Oscar 2016

(pořad)
  • USA The 88th Annual Academy Awards (více)
Publicistický
USA, 2016, 210 min

Režie:

Glenn Weiss

Hudba:

Danny Elfman

Účinkují:

Chris Rock (moderátor), Margot Robbie, Jared Leto, Olivia Munn, Charlize Theron, Ryan Gosling, Jacob Tremblay, Lady Gaga, Benicio Del Toro (více)

Slavnostní vyhlášení 88. výročních cen Americké filmové akademie, živě z Dolby Theatre v Hollywoodu. Uvádí Ch. Rock, komentují T. Baldýnský a S. Michailidis. Cena Americké akademie filmového umění a věd se udílí pravidelně od roku 1929. Letos budou tedy vyhlášeny výsledky jejího již 88. ročníku. V přímém přenosu z Dolby Theatre v Hollywoodu se dozvíme, které snímky a tvůrčí osobnosti si letos odnesou legendární zlatou sošku, která, ačkoli jde o pouhou přezdívku, je po celém světě známá jako Oscar. Mezi nominovanými snímky letos mimo jiné najdeme tituly jako Šílený Max režiséra George Millera, Marťan Ridleyho Scotta nebo Most Špiónů Stevena Spielberga. Šanci na ocenění hereckého výkonu mají také Michael Fassbender, Leonardo DiCaprio či Matt Damon mezi muži a Jennifer Lawrence, Cate Blanchett nebo Brie Larson mezi ženami. Slavnostním ceremoniálem, který bude již podruhé moderovat herec Chris Rock, nás z pražského studia provedou také filmoví publicisté Tomáš Baldýnský a Saša Michailidis. (Česká televize)

kingik

Děsí mě představa, že bych měl někdy v budoucnu vidět nominované art sračky: Dost špindírů, Steve Blowjobs, Sázka na prostatu, Rum, Bukkakeslint aj. Večer ve znamení ukřivděných černochů, ubreptaného Chrise Rocka, Fuky překládajícího jak o život a Michailidise, kterému by se po jeho nehynoucích superlativech na každou nominovanou pičovinu patrně líbilo i zfilmované hovno. Bylo to dlouhé, byl to maraton a důstojná oslava filmu. 60% ()

Rakosnicek77

Černošský podtext, který provázel téměř celé letošní udělování zlatých plešounků, bylo bezesporu narychlo spíchnutou reakcí, na lednový výrok amerického filmového režiséra Spike Leea a herečky Jady Pinkett Smithové, manželky Willa Smitha, který poukazoval na to, že oscar je jen pro bílé herce a proto svoji účast na vyhlášení letošních oscarů zrušili. Je tedy jen otázkou, jak se tahle improvizace na poslední chvíli vydařila, nicméně pro mne šlo o výsledky a ty potěšili zejména můj tipsporťácký tiket :-) ()

gogo76

Prevažná väčšina užívateľov sa zhodne na tom, že tohtoročné oscary boli, aspoň čo sa týka programu a moderovania jedny z najhorších ak nie najhoršie. Ch. Rock bol hrozná voľba, nepodaril sa mu ani jeden vtip a narážky na rasizmus a bojkot boli po 10-tich minútach doslova neznesiteľné. Hanbil som sa aj za neho...Bojkot? Kde je napísané, že černoch musí byť nominovaný za každú cenu??? Škoda reči, program jednoducho hrozný, ešte aj s tou p...ou Lady Gaga...Celý večer sa upínal na moment, keď Leo prevezme Oscara. Užil som si to, prial som mu to a dal peknú ďakovnú reč aj s orodovaním za matku ZEM. Veľmi ma potešil oscar pre Morriconeho, ten ho mal mať už dávno a nie jedného. To je hanba pre akademikov. V technických kategóriách valcoval Mad Max a právom a čo do počtu sošiek je prekvapivo lídrom. Ďalším prekvapením bol oscar za naj film pre Spotlight. Nič proti nemu, ale zas vyhrala téma nad spracovaním a pre mňa osobne nič moc film. O minuloročnom Birdmanovi som vyhlásil, že som nikdy nedal oscarovému filmu 3 hviezdy a teraz sa to opakovalo so Spotlightom znova. Koľkokrát sa stane, že film, ktorý vyhrá najprestížnejšiu kategóriu - naj film, nezíska alebo ledva získa ďalšiu sošku? To o niečom hovorí...Minimálne o tom, že Spotlight nie je zas tak výnimočný film. 40%. ()

eLeR

Pár vtipov odvážnych, drvivá väčšina trápnych, moderátorov hlas mi trhal uši. Hudobné čísla vydarené, predovšetkým to Grohlove. S rozdelením cien som tiež spokojná, aj keď môj tip na film bol iný a cenu za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe by som udelila všetkým nominantom ... ale to je už môj problém. Takže máme to za sebou, život ide ďalej. ()

Kuzlo

Tenkrát poprvé... Vďaka drahej polovičke som si prvý krát pozrel udelovanie Oscarov a hneď v celej/nezostrihanej dĺžke (aj keď až na druhý deň). Milo ma to prekvapilo a na rozdiel od mnohých mi vôbec nevadil afro-humor. Vzklíčilo vo mne semienko nápadu pozrieť si Oscara budúci rok v priamom prenose. Len to chce trochu väčšiu spoločnosť ;) ()

• Leonardo DiCaprio při předávání Oscarů využil svůj čas na pódiu, aby hovořil o globálním oteplování: „Naše filmová produkce se musela přesunout na jih této planety, abychom našli sníh. Změna klimatu je skutečná a opravdu se právě teď děje. Je to naléhavá hrozba, které musíme společně čelit. Neberte tuto planetu za samozřejmost.“ (Delock)
  • Již od vyhlášení nominací doprovázel tento ročník Oscarů skandál ohledně údajně rasistického přístupu Hollywoodu. V žádné ze čtyř (hlavní/vedlejší-muž/žena) hereckých kategoriích totiž nebyl nominován žádný Afroameričan. Na tuto událost reagoval nejznatelněji afroamerický režisér Spike Lee, který se odmítl ceremoniálu účastnit. Akademie filmového umění a věd reagovala velmi záhy, a to sice prohlášením presidentky Cheryl Boone Isaacs, že dojde k reformě přijímání členů Akademie, aby bylo větší zastoupení menšin a žen. Celá tato aféra totiž zřejmě vychází z faktu, že člen Akademie medián je 63letý bílý muž. (Gypaetus)