• Krátkometrážní

Abeceda (1969) (studentský film)

Ukážkové majstrovstvo vo veľmi zvrátenej forme. To čo je pre Buňuela Andalúzky pes je pre Lyncha abeceda. Surrealistické, znepokojujúce a asi najstiesnenejšie znázornenie detskej nočnej mori v médiu zvanom film.

About Fate (2022)

Ťažko tomu dávať menšie hodnotenie, keďže je to film pre konkrétnu cieľovku a pre konkrétne obdobie. Osobne takéto druhy filmov nemám veľmi rád, hoci romantike sa nevyhýbam. Ale mám slabosť pre Emmu Roberts. Tá to drží na svojich malých ramenách ako nikto. Guilty pleasure, hoci sa obávam, že do ďalšej jesene na to zabudnem.

Absurda (2007)

Tieto krátke Lynchové filmy sú skôr nepodareným experimentom ako niečím osobitým s pointou. Síce by som mohol oceniť jeho snahu skĺbiť animácie a hraný film - ale nemá to ani myšlienku a ani to nie je zaujímavé. V tomto by dal Terry Gilliam Lynchovi bohužiaľ na frak.

Absurd Encounter with Fear (1967)

Ja tomu úplne rozumiem. Chcete zapôsobiť na dievča a všetky kvety čo ste v rozkroku mali sú poničené a pokrčené. Jeden aby s toho zomrel.

AC/DC: Family Jewels (2005) (video kompilace)

Hudobné videá, jednej z najznámejších rockových skupín, ktoré pre svet rokenrollu a celkovo rokenrollovú hudbu spravili mnoho. Od prvého songu baby please don´t go až po posledný are you ready, vás bude sprevádzať angus young so svojou partou a čaká vás rokec najrockovejší. kvalita obrazu je trochu kolísavá vzhľadom na to že je to zbierka videí , ktoré boli v televízií takže ostrosť obrazu je trochu kolísavá ale táto skupina sa radšej počúva a ak to není živočíšny koncert tak mi to až tak nevadí

Ace Ventura: Zvířecí detektiv (1994)

Kedysi som to miloval. Teraz je to úsmevné. Carrey je hádam jediný herec, ktorého kreácie fungujú, hoci sú strašne za mierou znesiteľnosti. Ale baví ma to aj po rokoch. Niektoré scény sú výborné aj z odstupom času. Čo asi najviac zamrzí je Courteney Cox ešte pred plastikou. Tá žena bola strašne krásna.

Ace Ventura 2: Volání divočiny (1995)

Niektoré vtipy sú na hranici s genialitou. Iné sú za hranicou únosnosti. Je vtipné ako sa perspektíva mení. Keď som bol malý tak som to žral. teraz sa len pousmejem nad Carreyovskými kreáciami. Priemerná komédia, ktorá sa zasekla v čase. Pre súčasného diváka to musí byť niečo nedopozerateľné. Hoci scéna s nosorožcom funguje pre mňa furt.

A co Bob? (1991)

Dodnes považujem tento film za vrcholné dielko režiséra Franka Oza, rovnako ako jednu z najlepších komédií z Bill Murrayom. Jeho nenútená vtipnosť, nápaditosť a hlavne skvelé duo Murray a Dreyfuss robia s tejto inak celkom obyčajnej snímky neskutočne originálnu zábavu. Najlepšie na tomto filme je, že ani na sekundu nepoľavuje. Od úvodných tituliek až po tie záverečné sa stále niečo deje a stále je to všetko vysoko pozerateľné. Nedokážem tam nájsť ani jednu chybičku, alebo scénu, ktorá by film dáko spomaľovala, alebo pasáž, ktorá by vyslovene nudila. Je vidno, že všetci do jedného si natáčanie užili a to má za výsledok toto pozoruhodné dielko, ku ktorému sa stále rád vraciam a ktoré ma nikdy neomrzí.

A co dále, Baltazare (1966)

Myslím si, že mnohý s tých čo poznajú Bressona si ho nemôžu vynachváliť. Rozhodne sa jedna o autorského a veľmi osobitého režiséra a jeho film A čo ďalej Baltazár rozprávajúci o mladom dievčati Márií a somárikovi Baltazárovi, je naozaj spravený podľa obmedzení, ktoré si on ako režisér určil. Lenže celý ten pesimistický pohľad aj keď remeselne pútavý a plný symbolov, je pre mňa v takej miere neuveriteľne samoúčelný. Jednoducho som tomu neveril. Utrpenie aj bolesť sú samozrejme súčasťou života, ale zlé rozhodnutia postáv a samá smola lepiaca sa im napäty slúži len k tomu aby sa človek cítil depresívne a znechutene. Je to samozrejme účel filmu, ale predostrený až príliš okato. Možno som ho pozeral v zlom čase, ale celý ten morálny úpadok zvláda napríklad taký Buňuel o stupnicu lepšie. Somárika mi samozrejme bolo ľúto a kvôli jedinému sa ten film oplatí vidieť. Inak je to presne jeden s tých filmov, ktoré ma nemôžu nadchnúť takmer ničím.

Adam (2009)

Rose Byrne bol jeden jediný dôvod, prečo som si to pozrel. A úprimne? Má omnoho lepšie filmy. Adam je taký malý nezávislý film snažiaci sa byť aj úsmevný aj dojemný aj dramatický. Ale že by priniesol niečo pamätné, zaujímavé, alebo skutočné sa nedá povedať. Je to len príjemné. To je všetko. Mayer možno ani nemal úmysel spraviť zaujímavú vzťahovku. Ale motivácie postáv mi častokrát unikali. Naozaj po tak dlhom čase môže Byrneova trepnúť takú vetu, akú trepla mi príde ako hlúposť. Zmena sa dá predsa znázorniť aj inak. Plus ak už film na túto tému tak Dedication. Omnoho výraznejšie postavy aj scény. Adam je film, ktorý neurazí ani nenadchne, ale zapadne prachom skôr ako bolo asi tvorcovým úmyslom. Ale nejako ľúto mi to nie je.