Invaze (2021) (seriál)

Invázia šlape v zabehaných šablónach moderných seriálov a až na 2-3 časti má k žánru sci-fi dosť vlažný prístup. Rozvetvenie príbehu na niekoľko línií, ktoré sú prezentované z pohľadu viacerých postáv je už osvedčený postup ako diváka nezačať nudiť a zároveň poskytuje tvorcom dosť priestoru na atraktívne lokácie (Afganistan, Japonsko) a šancu osloviť väčšie spektrum cieľofky, z ktorej si má každý nájsť to „svoje“. Mno..., plán síce dobrý, prevedenie len tak tak napoly. Viac línií ma otravovalo až sralo než zaujímalo, ale, základná premisa (hoci ohraná) patrí u fanúšikov sci-fi k tomu lákavému, prečo to chcú vidieť a sú nato zvedaví. Forma mimoušov fungujúcich akoby na vibráciách a zvuku je zaujímavá a aj slušne vyobrazená, menej už prepojenie alienov skrz samotárskeho, chorľavého tínejdžra, upadajúceho počas epileptického záchvatu do tranzu. Herci slušný priemer, soundtrack je vykradnutý z Leftoverov (Max Richter). Druhú sériu si zo zvedavosti pozriem, ale nie je to nič, načo bych sa tešil.

Iron Man 3 (2013)

Vizuálnoaudiové pomyje pre každého. Myslím, že tento diel bol príbehovo asi najslabší ale nato som ani nespoliehal a dostal som presne to čo som čakal - plný kufor akcie a zábavy! A som spokojný. Sympatický Robert Downey Jr. ako vždy vo svojom živle, uvoľnený, vidieť že si to užíva. V roli hajzlíka tentokrát opäť presvedčivý Guy Pearce, ktorý bol naozaj plnohodnotným a rovnocenným protivníkom, ktorý dostal nejakú horúčku a na konci mu z toho vybuchol kotol. Nevadí. Gwyneth ju od neho chytla, ale išlo jej to k dobru - nikdy nebola viacej sexy ako tu. Keď sa takýto blockbuster vydarí, tak nič nemôže ísť "šejdrem" a o zábavu je postarané. Myslím, že je zbytočné o tom blábolať a treba si to jednoducho vychutnať. PS: Skvelá herecká premena pána Bena.

Iron Sky (2012)

Teraz neviem či som mal blbú náladu alebo... toto proste nie. Pre mňa jednoznačne najlepších prvých 5 minút filmu a "YES SHE CAN". Zvyšok som už len odzíval a neveriacky krútil hlavou nad tým, ako sa dá zahodiť dobrá myšlienka do koša. Komédia? A kde prosím vás... Nemôžem si nespomenúť na Død snø a jeho úplne inú atmosféru a úplne "iný" humor. Iron sky je vo všetkom tak priemerný, polovičatý a nedovarený, že ani poriadne neviem, čo o ňom napísať. Škoda.

I Will Follow You Into the Dark (2012)

Keby som mal ja ako scenárista vymyslieť scénu, v ktorej sa stretnú a spoznajú dvaja mladí ľudia, a teraz myslím tak, aby to bolo úplne originálne, bolo by to takto: Vrazili by do seba na chodníku! Chytré, že? Počkajte, tak to bolo predsa v tomto filme. To nie je fér, oni mi ten nápad ukradli. Niečo tak jedinečné, unikátne a ... trápne. Hold, pásová výroba filmov má svoje nedostatky. A čo toto: Flashbacky, ktoré sa udiali kedy? Keď s ním 2 týždne nechodila lebo mu ani nezavolala? Alebo to neboli flashbacky err... A čo zdriemnuť si 10 minutiek v strašidelnej budove? Páni to bol mix, som z toho voľajaký zmátaný. Ale aj tak to malo i svoje viacmenej svetlé stránky, hlavne obrazové. Nanešťastie finále bez napätia a vlastne aj riešenia a tak IWFYITD zostáva iba feelingovou záležitosťou s celkom peknou hudbou na konci a Mishou Barton. Stále mám pocit, že mi tam niečo ušlo, asi preto to skúsim dať ešte raz a alibisticky 50% zaokrúhlim radšej hore.

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Prvý krát som Reachera videl niekedy v roku jeho vzniku a som rád, že som ho vtedy ani nehodnotil ani nekomentoval. S odstupom času (a po druhom pozretí) sa mi totiž javí ako lepší, taký "sýtejší" (to je ale debilné slovo, ja neviem jak to vyjadriť) než podobné fliky z dnešnej doby v tomto žánri. Možno je na debatu, či sa Tom Cruise do hlavnej úlohy hodí, ja však ako divák neznalý knižnej predlohy môžem nad tým uvažovať iba vo všeobecnej rovine. Ono to nie je ani podstatné ak sa jedná o dobrý film. Už viackrát sa mi páčil nejaký snímok aj napriek tomu, že herca/herečku v hlavnej úlohe mám rád jak mušku v oku. Čo sa týka "kúpeľňovej" scény - ja podobné veci vítam ak sú takto originálne, dokonca komické ako v tomto prípade, niekedy sa človek takto schuti nezasmeje ani pri dobrej komédii. Celé to dosť pripomína taký návrat k 90-kam ale mne to nevadilo a Jack Reacher je pre mňa poctivé A-čko, pri ktorom so slušnými 4★ nemám vôbec problém.

Jack Ryan: V utajení (2014)

Zhruba do polovice filmu ma stále svrbela v hlave myšlienka: "Kruci, veď je to celkom slušné, tak prečo tie hodnotenia?" A potom to prišlo. Do deja vstupuje Kenneth a všetko ide do škarpy. Ale nie je to len on samotný, príbeh sa totiž začne odvíjať nie pre každého diváka sympatickým smerom. Dejová os - záporák má hrozný plán, hlavný hrdina ho odhalí a zastaví ho - už na mňa v tomto prípade proste nefungoval. Preto sa mi tak páčil seriál 24 hodín, pretože tam veľakrát bomba vybuchla kde mala (aj atómová) a boli obete, a možno je to necitlivé, ale je to fikcia a zápletke to dáva celkom iný rozmer. Navyše na Kevina Costnera som nikdy nebol zvedavý a ani Chris Pine nie je moja šálka kávy aj keď mám dojem, že (Chris) je veľmi talentovaný herec. Celkovo - nebolo to také zlé, ale od polovičky hodne samoúčelné a predvídateľné, s typicky americkým heroickým koncom. Stále rovnaký vzorec, rovnaký koniec a toto už divákov nemôže nijako zaujať alebo baviť, nie do nekonečna.

Jakubův žebřík (1990)

Už ubehol pekne dlhý čas odvtedy, ako som Jakubov rebrík videl prvý krát. A jediné čo som si o ňom pamätal bolo, že to bol celkom zaujímavý flik v ktorom hrá Tim Robbins. A tak ma napadlo, žeby nebolo od veci dať to znova a trochu si to pripomenúť. Aj keď človek pozná rok výroby, neznamená to že neostane prekvapený z tak mladistvého výzoru už spomínaného Robbinsa alebo Elizabeth Peña. Pane na nebi ale starneme. Tak čo k tomu napísať? Rozhodne to nenudí, a to ani po rokoch. Podobnú premisu alebo žáner mám rád a pokiaľ je to správne prevedené (ako tu) vždy ma to dostane. Jedného by asi napadlo, kam tvorcovia na podobné výjavy ála tanečný parket chodia. Ja mám akú-takú predstavu ale nerád by som sa o nej rozpisoval. Adrian Lyne tu odviedol obrovský kus poctivej filmariny a takáto zápletka resp. aj pointa bola na dobu svojho vzniku jednoducho pecková. Určite s tým súvisí aj omnoho menšie množstvo filmových prostriedkov ako je tomu dnes a celkom ma zaujala predstava, ako by asi mohol vyzerať taký remake, ak by to chytil do rúk opäť niekto talentovaný.

Jasmíniny slzy (2013)

Nezaujímavý, plochý a vo všetkých ohľadoch nudný "výtvor" Woodyho akožto značne zkorodovaného režiséra ale hlavne scénaristu. Takže sa 98 minút pozerám na psychicky úplne zrútenú Jasmine, ktorá prekladá tabletky alkoholom, pretože žila v luxuse s manželom (Alec Baldwin), ktorý podvádzal a okrádal banky, klientov, manželku... A po jeho uväznení Jasmine padá z úplného vrcholu medzi jej-neseberovnú chamraď, rozumej obyčajných ľudí, čo absolútne nezvláda a vlastne z toho zošalie. Tak akosi neviem kde tam bola tá komédia (to už môže byť leda tak nejaká predsmrtná, pokrútená režisérova predstava o komédii), ja som videl iba depresiu a zúfalstvo, ktoré rejža nakoniec nijako nevyriešil. A aj napriek skutočne výnimočnému hereckému výkonu Cate Blanchett, tento snímok na mňa zapôsobil iba nepríjemnou odpudivosťou. Pri každom filme, pri ktorom sa modlíte aby už bol koniec, nie je niečo v poriadku. A dať vysoké hodnotenie nudnej, depresívnej konverzačke preto, že to natočil Woody? Sorry ale v tomhle nejedu.

Jason Bourne (2016)

***Let me think about it...♬...Moby...♬***. Paul Greengrass sa spoločne s Mattom Damonom znova po čase stretli a urobili presne to, čo im ide najlepšie. Špionážny thrilerík známej značky nabitý slušnou akciou. Rovnako ako mnoho iných užívateľov som bol aj ja trocha rozčarovaný neschopnosťou scénaristov priniesť divákom trochu viac invencie, pretože sledovať kópiu predchádzajúcich častí pretretú iba novými tvárami (Tommy Lee Jones, Alicia Vikander, Vincent Cassel) určite nestačí, a osobne si myslím že tvorcovia nevyužili dostatočne múdro ako smrť Nicky, tak ani príchod Heather. Skoro až zbytočné pokračovanie prinajmenšom čo sa týka príbehu, na druhej strane sa bude určite radiť k najlepším akčným filmom minulého roka. Akcia výborná ako sa na Bournea patrí, avšak ten adrenalínový nával z predchádzajúcej trilógie je preč, spolu s Jasonovou mladosťou, vervou a motiváciou. Neviem či by som sa na prípadný ďalší diel tešil alebo sa bál. Ale po toľkej kritike si treba uľaviť aj pozitívne a ako som spomínal vyššie, akcia je tu skvelá a rovnako dobre natočená. Záverečné "účtovanie" ma chytilo riadne pod krk a satisfakcia z neho plynúca mi oblažila cievy. Vo výsledku som sa dobre bavil, aj keď nutkanie na repete moc silné nie je. Pod 4 hviezdy ale ako skalný fanúšik ísť nemôžem...

Jednou ranou (2013)

Uvažoval som, prečo má A single shot také relatívne nízke hodnotenia a to na rôznych filmových databázach. Pretože natočené je to profesionálne zručne, nechýbajú tam známe herecké tváre, ktoré svoju prácu odviedli nadpriemerne a príbeh v zásade tiež nie je zlý, alebo skôr nemusel byť. Tak ma napadá že to bude smer, ktorým sa film začal uberať po úvodnej Samovej nešikovnej, pytliackej poľovačke. Možno je najväčšou chybou scenára rodinný stav hlavnej postavy, žijúcej v odlúčení pred rozvodom s manželkou a jeho malým synom, čím snímok stráca šancu viac ich zatiahnuť do Samovho problému a tým aj šancu na väčšie zúfalstvo. Preto museli tvorcovia celú strednú časť filmu vyplniť rozvláčnejšou vatou a ubrali mu tak na napätí a zaujímavosti. Aj napriek tomu som si ale Jediný výstrel užil. Svedčí o tom fakt, že i keď je to dlhé, odsejplo mi to celkom rýchlo. Pre mňa osobne je to akurátnych 70% ktoré "musím" zaokrúhliť. Takže hore - až také priemerné to zas nebolo a úprimne, chcem tomu kapku prilepšiť. PS: Rockwellova scéna s ulovenou srnou krásne vykresľuje americkú podstatu. Takto sa správajú ku všetkému a všetkým...