Birdman (2014)

"I'm nothing. I'm not even here." Na tento film som čakal celý rok 2014 a vôbec mi nevadí, že prišiel až v roku 2015. Alejandro González Iñárritu - brilantná réžia a spolu s ostatnými - geniálny scenár. Už dávno, ak vôbec, som nevidel toľko drzých (a pravdivých) narážok na slávnych ľudí, zväčša z oboru. Michael Keaton. Edward Norton. Naomi Watts. Emma Stone. Zach Galifianakis. To bolo jedno veľkolepé, skvostné herecké predstavenie. Mám zlú skúsenosť, že pri tak dobrom hereckom obsadení (a režisérovi) nestojí film za veľa, ak je však k tomu všetkému skvelý aj samotný príbeh, jeho prevedenie a všetko naokolo, nemám čo dodať. Vlastne mám - kamera!! Spôsob snímania celého filmu, pocit nepretržitého záberu,... Hudba čisto z bicích. Záver však nebol celkom podľa mojich predstáv, ale po čase sa s ním dá stotožniť - dokonca ponúka viac alternatív, ako ho pochopiť a každý si môže vybrať tú svoju. A mne sa tá moja celkom páči. S Oscars sa dá (po čase) stotožniť tiež. 90% Najlepší moment: Edward Norton prvýkrát na scéne - skúška hry.

Grandhotel Budapešť (2014)

Wes Anderson je inde a chcel by som do toho sveta aspoň nakuknúť. Veľakrát som v komentároch rôznych hercov označil za "najlepších", Grandhotel potvrdil, že tento titul si u mňa definitívne zaslúži Ralph Fiennes. Za tie výkony - od Schindlerovho zoznamu, cez Voldemorta (a mnoho mnoho iných, aj menej známych filmov ako Quiz Show), až po tento - čo výkon, to perla. Zvyšok obsadenia - Jude Law, Edward Norton, Adrien Brody, Williem Dafoe, Saoirse Ronan, Bill Murray, Owen Wilson,... Toľko veľkých mien. Ružová farba. Svojim spôsobom ide o najlepšiu filmovú adaptáciu knihy, akú som kedy videl. :) Tento päťhviezdičkový hotel je skutočný Grand. 90% Najlepší moment: Prison Break.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Ohnivá čaša pre mňa predstavuje svojim spôsobom najobľúbenejšiu časť série, aj ked nie je najobľúbenejšou časťou. Mám slabosť pre filmy, ktorých súčasťou sú rôzne súťaže a táto variácia bola veľmi solídna. Navyše ide o časť, kedy sa (konečne?) začali diať veľké veci - nie len rečami, ale aj dejom. Ralph fenomenálny aj na tom kúsku, dvaja hlavní chlapci začínajú byť, pomaly, ale isto, chlapmi a Hermiona sa dostáva do stavu, kedy sa nám môže páčiť beztrestne. Ohnivá čaša je zároveň diel, z ktorého som si pri rewatche pamätal najviac detailov z prvých šiestich filmov - aj to hovorí o niečom. 85% Najlepší moment: Jednoznačne konfrontácia Harryho s tým, ktorého meno sa nevyslovuje, resp. časť od bludiska až po koniec.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Ak by sa mal každý diel Harryho Pottera označiť nejakým "naj", Väzeň z Azkabanu by bol "najlepšie zrežírovaný". Práca Cuaróna je očividná, z detských hlavných postáv sa stali postavy dospievajúce a s nimi akoby zrela aj kvalita filmu mimo žánru fantasy. Má to správnu dávku temnoty a celé mi to sadlo. Najobľúbenejší diel do prvej časti Deathly Hallows. Navyše ak by som si mal vybrať vlastniť jednu z tých doslova kúzelných vecí, ktoré sa kedy vyskytli v Harry Potterovi, bol by to jeden z hlavných predstaviteľov tohto dielu, Time Turner. :) 90% Najlepší moment: Harry vyčaruje kľúčového Patronusa.

Sherlock (2010) (seriál)

Tomuto seriálu som sa dlho vyhýbal, pretože som si Cumberbatcha proste nevedel predstaviť ako Sherlocka Holmsea. Sherlock by moje chovanie okomentoval nejako takto: "An idiot, clearly." 1. SÉRIA: Neviem si celkom vybaviť, ako ma svojho času odrovnal pilot LOST alebo Prison Break, ale podvedome si pamätám, že to boli pecky. V tomto momente ale dokážem prehlásiť len jedno: Sherlock má najlepší pilot, aký som kedy videl. Druhý diel trochu poľavil, ale len preto, aby nás tretia časť mohla opäť dostať do stavu bezrečia (nie, také slovo asi neexistuje, proste bloody speechless). Zakončenie vyvolalo väčšie nutkanie pozrieť si nasledujúci diel ako dať si dávku heroínu v čase najväčšieho absťáku. Z prvej série tejto britskej dokonalosti v každom smere, sa dá dedukciou usúdiť len jedno, a to, že každý, kto dá tomuto seriálovému masterpiece-u tri hviezdy a menej je idiot... obviously. 4* chápem tak, že nie každému musel sadnúť štýl rozprávania. Ten seriál je ale tak dokonalý, že aj ak by som na ňom všetko nenávidel, nemohol by som ísť nižšie a ani tie 4* celkom nechápem. 221% 2. SÉRIA: Priebeh druhej série bol dojmom pomerne prekvapivo podobný sérii prvej. Záver prvej série bol vygradovaný na taký stupeň, že proste nebolo možné z toho vykľučkovať na rovnako kvalitnej úrovni, takže na úvod mierne sklamanie. Zvyšok prvej epizódy - dlho som tomu neveril, ale je to tak - u mňa celkovým dojmom porazil aj vlastný pilotný diel. Chvíľu som váhal o zakončení epizódy, ale nakoniec som sa s ňou stotožnil. Momentálne ma nenapadá žiadna lepšia epizóda žiadneho iného seriálu (možno ak by som zalovil v nejakej tej druhej sérií Grey's Anatomy). Druhá epizóda, vzhľadom na to, že od legendárneho Psa Baskervillského som očakával veľmi veľa, bola zatiaľ najväčším sklamaním. Paradoxom zostáva, že vo väčšine prípadov seriálov by som si prial, aby boli aspoň spracovaním, ale aj celkovou úrovňou takéto "sklamanie". Záver série rovnako kvalitný ako záver tej prvej. Nie je to už také úplné, ale stále je to na vysokých 5 hviezd. 3. SÉRIA: Na prvej časti - a.k.a. V for Vendeta - je vidieť, že tvorcovia sa z prvého prechodu medzi sériami poučili - opäť vytvorili dokonalú situáciu, z ktorej sa jednoducho nedá len tak ľahko a elegantne vycúvať a kým v prvom prípade to celkom "nezvládli", tu to vyriešili dokonalo - viacero variant, pričom ani jedna nemusí byť tá správna, rúško tajomstva, výber je na divákovi. Dokonalosť tohto seriálu je v detailoch ako kód na odpálenie bomby 051113 (dátum piateho novembra). Trochu sklamala jednoduchosť finálneho riešenia epizódy. Vychvaľovať by sa ale aj tak dalo do nekonečna, ono v podstate stačí spomenúť, že tam bol bloody DERREN BROWN!!! Seriál tak dobrý, že je hodný aj skutočného génia. :) Druhá časť by sa mi veľmi páčila, bol by som ňou priam uchvátený, ak by jedna séria tohto seriálu mala, povedzme, takých desať častí. Tri je málo a ak má ísť kvantita na úkor kvality, čakal by som o trochu viac. Zakončenie série bolo fajn, len dúfam, že v najbližšom nadviazaní na dej sa (opäť) spätne neukáže, ako bolo všetko dopredu do bodky dokonalo premyslené a Sherlock to všetko plánoval od piky. To by ma už pravdu povediac nebavilo. Ak by to však zostalo tak a šlo by sa len dopredu, som si istý, že by to bolo opäť perfektné - pôda je k tomu pripravená sľubne, ale zo získanej skúsenosti mám zlý pocit, že hlavný (?) záporák tretej série bol príliš veľké sústo na to, aby sa na neho len tak zabudlo a tak čakám na prekombinovanosť a konečnú dokonalosť Sherlocka Holmesa, ktorá však po čase omrzí. Opakujem ale, že ak nepríde, tak... jupííí. Každopádne ma to baví ako už dlho žiaden seriál... Miss me? I will... game's on... vidíme sa na Vianoce, Sherlock Holmes. :)

Colette (2013)

Toto mal byť obraz zlej doby? Obraz koncentračného tábora? Veď si tam v priemere každý vrzol viackrát než ja. To snáď hovorí za všetko. Byť dobitý do bezvedomia, chytiť infekciu s pravdepodobnou otravou krvi a po jednom shote morfia byť na druhý deň pripravený v plnej sile do práce? S chrbátikom hebkým ako pleť pred akné? Prečo sú herci na svetovej úrovni ochotní schudnúť pre rolu bez problémov 20-30 kg a Jirka Mádl je v koncentračnom tábore nie ako malé pivo, ale ako malé prasa? Možno preto, že sú herci... O Andym Hrycovi radšej nehovorme. O zdedení modrých očí, ak druhý rodič má oči tmavé a postaviť na tom celú pointu, nehovorme radšej tiež. Toto sú, samozrejme, len príklady, samostatne zdajúce sa ako triviálne, ale ak sa nakopia a že sa v tomto prípade nakopili, ako celok to vzbudí dojem, že ten film to vlastne ani nemyslí vážne. Dá sa brať niečo vážne, ak sa to samo vážne neberie? Pochybujem. Prečo kladiem otázky sám sebe? Lebo sú tak blbé, že sa ich spýtať, resp. odpovedať na ne môžem asi len ja. Najlepší moment: Konfrontácie toho nemeckého Hansa, čo vyzeral ako Schumacher s Colette, to malo vždy aspoň iskru.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Dvojku Harryho Pottera považujem za najslabší diel z nasledujúcich dôvodov: Všetko to, čo bolo relatívne originálne v jednotke mi v dvojke vyznieva hlúpo. Tri deti idú poraziť najväčšie zlo a klamú pri tom aj dobrým dospelým, ktorí im môžu pomôcť. Základná kostra je vlastne len prepísaná z jednotky a mne osobne, okrem príbehu, veľa neponúka. Samotný príbeh aj prevedenie fajn, chýba mi však práve vyspelosť hlavných hrdinov, ktorá je pravdepodobne hlavnou zbraňou série od tretieho dielu. Najlepší moment: Tom Riddle tvorí slovo Voldemort.

Kód Enigmy (2014)

"Was I God? No. God didn't break the Enigma. We did. " Re Xli Mqmxexmsr Keqi wsq we xiwmp yd sh hsfc, oihc fsp tvsniox z tpmiroegl e fsp wsq ziqm veh oedhin qepmgoswxm, jsxoi, oxsve we tsgew xsgirme sfnezmpe. Fsps xs hpli geoermi, epi wxeps xs de xs. Re tshsfri jmpqc, tvmgsq tvm dmzsxstmwrcgl xs tpexm hzeovex, we zdhc tvmtvezmq en ne re wzsny vspy - vspy hmzeoe e s herin xiqi wm hstvihy rmigs rewxyhyniq. Tvmfil Epere Xyvmrke ws zwixocq (gs hsoedep, eos we nihrsxpmzi zigm yhmepm, eoc fsp, tswxezirmi Nser Gpevoi, eoc xs qeps ztpcz re wzixszi hinmrc, eos xs gipi wosrgmps,...) qe yglzexmp. Wovexirmi zsnrc s hze vsoc? Deglvere wxvrewxmgl qmpmsrsz pyhwocgl dmzsxsz? Deopehrc oeqir zctsgxszin xiglrmoc, oxsve w ytpexrirmq retv. z qihmgmri en hriw deglveryni, he we tszihex, qmpmsrc pyhm e xcq we xs riyzivmxipri gmwps deglverirmgl pyhm riywxepi dzcwyni e riywxepi we dzcwszex vehszs z qmpmsrsgl fyhi? Srs fc xs fsps deynmqezi en eo fc xs fsp gmwxs zcqcwpirc tvmfil e eo we re xs xeo gpszio tsdvmi, xeo xs xeo en tswsfm. Jeox, di mhi s woyxsgry yhepswx qe vsfm fid wpsz, en oifc zwixoc yzihiri woyxsgrswxm hswelszepm pir tspszmgy yzihircgl lshrsx. Sxedosy dswxeze, gm wm Eper Xyvmrk tvm xsq, gs yvsfmp/hsoedep rmipir tvi zpewx, Iyvsty, epi gipi pyhwxzs, dewpydmp xeoi desfglehdermi wtspsgrswxsy, oxsvi zcywxmpm o xsqy, eos wosrgmp. Shglcpoc sh vieprcgl yhepswxm z veqgm hveqexmdegmi hine e yhvdermi wm exveoxmzmxc wy d qsnls tslpehy z rsvqi. Zipqm we qm tegm tvipmrermi xvsgl hinsz wtvegszeri xeo hsfvi, di wpihszermi ni fid wergi wxvexirme we. O jmpqy rmi ni zipqm gs hshex - qri we eos gipso zipqm tegmp. Zwmqsp wsq wm, di z tvmtehi dmzsxstmwrcgl jmpqsz wy renzmeg tvsfpiqexmgoi ixetc sfhsfme dmzsxe tsxsq, eos zcdreqre swsfe hsoedepe (d jmpqszils lpehmwoe renexveoxmzrinwm) zvglsp zs wzsnsq sfsvi, e/epifs tswpihri vsoc dmzsxe dsfvedszerin swsfc zsfig. Xy xs tshpe qre zcwps rehtvmiqivri - tsqsgsy jmpqy redregirc yzsh xsls, eos Xyvmrksz dmzsx tsovegszep, z vsdyqrin hpdoi e rewpihri zlshri hsxzsvire tvihwxeze xmxypoeqm. Gs we xcoe livigocgl zcosrsz, tvezi xmi tszcwpmpm jmpq w hsfvils re zcfsvrc. Firihmgx, en oih qeq zsgm riqy rineoc riyvgmxc tvihwyhso wtswsfirc nils xzevsy, tshep zcosr, eoc wsq resden rigeoep. Yd hpls we qm riwxeps, di wsq we tsgew tsdiverme jmpqy devedmp reh xcq, eos xs xir livig qsdi xeo hsfvi lvex - xeodi opsfyo hspy. Swgev neo pywo, pir qeq xeoc fpfc tsgmx (woywirswx?), di nils zcosr fsp re dmwoermi xslxs sgirirme ed tvmhsfvc. Dzcwso livgsz rmipir jmpq rmneos rifvdhmpm, epi wtspsgri ls vszreosy qmivsy tszdrmiwpm re wozipc dedmxso. Rs e Oimve? Hszsh, tvigs wsq jmpq qywip zmhmix z omri - tiori, zs ziposq, xeo, eos wm nin weroe dewpydm. Oimve z osqfmregmm w ivsy zsnrc - xlex'w xli hvieq! O nin livigxzy yd erm rizmiq, gs fc wsq hshep. Ne zpewxri erm rireglehdeq hepwmi wpsze, oxsvi wsq iwxi ritsydmp mrhi, oxsvi fc wsq tsydmp xy e tstmwepm fc xs, gs glgiq s rin tszihex. Qc hevpmrk! Giposzc jmpq qm hep hze hsnqc: 1.) Di glgiq s Eperszm Xyvmrkszm, Nser Gpevoi, s Irmkqi e zwixoils sosps, s gsq jmpq tsnihreze, zihmix iwxi zmeg e xs ni, qcwpmq wm, ydewrc zcwpihso hmipe, oxsvi nihrshygls qywmq zmhmix drszy. Lyhfe tvijioxre. Tsdsvylshre yhepswx z lmwxsvmm pyhwxze s oxsvin fc qep zihmix oedhc yd pir tvixs, eos hpls fspe yxenszere e eoc qeps z osrigrsq hswpihoy nin yxenirmi hsteh. E xirxs jmpq tvihwxezyni ydewrc wtswsf, eos pyhm sfsdreqmx w xcqxs qmprmosq hzehwmexils wsxsvgme. 2.) De hsfvsxy re dsfvsxy refveps rszc zcdreq. _________ Xli Mqmxexmsr Keqi ni jmpq, oxsviqy re Swgevsgl z xsqxs vsoy hvdmq tepgi renzmeg. T.W.: Re deziv xmxypso z omri tviozetmps: "Ridefyhrmxi jmpq slshrsxmx re GWJH". Rs zivy, hexefede... Aipp tpecih... aipp tpecih mrhiih. 95% Renpitwm qsqirx: Qsqirx, oihc Eper tvmhi re xs, di Riqgsq tvilve zsnry mgl zpewxri Limp Lmxpiv./ Nser vmiwm dehery ypsly z "rivmiwmxiprsq" gewszsq pmqmxi. / Gpir xmqy we hsdzihe, di retvmio tvipsqirme oshy e qsdrin deglverc qywm sfixszex wzsnls fvexe./-> (Zipe ridefyhryxiprcgl qsqirxsz, xs pir lszsvm s ozepmxi jmpqy). ___________ Problematika ma baví, preto je komentár v jednoduchej (ale v svojom čase rovnako neprekonateľnej ako Enigma :-) ) tzv. Ceasarovej šifre, ktorú by mi síce Alan alebo Joan vysmiali, ale efekt má. Pohodlne sa dá rozlúštiť TU, posun písmen (25 možností od 1 do 25, ktoré sa zadávajú do riadku pod textom (prednastavená hodnota 10)) predstavuje kľúč, preto nech sa teoretický čitateľ tiež na chvíľu zahrá na kryptografa a nájdi si správny posun sám. :-)

Zmizelá (2014)

Knihu som nečítal. Pred pozretím som mal dve očakávania: 1.) Bol som plne odhodlaný na to, že nikdy celkom neodpustím Natie Portman, že pre mňa ako najlepšia herečka súčasnosti vycúvala zo spolupráce s pre mňa najlepším režisérom súčasnosti - Davidom Fincherom. 2.) Obsadenie Bena Afflecka som bral ako Fincherovu výzvu, ktorou chce definitívne dokázať svoju genialitu tým, že toho muža prinúti skutočne hrať. Výsledok? K bodu jedna, na prekvapenie, asi len - Natie, o nič si neprišla. K bodu dva - dôkaz, že aj Fincher je len človek a toto bolo moc aj naňho. Ak sa vrátime k bodu jedna, nejde o samotnú rolu, Rosamund žiarila a som si istý, že Natalie by predviedla minimálne rovnako dobrý výkon. Oscara jej želám tak ako už dlho nikomu, pretože ide o najviac nevyužitý talent medzi herečkami, aký poznám. Hlavný dôvod, prečo som nešiel na nový film obľúbeného režiséra do kina je, že som tak-nejak predvídal Afflecov výkon a pozerať sa na to vo veľkom v hlavnej úlohe, pričom Natalie rolu odmietla a Rosamund mala byť väčšinou Gone, to nie je druh veci, ktorú by som dobrovoľne vyhľadával za peniaze. Film ako celok - príbeh ma veľmi nechytil, zaujala ani nie tak forma rozprávania, ako znaky precíznej Fincherovej roboty. Hlavnou oporou filmu však mala byť psychológia postáv, vzťah medzi nimi a Rosamund sa mohla herecky aj roztrhnúť, pretože to poleno oproti nej vyjadruje lásku, nenávisť a vlastne všetko ostatné rovnakým xichtom a jediné, čo na ňom vidieť je, že naberá svaly, aby mohol zničiť ďalší film. Chvíľami mi to svojim psycho nádychom zvláštnym spôsobom pripomínalo Who's Afraid of Virginia Woolf?, na takú dokonalosť sa to však nechytilo ani v sekunde svojho trvania. Účasť NPH potešila. Jediným pozitívom popri výkone Rosamund zostáva, že stránka findamazingamy.com naozaj existuje, ale stačí to? Aj z Mesiaca by sa dalo stále povedať, že ani z ďaleka. Z blízkosti nevídanej viem však s istotou tvrdiť, že pre mňa ide o najslabší Fincherov film. Najlepší moment: Nazvyme to "finálna konfrontácia" NPH s Rosamund.

Stahující se smyčka (1984)

Ono to bolo celé fajn, Clint je cool tak ako vždy a všade, ale tých 30 rokov spôsobilo veľa. To, čo má byť napínavé je dnes viac-menej vtipné. Ale veľké plus je, že film pateticky neskončil vo chvíli kedy som to čakal, ale potiahol to do na svojej úrovni solídneho finále aj za cenu dlhšieho trvania. Najlepší moment: Objavovanie vraha na obrazovke v okamihoch, kedy som to vážne nečakal./ Rozprávanie Clinta o tom, ako odišiel z domu s jedným kufrom.