Monstrum (2008)

Cloverfield má něco, co ostatní filmy nemají. A mně se ty odlišnosti natolik líbily, že je nemůžu kritizovat. V Cloverfield najdete postavy, které drží při sobě. Nesnaží se jeden druhého podrazit a nejsou podkládané podle charakterových šablon. Jako jednotná družina se (možná nelogicky) pokouší o záchranu někoho jiného, i když to znamená, vrátit se do nejvíc ohrožené části města. Dál vám Cloverfield nic, ale vůbec nic nevysvětlí. Nechá vás přemýšlet, dumat a soustředěně zírat. Navíc má kameru v ruce někdo, kdo v ní nemá třas, takže je toho docela dost vidět. A jako poslední důvod, film vůbec nedopadne tak jak si přejete. Možná by tahle skutečnost měla srážet body dolů, ale mě se ta nepředvídatelnost líbila.

Jackass 3 (2010)

Já už vím, co se mi na Jackass líbí. Já na nich zbožňuji to jejich nadšení. Jak jsou zapálení pro každou bláznivinu a do každé ztřeštěnosti jdou s takovým elánem, jako pes, kterému jste hodili tři tenisáky. Johnny Knoxville ví, že to bude bolet, ale stejně si stoupne do bůvolího výběhu na kolečkových bruslích, a ještě zatancuje pod dohledem diskokoule. Jedno zkouškové mi tahle banda šílenců zachránila zdravý rozum. A mým nejoblíbenějším kouskem je jednoznačně Hon na kachny, něco tak ujetě bláznivého a pitomého mě nemůže nechat chladnou. Plus barevné kostýmy a skvěle vybraná hudba.

Chata v horách (2012)

Začne to jak čekáte a skončí jak jste si rozhodně nepředstavovali. Cabin in the Woods si vezme mrazivý moment snad z každého žánru hororu co jich jen plátno může nabídnout a poskládá z nich film, u kterého se budete bavit tím, že až do poslední minuty nevíte, jak to vlastně dopadne. Každý hororový nadšenec tenhle film bude sledovat se zorničkami jako talíře a rozněžněně nakloněnou hlavu na stranu, protože nic tak děsivě matoucího ještě neviděl. Plus typické postavy z hororových teen béček, versus postavová esa ze sci-fi. A Amy Acker je super a hotovo.

Sherlock (2010) (seriál)

Nosím vyhrnutý límec kabátu. Do křesla mlátím jezdeckým bičíkem. Do jablka zásadně koušu I O U. Snažím se hrát na housle a zásadně nejezdním taxi. Jsem totálně sherlockovaná...

30 Seconds To Mars: Up in the Air (2013) (hudební videoklip)

Už dlouho jsem nebyla z klipu tak nadšená. Tolik barev, puntíků a zpomalovaček se ještě nikomu nepodařilo naskládat do jednoho videoklipu v tak perfektním seskupení, aby vám to vykouzlilo na tváři výraz naprostého úžasu. Já si nemůžu pomoct, ale když se na ten klip koukám, tak si musím v hlavě pořád dokola opakovat "Jako kdyby někdo vzal moje nejveselejší sny a udělal z nich zmrzlinu.". Tolik barev není snad ani ve šmoulím domečku...

Frankenstein (1994)

No páni! Tento film jsem hrozně dlouho odkládala, protože kniha je perfektní a já jsem nevěřila, že by se jí mohl třeba jen rovnat. Ale Frankenstein mě naprosto ohromil, film je snad ještě lepší než předloha. Má grandiózní výpravu, skvělou práci s kamerou a fenomenální atmosféru. Snad ještě nikdy, jsem neviděla lépe zfilmovanou knihu. Nejenže Frankenstein přináší dechberoucí a extratemnou podívanou, má taky něco navíc. Má taky mladého Kennetha na koni. A mladého polonahého Kennetha. A taky mladého, polonahého Kennetha se sekyrou. Velkou sekyrou.

Psychoville (2009) (seriál)

Sním, či bdím? Já se snad koukám na Halloweenské speciály Malé Velké Británie?… Ne nekoukám, to se jiná banda chlapů z toho podivného ostrovního národa převlíká do praštěných kostýmů a servíruje vraždy k čaji. Psychoville má skvělé postavy (klaun Jelly mě možná i zbaví fobie z klaunů), děsivé momenty, výbornou atmosféru a postupně absurdnější a černější humor. Nejdřív jsem váhala a chtěla dát jen čtyři hvězdy, pak jsem si ale vzpomněla na perfektní Imeldu Staunton a nemohla jsem dát nic jiného, než rovnou pětku.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Na Hobita jsem byla zvědavá už od první chvíle, kdy se o jeho zfilmování začalo šuškat. Převést na filmové plátno tak skvělou knížku a přitom zachovat atmosféru, nenaštvat fanoušky a nic důležitého nevynechat, to zvládne jen opravdový nadšenec pro Tolkienovo dílo. A to Jackson bezpochyby je. Ano Hobit trvá bezmála tři hodiny, ale každá minuta má svůj význam. To co bylo v knížce jen nastíněné, se ve filmu rozjede naplno (např. hromoví obři) a dává Neočekává cestě větší epičnost než jsem původně očekávala. Ano družina třinácti trpaslíků Vás může poplést, ale film na diváka nijak netlačí, aby se v nich vůbec snažil vyznat. Musíte je přijmout jako jednu soudržnou skupinu a možná si zapamatovat, že jeden z nich je nejmladší, jeden umí střílet a jeden je jen tak mimochodem králem a taky je sem tam spočítat. Že je adaptace příliš doslovná a přeplněná zbytečnostmi? Nevadil nedostatek detailů a absence zybtečností všem rejpalům u Pána prstenů? Hobit bude asi film, který je určený převážně pro nadšence literární předlohy. Vám všem ostatním bude vadit to, co my na něm milujeme. Ale já nadšenec jsem, a proto nemám nic, co bych mu vytkla.Líbí se mi návaznost na Společenstvo, líbí se mi obsazení (Freeman se pro roli Bilba opravdu narodil), líbí se mi hádanky ve tmě, líbí se mi výborná hudba (zpívající trpaslící), líbí se mi Radagast, zbožňuju celou výpravu trpaslíků i s poníkama, líbí se mi vrrci (doufám, že jednoho dostanu k Vánocům), líbí se mi Thorin, líbí se mi atmosféra, líbí se mi Gandalfovy šibalské úsměvy a nejvíc ze všeho se mil líbí to, že mě Hobit zase vzal do Středozemě a to naprosto úžasnou, Neočekávanou cestou.

Mladí v partě (1982) (seriál)

Umíchat absurdnost s geniálníma hláškama a podávat po britsku, prosím! Není snad situace, na kterou by se nedala aplikovat nějaká hláška z tohoto seriálu. Ať už jde o prosté "Ty dobytku!!!" či "Spánek způsobuje rakovinu, to ví každej!". The Young Ones můžu vidět znovu a znovu, můžu je znát celé nazpaměť, ale vždycky mě rozesmějí. A můj astrologický diagram říká, že mě nikdy bavit nepřestanou. Možná dokud si neseženu vlastní houfnici....

Klan létajících dýk (2004)

Já na tomto filmu zbožňuju naprosto všechno. Já vím, že obsahuje dějové zvraty jako z telenovel, že děj se táhne jak chromá želva a to ignorování fyzikálních zákonů by nejednoho učitele dohnalo až do polstrované cimry, ale to všechno je natočené tak úžasným způsobem a tak to všechno sedí, že to prostě nemůžu nemilovat. Ta neskutečná poetika každého záběru mi prostě bere dech. Yimou Zhang se musel s každým záběrem doslova mazlit, protože každý obraz v Klanu je dotažený až k dokonalosti a je neuvěřitelně esteticky bohatý. A tahleta barevná nádhera má taky skvělou hudbu, bubny nikdy nebyly tak sexy!