sympatická romantická napol komédia napol dráma, s príjemným hereckým obsadením. Adam Sandler, ktorého veľmi nemusím do tejto role však pasuje, rovnako tak excentrická Tea Leoni. Celok výborne dotvára Paz Vega, pripominajúca Penelope Cruz, ktorá filmu dodáva korenie a konštantné napätie.

Jeden den (2011)

Oooh, nebyť prekombinovaného záveru tak toto je sentimentálka za plných 5 hviezd. Dojemná love story s úžasnou Anne Hathaway, ktorá je na túto rolu ako stvorená. Prekrásne prostredie, výborná hudba, úžasné zábery metropol a ich romantických zákutí ako aj prírodných scenérií. No proste love story ako má byť :)

Gauguin (2017)

Príjemné, až nedeľňajšie pozeranie na životný príbeh Paula Gauguina, ktorý ako mnohí umelci jeho doby ostali až do konca života nepochopení. Dobovosť Paríža 19. storočia a prostredie Tahiti sa tvorcom podarilo zobraziť skvele. Rovnako Gauguinove pracovné a životné postoje a lásky (aj keď umelecký historik znalý veci by mal možno iný názor, kto vie..). Kvôli krásnemu a inšpirujúcemu prostrediu Tichomoria je pri pozeraní potrebný veľký a kvalitný obraz.

Rozpolcený (2016)

Invenčný thriller s výborným McAvoyom, ktorý simultánnym stvárnením niekoľkých postáv ukázal herecké umenie. Napínavá psychológia od začiatku až do konca.

Pašerák (2018)

Eastwoodovka s Eastwoodom v hlavnej úlohe. Úctivých 88 rokov síce hereckému výkonu nevadí, no režijnému už áno. Je to v podstate len čajový odvar, ktorý povrchovo líže témy imigrácie, drogových dílerov, vlastenectva a rodiny. Do istej miery sa to dá tolerovať len ako Eastwoodov životný odkaz spoločnosti - trávte viac času so svojou rodinou. Nepomohlo ani angažovanie hniezdnych Bradley Cooper a Michael Peña.

Všichni prezidentovi muži (1976)

Silné hodnotenia, skvelý film, no subjektívne dávam len 2 hviezdy, keďže 45 ročný film má predsa len svoje najlepšie časy za sebou. Chýbala mi najmä výraznejšia dramatizácia, no možno investigatívna novinárčina najväčšieho rangu bola v 74tom presne taká, ako vo filme. Ako Hoffman, tak aj Redford mi navyše prišli trochu roztržití, osobnostne nevýrazní.