• Krátkometrážní

Vice (2018)

Adam McKay má potrebu byť angažovaný. A neberiem mu to. Dokonca musím povedať, že dokáže svoje skúsenosti z komediálneho žánru veľmi dobre zúžitkovať aj na tomto poli. Vice je film na diskusiu. Čo je veľká rarita. Nastoluje presne dané otázky, fakty a situácie, ktoré by nám mali hlavnú postavu výrazne znechutiť. Na druhú stranu si ale udržuje rozprávačskú integritu a prezentuje nám Dicka Chaneyho ako family mana. A je v tej pozícií uveriteľný. Najlepšie na filme je duo Bale a Carell. Tí si kradnú všetko pre seba. Ale spôsob akým je film vyrozprávaný. To, že sa snaží byť pre široké publikum aj napriek téme o ktorej rozpráva( niečo čo sa Reitmanovi vo The Front Runner až tak nepodarilo), ukazuje na túžbu vypovedať o tomto človeku o stave Ameriky a o ľuďoch čo v nej žijú a prinútiť k zamysleniu(čo ešte podtrháva vtipná a trefná potitulková sekvencia). Za mňa dobré, hravé a aktuálne. A zároveň si to našlo priestor na mierne náznaky, doslovný symbolizmus aj absurdný humor( scéna v reštaurácií alebo idylický koniec uprostred filmu). Treba vidieť a spraviť si vlastný názor. Vôbec nie také zlé ako sa môže z hodnotení zdať.

Král Staten Islandu (2020)

Nuž jediný skutočný problém ktorý s filmom mám je Pete Davidson. Je nesympatický, a dobrú hodinu a pol sa správa ako úplný asshole. Apatow opustil od svojich feel real comedy a dostal sa na podivný milník vo svojej kariére, kde točí filmy o nesympatických ľuďoch. Trainwreck bola pre mňa podobným utrpením. Najviac poteší trio Bill Burr(ten je tu najvýraznejší) Tomei( tradične) a Buscemi( pretože je klasik). Dokonca aj Moises Arias hrá tú svoju civilnosť na jednotku ( škoda, že nedostal viac priestoru.. hlavne je jeho charakter úplne iný ako v Mofos). Film sa snaží o ľudskosť, snaží sa o vtip ale je vo všetkom niekde na pol cesty. Je to žánrovka, ktorá sa hrá na niečo viac. V skutočnosti je to veľmi povrchná sonda, ktorá je konvenčná, miestami nudná a vo svojej pointe veľmi simple minded. Dopozeral som, ale asi mi bude musieť niekto vysvetliť, prečo toto potrebovalo na taký príbeh 136 minút. Maude Apatow ale vyrástla do krásy.

Hlavní kandidát (2018)

Film, ktorý má pôsobiť dravo. Cítim tu potenciál o výraznejší presah aj o nastolenie výrazných morálnych otázok. Raitman je zručný režisér a preto som očakával krásne vypointované dielo. Ale nestalo sa tak. Pri finálnych titulkoch som si totiž povedal: Who the Fuck cares? Amerika so svojimi mikro príbehmi síce stále vzbudzuje akýsi rešpekt a filmy s politického prostredia sú akousi sondou pre lepšie pochopenie, ako celá táto krajina so všetkými pozitívnymi a negatívnymi vecami funguje. Lenže na poli dvoch hodín sa mi žiada príbeh, ktorý sa mi priblíži divácky, chytí ma za srdce alebo prinajhoršom ma prinúti rozmýšľať nad naznačenými otázkami. To sa tu ale nestalo. Príbeh Garyho Harta nie je v ničom strhujúci. A o pamätnej scéne by sa tu dalo polemizovať. Poteší výkon Billa Burra a tradične dobrý Jackman, ktorý túto "dôležitú" nudu, drží aspoň v tých priemerných vodách.

Jopok manura 3 (2006)

Iné, ale s rovnakými chybami ako predchodca. Čo tu výborne funguje je línia s prekladateľkou a potom samotná Qi Shu, ktorá hrá prvú ligu, aj keď jej scenár nedáva veľa priestoru vyniknúť. Aj napriek tomu, že sa jedná o najdlhšiu časť je tempo dynamické a film nenudí. Ale je to v zásade jednohubka na jedno pozretie. Všetky možné línie sú ku koncu opustené, až na tú hlavnú a celkovo chémia, alebo nejaká výrazne silná scéna medzi postavami, sa neuskutoční. Prežil som to. Zostávajú mi v hlave ale dve otázky. Prečo sa séria volá My wife is a gangster? Keďže posledné dva filmy to značne narušovali a aj ten prvý to podával veľmi lightovo. A ako je možné, že to malo tri pokračovania? Ale predpokladám, že to je jedna z tých vecí, čo nikdy nepochopím. Hoci viem, že niekto niekde má na toto odpoveď. :D

Fan bao de (2018)

Čakal som niečo úplne iné a asi je to moja chyba. Hsiao ma tu nudil k smrti. Mám rád tieto motívy, páči sa mi aj celkový nápad. Výsledné prevedenie je ale kostrbaté. Aspoň pre mňa. Chýba mi tam výrazný hybný motív, výraznejší charakter a jeho štúdia a dôslednejšia práca s celým odchádzaním. Nemám rád, ak ma takéto filmy nechávajú chladným. Hoci majú umeleckejší záber a nerozprávajú všetko po lopate. V zásade som to nejako pretrpel. Čo je škoda. Čakal som od režiséra po tak dlhej pauze výraznejší film. Toto ma úprimne veľmi sklamalo.

Popelka (1950)

Starého Disneyho moc nemusím. Ale toto bolo znesiteľné. Hoci pri 74 minutách mi to prišlo ku koncu strašne rozťahané. To že tam dramatický oblúk až tak nefunguje mi nevadí. Dobrú polovicu je to o zvieratkách a tie ma bavili. Neviem či mám chuť sa k tomu vracať aj po druhý krát ale ako rest, ktorý som potreboval napraviť - mi to prišlo prekvapujúco v pohode. Ale asi mám rád modernejší háv a Menkenovú hudbu.

Jopok manura 2 : dolaon jeonseol (2003)

O trošičku lepšie ako jednotka. Ale stále sa nejedná o taký ten druh filmu ku ktorému by som sa rád vracal, alebo ho náležite ocenil. Prvá hodina ale funguje. Ak jej pripustíme určitú prestrelenosť je aj vtipná a konečne sa tam začne črtať potenciál chémie medzi postavami a aj nejaké tie charaktery. To že posledných 40 minút to zabije a všetko vyletí do prázdna je už druhá vec. Znova sa jedná o réžiu, ktorá nemá špecifikum. Ako keby to bolo na zákazku a tvorcovia si to chceli rýchlo odbiť. Cieľová skupina je teda od 12 - do 15 rokov. Aspoň čo sa týka zápletky a dialógov. Čo ma naozaj potešilo je finálne cameo Ziyi Zhang. Ale to je asi tak všetko. Snaží sa to o náväznosť na prvý diel, ale je to veľmi slabá náväznosť. Drží to pokope len preto lebo sa divák rozhodne, že chce, aby to pokope držalo. Ale pravdou je... že ani toto nefunguje. Názov je tak zavádzajúci a vzásade zbytočný.

Jopok manura (2001)

Množstvo skvelých nápadov zabitých nedobrou réžiou. Vzťahy medzi postavami nulové. Akčné scény nezaujímavé a vtipnosť je prítomná sem tam. Je to dosť škoda. Mohla z toho byť pecka, z ktorej by neskoršie diela dokázali citovať. A ktorá by bola schopná využiť všetky zaužívané klišé a ukázať ich vo sviežom háve. Nevydalo. Vydržal som, hoci na film zabudnem už zajtra. Dôvod prečo som sa do tejto trilógie pustil je Qi Shu, ktorá hrá v tretej časti. Dúfam, že to dovtedy nebudem ľutovať.

Kdo s koho 2 (2001)

Film, ktorý sa nesie na vlne úspechu prvej časti. Bohužiaľ je príbeh aj napriek nápaditosti režisérov rovnakou variáciou na prvú časť, len s iným zločincom. Nemu chýba uveriteľná motivácia, ktorá by v ňom vytvorila spoľahlivého antagonistu. Toto je dôkaz toho, že ak ten nefunguje, tak ani protagonistovi neveríme to jeho úpenlivé snaženie pre spravodlivosť. Línia so zadlžením vyjednávačom obstojná, zrežírované je to pekne, a má to hlavne skvelú bicyklovú scénu, ale suma sumárum je prvá časť lepšia a originálnejšia. Takéto variácie moc nemusím, hoci doberanie medzi inšpektorom Ho a jeho šéfom ma bavila stále.

Kdo s koho (1999)

Budem to hovoriť stále. Johnnie To je kráľ akčného filmu. Seriózne. Máte radi tento žáner. A oceňujete keď príbehy nie sú na jedno kopyto? Tak treba siahnuť po nejakom jeho filme. Veľmi krásne sa hrá nielen s charaktermi ale aj archetypmi. Ohýba žáner k svojej vízií a aj napriek množstvu filmov ktoré na poli tohto žánru natočil, žiadny nepôsobí ťažkopádne, nezaujímavo alebo fádne. Chémia medzi postavami funguje a rovnako dokáže ladne prechádzať z humoru do vážnej scény. Bez najmenších zaváhaní. Skvelá záležitosť.

Časové pásmo bylo změněno