Tajemství staré bambitky 2 (2022)

Zatímco jednička byla krásná, vtipná a romantická pohádka, plná chytlavých melodií, dvojka spíše připomíná  agitační volební spot na nového prezinta, pardon krále. Humor je křečovitý a vůbec nefunguje, jednotlivé scény místy působý nahodile, jakoby neukotveny v příběhu. Spousta nelogičností, jako například zlí rádcové cestovali do sousedního království jak dlouho, nikdo je tam neznal, zatím co královna "od vedle" se courala tam a zpět pomalu dvakrát denně a vědělo se o ní, že je praštěná. Princezna Johanka roztomilá, ale to film nezachránilo. Narážky na to, že není nic divného na tom, že se dva vojáci drží za ruce, byla vyloženě trapná, stejně jako zpěvný manifest v závěru. za mne velké zklamání a jedna ošoupaná hvězďule. Hlavně už netočte prosím vás trojku.

Vražda v Londýně (2022)

Detektivní příběh, jenž jako by Aghate Christie vypadl odněkud ze šuplíku. Sice vrah je evidentní již v první půlce, nicméně to ničemu nevadí. Způsob, jakým si tvůrci dělají legraci ze všech možných klišé, kterými jsou prostoupeny klasické detektivní příběhy je originální, ústřední dvojice svérázná, ale funkční a zejména Saoirse Ronan ve své roli madé, začínající strážnice exceluje. Režie, hudba, vizuál vše dobré.  Jedinou výhradu mám k napětí, to mohlo být budováno maličko pečlivěji, stejně tak akce na konci mohla být trošku méně křečovitá. Za mne spokojených 80%.

To nic, drahá (2022)

Takový matrixový Stepford. Nebylo to vyloženě špatné, jen příběh byl slabý, emoce povrchové a pointa nulová. Škoda, neb potenciál tam byl. Za mne slabší průměr.

Candyman: Ďábelský přízrak (2021)

Co na to říci? Candymen mne nezaujal před lety a nezaujal mne ani nyní. Asi je to tím, že mne horory a bubu filmy tohoto typu nikdy nebraly. Přitom atmosféru snímku upřít nelze, stejně jako slušnou kameru. Kdo má tyto příběhy rád, tomu doporučuji.

Nene (2022)

Může mi někdo vysvětlit, proč si někdo myslí, že by nějaký, byť jen průměrně příčetný mimozemšťan unášel koholi z jakési farmy odněkud z vidlákova? Proč by vlastně unášeli kohokoliv z téhle lidské sebranky. A když už, tak proč ne někoho zajímavého?  Film mě moc nechytnul, vlastně skoro vůbec. Nějak to celé nedrželo pohromadě, horor to není ani náhodou, dokonce ani v přeneseném slova smyslu pro diváka. První hodinu se vlastně vůbec nic neděje, pak se cosi děje, ale jeden je z toho jelen a neví moc co. Nutno vyzvihnout práci s kamerou, ta je bezchybná, ale jinak jsem to zjevně nepochopila a tudíž se hlavně nudila. Což rozhodně neznamená, že to není zajímavý počin, jen ne zjevně není určen pro diváka jako já.

Rozpaky kuchaře Svatopluka (1984) (seriál)

Čert vem politický podtext. Ve své době ojedinělý projekt, navíc skvělé herecké výkony, humor a navíc pohled do zákulisí profesionální kuchyně, co víc si přát. Za mne nejlepší díly byly ty poslední, nejen k vůli ukázce toho, jaké to je vařit v tak velké kuchyni, ale díky nesmrtelnému výkonu vynikajícího herce pana Haničince.

Čarovné prstýnky (1978) (TV film)

Krásná a poetická nedělní pohádka. Maciuchová byla nádherná.

Ať žijí duchové! (1977)

Jeden z nejhezčích pohádkových, rodinných filmů, co kdy byl z nás kdy natočen. Skvěle obsazeno, dětští herci výborní, Lipský, Brodský, Sovák velmi silná trojka, Bek také super. Písničky mají super text i chytlavou melodii a některé hlášky se staly nasmrtelnými. Dvojice Leontýnka a Dlouhý Honza vpravdě pohádková. Docela se divým, že některé narážky na režim vůbec prošly cenzurou. Za mne alespoň dset hvězdiček.

Hádkovi (2022)

Skvělá konverzační tragikomedie o tom, jakým peklem jsou rodinné sešlosti. Jako nastavení zrcadla mnohým rodinnám funguje na výbornou. Vždyť není horších nepřátel, než rodinných příslušníků, když jde o dědictví. Co na tom, že dotyčný, po kterém se má dědit ještě dýchá? V očích potencionálních dědiců má mít tu slušnost a neprotahovat to. Ideální by bylo, kdyby si šel někam na hřbitov, vykopal z posledních sil jámu, do té si lehl a umřel. Stejně by se stihli ještě pohádat o to, kdo tu jámu zasype.  Herci odvedli výbornou práci, dialogy dávali smysl a třeba ta hláška s tím, čí je který metr, byla skvělá. Já se bavila i když je to vlastně spíše k pláči. Za mne 80%.

Bullet Train (2022)

Podobné pocity, jaké zažívali hlavní aktéři snímku mám také, kdykoliv nasednu do vlaku českých drah, jen chuť zabíjet vyvstává ze zcela jiných pohnutek. Jinak nám tvůrci předhodili docela rytmickou, kupodivu rychle odsýpající záležitost, kde není nouze o suché vtípky, rychlé kulky a nějakou tu ránu pod pás. Obsazení výborné, odkaz na různé jiné filmy fungoval. Jako mínus vnímám scénář, jenž je zamotaný, neucelený a vzhledem k pointě zbytečně překombinovaný. Na stranu druhou, se film nebere příliš vážně, takže se dá lecos odpustit. Skvělá kamera a střih jen umocňují zážitek diváka. Být na místě Brada Pitta někdo jiný, jdu s hodnocením ještě výše. nemůžu si pomoci, ale ten chlap mne v posledních letech dost irituje, přijde mi že moc nehraje, je ve svých rolích docela zaměnitelný. Za mne 70%.