Domácí vězení (2014)

Veľmi príjemný filmík a zároveň prekvapenie. Modlím sa, aby to neobjavil holyvúd a neprekrútil to na bezduchú kópiu made in usa.

Drákula: Neznámá legenda (2014)

Tento Dracula evidentne má záujem byť v každom ohľade v A-čkovej kategórii filmov (alebo je to iba môj dojem) ale nemyslím si, žeby sa mu to podarilo. Ono celkovo sa to pozerať dá, ale i tak to nie je to pravé orieškové. Keďže sa jedná o jeden z najzaujímavejších námetov vôbec, môžem iba hádať, prečo to v tomto prípade nevyšlo. Určite to súvisí aj s presýtenosťou divákov čo sa upírov týka, a asi by snímku nepomohol ani iný casting. Luke Evans ešte na hlavnú úlohu v A-čkovom filme nemá (možno v inej kategórii) aj tak by ale Draculu niekto iný v jeho úlohe nezachránil. A preto mi to tak nejak vychádza na slabší scenár a možno aj slabšiu réžiu. Najviac by možno pomohlo, ak by filmári dali tomuto námetu na dlhší čas pokoj, alebo by museli prísť s niečím mimoriadne originálnym.

Učitelka (2007)

Tak tento filmík ma hodne prekvapil svojou jednoduchosťou a nenápadnosťou. A hlavne na mňa zapôsobil tým, ako z jednoduchej premisy dokázal vytrieskať zaujímavý príbeh, navyše podaný spôsobom, na aký vôbec nie som zvyknutý. Pretože, úprimne, keď mám zjednodušene popísať príbeh jednou vetou, bolo by to: "Na planétu Zem spadne mimozemšťan/ka, ktorá/í nepoznajú lásku a tak sa rozhodnú pár pozemšťanov uniesť." No a teraz si predstavte (ako som si to behom projekcie predstavoval aj ja), že sa podobného námetu chytí, v rámci béčkových sci-fi, nejaká filmová lúza spoza mláky, a máte postarané o takmer istý zvratok neurčitého zápachu, farby a konzistencie. Naproti tomu v produkcii Dánov ma to akosi bavilo a vlastne ani presne neviem prečo. Neokukaní herci? Divná réžia? Alebo určitá šedosť celého snímku? Neviem, ale 3 a pol zaokrúhlim hore, pretože ak to raz niekedy niekto nadabuje, tak si to iste pozriem ešte raz.

Útok na věžák (2011)

Ľudkovia dobrí, takúto peckovú sračku som už pekne dávno nevidel! Počuli ste už výrok: "Ten pes je tak strašne škaredý až je pekný"? Ono sa to totiž skvele hodí na tento flik. Pre mňa jednoznačne nečakaná zábava doslova za pár "penny". Vôbec ma neprekvapuje ten nápad, ktorý pravdepodobne skrsol niekomu podobne zhulenému ako tým chalanom vo filme, za pozornosť tu však bez debaty stojí neprofesionálne spracovanie a obrovská odvaha vôbec do niečoho podobného ísť. Celé to totiž vyzerá tak, akoby to natočili tie "deti" čo tam hrajú, to ale neznamená že to nestojí za nič, naopak, ako som už spomínal, ja som sa pri tom výborne zabavil. A nemohol som si pri tom nespomenúť na Grabbers, ktorý je v rámci alien invasion komédií podobne zábavný, v tomto prípade som to však vôbec nečakal. A to je základný predpoklad nato, aby mal divák z tohto fliku zážitok - nič od toho nečakať. Štyrmi hviezdičkami rozhodne subjektívne preháňam, je to ale béčko (až céčko) a v takých prípadoch to proste neberiem tak vážne.

Železná srdce (2014)

V zásade veľmi zručne natočený filmík z DSV, ktorý vyzerá vizuálne hodne realisticky. A nebyť niektorých "maličkostí" tak by som to určite zohľadnil aj o dva stupne lepším hodnotením. Proste mi to nedá, aby som objasnil svoje "len" tri hviezdy - tento snímok je jednoznačne z A-čkovej kategórie o čom svedčí nielen casting ale aj celkové prevedenie a u takých nechcem byť tak zhovievavý, ako si to dovolím pri béčkach. Takže: Mexičan v tanku. To už antirasistická úderka v Hovnowúde asi prehnala. A kde bol černoch? Ďalej, ja som ročník, ktorý ešte zažil základnú vojenskú službu takže veľmi dobre viem, ako to vyzerá, keď sa strieľa svietiacimi nábojmi. Tu to bolo až príliš efektne farebné - omnoho realistickejšie to vyzeralo v Band of brothers časť 8 Posledná hliadka. A nakoniec aj pateticko-americké rozhodnutie Pitta v závere by som zožral, ak by posledný člen posádky tanku dopadol tak, ako by dopadol v skutočnosti a nie úplne sprostým spôsobom prežil - áno spoiler!, ale to bolo už tak mimo kofeľ až ma to nasralo. Je to škoda, ten koniec to jednoducho celé zhovadil.

Predestination (2014)

Titulok v Imdb v súvislosti s Predestination: "DiCaprio má ženskú verziu!" (Kecám) Že ja som už niekde tú ženskú videl - áno v Jessabelle. Cestovanie v čase - som tiež videl (kto nie?) - a nie prvý krát. Ale toto bolo fakt dobré a hodne sa mi to páčilo. Pravdu povediac logickú linku deja som príliš nesledoval a nechal sa unášať príjemným tempom a veľmi dobre zvolenou hudbou. Ani Ethan Hawke už riadne dlho nemal úlohu, ktorá by stála za povšimnutie. Ak je toto B-čkový flik, tak je slušne premakaný a prinajmenšom zaujímavý. A preto aj následne pre mňa vyvstala otázka: "Kto do pekla, je režisér The Spierig Brothers?" Dvaja nemčúrski bráchovia, ktorí toho zatiaľ nemajú veľa na rováši, a ani nič svetoborného. Tak kto im našepkával? To je dosť veľká záhada, keď sa pozriem na scenár: The Spierig Brothers. Uf, tak chalanom sa proste zadarilo. No ništ, celkovo, naozaj veľké prekvapenie a keby som mohol dať 4 a pol tak sú tam jak mucha na hnoji.

Střepy v hlavě (2008)

Črepom v hlave sa nedá uprieť akýsi "pôvab" a to či už príbehový alebo vizuálny. Prečítal som si niekoľko komentárov a všimol som si, že sa nikto nezaoberal hlavnou premisou filmu - o čom to vlastne bolo? Pretože ja by som bol rád, keby mi to niekto vysvetlil. Na rovinu - ja nie som žiadny oný... ten jak mu spadlo to jablko cez hlavu, Einstein. Kto boli zač tí dvojníci, k čomu tam vlastne došlo, ako to začalo a skončilo? OK, možno nejaké splývanie paralelných vesmírov. Ale ak áno, tak si s tým tvorcovia príliš hlavu nelámali a všetko nechali na divákoch - hľadajte "zmesyl", ktorý tam nie je. Neviem z toho ani ň. Ale celkom dobre sa nato pozeralo, rovnako ako na Lenu, ktorážto je hodne príťažlivá babenka, teda aspoň pre mňa. Lepšie 3 hviezdy. Edit 23.1.2021: Tak som si to pozrel znova a prebral som sa v tom o dosť lepšie teda a nielen to. Opäť ma silno zaujala atmosféra, vizuál a tentokrát aj soundtrack. Fliku hodne pomáha krátka stopáž, zvyšujem na 4.

Rohy (2013)

Prekvapujúco zaujímavý film v mnohých ohľadoch. Toto vôbec nie je snímok pre typické americké pop-cornové publikum. A už si ani nespomeniem, kedy naposledy som videl takto pomiešané žánre (kruci, čéče dokonca ešte aj komediálne vložky to malo!) aby z toho nebol guláš, a celé si to takto užiť. Páčilo sa mi to hodne. Nie je nič viac, čo by som o Rohoch mohol ešte napísať, azda, že fulku nedám, pretože napriek skvelému príbehu si myslím, že iným spracovaním sa z z toho mohlo stať kultové dielko. Škoda. Ale aj tak oba palce hore.

Nejhledanější muž (2014)

Špionážny triler bez akcie odohrávajúci sa v Nemecku. Pričom dôraz kladiem na slovíčka "bez akcie". Pretože aby pritom divák nepošiel nudou potrebujete k tomu hodne dobré dialógy a herecké výkony spolu s charizmatickými hercami. Podarilo sa? Ja myslím že skôr áno ako nie. A to hlavne vďaka (pre mňa nie príliš známeho) Hoffmanovi. Nebol to iba jeho najimpozantnejší fuck, aký som za posledné roky videl/počul, ale on vlastne dáva tomuto filmu auru, svoju auru, ktorá sa zároveň stáva aurou celého snímku (akosi mi pri pohľade naňho stále prichádzal na um Wallander, neviem prečo). Niekto iný by napísal, že bez Hoffmana by to bol šit, a bolo by vymalované. Kruci, aj tak sa dá... Ale úplná pravda by to nebola. Od režiséra Corbijna som už videl Američana a musím povedať, že toto mi sadlo viac. Tak nezaujímavý flik a predsa ma to celkom bavilo. Pfúú... Tuná mi tak moc pasuje 70%, ale ak by to niekedy dávali v telke, tak bych to ešte asi dal.

Kingdom Come (2014)

Čo je príliš lacné, nemôže byť naozaj dobré/kvalitné. Ak toto platí v bežnom živote pre každý obchodovaný tovar alebo službu, tak v prípade tohto snímku to platí dvojnásobne. Už od prvých minút sa lacnota a slabé výkony niektorých "hercov" šíria po obrazovke ako neznesiteľný smrad dobre "vyzretej" zdochliny. A to je, samozrejme, najväčšia slabina filmu. Samotný námet iste nie je nijako originálny a už bol spracovaný viackrát a lepšie. Ide však o to, že pre mňa osobne je celkom zaujímavý a aj preto som snímok dopozeral do konca bez toho, abych sa nasral, že som tak učinil. Takže, ono by to nemuselo byť také zlé, ak by kompletné technické prevedenie tohto fliku nebolo až urážajúco lacné/neprofesionálne a divák by nemal pocit, že to niekto natočil za 4 hodiny v pracovný deň - po šichte, dohromady za 300$.