Ztracený svět: Jurský park (1997)

Pokračovanie, ktoré bolo slabšie ako prvý diel, dalo sa to čakať, ale myslím, že dať tomu tri hviezdičky by bolo málo. Pred nedávnom som si to pozrel, je to veľmi slušný film. Jednotka bola fakt skvelá, dvojka proste akosi nevyšla. Ale stále to je zaujímavý film, kde je parta ľudí zasa postavená proti dinosaurom rôzneho druhu a akoby to nestačilo, ešte sa tí cvoci hašteria medzi sebou. No, ok, predsa len každá z tých partií prišla na ostrov z rôznych pohnútok. Koniec je srandovný, ako keby sa objavila godzilla v nejakom meste, nebol zlý, ale zdal sa mi trochu smiešne pozliepaný. Ale myslím, že stále veľmi slušná pecka.

Jurský park (1993)

Pred dvadsiatimi rokmi to spôsobilo fakt slušnú revolúciu. Asi ako Terminátor 2. Predtým som to považoval za vynikajúci film, je to tak aj teraz. Takáto klasika jednoducho nestarne. Spielberg vedel, ako rozprávať slušný príbeh, ak dostane veľmi dobrý scenár. Skvelý film, triky, atmosféra, napätie až do konca. John Williams opäť vytvoril ústredný filmový motív, na ktorý sa nezabúda. A hrdinovia potom, ako sa na chvíľu ocitnú na nižších priečkach potravinového rebríčka, na konci odchádzajú smerom k západu slnka ako John Wayne.

Predátor 2 (1990)

Ja si myslím, že tento film je naozaj slušný. Bolo treba presunúť dej do LA, aby to bolo niečo nové. Predátora už poznáme, vieme, o čom to bude. Danny Glover sa toho zhostil slušne. Možno je to moje hodnotenie trochu nadsadené, ale 3 hviezdičky sú pre tento film málo. Rozhodne slušný akčný film, celkom pekné pokračovanie. Dosť potešili také vedľajšie úlohy ako Gary Busey a Bill Paxton. Ešte stále to má niečo do seba. Dej slušný, mŕtvych tiež dosť, spád, napätie, akcia. Fajn. Škoda, že to zbehlo do sračiek typu Alien vs. Predátor.

Predátor (1987)

Tak toto je klasika. V rámci sci-fi akčňákov je to paráda. Nie také dobré ako napr. Votrelci, ale musím tomu dať 5 hviezdičiek (aj keď jedna je minimálne za Arnieho a jeho svaly). Originálne, dobre natočené, akcia, scif-fi, napätie, herci tak akurát, všetko proste slušne klape. Treba vidieť.

Běžící muž (1987)

Mne to pripadá ako klasika z rokov osemdesiatych. Akčné sci-fi, ktoré je nenáročné, ale nejaké to posolstvo to v sebe má. Že to nie je najkvalitnejšie? Nie, ale je to stále zábava aj po toľkých rokoch, spád to má, stále sa tam niečo deje, aj nejaké to napätie, zopár správnych hlášok. Podľa mňa dosť dobré.

Star Trek: Hluboký vesmír devět (1993) (seriál)

Nechápem to nízke hodnotenie. Síce seriálu trochu trvalo, než sa rozbehol. Bol tiež dosť drsným odklonom od pôvodnej idey Star Treku, ale to neznamená, že bol zlý. Naopak. Keď som to sledoval pred 20 rokmi na Nove, tak mi to pripadalo trochu divné, ale dal som tomu šancu a nakoniec som musel uznať, že ma to chytilo ako ktorýkoľvek Star Trek predtým. Bol originálny, kvalitný, herci výborní, scenáristi sa snažili. Aj keď si myslím, že taký Ira Steven Behre je týpek a do Star Treku sa nehodil, ale jeho scenáre a nápady boli skvelé. Pamätám si, ako to Nova prestala vysielať zrovna na konci tretej série, keď sa zrovna naplno objavilo na scéne Domínium a potom som dobrých desať rokov čakal, kým som to dopozeral. Neuveriteľné, to sa teraz nestáva. Z hercov sa mi najviac páčili Colm Meaney, Rene Auberjonois, skvelý bol Armin Shimerman (krásny predstaviteľ kapitalistického hajzla), vynikajúci Andrew Robinson, už len tie jeho ksichty a neustále konverzácie s Dr. Bashirom boli vždy skvelé. Mnohí iní boli tiež zaujímaví. Avery Brooks je kapitola sama o sebe. Bývalý profesor, hudobník, úloha kapitána Siska mu sadla. Bol skvelý. Bolo vidieť, že Star Trek ide dopredu a láme ľady, dať Afroameričana ako ťahúňa seriálu, bola ďalšia vec, ktorá by pár dekád predtým neprešla. Aspoň niečo sa zmenilo. Myslím, že seriál bol vynikajúci až do konca, škoda ochodu Terry Farrell, jej náhradníčka sa snažila, ale oproti Jadzii Dax to bol odvar. Asi jediná chybička krásy na siedmej sérii. Počas seriálu sa objavili mnohí zaujímaví herci, ktorí sa stali súčasťou ako napr. Marc Alaimo a Jeffrey Combs a tí boli fakt úžasní. Musím to povedať, mojou najobľúbenejšou časťou je Another Trouble with Tribbles, kde sa Siskova posádka stretne s Kirkovou. A tá bitka v bare a následné vypočúvanie, to som padal od smiechu z gauča. Potešilo aj objavenie sa Patricka Stewarta, Jonathana Frakesa či Roberta Picarda. Časté výlety do alternatívneho vesmíru boli tiež celkom dobré. Je pravda, že je to dosť zvláštny Star Trek, ale rozhodne si nemyslím, že je menej kvalitný.

Star Trek: Nová generace - Střetnutí na Farpointu (1987) (epizoda)

Prvé dva diely Star Treku Ďalšia generácia. Vyšli skvele, ešte to pripomína pôvodný seriál. Niet čudo, lebo to napísali Gene Roddenberry a D. C. Fontana, ktorí robili na pôvodnom seriáli. Čo nevadí. Nová Enterprise odštartovala týmto spôsobom, čo bola paráda a potom už to žilo vlastným životom, celý seriál sa tak po dvoch sériách vybral vlastným smerom a stal sám o sebe legendou.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Všetko, čo som napísal ohľadom Star Treku (2009), v podstate platí aj tu. Určití protagonisti nadávali, že nebolo príliš múdre obsadiť Benedicta Cumberbatcha, keďže Khan bol sikhský bojovník, ale tak tvorcovia si to urobili po svojom a ja si myslím, že to nie je až také zlé rozhodnutie. BC je vynikajúci herec, zahral to perfektne, šiel z neho naozaj strach, čo sa týka jeho hereckého umenia, tak sa v pohode vyrovná Ricardovi Montalbanovi. Ďalší Abramsov Star Trek je opäť akciou, humorom nabitý film, fanúšikovia ST si opäť prídu na svoje (znalci pôvodných sérií si určite spomenú, čo znamená, keď Sulu zatrie: "Pripravte loď, ktorú sme zabavili Muddovi"). Mne sa v určitých ohľadoch páčil ešte viac ako prvý Abramsov Star Trek. Celkom originálny boj medzi dvoma posádkami (Kirkova posádka vs. posádka adm. Marcusa). Scénka, kde sa Dr. Marcusová prezlieka v raketopláne, tam bola asi preto, aby sme ... Vlastne netuším, asi aby sme si omrkli krásnu Alice Eve, ale inak to nedávalo zmysel, ani spomínanej Alice Eve, ako sa vyjadrila v jednom rozhovore. Star Trek sa veľmi pekne rozbehol, škoda že J. J. Abrams sa rozhodol radšej byť súčasťou Star Wars. Ak to pôjde takto ďalej, tak budem viac ako spokojný.

Star Trek (2009)

Potom, ako dopadla desina a ST Enterprise, bolo štúdiu Paramount jasné, že to treba všetko urobiť ináč. A tak najali kompletne nový tvorcovský tím a dali Star Treku ešte jednu šancu. A s riadnym rozpočtom. Je to na filme vidieť. Nápad naštartovať filmy s pôvodnou posádkou ale s mladšími hercami prišiel už koncom osemdesiatych rokov, ale som rád, že s tým počkali doteraz. A tak prichádza Spock v podaní Leonarda Nimoya, vďaka ktorého zlyhaniu vytvorí akúsi paralelnú líniu času a všetko sa môže začať odznova. Tak najprv treba povedať, že som sa v kine parádne bavil. Dej má spád, veľa narážok na pôvodné série, veľa vtipných scén. Treba ale povedať, že tento Star Trek je niečím úplne novým. Mal osloviť aj ľudí mimo fanúšikovskej obce, a tak sa trochu viac podobal Hviezdnym vojnám. Dej už nie je vystavaný na klasickom startrekovskom recepte (nové civilizácie, kopa intelektuálskych debát), ale dosť na akcii. Čo by ani tak nevadilo. Pretože vo svojej podstate je to stále Star Trek. Čo sa týka castingu, tak ten sa fakt vydaril. Asi najlepší bol Simon Pegg, ktorý hrál Scottyho. Každý bol skvelý, asi najslabšia sa mi zdala Uhura, ale to je len môj názor. McCoy v podaní Karla Urbana bol vynikajúci, Kirk a Spock skvelí. Vlastne celé obsadenie bolo naozaj výborné. Interiér vesmírnej lode Enterprise som nepochopil. Ešte mostík ako tak ale strojovňa? Vyzeralo to tam ako v nejakej kotolni z spred tridsiatich rokov. Kopa nádob, obrovských rúr, staromódnych ventilov, nitov, už som čakal, že uvidím niekde otvorený kotol, do ktorého bude banda týpkov lopatami hádzať uhlie. No, chybička se vloudila. Všetko ale skončí v napínavom a echt akčnom finále. Tiež sa mi trochu rozum pozastavil nad scénou, kde vyhodí Enterprise na náhodnej planéte (Delta Vega, mimochodom na tejto planéte pristála vesmírna loď Enterprise v druhom pilotovi, bola to plnoautomatická ťažiarska stanica, kde sa vraj aj ťažiarske lode zastavovali raz za dvadsať rokov, aby som parafrázoval Kirka) a tam Kirk nachádza pôvodného Spocka a aby to ešte nebolo dosť, tak aj Scottyho. To skôr by vyhral v Lotte, ale dajme tomu, že to tak osud chcel, tak sa nad touto chybičkou krásy nebudeme príliš zamýšľať. Ono by sa tých chybičiek našlo viac, aj keď jeden zo scenáristov bol fanúšik Star Treku, asi si s detailami hlavu príliš nelámal. Suma sumárum, Star Trek prešiel do novej modernejšej éry, zabodoval tak u fanúšikov ako aj nefanúšikov (pustili som to kamošovi, ktorý Star Trek nemá rád a tomu sa to páčilo), takže to už o moc lepšie dopadnúť nemohlo. Aj keď u mňa sú v obľube filmy s pôvodnou posádkou, tento nedávam na rovnakú úroveň, lebo je to už tak trochu o niečom inom, ale ešte stále patria k tomu najlepšiemu, čo sa v rámci filmov, ktoré nesú značku Star Trek, natočilo.

Star Trek IX: Vzpoura (1998)

Stále celkom slušný Star Trek. Poriadny rozpočet, peniaze asi už tentokrát šli na vytvorenie dedinky Baku, na triky a asi aj na platy predstaviteľov. Dej je celkom dobrý, ale už je vidieť, že trochu zaostáva za svojimi predchodcami. Ale o vtipné hlášky tu nie je núdza, nechýbajú ani akčné scény (či už boj lode Enterprise, alebo prestrelky na planéte Baku). Pokiaľ viem, tak nová generácia mala zmluvu iba na 3 filmy a týmto to malo skončiť. Bol by to celkom pekný odchod, keby...