Birdman (2014)

Hmm, tak toto nebol zrovna môj šialok kávy...asi nie som jeden z tých "above, ale below, who like action movies". Veľmi dobré stvárnenie, scény, kamera, štvavá hudba, depikcia osudu...no mimo moju misu. Subjektívnych 2/5..

Železná srdce (2014)

Pre fanusikov tematiky druhej svetovej vojny jednoznacne film z kategorie "musim vidiet". Avsak v porovnani s Band of Brothers, ci Saving Private Ryan priemerne. Holt, tematika uz preflaknuta a prekonat niekore diela uz nie je jednoduche. Myslienka mladika pisalka, ktoreho prevelia do tanku spracovana nezazivne, vazby medzi harcovnikmi tiez nacrtnute len zdialky, bez uvodu, bez puta pre divaka. Drsnost vojny napriek snahe prezentovana decentne (snad az na buldozer zrhnajuci mrtvoly), absencia vrtochov pocasia, zima, dazd, spina rovnako prezentovana znacne americky. Chvalim vsak ciastocnu vernost reprodukcie nelahkeho boja malych, bojom poddimenzovanych skupiniek doslova par ludi proti masam nemeckych vojakov.

Knězovy děti (2013)

prijemne osviezenie v podobe chorvatskej komedie. necakany chorvatsky humor s vtipnymi narazkami na spolocnost, cirkev, mentalitu. navyse prijemne a pokojne prostredie mimosezonnej dalmacie.

Revolver (2005)

nuz, po zhliadnuti famoznych snatch a long, stock,... sklamanie. absencia ritchieho stroheho anglickeho humoru, a naopak, dominancia vyfetovanych psycho napadov, navyse so stratou zapletky.. pre fanusikov snatch a filmov podobnych jednoznacne krok vedla.

Stoker (2013)

napriek priserne silnemu a emotivnemu charakteru pribehu, nadhernej kamere, zaberom, farbam a prostrediu, vo mne absurdita, ci nasilna rodinna neprirodzenost deju nechala zmiesane pocity, ktore mi nedovoluju hodnotit inak.

Nevědomí (2013)

Prvy tretinu filmu to vyzeralo na peknych 5 hviezdiciek, skoda poslednej tretiny. Velmi zaujimavy, aj ked opakovany namet, nadherna grafika, do detailov zvladnute masinky (gulate zive, bez problemov do stien narazajuce drony), bejvak v oblakoch a osobny turbojet). Skoda neponechania viac mysteriozna, pripadne vacsie rozvinutie dejovej linie prvotnej expedicie, alebo inside view do samotneho TET-u, pripadne partizanskeho boja. Az rozmyslam, ci mi nahodou nechybala klasicka Independence Day mega milionova lietadlova prestrelka...ale to snad nie :)

Dědictví aneb Kurva se neříká (2014)

Typicky priklad toho, ked horsie cakas, lepsie pride. O tomto filme som vela dobrych viet nepocul, dokonca vela nechybalo, aby som o nom nepocul vobec :). Vdaka tomu s kludnym svedomim davam 3/5, kedze po odmysleni patetickych snah o navrat ku kultu som sa z chuti parkrat zasmial. Body idu aj ku trefnemu poukazovaniu na nasu mentalitu. Na nudny zimny vecer teda uplne ok.

Hráči (1998)

Nebyt poslednych 30 minut, tak davam 2/5. Pokru som nikdy nerozumel a asi ani nechcem, mozno teda subjektivny pristup. A pritom to vsetko ma tak blizko k skvelej teme rokov 50tych, k Atlantic City, Chicagu...Avsak Matt Damon v roli pokroveho nekompromisneho tvrdasa, to snad nie. Nepresvedcivy profesor a dalsie nedotiahnute mikropostavy ani nestoja za rec.

Velká vánoční jízda (2011)

Nie je to sice dokonaly animak, kde by ste si nad animaciami isli oci vyocit, ani pribeh nie strhujuci, ci inovativny. Napriek tomu mi neda nedat 5/5. Bola to skratka velmi pekna vianocna rozpravka, s jednoduchym posolstvom, pribehom, konfliktu tradicneho vs moderneho. Miestami dojimajuca, ale ukludnujuca. Po vsetkych popoluskach, mrazikoch, elfoch a podobne mi to skutocne ulahodilo a navodilo spravnu vianocnu naladu. Jednoznacne odporucam na lenive vianocne rano ci popoludnie.

Sound City (2013)

Po uvodnych zaberoch som bol nazhaveny natolko, ze som si povedal, ze tento film stoji za zdvihnutie zadku z postele a vymenu laptopu za velku obrazovku s primeranym zvukom. Musim ale konstatovat mensie sklamanie, ktore zvycajne cloveka dostane najma vtedy, ak je dokument prechvaleny. O to viac ludmi z brandze. Prislo mi to ako jednoducha Grohlova onania nad faktom, ze si kupil Niva. Navyse komercne zostrihana, aby sa na to kuklo co najviac ludi. Ohladom Niva sa clovek okrem toho, ze to je skvely analogovy pult, nic nedozvie. Navyse, koho by uz zaujalo preflaknute a len z povrchu nasnimane "digital killed the analogue store?". Chvalabohu za (aj ked akokeby len vlepenu) dejovu liniu o samotnom Sound Studious, jeho zaciatkami, majitelmi, kapelami, trablami, uspechmi a padmi. Napriek kritike rozhodne nadpriemer - 4/5.