Midwinter of the Spirit (2015) (seriál)

Trojdielna mini-séria z prostredia modernej anglickej cirkvi a konkrétnejšie, podkreslená mysterióznym prvkom posadnutosti, pohanských rituálov a okorenená pár nevýraznými a vniveč vyprchajúcimi vraždami. Remeselníci od filmu odviedli kvalitnú prácu čo vyústi vo veľmi príjemný a efektný vizuál s občasnými až umeleckými zábermi, avšak scenár je tak trochen... „riedky“. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že si ide od začiatku za svojim, asi to tak nebude, pretože som sa počas sledovania cítil častokrát otravovaný zbytočnosťami, ktoré až prisilno tlačili na brzdový pedál v dobe, keď to nebolo potrebné a takto dochádzalo k strate tempa. Proste tam chýba tá závislosť – hneď vidieť ďalší diel. Inak si myslím, že sa jedná o jeden z tých lepších britských pokusov aj vďaka hercom a strašne dlho som uvažoval, či zaokrúhlim na štyri. No a... tu sa budem trochu rúhať, pretože asi by som uvítal dabing. A pretože iba vtedy by som bol ochotný si túto sériu zopakovať.

Undeniable (2014) (seriál)

Priemerná dvojdielna mini-krimi dráma, ktorá môže mierne vybočiť smerom nad priemer u divákov, pre ktorých bude hlavná premisa a záverečné rozuzlenie zatiaľ nevidené/originálne. Ja som nanešťastie toto "odhalenie" videl už v jednom z dielov série CSI konkrétne myslím, že to bolo v Las Vegas. Takže ostávam pri zemi a skromných troch hviezdach.

Mladý Indiana Jones (1992) (seriál)

Dostal som chuť na niečo dobrodružné a keďže v dnešnej dobe sa televízne seriály tomuto žánru vyhýbajú, spomenul som si na jeden z tých starších, ktorý som nepravidelne pred nejakými 15 rokmi sledoval. A som zato rád, oprášiť takto spomienky na mladšie roky a nechať sa divácky zviesť na nostalgickej vlne rádoby špiónskych "preťahovačiek" v chabo osvetlených uličkách starého Paríža, Prahy, Madridu alebo na rozpálených pieskoch Afriky a Arábie... To ma hodne bavilo. Súhlasím zároveň s výtkami k nevyváženosti jednotlivých dielov ale s výhradou, že tie slabšie boli práve časti, v ktorých o dobrodružstvo, akciu, 1. svetovú alebo špionážnu činnosť, nešlo. Pretože tie spomenuté ma bavili takmer bezvýhradne všetky. A celkový dojem mi pokazili tie "vatové" ako napr. ten o jazze alebo Indyho láskach. Preto som sa rozhodol, že do svojho hodnotenia tie slabšie jednoducho nezahrniem. Je škoda, že tento žáner vymiera. PS: "Mami, co se mnou táta udělá?" - "Zítra časně ráno za úsvitu tě zastřelí. A já ti zavážu voči." Aj niektoré z tých detských boli fajn.

Linka č. 657 (2015)

Heist je presne ten typ filmu, aký budete očakávať už pri pohľade na filmový plagát a prečítaní krátkeho popisu od ywa666. A je jedno, že ako prvá z plagátu na vás čumí tvár Roberta De Nira, nie je to prvý krát (ani zďaleka) kedy sa Bob účastní na jednoduchšej, béčkovej zábave a že sa jej zúčastnil proste svedčí o tom, že sa nudí. Je herec, a čo vo svojom veku robiť (okrem hrania), čo mu ešte môže dať pocit, že žije, že má čo ponúknuť? Chybičkou krásy tohto fliku nie je čo ale skôr ako. Celý "twist" je samozrejme úplná hovadina a scénarista so strihačom sa asi stavili kto z nich je väčší kúzelník, pretože si treba položiť otázku ako by to s tou tehotnou babenkou v autobuse prebehlo tak, aby to nikto nevidel. A nehovoriac o vodičovi auta ktorý zdrhol hneď na začiatku (čo nikto nemohol predpokladať) a umožnil tak otočiť dej smerom k autobusu. Takže, chybičky sa vloudili a poriadne, ale na druhej strane, vydržal som pri tom do konca bez vyrážky a po dlhšej dobe ma potešila Gina Carano. 60%

Nepřítel pod ochranou (2012)

Za každý nový filmový pokus o vzkriesenie Bourneových akčných problémov som vďačný, nanešťastie u Safe House to celé zostalo len pri tej akcii v atraktívnom prostredí Juhoafrickej republiky a "Bourneovskej" kamere. Snímku podkopáva nohy príbeh, ktorý je príliš plochý a má len jeden "vektor". To z neho robí v podstate iba jednoduchý akčný film v štýle Štefana Seagala so zvučnejšími hereckými menami a zručnejším režisérom. Ryan Reynolds je síce relatívne často obsadzovaný (pretláčaný) herec, ale tu ma znova utvrdil v tom, že nato nemá. U mňa zostane zapísaný ako herec vhodný na vedľajšie úlohy a ak by mal hrať úlohu hlavnú, tak skôr v B-čkovej kategórii, kde mu robia "sparingpartnerov" herci, ktorí ho až tak nezatienia. O jeho postave divák vlastne nič nevie, jeho osud mu je ukradnutý a má len jednu úlohu - ustrážiť Frosta, nič iné! A preto i film je prijatý takto vlažne. S Denzelovou postavou je to takmer to samé, akurát že Denzel je Denzel. Nespravodlivé, ale je to tak.

Jessica Jones (2015) (seriál)

Netflix, komixy, marvel... A mňa to bavilo. Veľkú zásluhu na tom majú režiséri, pretože scenár je slabučký vývar všetkého možného, a potom ešte subjektívne to, čo sa mi po pilote javilo ako slabina - Krysten Ritter v hlavnej úlohe Jessicy. Tá holka si ma jednoducho časom získala a tipujem, že v mnohých užívateľoch bude vyvolávať protichodné pocity, ale podľa mňa má extrémne výraznú a ľahko zapamätateľnú tvár aj chôdzu a v pohode celú prvú sériu utiahla. Jej seriálová sestra je možno krajšia ale menej zaujímavá a David Tennant ako hlavný badass vo mne síce žiadny strach nevzbudzoval, ale nasieral ma so železnou pravidelnosťou vždy keď sa objavil na scéne. Celé to má pekných pár múch, napr. ako ľahko/ťažko si vie/nevie Jessica poradiť v akčných scénach - podľa toho, ako sa to práve hodí scénáristom, niekoľko zbytočných postáv (mne najviac vadil Luke kvôli svojim schopnostiam - je tam cítiť duplicitu a ak už tam musel byť, tak radšej ako obyčajný "pešiak"), ale na druhej strane sa mi páčila Jessica, atmosféra, hudba, réžia a samotný záver. Druhú sériu by som prilízal. 85%

Marťan (2015)

Ridley Scott is an old son of a bitch!. Čistých päť to nie je ale seriem nato, ako dlho budem zase musieť čakať na podobnú zábavu? Žijeme len raz. Ozaj? PS: Waterloo? old sanavabič...

Curve (2015)

Máte chuť na priblblú reklamu na jazdu bez bezpečnostných pásov? To bolo až trochu neskôr, pardon. Najprv príde taká tá okúzľujúca chvíľa, keď si bez ohľadu na vek a počet bielych krviniek zakryjete oči oboma rukami. Chachar napudrovaný ponúkne kočke s pokazeným autom pomoc pri oprave motora, ale predtým si ako zúfalec z hviezdnej roty "Hľadá sa superstar" (k0k0t) frajersky vyzlečie košeľu do polonaha, aby vás táto trápnosť úbohá mohla na úvod doslova prefackať cez obrazovku. Pretože som mal zhrozením zakryté už spomínané obe oči rukami, netrafil som lakťom tlačítko STOP a statočne to napokon dopozeral dokonca. Mix 127 hodín a Stopára v béčkovom prevedení zachraňuje len upršaný večer, krátka stopáž a olympijský bazén omnoho horších splaškov v ponuke. 50% a Asta la pixľa.

Purpurový vrch (2015)

Ak sa v súvislosti s filmom všeobecne stretávam s výčitkami o nedostatku originality, tak to chápem, rovnako mi je ale jasné, že pri súčasnom dopyte po filmoch ako po tovare, vlastne uspokojiť originalitou každý jeden snímok pre každého jedného diváka je absolútne nemožné. Na druhej strane sa mi príbeh Crimson Peaku nezdá až taký prevarený alebo nezaujímavý, aby si vyslúžil mnohokrát toľko hany, hlavne ak si s tým dal rejža toľko práce a takto nádherne si ho "vymaľoval". Takisto môžem polemizovať o "kráse" herečiek v hlavných úlohách, hrajúcich sokyne v tomto pokrútenom (aj keď z môjho pohľadu príliš málo) vnímaní lásky s hororovým nádychom, nikto ma však nepresvedčí o tom, že tie baby nevedia hrať, alebo že nemajú charizmu. Preto keď vidím niektoré nízke hodnotenia tak ma tak napadá, že prečo ešte polovica užívateľov databázy nepracuje v amerike ako scénarista alebo rovno režisér. Ja sa priznám, že Guillermo del Toro si ma tu získal a primerane ma pobavil.

Unforgotten (2015) (seriál)

Je to silná pocitovka. Nechce sa mi o tom písať veľa, pretože po hodnoteniach na IMDb to bolo pre mňa mierne sklamanie. Celý príbeh je v podstate do niekoľko hodinových dielov rozťahaný Cold case, takže takto rozriedený stráca silu a pútavosť aj napriek tomu, čo na mňa urobilo dobrý dojem: krásne mimopríbehové "odbehy" na krajinu s úžasnou muzikou, keď hlavná predstaviteľka niekam cestuje, či už vlakom, autom, to mi proste urobilo v hlave vlny. Inak je to slabší priemer.