Nepřítel pod ochranou (2012)

Skvelý akčák, po dlhšom čase niečo, čo mi neprišlo trápne. Žiadne anomálne lietajúce vrtuľníky a bondovsky zabíjané stovky ľudí z jedného zásobníku. Naopak, veľmi reálny scénar. 4/5

Brazil (1985)

Neuveriteľný film. Na môj vkus až príliš rozťahanej avantgardy, preto len 3/5. Avšak krásne scény, monumentálne priestory a množstvo malých detailov. Orwellove nápady neprekvapili, avšak idea, že obžalovaný má platiť za proces je dokonalosť sama o sebe!

Victoria (2015)

Nemecký film, s nábehom možno aj na plnú trefu 5 hviezd. Bohužiaľ, heroine mi išla tak na nervy, že viac ako 3/5 dať nemôžem. A v podstate aj heroes. Neveril som im ani slovo, čo paradoxne účel splnilo, lebo zahrali to všetci excelentne. Tým pádom som sa však celý čas cítil, že tam nemám čo robiť. Istotne však treba pozrieť, dobrý nehollywoodsky film.

Oscar 2016 (2016) (pořad)

Moderátor, zle. "Čierny" humor, celé zle. Lady Gaga, ešte horšie. Pseudo-patetické poňatie celých tohtoročných oskarov hodné našich 'slávikov'. Aj na poslednú chvíľu robená dramaturgia sa len ťažko dá takto spackať. Pozerané na TV Doma s kvalitou signálu, kde aj SD je kráľom a nejakými podivnými moderátormi a jednou haraburdou, ako ju kolega Mikeš nazval. Aspoň tlmočníci dali svoju robotu profi, čo sa zase na Grammy povedať nedalo. Aj keď samozrejme množstvo dôležitých finesov ušlo. Ďakujeme providerom, že bilinguálny audiostream je v obidvoch jazykoch slovenský... Dva body za famózny Spotlight a nebojácne prvenstvo, nečakaný válec Mad Max a ich kostymérku, za The Beatles a to, že to Grohl nedodžubal svojou typickou preexponovanou onaniou a za celý Big City Shining a Glamour & Glittering v celej svoje paráde.

Nezlomný (2014)

Nechcem veru znieť šovinisticky, ale inak sa asi nedá. Už prvá scéna, kde sú všetci vrátane lietadla síce rozstrieľaní na rešeto, no zato každý puk a límec na košeli je tip-top. Scéna s pristátím vrátila efekty do doby z pred prvého King-konga, poprúc všetky existujúce zákony fyziky. No proste nepozerateľné. Ak toto má byť režisérsky rukopis Angeliny aj naďalej, ďakujem, neprosím. Už turista čo-to naznačil. Odmysliac si však tieto negatíva, stále 3 hviezdy...

Hrana (2014)

Skvelý film, skvelá hudba, ktorú som objavil až vďaka svojej priateľke (thx janeke ;). Na koncert som nešiel, keďže pozerať sa na onanujúce ´ba-pseudo-nieco-viac' arogancie, ktoré hrali dvakrát za mlákou nieže nemusím, ale nemožem. Čo je škoda. Za to však hlavný interprét nemôže. Čiže odhliadnuc od vstupov týchto persón a mnou nepochopenou frajerkou jednoznačne 5/5. Takto len 4/5. Rodičov plne chápem, aj keď počas filmu som bol múdry, ako a čo robiť byť nimi. Prekvapilo zdokumentovanie relatívne podrobné. Že Ejmy má na kamere zachytené od prvého vypadnutého sopľa až po rakvu všetko chápem, to je vek digital. Ale takto zdokumentované 90roky nemá snáď ani Tubla. Nuž silné emócie a to som koncertne profesijne riadne deformovaný...

Ranhojič (2013)

Výborný film, len málo chýbalo do piatich hviezdičiek. Skvelý charizmatický Ben Kingsley (dlhšie som sa stotožnoval s tentokrát jeho pozitívnym charakterom, čo po úžasnom záporakovi v Stonehearst Asylum trošku trvalo), krásne duálne prostredie (Anglicko vs. Blízky východ). Znázornenie stredovekého Anglicka, medicínsky (a zrejme aj v iných oblastiach) zaostalej Európy až prekvapivo reálne poukazujú na rozdiely ani nie tak kultúr, ako progresov/regresov náboženstviev. Vo filme je všetko - pátos, dobrodružstvo, láska, vzdelanie, náboženstvo, cestopis, príbeh...no skrátka skvelý 'celovečerák'.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Nuž, na tieto 'komiksáky' buď človek je, alebo nie. Pekne spracovaný akčák, pre chlapov dokonca miestami určite až orgazmicky pôsobiace dragstery a monstertrucky s bielymi pannami na palube. Pre mňa však priemerný blockbuster s dobrou grafikou, toť vsjio.

Pouť (2010)

Za seba musim vyslovit sklamanie. Cele sa mi to javilo len ako akasi (americko?) filmova snaha o kontemplaciu, aneb od zeleneho stola naprojektovany scenar bez osobnej skusenosti. Snad len par, mna v tomto utvrdzujucich, momentov - po ukonceni kontemplativnej pute je namiesto asociacie s domovom a rychleho odletu domov (aj ked pocas pute je snaha tuto asociaciu dosiahnut velka) vysnenym cielom luxusny hotel. Citanie guidebooku na konci pute v kostole tiez nepridava na vierohodnosti, ze putnici vlastne ani nevedia kde a za cim idu taku dlhu trasu. Detto soundtrack v style 'rafnime tam zopar osvedcenych flakov, pripadne korespondujucich textov, to bude pasovat'. Holt, mne to nezapasovalo ani trosku. Inak skoda, velmi pekny namet a moznost oboznamit sa s historiou ci sucasnostou tejto pute.

Noční jízda (2013)

Well done, 5 stars! Jeden človek, jedno auto, jedna dialnica, jeden kolega a dve ženy... Skvelý, pútavý film aj napriek one man show. Úžasné herecké podanie, prirodzené stelesnenie kľudu a tichej jazdy na baworaku, pretkávané nervozitou, odhodlanosťou a zároveň neistotou rozhodnutia. Rovnako vynikajúco spracované obe ženske role.