MY 2 (2014)

Tak tohle vážně ne-e :-). 1. Jana Plodková mi tu byla vysoce nesympatická a navíc mi připadala i děsně ošklivá a furt sem musela přemejšlet, jak to sakra tvůrci udělali, že v tomhle filmu vypadá její obličej, jako by byla myš/krysa, když v jinejch filmech, kde hraje, mi to tak nepřijde. 2. V kinech musíme vypínat mobil, abychom nerušili ostatní publikum, ale napadlo tvůrce, že publiku může vadit i neustálý hlasitý vyzvánění ve filmu? Kdyby to tam bylo dvakrát třikrát, ale proč proboha skoro pořád? A proč si nedala mobil na potichu? Přece by bejvaly stačily záběry na vibrující a svítící mobil, ne? Stokrát jsem měla chuť na ní zařvet "tak si ten mobil proboha dej potichu!" Uf. 3. Film má 99 minut a klidně by mohl bejt zkrácenej tak na 80 nebo i míň. 4. Přehrávání některejch herců (zejména Milena Steinmasslová) bylo do očí naprosto bijící a pochopila bych to u člověka, co studuje první rok DAMU a ještě k tomu hraje v divadle, ale ne ve filmu! 5. S tím ovšem souvisí i slabej scénář filmu, resp. konkrétně dialogy. 6. Mám pocit, že jsem se při jedný scéně dokonce i zasmála, ale vzhledem k tomu, že už si ani nevzpomenu při jaký, tak to o něčem vypovídá. 7. Já chápu, že to je inspirovaný pravdou a že to mělo mít hlubší význam. A věřte mi, mně nevadí romantický filmy a dokonce ani ne filosofický debaty, ale rozhovory hlavních postav pro mě žádnou přidanou hodnotu neměly, chápu o co šlo - ale o tom nemusel bejt film, třeba jen část. A z lítosti, že vím, o co tvůrcům šlo a dovedu si představit, jak si mysleli, že to bude působit, dávám 2 hvězdy, jinak bych dala 1.

Stejná srdce (2014) (TV film)

[MFF Karlovy Vary 2014] Nepamatuju si, kdy naposled mě v kině film tak dostal. Přes dvě hodiny jsem seděla, skoro nedejchala a hlavně jsem se snažila nebrečet. A když jsem se podívala vedle sebe, tak i ten dvoumetrovej namakanej chlápek držel v ruce kapesník a utíral si oči. Možná je to tím, že jsme měli možnost to vidět na velkym plátně, a to je přece jen trochu jiný než na notebooku. Nicméně pro mě rozhodně nezapomenutelnej filmovej zážitek... Ačkoliv nemám ráda Julii Roberts, tak v tomhle filmu byla perfektní stejně jako všichni ostatní herci. O AIDS jsem se nikdy nějak víc nezajímala, vlastně - po pravdě - ani jsem netušila, v jakejch letech epidemie propukla atp... O to víc pro mě byl tenhle snímek zajímavej. Asi bych už nebyla schopná se na něj znovu podívat, protože mě totálně psychicky vydeptal. Ale na druhou stranu, na takový filmy zkrátka člověk nezapomene. Naposledy jsem tenhle pocit měla u Kůže, kterou nosím.

Temný případ (2014) (seriál)

Celkem s podivem jsem informace o tomhle seriálu buď omylem ignorovala, nebo s ke mně doopravdy nedostaly... ale spíš to první. Takže až teď (konec srpna 2014) jsem se o něm dozvěděla a hned jsem si ho stáhla. Atmosféra je super, a to zejména kvůli prostředí. Nedovedu si představit lepší stát USA, kde by se měl příběh odehrávat. Měla jsem to štěstí, že jsem Louisianu navštívila, ačkoliv jen na pár dnů. A jo, v tomhle příběhu je ta přítomnost Louisiany, její historie a celková zvláštnost a unikátnost tohodle státu úplně hmatatelná. A to se mi prostře líbí. Někde v zajímavostech je napsáno, že scenáristi chtěli, aby Louisiana byla po detektivech třetí hlaví postava. Myslim, že se jim to dokonale povedlo. Ani hercum nemám, co vytknout, skvělý herecký obsazení, jediný, co mě trochu štvalo, byly umaštěsný dlouhý vlasy Matthewa v posledních dílech a ksicht s nakrčenym nosem Woodyho Harrelsona, když byl naštvanej. V pár dílech jsem se dost bála, zejména některý scény z finální epizody jsou poměrně vydatný, ale já se bojim u většiny hororů, takže pochopim, pokud se to někomu zdálo v pohodě. No a proč dávám "jen" 4 hvězdy? Přece jen na mě to tempo bylo trochu pomalý. Dovedu si představit, že bych nějaký scény vynechala a nebo aspoň zrychlila. Jo a ten falešnej konec v pátým díle na mě byl až moc přehnanej, v podstatě mi to to tu osmidílnou sérii rozdělilo na dvě poloviny, a to mě trochu mrzí. Ale rozhodně to neni nějaká velká výčitka. No a do třetice - někdo tu už napsal, že mu bylo líto skomírajícího náboženskýho podtextu. S tim naprosto souhlasim. Toť vše. Jo a abych nezapomněla: báječnej soundtrack! září 2014: hodnocení zpětně měním na 5 hvězd.

Vejška (2014)

Jsem z Prahy, stejně tak tu i studuju vejšku a Vorel natáčí většinou filmy na mejch oblíbenejch místech v Praze. Za to má u mě významný plus. Ten film neni nějak extra dobrej. Ale určitym způsobem mě baví právě proto, že jsem rodilej Pražák. A mám pocit, že aby se vám ten film líbil, fakt musíte mít za sebou dětství v Praze. Těžko říct proč, prostě nějaký ty lokality, záběry a tak... to asi člověk ocení jedině, když tu vyrůstal. U Gymplu to teda bylo ještě víc, protože film se natáčel z 80 % na Praze 4, a to je "moje" část Prahy. U Vejšky člověk musí ještě víc přistoupit na celkem unikátní způsob dialogů a hraní. Prostě Vorel a jeho filmy. Jasně, neni to Kouř, ale režiséra byste uhádli už po pár prvních minutách. Co mi přišlo celkem zajímavý, byl výběr škol - VŠE vs. UMPRUM. Můžou bejt víc rozdílný veřejný český školy? Asi ne. Studenti VŠE byli ukázaný dost stereotypně, nicméně se přiznam, že i já o nich mam takovou představu (a teď nemam na mysli úplatky a podvádění, ale spíš oblečení, chování, styl zábavy atd). S tim btw. souvisí další věc, proč je mi film blízkej. Přijde mi, že lidi, co přijdou studovat do Prahy z jinejch měst, si najdou spíš kamarády ze stejnýho oboru, ze stejný práce atd. Což je samozřejmě logický. Zatimco Pražáci, co zůstanou studovat v Praze, maj desítky známejch a starejch kamarádů ve všech možnejch oborech, sociálních vrstvách atd. A tohle přesně je tady hezky ukázaný a vlastně na tom dost funguje příběh - viz přátelství Vorla juniora a Mádla. Co tim chci říct? Že jsem zkrátka přesně v tý cílový skupině, která má ten film mít ráda, že mi to apriori je blízký tim tématem a vztahama mezi hlavníma postavama. Ale přiznam se, že Vejška zas tak dobrá nebo nezapomenutelná nebyla a že Gympl se mi rozhodně líbil víc. Jenže díky těm věcem, co jsem tu popsala výše - lokality, přátelství hlavních postav od dětství v Praze atd. atd. - má pro mě ten film určitou přidanou hodnotu. Ale dokážu pochopit, když mu někdo dá jen jednu nebo dvě hvězdy. Je to zkrátka "Vorlovina" a u ní se ani nepředpokládá, že by se diváci shodli na hodnocení :).

Zmizelá (2014)

Musim nad tim ještě hodně přemejšlet. Asi je škoda sem psát něco delšího, protože tak i tak by to prozradilo děj těm, co to neviděli. Takže takhle, modří vědí: Líbil se mi zvrat v polovině. Čekala jsem ho, ale ne takhle, byla jsem upřímně překvapená. Až do cca tří čtvrtin se mi film líbil a uvažovala bych na 4 - 5 hvězdičkama. Jenže pak nastalo to, kdy hlavní hrdince přestal vycházet plán a byla v motelu okradena o peníze. STŘIH. Fajn, proč ne! ALE! Následující děj mi přijde děsně překombinovanej a nereálnej, a to i přesto, že jsem do tý chvíle všechny možný nereálnosti přehlížela s tim, že to je zkrátka "americký drama". Taková pohádka pro dospělý. Ale jak píšu - do tý chvíle mi to nevadilo a vlastně jsem si to i dost užívala. Ale ta poslední čtvrtina jako by zbořila všechny karty, ze kterejch byl postavenej unikátní karetní dům; mělo to bejt eso, který završí celou tu karetní skládačku, ale pro mě to byla maximálně tak nešťastně položená karta esa, která zničila všechno to předchozí snažení. A z vyšetřovatelů se stali ještě větší dementi. Třeba změnim názor, až se kouknu po druhý, ale nevim nevim. Jinak technicky samozřejmě super, k tomu asi neni, co dodat. V tomhle případě hodnotim předevšim dějovou linku. P.S.: Předlohu jsem nečetla.

Babovřesky (2013) odpad!

Jeden z nejhorších zážitků v kině. Vážně. Podívejte se, já mám ráda trilogii Slunce, seno... Dokonce jí mám hodně ráda a většinu hlášek z ní znám nazpaměť. Taky mi nedělá problém si oblíbit nějakej tupej film, komedii, která se jinejm zdá trapná. Ale co je moc, to je moc, a Babovřesky jsou za hranicí všeho. Nejhorší na těch 133 minutách filmu bylo to, že ani 1 (ani JEDEN!) vtip mě nedonutil k tomu, aby se mi aspoň trochu pohnuly koutky rtů. Moment, vlastně tu byla ještě jedna horší věc - lidi v sále se smáli (a to nás bylo tak 20). Smáli se všemu, smáli se hystericky a dávivě, pokřikovali a hejkali. "Bože, bože!!!!" chtělo se mi každejch pět minut zakřičet. A myslím, že párkrát jsem to nevydržela a vážně to řekla nahlas. Ten film byl naprosto totálně tupej, hroznej, nechutnej, trapnej, odpornej, nevtipnej, špatně zahranej, špatně napsanej, špatně zrežírovanej. Kdyby to zachránily aspoň exteriéry, ale zatímco ve Slunce, seno byla vesnice živá, tak Babovřesky vypadaly totálně mrtvě, jak nějaká kulisa, kde chcípla i poslední moucha. Jen pět nebo šest bab (drben), který pozorovaly dění na vesnici. Proboha! P.S.: Sorry, že teď budu vulgární. Ale opravdu vám, co dáváte pět hvezd, přijde normální, že Troška postavil děj filmu na tom, že nějaká drbna má pocit, že vidí mladou holku, jak kouří ptáka svýmu budoucímu šéfovi? Vážně? A vážně je film s touhle zápletkou nejnavštěvovanějším filmem v ČR? To jsme klesli tak strašně hluboko, pod hovna všech hoven veškerejch žump v Čechách? Uf.

Everybody Street (2013)

Povinnost nejen pro všechny, kteří se zajímají o fotografii, ale i pro ty, kteří milují "pravý" New York - tím mám na mysli vedlejší ulice a avenues, Harlem, metro atp. Skvělej dokument. Až ho dokoukáte, budete mít chuť si koupit letenku do New Yorku, vzít analogovej foťák do batohu a vyrazit. Já měla to štěstí, že hned tejden po tom, co jsem na dokument koukla, jsem vážně do NY a i s tim analogovym foťákem v baťohu letěla.

Hořící keř (2013) (TV film)

Kdyby se mě někdo zeptal, co by se mělo povinně promítat studentům na SŠ, ani chvíli bych neváhala a jednoznačně odpověděla, že Hořící keř. Zvlášť v týhle době, kdy se začínají množit názory, že "za komunistů bylo lépe", že jsme "klíčemi cinkali zbytečně" apod. Zrůdnost komunistické totality je v Hořícím keři znázorněna výtečně. Takovouhle atmosféru jsem čekala od filmu Ve stínu, kterej mě svym scénářem poměrně zklamal. Ovšem naopak Hořící keř bych zařadila mezi 5 nejlepších děl český kinematografie. Nejslabší byl pro mě asi "spojovací" druhý díl, nejsilnější první díl a závěr třetího dílu. Mrzí mě, že se tahle "triologie" nepromítá pro veřejnost v kinech. Jo, chápu HBO, vím, o co jim jde. Ale rozhodli se zfilmovat tohle neuvěřitelně silný téma a zkrátka si myslim, že čím víc lidí ho uvidí, tím lépe. Předplatitelé HBO určitě nebudou ti, kteří by měli Hořící keř vidět povinně... Jinak opravdu excelentní soundtrack, přemejšlim, jestli jsem někdy v českym filmu/seriálu slyšela lepší hudební podkres a nemůžu si vzpomenout, zřejmě ne. Agnieszce Holland patří neuvěřitelně velké PODĚKOVÁNÍ, že se do Hořícího keře pustila. Zkrátka neskutečně silnej filmovej zážitek. Pět hvězd, zaslouženě. Smrt komunismu.

Nevinné lži (2013) (seriál)

Moc nevím, jak hodnotit, vzhledem k tomu, že zde bohužel není seriál rozdělen na jednotlivý díly, aby uživatel mohl hodnotit zvlášť. Nechápu proč, když u hodně jinejch seriálů, kdy jsou díly v podstatě jednotlivý TV filmy, to jde. Ale OK. Dávám 4 hvězdy, a to proto, že jde přece jen o českou televizní tvorbu, která je z 80 % naprostá žumpa, proti níž i některý mexický telenovely působí jako oskarový snímky, a tak si nadprůměrný tuzemský televizní projekty jako Nevinný lži nebo Soukromý pasti přimhouření oka a podporu diváka zaslouží. Neviděla jsem všechny díly, ale mám to v plánu Takže zatím: Druhý dech: Tenhle díl se mi asi líbil skoro nejvíc z těch, co jsem viděla. Vlastně mě z toho až zamrazilo, člověk si uvědomí, jak se tohle může stát nám všem nebo komukoliv z rodiny. Během měsíce můžete bejt na dlažbě, ačkoliv ste předtim měli vilu s bazénem. Jediný, co mi přišlo až přehnaně sluníčkový, byl závěr. Ale koneckonců proč ne, tak nějak to vyvážilo tu depresi předtim a stejně si nejsem jistá, jakej jinej závěr by se dal vymyslet. Hvězdička: Haha. Nikdy by mě nenapadlo dát dohromady Brodskou a Suchánka, ale ono to fungovalo a vlastně to občas bylo i vtipný. Taková oddechovka. Klukovina: Imho téma spíš pro kluky. Jak se říká - mě to nenadchlo, ale ani neurazilo. Dokážu si představit, že by se to v reálu vážně mohlo stát. Děti dělaj blbosti a vymejšlej si neskutečný lži. Chromozom: Od tohodle dílu jsem čekala trochu víc, chvílema mě to ani nebavilo. Prvotní zápletka nudá nebyla, ale pak mi přišlo, že se ani divák už nemá na co těšit, snad jen na to, jestli si lesba nabrnkne chlapa. Vedlejší příznaky: Celkem reálnej příběh, kterej se může stát komukoliv z nás. Únavovej syndrom je v podstatě docela vážná nemoc, která se mnohdy zaměňuje jen za pouhou lenost, ale když se to spojí s vyhořenim nebo s úzkostí, tak to je asi docela v háji. A co potom, když vám na to cpou anitedepresiva. Byl lásky čas: Jako je Klukovina podle mě spíš pro diváky mužskýho pohlaví, tak bych si tipla, že Byl lásky čas ocení spíš ženy. Mně se tenhle díl líbil dost. Ačkoliv Janžurovou ani Havlovou nemám ráda jakožto osoby, tak je dost obdivuju jakožto herečky. A tady se mi jejich herecký výkony líbily a trochu mi to něčim připomnělo muj oblíbenej Kachyňův film Fany. Ani ten závěr, kterej se dá vykládat víc způsoby (resp. v diskuzi u online recenze od Spáčilky na iDnesu to čtenáři pochopili různorodě), mi nevadil. Moje pravda: Pro mě zatím nejslabší díl z těch, který jsem viděla. Dala bych mu tak 2 hvězdičky. Přišlo mi to spíš jako zfilmovaná povídka z časopisu Rytmus života. Scénář o ničem.

Philomena (2013)

Skvělej film! A to hned od začátku. Judi Dench v roli matky hledající svého syna předvádí neopakovatelnej hereckej výkon. Ačkoliv nemám moc ráda britský filmy, tady mi atmosféra a prostředí naprosto sedlo. Moc se mi líbily vzpomínky hlavní hrdinky a používání záběrů ze starý kamery... Zkrátka rozhodně doporučuju - jde sice o drama, ale při několika hláškách se i zasmějete. Navíc příjemná délka hodina a půl zaručuje, že se nebudete nudit a koukat na hodinky.