Pronásledovaná (2012) (seriál)

Seriál z môjho obľúbeného prostredia tajných agentov a špiónov, ktorý sa vďaka slušnej réžii tvári, že je viac než v skutočnosti je. Navyše mu podlamuje nohy hlavná predstaviteľka Melissa George, ktorá mi je vrcholne nesympatická a ktorá sa sem príliš nehodí.

Pád Londýna (2016)

Tupé, neoriginálne, lacné a spiatočnícke. Ale je tam kopa adrenalínovej akcie, akú som už dlhšie nevidel! A bavilo to. Babak Najafi vie ako nato... 70%

Endure (2010)

Silné 3. Aj keď sa jedná v podstate o TV formát jednoduchšej detektívky s menej známymi hercami, stále to má jeden originálny detail v tisíc krát omieľanom námete o unesenej babenke a sériovom vrahovi. Dobre sa mi nato pozeralo. A musím napísať, že najmä vďaka nenápadnej ale zato veľmi dobre zvolenej a náladovej hudbe. V tomto prípade fakt hudba "urobila" svoje...

Do posledního dechu (2016)

The Finest Hours je ako mnoho iných dnešných filmov oslavou vizuálnych efektov a zeleného plátna. Lenže v tejto "hlušine" CGI samotný príbeh o prežití námorníkov na lodi zlomenej vo dvoje počas masívnej morskej búrky zaniká, stáva sa akoby nepodstatným. Moc emócií to vo mne nevzbudilo, do posádky jednej či druhej sa nevcítite. Mimochodom, Casey Affleck podal asi najslabší herecký výkon svojho života.

V pasti (2016) (seriál)

Tlieskam. Občas to síce pekne smrdelo treskou a čajkami ale... Severské detektívky sú preslávené po celom svete, nie je však žiadnym tajomstvom, že Island v tomto smere za svojimi susedmi značne zaostával, teda až doteraz. Pretože čo sa podarilo Baltasarovi Kormákurovi je doslova famózne. Najdrahší islandský TV projekt (asi 6,5 mil €) totiž válí od prvej časti tak , že ma to opantalo až kým som nedopozeral posledný diel. Typická severská atmosféra umocnená zimou na ostrove, kde všetko začína nájdeným torzom tela v mori a príchodom turistickej lode do prístavu. Je až s podivom, že národ, ktorý má niečo cez 300000 obyvateľov dokázal naškrabať hercov do takéhoto solídneho dielka. Tam by som asi videl aj najväčšie mínusy celej série – obmedzený výber hercov a výkony niektorých z nich a našlo by sa možno ešte zopár detailov, ale... keď vezmem do úvahy kde a za akých podmienok to vzniklo, tak nemám žiadny problém trochu nadhodnotiť a posielam na Island 5-ku za príjemne strávený čas.

Noční recepční (2016) (seriál)

Špionážne trilery ja rád. Tentokrát sa jedná o vysokú hru na mačku a myš z atraktívneho prostredia blízkeho východu a z pohľadu hotelového recepčného, ktorý je okolitými udalosťami a svojím vlastným svedomím „donútený“ prijať úlohu agenta v prestrojení. Prvý diel ma doslova okúzlil svojou striedmosťou či už príbehovou alebo technickou, pretože to bolo dobre vyvážené a pre mňa ako diváka aj celkom realistické. Hoci aj v ďalších častiach je príbeh stále pútavý a herci sú impozantní, premena hlavného predstaviteľa na niekoho kým nie je, už neprebehla tak hladko ako by som chcel a Hugh Laurie sa aureoly Dr. Housa nezbaví ani keby kompletne zmenil repertoár svojich hereckých výrazových prostriedkov. Pretože s pribúdajúcimi dielmi som sa začal občas nudiť a režisérka nedokázala vytvoriť na špionážny triler dostatočné napätie, často som bol v pokušení ostať len pri troch hviezdičkách. Aby sa budget nemíňal iba na výplaty filmového štábu (okrem exotických lokácií) napr. v 5. dieli nám ponúkne predvádzanie zbraní potencionálnemu kupcovi, pričom niečo podobné si ťažko predstaviť aj napriek tomu, že pri podobných obchodoch ide až o stovky miliónov. Vytkol by som ešte jednu maličkosť, a síce, obsadenie Roperovej priateľky – ťažko uveriť, žeby si nedoprial nejakú krajšiu. Byť holka hrať vie, tam casting zlyhal. Nakoniec tie štyri predsa len dám, pretože sa jedná o moju obľúbenú šálku kávy a podobné témy vždy vítam s radosťou.

Ledové království (2013)

Čovek sa chce pozrieť na peknú rozprávku a miesto toho musí pretrpieť príšerný "muzikál", v ktorom sa spieva čo 5 minút. V zásade mi občas pesnička v kreslenej rozprávke nevadí ale toto už... čo je to s tým Disneym? Takže takto riešia scenáristi svoj neúspech v holyvúdskom štrajkovaní, zobrali si príklad od výrobcov, ktorí miesto navýšenia ceny uberajú gramáž alebo množstvo cigariet v krabičke a výsledok? Ilúzia, že stále dostávate za rovnakú cenu to isté. Proste stačí scenár na dve strany a zvyšok sa vyplní nezáživnou hudbou a priemerným spevom, bŕŕ. Ale aby som iba nehanil, tá nehudobná časť rozprávky zas taká zlá nebola a zaregistroval som asi dve hlášky, pri ktorých som sa aj z chuti zasmial. Celkovo ale len priemerná zábava za tri hviezdy.

Tajemství ztracené archy (2008) (TV film)

Odpad tomu nedám iba kvôli tomu, že ako som už niekoľko krát písal, je to nesmierne dehonestujúce a za každým filmom je určitá snaha, vynaložené peniaze a čas, takže... Ale "filmy" podobného druhu sú naozaj dnom umenia živých obrázkov. Všetko zle... prenajímať si vojenskú techniku ako vrtuľník, humvees na vtákovinu, v ktorej idú zachraňovať svet traja vojaci, ktorí si nevedia zaviazať topánky so škuľavým veliteľom - ostreľovačom, a dialógmi ako "Ja už sám neviem čomu mám veriť" a "Nájdite to a zabite to!", no tak to už je paródia. Najsmutnejšie je, že podobný výplod vysiela TV v hlavnom vysielacom čase v piatok večer. Aspoň som rýchlejšie zaspal...

Les sebevrahů (2016)

The Forest je pre mňa smutným príkladom toho, ako sa dá zaujímavý námet pochovať do nudného chodenia po lese bez atmosféry, strachu a napätia. Slušné herecké výkony nepomôžu nudnému príbehu, rovnako ako mu nepomôžu ani profesionálne zmáknuté technické záležitosti, a rejža sa môže aj potrhať - hold, raz je scenár príliš "riedky" a utiahnutý - a nič s tým už nespravíte. Celý flik má len jednu dejovú linku v rovnakom prostredí, ktorá je aj na krátku stopáž príliš dlhá a keďže sa nemôžete od nej odreagovať, máte pocit, že to trvá dlho a s tým ide ruka v ruke nuda. Všetky rádoby ľakačky alebo vypäté situácie sú absolútne bez efektu, často tam pôsobia nepatrične, akosi umelo, a tak sa tento flik pre mňa stáva ľahko zabudnuteľnou zbytočnosťou.

Moonwalkers (2015)

Fantastická úvodná scéna, pri ktorej som si skoro opissoval trenky od smiechu, Ron Perlman skrátka... škoda, že si to tento level neudržalo do konca. Našli sa tam síce ešte situácie minimálne pozoruhodné, ale už len jedna dosiahla aspoň skraja na ten začiatok. Ja moc na klasické komédie nie som, vždy ma viac zabavia fliky streštené alebo komédie čierne, a táto sa ako-tak podarila. Nedá mi nespomenúť tú druhú scénku, keď Perlman telefonicky vysvetľuje svojmu šéfovi, prečo ešte stále nesplnil svoju úlohu, no to bolo... SPOILER! "I had some trouble". ---> "What kind of trouble?" ---> "Hold on, sir" (Perlman sa pýta svojho compadreho) "What kind of trouble did I have?" ---> (compadre) "Tell him you got lost" ---> "I got lost" ---> "What do you mean you got lost?" ---> "What do I mean I got lost?" (Perlman pozerá na svojho kumpána a ten mu ďalej radí) "You were in a bar, and then you walked out..." ---> "I was in a bar, and then I walked out." (Kumpán radí ďalej) "But then you didn't know whether to go left or right." ---> "But I didn't know whether to go left or right." "But then I thought, right, I'm going to the left." "That's it". A to som mal pošťané trenky znova. Skrátka, toto asi nesadne každému, svoju úlohu tam zohráva aj LSD, ale párkrát som sa od srdca zasmial a to sa cení.