• Krátkometrážní

Sakamiči no Apollon (2018)

Úplne obyčajný film zo školského prostredia o hudbe a láske. Ale podaný veľmi decentne. Hrdinovia sú v pohode a ich záľuba v hudbe je v mnohom sympatická. Nečakajte ale žiadny zázrak. Každý kto videl aspoň dva snímky podobného ladenia vie presne, čo sa bude diať aj čo má od príbehu očakávať. Paradoxne aj napriek tomu ale film nenudí. Možno je to prostredím a možno fakt tou hudbou. Neviem. Nana Komacu hrá tentoraz druhé husle, čo je škoda. Inak taký nenásilný film na ktorom asi najviac oceňujem to, že sa tu žiadna obrovská tragédia nestala hoci to k nej niekoľko krát smerovalo.

Bo Burnham: Inside (2021) (pořad)

Performance, ktoré je v prvej polovici na hranici geniality. V druhej sa snaží vybudovať pointu, ktorá je ku koncu trefná a úderná ( ako je u Burnhama zvykom) ale tempom trošku spomaľuje. Piesne zase raz dobré. Jeden z tých počinov, ktorý má v sebe prímes revitalizácie a očisty. Nie je to tradičný ani najlepší špeciál, ale je to rozhodne najumeleckejší počiň v tomto prapodivnom období. Healing the world with comedy.

Bo Burnham: Make Happy (2016) (TV film)

Jedno z mojich najobľúbenejších Burnhamových vystúpení. Dobré piesne, trefné vtipy a skvelá show, ktorá neustále prekvapuje. Kadencia Burnhamových vystúpení je stále väčšia a epickejšia. Experimentuje, využíva satiru a moderné postupy a hlavne konfrontuje. Veľmi fajn.

Pobřeží moskytů (1986)

Back to the Roots od Petra Weira. Jasné, že spoločnosť je skazená a uprostred úpadku. A keď si vezmem, že to bol rok 86, teda pred internetom, twitterom a facebookom, nemôžem si pomôcť a len potvrdiť, že Ford mal vo veľa veciach pravdu. Bohužiaľ byť uvedomelý človek, ešte neznamená, že dokážeme ovládať veci okolo seba. Táto demystifikácia ľudských schopností tvárou tvár náhode a prírodným živlom naberá vo filme na existenčných obrátkach. Zároveň je to príbeh v ktorého centre je rodina, ktorá sa snaží vidieť víziu najstaršieho člena domácnosti, hoci každým dňom je to ťažšie a ťažšie. Film sa prirodzene vyvíja a to, čo sa môže javiť ako ústredná zápletka ňou nakoniec nie je. Celé je to vlastne o snahe uspieť. Aj napriek prekážkam. Ford ku koncu výborne nejednoznačný. Weir s veľkou radosťou necháva dva rozdielne svety, aby sa spájali a konfrontovali. Je len škoda, že v tom strete dostávajú hlavný hrdinovia riadne na frak. Nech už majú morálku a hodnoty akokoľvek vysoko.

Jo Koy: Po hlavě (2019) (pořad)

Nie také dobré ako Live from Seattle ale stále fajn. Záleží samozrejme na tom, či vám je takýto humor blízky. Stále je to založené na tej úprimnosti a fajn postrehoch a v zásade sa mi páči, že je Jo Koy ako neriadená strela a stále melie a melie a melie. Len ešte stále koketuje s tými PC hranicami. Občas ich prekročí a ja sa usmejem viac. Ale inak taká stand upová jednohubka.

Svědek (1985)

Na tom filme sa mi páči chémia medzi dvomi predstaviteľmi. Keď sa to totiž vezme, ten film nie je až také krimi, ako skôr nezvyčajná romanca v ktorej strede je stret rôznych názorov, veriacich systémov, kultúr? Skrátka Amišovia verzus fungujúci moderný policajt. Krimi zápletka je v zásade veľmi jasná a som celkom rád, že sa na ňu Weir neupína. Vďaka tomu tu máme zábavný, pozerateľný a v mnohých scénach aj veľmi príjemný film. Bohužiaľ to krimi tam v pozadí stále je a preto vyriešenie tejto zápletky pôsobí trošku nedotiahnuto. Skazilo mi to trošku dojem, pretože odrazu tí zlí, neboli až taký (ideme cez mŕtvoly) chlapíci, ako sa nám snažili od začiatku nahovoriť. Mimo toho je to ale dobre natočený film, ktorý v sebe nesie veľmi jasné, ale o to krajšie emócie.

Falcon a Winter Soldier (2021) (seriál)

Seriál sa snaží ísť na vážno, ako to bolo v prípade filmov Winter Soldier a Civil War, čo do určitej miery oceňujem. Lenže obidve postavy (Falcon, Winter Soldier) sú vlastne strašne nezaujímavé. Ich detektívna rovina je determinovaná tým, kto im v hľadaní pomôže. A väčšinou je to tá odvrátená strana zákona. Ten idealizmus ma tam štval. Bralo sa to moc vážne. Niektoré diely boli fajn. Aj epizódky starej bandy potešili. Ale v zásade je to len také prešumenie. Najväčší problém vidím v záporákovi. Karli je skrátka naivné dievča. A vo svojej naivite aj hlúpe. Celý čas ma tým moralizovaním štvala. A potom prišiel Falcon a začal moralizovať tiež, ale inak, pretože má kamošov na vyšších miestach a ja som si odrazu pripadal ako na seminári : Ako dosiahnuť svoje ciele, bez toho, aby som niekoho zavraždil 101. Bolo toho skrátka veľa. Najlepšia postava sa tak stal Zemo pretože sa pohyboval v šedých zónach.

Jo Koy: Live from Seattle (2017) (TV film)

Príbehy s matkou sú Top. Jo Koy je veľmi osobný a nebojí sa rozprávať aj o tých najperverznejších a najhlúpejších veciach, ktoré spravil. V tom je asi čaro tohto stand upu. Aj to, že sa často smeje sám na sebe. Veľmi pohodové a zábavné vystúpenie.

Přátelé: Zase spolu (2021) (TV film)

Vadilo mi tam veľa vecí. Vadili mi etudky celebrít ( why? ) zase až taký presah to nemalo. Corden ako moderátor a hostiteľ je neznesiteľný. Nemám ho rád. To jeho všade som bol, všetko som videl a som chubby, tak som zároveň akože vtipný. Nie je to tak. Tento dokument ma jednu jedinú hodnotu a to spomienkovú. Vidieť hrdinov znova na obraze...počuť ich smiech, ich dohadovanie - to je hybnou silou. Chcelo to viac vecí zo zákulisia, chcelo to viac osobitejší prístup. Nie Lady Gagu alebo Biebera. Dostávalo to seriál na úroveň hlúpej predvádzačky. Takže za toto všetko by to po správnosti malo byť za tri... ale klamal by som, keby som tvrdil, že tam neboli emócie. Ušla mi slza, smial som sa, ako už dlho nie a pripomínal som si momenty, kedy som tento seriál objavil ja a čo všetko pre mňa znamenal.

Rozhněvaný muž (2021)

Ritchie v najlepšej forme. Drsné postavy a prostredie, nekompromisné charaktery a výborne vygradované scény a zároveň to vôbec nepôsobí hlúpo, hoci je to film, ktorý nemá vôbec potrebu prekračovať zaužívané pravidlá a hranice žánru. Stathamovi už dlho takáto úloha nesadla ako riť na šerbeľ, ako tu. Ten film si ide svojim tempom, spolieha sa viac na budovanie atmosféry, než na hlášky alebo akciu a keď sa tam náhodou zjaví, je realistická a bez zbytočných CGI hlúpostí. Nebyť toho, že je to točené na digitál, tak film pôsobí dojmom, že je robení v 90 rokoch. Zase sa raz potvrdzuje, že mimo chápadla Hollywoodu sú autorský režiséri stále znamenití. Po Gentlemanoch ďalšia výborná Richieho práca. 90% A mladý Eastwood to dal na parádu.