Černé zrcadlo (2011) (seriál)

Ač jsem některým epizodám dala pouze 3 hvězdy a jen pár vybraným epizodám 5 hvězd, tak jako celek dávám seriálu hodnocení 5 hvězd. Proč? Důvodem je, že mi seriál hrozně připomínal seriály, které jsem sledovala v 90. letech. Úplně mě vrátil do doby mého dětství, kdy jsme s bráchou seděli u obrazovek a hltali tenhle typ seriálů. Ať už to byly Krajní meze, Věřte nevěřte nebo Příběhy Alfreda Hitchcocka. Snad po 20 letech jsem opět při sledování seriálu měla ten stejný pocit jako tehdy :) Zkrátka mi to fakt připomělo devadesátky, v tom dobrém slova smyslu. Co se týče epizod, tak nejvíc se mi líbila první epizoda první série, která je zároveň naprosto odlišná než všechny ostatní díly. Ale jednička s prasečím sexem mě prostě fakt dostala, totální bizár! Pak už jsem na střdačku koukala na druhou a třetí sérii. Někdy horší, někdy lepší a někdy totální topovka. Čeká mě čtvrtá série, tak jsem zvědavá.

Zelená kniha (2018) odpad!

Pardon, ale já tomuhle filmu fakt musím dát "odpad". A to jsem se na něj těšila. Ale od první chvíle jsem měla pocit, jako by scénář k tomuhle filmu napsal nějaký stroj, do kterého byly zadány nezbytné zásady, kterých se stroj při vytváření scénáře musí držet, aby byl film v dnešní době úspěšný a mohl vyhrát Oscara. Na prvním místě, samozřejmě, politická korektnost. Level 10 z 10, nejdůležitější kriterium, přes které nejede vlak. A taky že bylo na 100 % splněné. Pak tam zamícháme trochu té hezké jižanské ameriky, to mají diváci rádi (a já taky! to klidně přiznám), přidáme důraz na New York, vše osolíme špetkou retra a podusíme v bujónu z laskavého humoru. Fuj. Ani jednou jedinkrát jsem při sledování nebyla překvapená, každá věta, každá scéna, každý dialog se dal dopředu předpokládat. A co víc, ani jednou mě tam ani jedna jediná - kterákoliv - vteřina sledování emočně nezasáhla, a to jsem člověk, který brečí u každého druhého filmu, i když jde o brak. Zasmála jsem se dohromady přesně 1x, na konci byla totiž nějaká dobrá hláška, ale teď, pár hodin po sledování filmu si ani nevzpomenu, o jakou přesně hlášku šlo. Je mi úplně jedno, že byl film podle pravdivých událostí. Možná, že kdybych si jejich popis přečetla na Wikipedii, vzalo by mě to emociálně víc než sledování tohodle strojovýho filmu. Proboha, tak hroznej snímek jsem opravdu neviděla už dlouho! Kam se hrabe odporný legendární "český laskavý humor" na tohle. Já nevim, tenhle mix, tenhle filmový koktejl připravený strojem (nezlobte se, ale já opravdu odmítám uvěřit, že tenhle film nevytvořitl stroj) na mě zapůsobil naprosto odpudivě. A to u filmů miluju americké retro. Navíc ve filmech miluju americké jižanské státy. O to víc, když je to namixované s 50. - 70. lety! Viděla jsem tunu dobrých filmů o amerických přistěhovalcích, menšinách nebo černoších, mám ráda filmy o italských menšinách v New Yorku, na které se zaměřuje celkem dost filmů. Takže jsem opravdu myslela, že se mi zrovna tenhle film rozhodně bude líbit. Ale tohle? Co to, sakra, mělo bejt? Tak strašně křečovitě korektní a laskavý film, který nedejbože nesmí urazit ani jednoho jediného diváka na celý zeměkouli. PROBOHA! Takovýhle filmy teď budou vyhrávat Oscary? Vážně? No tak to jsme opravdu dopadli... Mně fakt nevadí kouknout sem tam na laskavý filmy, koneckonců občas má na to člověk náladu. Ale tohle byla naprostá totální vykalkulovaná laskavost a koreknost. Jestli se Svěrákovi vyčítal u Kolji kalkul, tak co je tohle? To ani nemá hranice. Jo a nejhorší na tom všem bylo, že ještě k tomu byl ten příběh jedna velká NUDA. Druhou hodinu jsem pochopila, že nic nepředvítalného se nestane a doufala jsem, že už bude konec. A když už konec KONEČNĚ skoro byl, tak ještě bylo jasné, že musí přijít ta scéna s Vánocema, kdy tam přijedou pozdě, rodina už si ani nebude myslet, že dorazí, a oni to přece jen stihnout a večeři s rodinou si užijí oba dva. A přesně tak to dopadlo, kvůli čemuž se z toho na závěr ještě stala taková ta vánoční laskavá komedie. Proboha. Proboha... Opravdu naprosto příšerný film.

Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Skvělej snímek, jsem z něho nadšená! Byla jsem jako na trní, i když jsem věděla, jak to dopadne. A přesně takhle mají filmy o historických událostech fungovat - síce víte, jak to celé skončí, ale i přesto vás vtáhnou do děje a vy jste nervozní. U The Post se tohle opravdu povedlo. (Btw. ten českej překlad je naprosto šílenej. Dlouho jsem nezažila horší českej název americkýho filmu). Co mě překvapuje je, že tu v hodně komentářích čtu, že to pro vás byla nuda, protože vás tyhle detailní americký dějiny nebaví, nezajímaj a nevyznáte se v nich. No jo, ale tak to snad přece bylo jasný, že ten film nebude jen klouzat po povrchu a vysvětlovat nám, Evropanům, kdo v tu dobu byl vlastně v USA prezident. No ne? Moc nerozumím tomu, proč jste se teda na tenhle film koukali, když vás historie USA a médií nebaví. Pokud to porovnám s klasickym snímkem Všichni prezidentovi muži, tak mě The Post bavil opravdu mnohem víc (ač končí tam, kde Prezidentovi muži začínají). Nutno říct, že první polovina má celkem nudnější rozjezd a možná bych první část ohodnotila jen třema hvězdama, ale pak se to rozjelo a jako celek hodnotím pěti hvězdami (přeji jen Streep a Hanks jsou moji nejoblíbenější herci, tak jsem přimhouřila oko) :-)

První člověk (2018)

Film nebyl špatnej, navíc jsem ho viděla na velkym plátně v IMAXU a to je prostě unikátní - vzhledem k tomu, že velká část filmu je natočená na oldschool 16mm, tak to je vlastně dost nevšední zážitek vidět tenhle snímek v IMAXU. Zvlášť, když jsou scény na Měsíci naopak natočený na IMAX kameru. Wow efekt je díky tomuhle kontrastu v tu chvíli zaručenej a udělá to na diváka velkej dojem. JENŽE! Chyběly mi tam emoce, bylo to pro mě naprosto plochý. Já vim, že takovej Armstrong pravděpodobně byl. Ale musel bejt ten film úplně stejnej jak charakter Armostronga? Podle mě ne. Myslim, že tam mělo bejt víc emocí, aniž by z toho byl klasickej blockbuster. Prostě a jednoduše jsem čekala, že z toho budu víc nadšená, že mi to víc připomene Interstellar, kterej miluju. Ale ne. Dlouho jsem přemejšlela, jestli dát 3 nebo 4 hvězdy. A nakonec jenom 3. Protože 4 bych dala jen za to obří IMAX plátno, na kterym si vždycky ráda a s nadšenim vychutnam dobrej 2D film. Jenže v tomhle případě mam pocit, že v normálnim kině bych se možná i chvílema nudila.

Muž, který zabil Dona Quijota (2018) odpad!

Možná budu jediná, kdo tomu dá odpad, ale mně se to zdálo totálně a naprosto mimo. A to jsem to viděla na KVIFF 2018 za přítomnosti režiséra, kdy divák automaticky přidá půlhvězdu až hvězdu za tu atmosféru při uvedení a promítání filmu. Ale ne, tady ji spíš uberu. Čekala jsem oslavu kinematografickýho umění, něco s wow efektem, ulítlou (ale fajn) komedii. Ne, mně se tam nezdálo vtipný opravdu skoro nic, a to bych fakt neřekla, že jsem suchar, kterej nechápe tenhle typ filmů. Bohužel, z kina jsem vycházela totálně naštvaná, až jsem byla sama překvapená, že mě nějakej film dokázal tak zklamat a rozohnit. Normálně nad blbym filmem jen mávnu rukou a řeknu si "to ale byla kravina", jenže tohle mě vysloveně naštvalo a litovala jsem, že jsem na takovou filmovou slátaninu zamířila. Už asi nemůžu chodit na filmy s Adamem Driverem, sorry jako, ale vždycky hraje v nějaký kravině.

Motýlek (1973)

Vše důležité včetně nelogičností tu už určitě bylo nejmíň 10x napsáno, takže za mě ve stručnosti: Film na mě HODNĚ zapůsobil. Jeho zhlédnutí jsem plánovala snad 10 let a až ted, v nemoci, jsem se k tomu konečně dostala. Knihu jsem nečetla. Přišlo mi to super, dýlka mi nevadila, až do poslední půlhodiny, která mi přišla zbytečně natahovaná. Naprosto mě rozsekal návrat Motýlka na pětiletou samotku, to jsem fakt nečekala a byl to pro mě šok. Nějaké pasáže bych rozhodně zkrátila (např. pobyt ve Venezuele s domorodcema - to mi přišlo dost mimo), proto dávám 4 hvězdy.

Kolo zázraků (2017)

Hrozný. Na chvíli jsem u filmu i usnula. To byla spíš divadelní hra, ne? Milion zbytečnejch dialogů. Ač krásný prostředí + moje oblíbená Kate Winslet, tak se to nedalo vydržet. Strašná nuda, samý hádky, děj vlastně o ničem.

Manželské etudy po 35 letech - Ivana a Pavel (2018) (epizoda)

Tak jsme se dočkali a je tu další pokračování, tentokrát už po 35 letech. A je to masakr. Myslela jsem, že u Ivany a Pavla začneme zlehka, ale to jsem se fakt spletla. Naopak - po dokoukání tohodle dílu na to musim furt myslet. Hodně komentujících tu píše, jak je Pavel fajn a štastněj a tak. Ono to tak může vypadat, že je to dobrej člověk, ale když se nad tim vývojem vztahu divák zamyslí, tak snad musí uznat, že zas tak fajn neni. S kolika ženama Ivanu za tu dobu podnikání podváděl? Myslim, že s fakt hodně. Co se stalo s jeho synem, proč se spolu nebaví? Podle mě to nebude nic, čím by se chtěl Pavel chlubit. Proč svou dceru nechá Pavel vystupovat u sebe v podniku v rámci trapnejch a příšernejch scének, který jsou jak z 90. let? No, je tam toho víc. Nejvíc šokující je samozřejmě z celýho dílu proměna Ivany a jejího života. To jsem fakt koukala s otevřenou pusou a nemohla tomu uvěřit. Nakonec se ale ukázalo, že ona je ve svym novym životě šťastná a snad i spokojená. Bylo mi jí líto, ale fandim jí, i když mi v předchozích částech byla nesympatická. Očividně se vůbec neměli brát, každej žije v úplně jinym světě a každej je šťastnej jinym způsobem života a společnosti. Jen tak mimochodem sem vložím svoje hodnocení z roku cca 2006 (což znamená 11 let starý hodnocení!!), kdy jsem hodnotila Ivanu a Pavla v části "po 20 letech". Je neuvěřitelný, jak se můj náhled na tenhle pár (konkrétně na Pavla) změnil po tomto novém pokračování. Vždyť koneckonců se totálně změnili i oni. Tady původní hodnocení druhého pokračování z roku 2006: Ivana & Pavel Snad na nikom z účastníků nebyla tolik vidět zamilovanost jako na Pavlovi. Neuvěřitelně pozitivní člověk plný energie, odhodlání, chuti pracovat a něco dělat... Myslim, že takovej člověk se jen tak v ČR nenajde. Bylo vidět, že i Helena Třeštíková si s ním vytvořila užší vztah než s ostatními z manželských párů. A ani se nedivím, ten člověk snad každýho kolem sebe musí donutit nějakym svym "pracovnim charisma", aby se do něčeho aktivně pustil, něco dělal.... Jen škoda, že nedostala víc prostoru v druhé části jeho manželka, která ačkoliv byla jen prodavačka, tak mi rozhodně hloupá nepřišla. Plus vtipné scény s vybírám "taneční partnera" pro Růženku :-).

Dallas 63 (2016) (seriál)

Mrzí mě, že musím dát jen 3 hvězdy. Jenže tady na to měl opravdu dost silný vliv fakt, že jsem četla knižní předlohu od Stephana Kinga, a to teprve před pár týdny... Možná, že kdyby to bylo pár měsíců, hodnotila bych lépe, a možná, že za pár měsíců i hodnocení změním. Ale teď vážně nemůžu. Miluju americký retro seriály z 50., 60. i 70. let Jenže tady se mi holt kniha líbila natolik (až na závěr), že jsem se od ní při sledování seriálu nemohla odpoutat. Vím, že nejsem objektivní a že film/seriál zřídkakdy může nabídnout to, co knižní předloha. Jo, uvědomuju si to. Ale tady mě prostě tak štvou a mrzí změny oproti vyprávění v knize, že jsem seriál nebyla schopná ani zkouknout celý. Jen pár vybraných dílů. Zkusím to za rok znovu a třeba to bude lepší. P.S.: Teď nad tím přemýšlím a objektivně seriál rozhodně zaslouží 4 hvězdy. Je povedený. Jen já bohužel musím jednu ubrat, ale to je můj problém :). Pokud jste knihu nečetli, určitě se koukněte a zklamáni nebudete.

Atlantida, 2003 (2017) (studentský film)

Super! Dost mě to rozsekalo. Těžko napsat delší komentář, abych nespoilerovala, každopádně jsem tenhle studentskej film vidětla na KVIFF 2017 a posledních 5 minut filmu mě překvapilo, šokovalo a hlavně dost zarmoutilo. Obě dvě postavy mi na začátku byly sympatický a dost jsem jim fandila, protože vzhledem k historii ČR, resp ČSSR, nebyl až takovej problém se s nimi ztotožnit. Film doporučuju, rozhodně to nebude ztracenejch 30 minut, naopak.