Jack a obři (2013)

Ale ano, bylo to takové milé a odpočinkové. Jen se mi úplně nezamlouval Nicholas Hoult v hlavní roli, znám jiné britské mladé naděje, které by to zvládly lépe, ale celkový dojem to nezkazilo, opravdu se člověk u tohoto snímku příjemně pobaví. Moc se mi líbil Ewan McGregor a Stanley Tucci. Rozhodně se na to někdy mrknu znovu.

Přežijí jen milenci (2013)

Velice zvláštní film, se správnou ponurou upírskou atmosférou. A vlastně s velice "slušnými" upíry, kteří se snažili jít tak nějak s "dobou" a pít lidem krev jen obrazně (ty narážky "proboha, přece už nežijeme v 15. století" atd. byly velice úsměvné...a vlastně mi to přišlo i pěkně logické - během staletí se naučili přizpůsobovat a najednou je tu 21. století a oni pod vlivem určitých společenských norem musí potlačovat svou upíří přirozenost). Tilda Swinton jako stylová upírka válela. Tom Hiddleston byl stejně skvělý jako smutný romantik se sebevražednými sklony... podle mě hrál hlavně očima - i v pasážích, kde nemluvil, jeho oči mluvily za něj - a právě v těch chvílích jsem začala chápat i jedno z poslání tohoto filmu - kam se lidstvo řítí? Vždyť Adam má vlastně pravdu a chápu jeho nechuť pokračovat dál.... Jen mi přijde, že tam byly některé zbytečně dlouhé pasáže, ve kterých se nic moc nedělo, člověk měl chuť dloubat se nudou v nose, a potom ty zajímavější byly na můj vkus krátké - třeba zrovna v posledních asi 15 minutách bych ten děj trochu rozvedla - nebo to tak schválně mělo být, aby bylo jasné, že opravdu Only Lovers Left Alive? :-)

V kruhu koruny - Jindřich V. (2012) (epizoda)

Krásný film, úžasný příběh, mocný Shakespeare a tvrdé dějiny. Znovu apeluju na to, proč se do běžných kin nedostávají takovéhle snímky, které mají opravdovou nejen kulturní hodnotu???!!!! Přemýšlím, co této adaptaci můžu vytknout a napadají mě jen nepodstatné věci, které souvisejí s mou velkou láskou k anglickému středověku a anglickým lučištníkům - jistě, středem zájmu tohoto filmu nebyla bitva u Azincourtu, proto nebylo možné ji více rozpracovat, jen mě trošinku mrzí, že v ní nebyli více vyzdviženi ti skuteční hrdinové, kteří totálně zdecimovali Francouze - právě zmiňovaní lučištníci. Ale jak říkám, to je něco, co konkrétně sem nepatří, a proto to nemůžu hodnotit. 5 hvězd dávám za krásné prostředí, skvělé zpracování a úžasné herce s Tomem Hiddlestonem v čele. Nestačím se divit, že ve svém mladém věku podává tak neskutečný výkon. Jeho Jindřich dokáže být charismatický a tvrdý panovník, ale zároveň... ano, "král je jenom člověk". Hiddleston je ve všech polohách výborný, čímž nechci upozadit ostatní herce, ale po skonu jeho otce v podání Jeremy Ironse se mu zde herecky nemůže nikdo postavit (nějaké pořádné ocenění za jeho odvedenou práci by nebylo? Kdo víc by si to zasloužil??). Jeho slavný proslov před bojem, ale nejen ten, mi opět vháněly slzy do očí - a já se opravdu nedojímám moc často, naopak se spíš směju, jenže Hiddlestonův Jindřich V. mě donutil uvěřit jeho strachu, lítosti, hněvu, lásce, bolesti, víře... prostě všemu. Kloubouk dolů. Před tímto filmem opravdu smekám a děkuju, že existuje, tohle se Britům moc povedlo.

Bezedné moře (2011)

Tak tohle se bohužel opravdu nepovedlo. Dvě hvězdy dávám za Toma Hiddlestona a Rachel Weisz, kteří byli výborní navzdory slabému scénáři a lehce děsivé hudbě. Přeci jen oni za scénář nemohli a nebýt nich, asi bych hodnocení posunula níže. Bylo to tak nějak nudné, zdlouhavé - nebyl tam správný náboj, vášeň, vztek, smutek, pak naopak ta bezhlavá a šílená láska, emoce.... dalo se z toho vytěžit o dost víc a mohlo to být vskutku výborné dílko, ale bohužel...

V kruhu koruny - Jindřich IV. (2. díl) (2012) (epizoda)

Tak, momentálně mám za sebou oba díly Jindřicha IV. a jsem nadšená. Vlastně víc než jen to. Nejraději bych si oba díly pouštěla ještě nějaký ten pátek stále dokola, abych mohla znovu a znovu smekat před hereckým koncertem Jeremy Ironse a Toma Hiddlestona. Jejich role jim neuvěřitelně sedly. Jindřich IV. jako pravý státník s léty ovšem chřadnoucí a nešťastný ze svého lehkovážného syna Jindry a plný obav o Anglii pod jeho budoucím vedením. A vedle něj mladý Jindra - ano, v prvním díle opravdu šílený floutek, že bych mu taky nejradši dala facku. Ovšem hned na konci první části jsem byla nucena tu facku trochu přehodnotit, protože šel chlapec do sebe. A nejkrásnější pro mě bylo jeho přiznání v druhém dílu, proč dělá to, co dělá - jak hluboká je jeho bolest a obava ze ztráty milovaného otce....a potom samozřejmě - SPOILER - jedna ze závěrečných scén, kdy vzal svému otci korunu z polštáře během své úžasné řeči - a jak věrohodné byly jeho slzy když seděl na trůnu, zlomený bolestí nad ztrátou... nevím, jak to T. Hiddleston dělá, ale rozplakal mě taky, ach jo!

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

ZKLAMÁNÍ!!!!! Tak psaní tohohle komentáře mě bude bolet jak ještě nikdy.... opravdu jsem Jacksonovi věřila, první díl byl naprosto nádherný, epický, pohádkový a držel krok s knižní předlohou - i když ne tak docela, což filmu na kráse neubralo.... je to teprve zhruba hodina, co jsem se vrátila z kina po shlédnutí The Desolation of Smaug a jsem hodně rozladěná.... no, můžete se na film dívat ze dvou rovin - tou první je pohled člověka, který zná už drahnou spoustu let Tolkienovu tvorbu a od svých dvanácti let ji bezmezně uctívá - což jsem já. Pak s filmem nikdy nebudete spokojeni a zasloužil by si jednu hvězdu, protože z toho akorát dělá masový film, za který chce hodně peněz, achjo. Nebo se na film můžete podívat z pohledu knížkou netknuté osoby, která jde do kina na ty "efekty a nějakou tu fantasy" a potom budete spokojeni.... já jsem každopádně lehce v šoku - s knížkou tohle nemá nic společného. Nevadí mi menší zásahy do děje - Jacksonovy úpravy v Pánu prstenů povětšinou nebyly zlé a dodnes LOTRa ráda shlédnu. Ale to, co provedl tomuhle dílu Hobita, to by snad mělo být trestné :-(((( Dopředu upozorňuji, že můj komentář obsahuje spoilery, tedy vy, co jste film neviděli, to raději prozatím nečtěte, děkuji.////////////////////// Ok, když je něco trilogie, druhý díl má vždy tu smůlu, že musí na něco předchozího nějak navázat a má otevřený konec pro poslední díl. I to bych mu odpustila, jelikož se s tím počítá. Ale pak jsou tu miliony neodpustitelných věcí, přičemž nejhůř hodnotím fůru nesmyslů a podivnou "rychlost" celého děje. Chybělo mi víc příběhu s Meddědem, větší prostor pro jejich cestu Temným hvozdem - lepší zpracování epizody s pavouky (kam se poděly elfí ohně? Bilbovy říkanky a nelehké osvobozování trpaslíků? únos Thorina a strach trpaslíků, co se s ním asi tak stalo? apod.). Naopak neskutečně imbecilně se tu rozvíjí jakási story o "lásce" kompletně vymyšlené a absolutně mimo postavy jakési Tauriel a trpaslíka Kiliho. Legolas tolik nevadí (až na to infantilní představení, kdy skákal po hlavách trpaslíků a jiná podobná představení). A potom hned následoval další šok v podobě scény se sudy. Vždyť to bylo v knížce tak krásné, jak je Bilbo uzavřel do sudů a poté se celou dobu strachoval, jestli to všichni přežijí - v tom byla ta krása a napínavost - netušil, jak to s trpaslíky v sudech vypadá a co je čeká. A vy z toho důvodu nemůžete přestat číst a tají se vám dech. Ve filmu vás čeká rádoby napínavá část, kdy jsou trpaslíci sledováni elfy, skřety a po celou plavbu jsme svědky jakési podivné přestřelky a nesmyslných scén, při kterých jsem v kině dávala oči v sloup a koukala se na hodinky - to prostě nešlo jinak, bohužel. Jezerní město je pěkně udělané, ale opět mi vadí neskutečný odklon od knížky (postřelený Kili a trpaslíci, kteří se rozhodnou s ním zůstat ve městě; způsob setkání trpaslíků s lidmi v Jezerním městě atd.). Potom následuje opět celkem rychlý skok, jak se trpaslíci dostanou k samotné Hoře. O dění v Hoře snad raději ani nebudu mluvit - Šmak má být velmi inteligentní drak, tedy ani ve své nejslabší chvilce by se nehonil za trpaslíky tak, jak bylo znázorněno ve filmu - to je skoro na Oscara za největší stupiditu ve filmu roku 2013. Co bylo snad úplně nejhorší, je zjevení Tauriel a Legolase v Jezerním městě, jejich boj se skřety a léčení Kiliho..to už jsem opravdu polohlasně říkala, jestli Jackson ztratil úctu k Tolkienovi (a to jsem si o něm spoustu let myslela, že je skutečný uctívač jeho díla) a dělá si srandu (upřímně, ano, v kině jsem použila slovo "to si snad dělá pr.el??!!!!"). Opravdu nechci tento film jen pomlouvat, bohužel momentálně nedokážu zakrýt obrovské zklamání a vlastně i smutek nad tím, jak se film změnil po tom velice povedeném prvním dílu. Třeba se za pár dnů uklidním a trochu poupravím komentář, ale třeba také ne. A úplně nejvíc mě mrzí potlačení Bilba a jeho role - to, že vlastně ON má být středobodem všeho, ale tady už moc není. Pro mě byla asi ta nejlepší chvíle v Temném hvozdu, kdy Bilbo opět našel prsten a těch několik vteřin bylo cítit, jak ho ten malý kousek kovu už ovládá a přitahuje, to bylo neskutečně krásné až se mi tajil dech. ///////////////////// Každopádně abych nebyla úplný pesimista a kritik, musím uvést nějaká pozitiva. Chválím zpracování Jezerního města. Efekty celkově jsou opět velice pěkné i když místy přehnané. Líbí se mi zahrnutí dějové linky s Gandalfem a Dol Guldurem, kde se ukrývá sílu nabývající Nekromancer/ Sauron. Šmak je krásný - krásně drakovský a s perfektním hlasem - i když velmi upraveným - B. Cumberbatche. Je to rozhodně jeden z nejhezčích draků jaké jsem kdy viděla; jestli není rovnou ten nejlepší. Chválím výběr Luka Evanse do role Barda, opravdu tam sedí, takhle nějak jsem si ho už kdysi představovala. Uvidíme, co předvede v posledním díle.... no, tím výčet pozitiv končí. Teď nějaké shrnutí na závěr. Není to špatný film a z lásky k téhle středozemské fantasy obecně nemůžu dát méně než 2 hvězdy i když bylo ve filmu hodně momentů, které by si zasloužily ohodnocení "odpad"... Je pro mě plný zklamání, ale také teď již lehce zoufalé naděje, že vše zachrání poslední díl - vyvrcholení v podobě zabití Šmaka a bitvy pěti armád, od které si slibuji hodně.

O pokladech (2012) (TV film)

Koukám, že na ČSFD je spousta morousů, když tu tak vidím to hodnocení. Za mě je to jasných 70% - milá a vtipná pohádka zakončená hezkou čechomoří písničkou.

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Líbila se mi i jednička, ovšem teprve dvojka se ukázala ve vyspělejším a vyšperkovanějším světle. Tenhle snímek se opravdu povedl, už to není teenagerovská podívaná (díky bohu!) - docela jsem koukala, jak i samotní herci dokázali během toho roku vyrůst a dospět. Jen si mohli odpustit ty romance, ale chápu, že když se ve filmu za celou dobu neobjeví určitý počet polibků či "těch" pohledů, asi to pak nesplňuje určité hollywoodské normy :-). Každopádně ta akčnost, místy surovost a rychlý spád jsou super, ráda se na film podívám znovu.

Ocas ještěrky (2009)

No, Davida Švehlíka mám moc ráda, proto jsem také chtěla vidět tento snímek a počítala jsem s tím, že místní špatné hodnocení přebiju čtyřmi hvězdami, ale ejhle, ono to opravdu nejde. Film je depresivní, což by nebylo nic hrozného, kdyby se jim aspoň povedla ta správná atmosféra, horší ale je, že některé dialogy jsou špatně slyšet a chybí pořádný děj.... Je mi to líto, ale nemůžu dát víc než dvě hvězdy - a ty patří Davidovi. který si je právem zaslouží.

Aplaus (2012) (TV film)

První polovina filmu není nijak zajímavá, ovšem potom se příběh velice slušně rozjede a je na co koukat - možná by mi ani nevadilo, kdyby se to ještě protáhlo, opravdu jsem byla příjemně překvapená. Marii Málkovou jako herečku moc neznám, tady se mi líbila. David Švehlík byl výborný jako vždy - s tím, jak byl napsaný scénář, se nedal předvést lepší výkon, byl velice uvěřitelný a realistický. Každopádně ten námět byl dobrý, vlastně "hrůzný" - protože je to situace, do které se lehce může dostat kdokoliv z nás... otázka je, jak bychom se k tomu postavili my samotní?