Nevinná (2008)

Najlepším prvkom tohoto filmu je podľa mňa námet. Nevinnú ženu odsúdia a uväznia za vraždu šéfky a jej zúfalý a oddaný manžel sa ju pokúsi vyslobodiť, aby mohli spolu s ich synom ako sa, oné, vraví "odpajdať do západu slnka". Horšie to už ale dopadlo so samotným spracovaním, mám na mysli hlavne réžiu a scenár, oboje príliš strohé a nevýrazné. Jeden z mála snímkov, ktorý je o dosť slabší než jeho houlyvúdsky rímejk Tri dni k slobode s Russellom Croweom, ktorý bol napínavejší, zaujímavejší a aj herecky pútavejší. Vlastne 72 hodín k slobode som chcel vidieť hlavne kvôli rímejku keďže sa často stáva, že originál je lepší než jeho nasledovník. Tu to Bohužiaľ neplatilo. A pre mňa platí, že ak dostanem chuť na repete, tak si dám radšej Russellovu verziu. Slabšie 3 zvezdy.

Šťastlivci (2008)

Kedysi dávno, možno 3 - 4 roky po revolúcii, jedného môjho známeho nevzali na základnú vojenskú službu lebo citujem: "Ten debil (doktor) mi povedal, že mám IQ 80". Tak by ma zaujímalo, či také veci berú v USA do úvahy. Ale skôr nie, keď si tak spätne vybavujem postavu Colee (Rachel McAdams). Bola síce blbá ale po dlhej dobe hrala niekoho, kto mi nebol protivný. No, nech už je akákoľvek jedno sa jej uprieť nedá - je to krásna ženská. Back to the movie. Takéto odpočinkové filmíky sú ako vlažná sprcha za horúceho leta, ktorou zmyjete všetky tie horory, krimi a sériové vraždy a neviem čo všetko ešte. Príjemná záležitosť, pri ktorej som v hlave zaradil voľnobeh a nechal stlačenú spojku. Tim Robbins herecky potiahol všetkých ostatných a tak boli všetci jednoducho skvelí. Nemám k tomu čo dodať, oddych a paráda...

Devoured (2012)

Ľudia sa často sťažujú že sa k nim napr. nadriadení správajú ako k handre. Lenže tí ľudia proste handru zo seba robiť nechajú a to mi na hlavnej postave vadilo najviac. Bez ohľadu nato, že nakoniec bolo fšecko zase raz inak. Plíživé tempo, ponurá atmosféra a takmer až snový priebeh celého príbehu mi vôbec nevadil, naopak ja to považujem v tomto snímku za plus. A vlastne celé technické prevedenie vrátane zvuku a soundtracku bolo veľmi profesionálne. Niekto tu spomínal, že tá holka nebola pekná. Nuž, ani to mi nevadilo, predsa nejaká modelka by len ťažko pracovala ako upratovačka v reštike a navyše si myslím, že určite nebola škaredá. O to ale tiež nejde. Ako som už spomínal, najviac ma dráždilo (aj napriek záverečnej vysvetľovačke, o ktorej nemôžem napísať nič - je v nej celá pointa) to, ako sa ako zamestnankyňa Marta Milans správala. Ako sprostá ovca, ktorá nemá svoj vlastný rozum ani vôľu, proste ten štýl "robte si so mnou čo chcete" štýl. Tak či onak na druhý deň som sa prichytil pri tom, že o tomto flicku ešte stále rozmýšľam a dal som to druhý krát. A zistil som, že oveľa horších žánroviek som videl viac než dosť, takže hodnotenie dvíham hore. Predsa len to bolo pôsobivé a urobilo to na mňa dojem. Mierne nadhodnocujem, keďže 3½ dať nemôžem a zároveň chcem tomu trochen prilepšiť.

Likvidátoři (2013)

Tak už dlho som nemal také dilema ohodnotiť film ako pri tomto šteku. Ah jaj... Ono, mne to vychádza tak nejak buď/alebo. V podstate bezobsažný doslova komiksovo štylizovaný paradoxne farebný noir. Malo to niečo do seba, fakt malo, ale myslím že neskôr narodení budú z tohto dielka asi viac vo vytržení a zrejme to aj lepšie ohodnotia. Boli tam určité nápady, celkom dobrý soundtrack, úsečné dialógy a pravdepodobne splnený sen režiséra. Mne osobne ale vadil asi najviac výber hercov pre stvárnenie ústrednej dvojice hlavných postáv. Matthew Mardsen bol značne nevýrazný, vlastne veľmi obyčajný chlapík, ktorému by sa skôr hodila úloha bohatého povaľača na pláži v nejakom seriáli a Christian Pitre - čiernovlasá krásna bábika Barbie bez charizmy, ktorá pôsobila drsne asi ako zúbková víla. V zásade herecky to bol ťažký podpriemer snáď od všetkých, možno ešte Kristanna Loken jakoš-takoš aj to iba preto, že mám na ňu slabosť. Tak či onak som presvedčený, že si Bounty Killer svojich priaznivcov nájde, je to predsa len hodne osobité a svojim spôsobom zvláštne výtvarné dielo.

Návrh (2009)

Romantické komédie by iste neboli takým lákadlom bez patričného hereckého obsadenia ako i v tomto prípade v hlavných úlohách Sandra Bullock a Ryan Reynolds. Bohužiaľ ani Návrh sa nedokázal vyhnúť trápnym scénam, ktoré mali byť prvoplánovo komické, našťastie ich bolo naozaj málo, čo tento flick radí do skupiny tých lepších. Navyše dobrý scenár a réžia nedovolia divákovi nudiť sa. V zásade sa jedná o dobrý námet, nijako zvlášť objavný avšak slušne prevedený. Jedna vec mi na príbehu predsa len vadila. Ryan Reynolds pochádza z veľmi bohatej rodiny (o čom nikto nevie) ale on radšej pracuje v kancelárii ako lúzer-asistent editorky v blbom vydavateľstve(?) Tomu sa dá len ťažko uveriť hoci nič nie je nemožné, všakže. Čo by som rád subjektívne vyzdvihol je Sandra. Častokrát ma totiž až hypnotizuje, ako dokáže byť táto babenka elegantná, elegantne krásna keď chce. A zároveň dokáže zahrať sedliačku, ktorej trčí slama z topánok. Fakt sila. Somár somárum slušný odpočinkový flick, pri ktorom som sa dobre zabavil a kľudne sa v budúcnosti pozriem aj druhýkrát. Za seba 3½ hviezdy a PS: "Sakra mě už z tý ženský hrabe".

Silent House (2011)

Minimálne do prvej polovice ak nie až do konca druhej tretiny som mal pocit, že sa opäť raz jedná o horor, ktorý má divákom robiť nervy dementným chovaním sa postáv. No nakoniec sa ukázalo, že fšecko je inak. Záverečnú pointu som nepoznal, pretože originál som si síce pustil ale nedopozeral. V zásade sa jedná o ďalší zo stoviek nízkorozpočtových hororov, ktorý ale svojím spôsobom celkom funguje. Nejedná sa o žiadnu vyvražďovačku ani ducharinu - je to skôr mysteriózny triler založený na vytvorení nepríjemnej atmosféry a záverečnom odhalení, ktoré som po pravde nečakal. Skôr by jeden čakal, že sa to (asi) vydá v šľapajách Nevinných beštií. Herecké výkony čistý priemer a na soundtrack si ani nepamätám. V každom prípade podobných snímkov v omnoho horšom prevedení som už videl dosť a ak pretrpíte a vydržíte prvé 2/3 filmu, nakoniec sa určitej satisfakcie dočkáte. A možno sa budete aj trochu báť.

Elvis a Anabelle (2007)

Občas si pozriem aj nejakú romantickú prkotinu a toto bol zásah do čierneho. Problém s romantickými flickmi je, že sa väčšinou pri nich cítim prinajlepšom trápne. No a Elvis & Anabelle sa trápnosti s absolútnym prehľadom vyhol, za čo môže definitívne dobrý scenár a perfektný výber hercov. Blake Lively síce nemám rád (má naozaj nepríjemný hlas) ale tu mi vôbec nevadila. Dokonca s hlavným predstaviteľom vytvorila dokonalý pár, medzi ktorými nejaká tá chémia je, to povestné "niečo". No a jeho otec (Joe Mantegna), tak to bol koncert pár exceláns, ten tam pasoval jak penis do... Aké je to jednoduché, keď sú vo filme normálne, uveriteľné, nesilené dialógy a správny casting. Potom režisér nepotrebuje ani namakaný budget a skvelý kúsok je na svete. Navyše veľmi dobrý a skvele sa hodiaci soundtrack ma prinútil poprehrabovať sa v ďalších romantických flickoch, reku ešte možno niečo dobré vyhrabem. Lenže to taktiež znamená, že ešte uvidím aj veľa šitu. Unfortunetly inak to nejde...

Tma (2005)

Len ťažko sa dá tomu uveriť ale je to tak. Tma je totiž neuveriteľná nuda aj napriek castingu aj napriek atraktívnemu prostrediu a aj napriek slušnej réžii. Ono vlastne ten príbeh samotný a v závese scenár - teda to ako je podaný je hrozná nuda. Lidičky ja nechcem byť sprostý ale hodinu pred touto snímkou som dopozeral na ČSFD očierňovanú, lacnú Absentiu a bol som viac napätý a bál som sa ďaleko viac ako pri tomto diele Inge Lindströmovej "Škriekanie na morskom útese". Pretože v určitej fáze filmu, keď Maria Bello vrieska do prímorského vánku "Sááráá" a jej dcérenka kontruje "Máámíí" a to asi 25 krát po sebe, som skoro hodil šálku aj s kávou do obrazovky. Vlastne sa veľmi čudujem opäť perfektnému Seanovi Beanovi, že do takýchto snímkov ide. Už predtým ma sklamal Silent Hill Revelation, v ktorom účinkoval (nevedno prečo, prachy?) tiež. Doporučujem obísť to veľkým oblúkom a nestrácať pri tom čas.

Pevné pouto (2009)

Tak v prvom rade: Tento film sa rozhodne nebude páčiť každému. Čo ale neznamená že je zlý. Vôbec nie, mne sa to páčilo fest. Viem si živo predstaviť ako mnohí kritizujú množstvo gýču a CGI efektov, ale ako inak chcete vyobraziť svet niekde "medzi" niekde "ani zem ani nebo"? Ten svet je nereálny, imaginárny a preto je tam vyslovená potreba určitej fantázie a spomienok tínejďž dievčaťa a asi aj nutná dávka farieb a gýču ak chcete. Tým môže na niekoho pôsobiť vizuálne dráždivo a prehnane. Ale tento snímok je v prvom rade o emóciách, o pocitoch človeka, ktorého zavraždili a o pocitoch ľudí, ktorí ako rodina stratili niekoho koho milovali. A potom o tom, ako sa s tým všetci vysporiadajú. Nuž a v tomto smere v mojom prípade fungoval perfektne. Navyše celý príbeh podporili zase raz výborné herecké výkony všetkých, najmä hlavná predstaviteľka válila extraligu. Soundtrack hlavne na konci filmu takisto ťip-ťop. Snáď jediná výčitka ide smerom k prestrelenej stopáži, bolo to zbytočne dlhé. Stále ale pôsobivý, pekný film.

Gamshijadeul (2013)

Mongolská variácia na amerického Bournea v opačnom garde? Prečo nie, celkom slušné. Síce slabší soundtrack ale zato sympatickí herci ktorým vyslovene držíte päste. Ja som mal doteraz na mongolské filmy vždy smolu (až na Oldboya), takže toto bolo pre mňa príjemným prekvapením a dôvodom prečo s nimi ešte nehádzať flintu do žita. Hlavná predstaviteľka na aziatku celkom sexi kočka s charizmou čo sa často nevidí a aj ostatní herci si tam našli svoje miesto (hlavný záporák aký elegán, vole). Mrzí ma, že som nemohol dostatočne odsledovať vizuál, keďže som narýchlo zohnal iba anglické titulky, ktoré sa striedajú relatívne rýchlo. A čo ma ešte sralo - a je pre aziatov typické - je že v situáciách keď ako policajt proste vyberiete zbraň a všetkým vystrieľate mozgy z hlavy, tak sa proste púšťajú do pästných súbojov. Čo by som pochopil keby žiadnu zbraň nemali ale... Byť to o chlp originálnejšie tak dám aj za 4 avšak iba iné prostredie a šikmookí mi v takejto šablóne nestačia.