• Krátkometrážní

Zlodějská partie (2009)

Odfláklý příběh i samotný film, který vsází na dva super herce. No, první půlka filmu se mi vůbec nelíbila, ale pak se to docela vyrovnalo, trošku nelogické, že dřevěná vejce jsou chráněna lépe než samotný prezident a že se Banderas intuitivně trefí do kombinace čísel, ale jako chabí krok režiséra, jak zakčnit film a udělat ho zajímavější to ještě docela beru. Nakonec se přiklonim k lepší straně hodnocení, protože se na to v celku dá koukat, ale jak řikám, slabé klišé, které by jste si normálně nepustili, maximálně ho možná shlédli v telce, když nic jiného nedávají...

Zodiac (2007)

Je to sice až moc komplikovaný film a já se v takto detailně vymyšleném příběhu těžko orientoval, ale to jen dokazuje Fincherovu genialitu. Přesto, že jsem film ne-uplně pochopil a trošku mě zklamal konec, tak jsem se skvěle bavil a ty 2,5 hoďky dokoukal s úžasem nad tímto dílem. Složité, ale geniální.

Život je krásný (1946)

,,Úvodních" 90 minut působí celkem nezáživně a zdlouhavě, ale omluvou tomu všemu je zbytek filmu. Nádherně napsaný a zrežírovaný film, který je přesně to, co Američané po 2. světové válce chtěli a potřebovali mít v kinech. Nevím, jestli zrestaurovaná verze, na kterou jsem narazil, zahladila veškeré střihové či zvukové chyby, ale i kdyby ano, tak je technická stránka tohoto filmu naprosto precizní. Film je skvěle odvyprávěn, přechody ze záběru do záběru jsou plynulé a občasné střihy a triky působí naprosto realisticky. Vskutku skvost jak ze stránky technické, tak ze stránky obsahové, protože málokterý film z této doby předložil divákům tak dobře promyšlený příběh, kde všechno se vším souvisí a je nutno jej dokoukat až do konce. Stopáž 130 minut taky není pro 40. léta zrovna nejběžnější, ale věřím, že dobovým divákům to vůbec nevadilo.

1864 (2014) (seriál)

Jedna velká přehlídka dobových kostýmů a rekvizit, která má i velmi působivý příběh. Herecky až překvapivě uvěřitelné, vše v seriálu velmi realisticky zastižené – vynikající výprava, uvěřitelné bitvy, napětí a smysluplné dialogy, a vůbec celkově je to velmi kvalitně odvedená práce. Bohužel se zde našly i slabší chvilky, ne-li celé díly. Mám na mysli chvilky citově nebo politicky zaměřené, ale i přesto to subjektivně vidím tak na 85 %, i když s velkou shovívavostí, přesto jsem ve finále velmi spokojen a mohu doporučit.

1917 (2019)

Pocta kinematografii, hrané režii a filmové kameře, v neposlední řadě 1. světové válce. Dost mě baví, jakým způsobem berou Britové v posledních letech válečný žánr do svých rukou (1917, Dunkirk). Je to skvělá podívaná, stejně jako Dunkirk, má to neskutečný spád, hrozně věcí je tam elegantně řešeno a působí to až mrazivě důvěryhodně. Na plný počet hvězd nejdu asi spíše z toho důvodu, že emocionálního vyvrcholení se v těchto typech scénářů dosahuje velmi těžko, to už se spíše zcela poddáte té stránce technické.

2 $ocky (2011) (seriál)

Na první pohled je to možná holčičí ťuťuňuňu seriál, ovšem tento seriál skrývá mnoho sarkastického originálního humoru ( hlavně od Max) a plno vtipných postav a frází. Docela povedený sitcom, který na ničem zásadním neztrácí, přesto se nejedná o nic převratného. No a samozřejmě nesmí chybět Stifflerovo máma :D.

2001: Vesmírná prda (2000) odpad!

Jsem zvyklý, že filmy s Nielsenem jsou trapné, úchylné a trhlé, ale aspoň se na ně dá koukat a bavit se, na tohle se opravdu koukat nedalo, volovina prvního stupně.

8 MM (1999)

Opravdu se mi začíná líbit styl, jakým Schumacher servíruje své filmy. 8MM je třetí film z jeho tvorby, se kterým jsem se setkal a zatím na mne udělal asi největší dojem. Velmi záhadná detektivka, která vsadila na originální téma - velice nehumánní pornografie, skrývající vraždu mladé dívky. Seriózní námět, místy skvělá hudba, dynamičnost a ještě k tomu jakási nepopsatelná atmosféra. Škoda jen, že Peter Stormare, jehož herectví obdivuji, si snad jako vždy zahrál jen velmi krátce, avšak já jsem ho hltal více než Cage-e.