Univerzální voják (1992)

Podľa mňa veľmi slušný film. Asi najlepší od Van Damma, možno aj Lundgrena. Lundgren tu hrá psychopata, čo mu, prekvapivo, celkom ide. Od začiatku to bol slušný námet, plný akcie, je tu slušný spád, dosť dejových zvratov a všetko končí celkom zábavnou bitkou. V rámci akčných filmov je to naozaj slušné. Škoda, že producenti urobili chybu a vsadili obrovský rozpočet pri dvojke na bandu cvokov, možno sa z toho dala vytrieskať slušná filmová séria, ale ďalšie pokračovania tomuto filmu nesiahajú ani po päty.

Živý terč (1993)

Celkom slušný akčný film. Dalo sa na to pozerať, Lance Henriksen ako záporák opäť výborný. Dalo sa na to pozerať, ale toto vidieť a hotovo. Už to akosi nepatrí ku klasikám akčných filmov, aspoň nie u mňa.

Není úniku (1993)

JCVD si povedal, že si dá pokoj od akčných filmov a natočí túto romantickú blbosť. Ale akosi nepochopil, že na to by musel byť hercom, čo tieto veci vie zahrať. Ale nejde mu to. Preto táto kravina dopadla, ako dopadla.

Univerzální voják 4: Odplata (2012) odpad!

Štvrtý univerzálny vojak. Je to asi ako rozhodovanie, či po tých 10 dvanástkach, čo ste si dali za posledné 3 dni strávite ešte štvrtý deň tak, že si dáte ďalšiu sériu desiatich dvanástok. Múdrejšie by bolo dať tých desať dvanástok prvý deň, potom sa z toho vyspať ísť ďalej. Ale ak to zopakujete ešte 3-krát po sebe, tak to nedopadne dobre. Budete to naozaj dlho rozdýchavať. Takže po slušnej jednotke, si dáte dvojku univerzálneho vojaka, potom trojku, potom štvorku, otvoríte okno a skočíte z trinásteho poschodia. Našťastie som tieto filmy pozeral s niekoľkoročným odstupom, takže sa to ako-tak dalo. Doteraz nechápem, ako som to zvládol.

Univerzální voják III: Znovuzrození (2009) odpad!

S Luca sa zrazu stáva ťažký psychotik, nikto nevie prečo, akoby dvojka ani neexistovala (ono by sa nič hrozné nestalo), ale toto je ešte horšie. Ono čím to ide ďalej, tým je to horšie. Takže sa Luc vyberie, asi ako súčasť terapie, skopať všetkých univerzálov, čo robia problémy. Lebo iba on môže. Takže jedna príšernosť strieda druhú, koniec dáva tušiť, že bude pokračovanie, čo človeku rovno spôsobí epileptický záchvat, pretože jednotka bola slušná, dvojka ultrakravina a toto už len vec, pred ktorou by malo byť varovanie ministerstva zdravotníctva, že sledovanie tohto filmu môže spôsobiť psychické problémy, možno aj pokles IQ a je to nezdravšie, ako vyfajčiť 4 krabičky denne po dobu 20 rokov.. Dúfal som, že Dolph zmláti JCVD, potom si priloží pištoľ k hlave a ukončí toto strašné trápenie.

Nico - víc než zákon (1988)

Ale čo, dávam 4 hviezdičky. Ktorý herec akčných filmov si púšťal hubu na špacír ako Steven? Nikto. Sly aj Arnie Ameriku príliš milovali, aby ju kritizovali, takže Steven hneď v prvom filme si povie svoje (škoda, že sa doteraz nič nezmenilo), spojí to s akčným filmom, s pár slušnými bitkami a prestrelkami. Je to klasika. Štvrtá hviezdička z nostalgie.

Těžko ho zabít (1990)

Zahrávať sa s mafiou, ktorá má prsty všade, je to jedno, či je to kancelária senátora alebo rovno policajný okrsok, či nejaký ten prokurátor, to sa proste nevypláca. Takže keď Steven zasa raz robil čistku medzi zloduchmi, tak sa dosť prerátal, skončí to krvavým masakrom rovno u neho doma, počas ktorého ho zrania, strávi nejaký ten čas v kóme, aby sa potom počas nejakej tej rekonvalescencie vrátil späť a všetkých dobre nakopal do riti. Všetko je to za nejakých 92 minút, takže dej odsýpa, je to proste typický akčný film tých čias, mne sa veľmi zapáčil, bol trochu netradičný, ale v tomto žánre dosť dobrý.

Muž s cejchem smrti (1990)

Seagala nezastaví ani kombinácia woodoo šamana a drogového kráľa, takže pozor. Film celkom v pohode, spočiatku sa trochu vlečie, ale je to dosť dobrý akčný film. Dalo sa. Hlavný hrdina je týpek, ktorý si to proste silou parnej lokomotívy letí cez jednotlivých zlých chlapíkov, láme im ruky až príde k hlavnému zloduchovi, aby mu poriadne natrhol riť. Stará zlatá žánrová klasika. Ale pohoda. Vtedy Seagal utekal, strieľal, bojoval, dnes skôr filozofuje a necháva sa dosť zastúpiť kaskadérmi, no časy sa menia. Prvé Stevenove filmy sa celkom dali pozerať.

Frajeři ve Vegas (2013)

Zišli sa tu naozaj výborní herci, tak som to musel vidieť. Takže sledujeme najlepších kamarátov so svojimi starosťami a radosťami, ktorí si za jeden víkend vyriešia dlhotrvajúce rozpory a nakoniec všetko dopadne, ako má. Asi to mala byť komédia, ale je to trochu kŕčovité. Nieže by Douglas alebo De Niro nehrali, čo to dá, ale tých gagov tam malo byť viac. Taká Hangover je pecka, kde kravina strieda ešte väčšiu kravinu a je to zábavné. Toto je trochu nudné, aj keď zopár slušných momentov to malo (keď som videl De Nirov výraz počas toho, ako mu ten moderátor v slipoch mával rozkrokom pred ksichtom, tak som sa fakt smial), ale zväčša je to filozofovanie, romantika, nuda, sem-tam nejaký ten gag, nuda, romantika, hádky (málokedy vtipné), takže stále premietam, čo to bolo. Dobrý film, keď nemáte čo pozerať, ale tu to ako-tak zachraňuje len to obsadenie, pretože chcem vidieť, ako je to s takým Freemanom, De Nirom, Douglasom, Klineom, už len ich sledovať bola zábava, ale inak to nie je bohviečo. Ak by som dostal do filmu takéto hviezdy, tak by som si dal na scenári oveľa viac záležať.

Junior (1994)

Ja dávam dve hviezdičky. Je to naozaj dosť priemerná komédia s netradičným námetom. Film, ktorý si pozriete a už viac nemusíte, ale nie je to najhoršie. Ono už len vidieť Dannyho a Arnodla vedľa seba je neskutočne smiešne, tiež keď Arnold letí na hajzel, lebo trpí rannými nevoľnosťami, ale tých vtipov je tu na tú minutáž zúfalo málo. Všetci sa snažia, čo to dá, Emma Thompson je extrémne nešikovná vedkyňa, Danny neurvalý cvok, Arnold ťažko strnulý vedec, čo sa mení v starostlivú matku (dosť haluz), Pamela Reed sa tam sem-tam objaví, aby rozvírila vody a vyplnila prázdne miesta, ale ťažko, keď nemá ako. Tá komédia mohla byť naozaj lepšia, asi to najhoršie, čo Arnold natočil. Dvojičky aj Policajt zo škôlky boli lepšie. Rozhodne.