Duna: Část druhá (2024)

Vetsina te chvaly vsude kolem je zaslouzena, druha Duna je z mnohych uhlu pohledu famozni. Snad jen to srovnavani s Panem Prstenu dost pokulhava, zejmena proto ze hlavni bitvu vyhraji Fremeni tak snadno, az si clovek rika, proc se vlastne nechali doted utlacovat. A filmovemu zpracovani Bitvy o Helmuv Zleb nesaha bitva o Arrakeen ani po kotniky. Hlavni problem Duny je ale podobne jako v pripade jednicky v tempu. V prvni tretine je mnoho casu venovano veskrze zbytecnemu prozkoumavani fremenske kultury, zatimco v posledni tretine je vypravovani tak zbesile, az cely film vyzni sterilne. V kombinaci s dalsim poradne neuzavrenym finale to vypada, jak kdyby Villeneuvea pribeh snad vubec nezajimal. Ona knizni Duna take nema uplne uspokojivy zaver, a tak vlastne kvituji mnohe zmeny oproti predloze. Nakonec to s tim koncem asi neni ani lepsi ani horsi, ale mne osobne zustala na jazyku nechut po te apatii vuci pribehu, jakoby politicko-nabozenska kritika byla dulezitejsi nez osudy postav. Vlastne jsem z kina odchazel docela frustrovany, protoze perfektni efekty, herecke vykony, kamera, atd., nemohou mne osobne nahradit dobre zpracovany pribeh, pro ktery jsou z meho pohledu klicove postavy. I tak se ale jedna o obrovskou filmovou udalost, takze mene nez 4 hvezdy by asi byly nefer.

Duna (2021)

Jakkoliv bych si pral, aby Villeneuveho Duna nakopla sci-fi zanr stejne jako Jacksonuv Pan Prstenu nakopl fantasy, budeme spis radi, pokud nekdy vubec uvidime druhou cast. Tato prvni cast postrada jakoukoliv snahu predlozit divakovy alespon nejaky zaver nebo prislib do budoucna (i kdyz ten je obrovsky uz z podstaty, ze druha cast ma dokoncit uceleny pribeh prvni knihy), a zaroven uplne kasle na bezneho divaka. Jako fanousek bych to mozna mel kvitovat, ale odchazel jsem z kina lehce zklamany. Ani komplexni svet Duny, Villeneuveho remeslo, epicka hudba, uchvatny vizual a perfektni herecke vykony nedokazi nahradit absenci zakladnich pribehovych prvku. Ta luxusni moznost adaptovat jen prvni pulku knihy mela byt vyuzita na neco jineho nez na vizualni onanii.

Zaklínač (2019) (seriál)

Krasne natoceno, otresne odvypraveno. Nekolik casovych rovin a zpusob jejich mixovani neslouzi zadnemu ucelu, postavy jednaji prevazne nesmyslne, hlavni postava stoji stranou hlavnimu pribehu... Proste dalsi velky scenaristicky kiks. Narozdil od SW nebo GoT, v pripade Zaklinace chapu proc se tvurci vydali touto cestou, ale rozumny zamer bohuzel nevedl k rozumnemu vystupu. Nicmene prislib do budoucna dobry, napriste se staci drzet predlohy.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Proc se vlastne divame na filmy? Jsou unikem od reality nebo mozna alternativni realitou. Casto brutalnejsi a krvavejsi, ale i presto lepsi - na skale mezi dobrem a zlem. Nejsem zadnym silenym fandou (vlastne tohle je prvni Tarantinovka, ktere davam plne hodnoceni), nicmene tady Quentin zachytil vetsinu duvodu, proc filmy od malicka zboznuju. A ano, chapu vsechny vytky o tom, jak je to utahane, vetsinu casu se nic nedeje, atd. Nicmene po opakovanem shlednuti musim rict, ze vsechno ma sve misto. Pro me film roku.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Nakonec mi to nedalo, musel jsem si nove Star Wars pustit jeste jednou a po druhem shlednuti jim tedy pridavam druhou hvezdicku, protoze nejsou horsi nez Nova Nadeje, jsou zhruba stejne spatne. Velke pozitivum je Daisy Ridley, z Adama Drivera mam smisene pocity, John Boyega je totalni preslap. Ze se opakuje mnohokrat videne by mi samo o sobe vubec nevadilo, horsi je, jak je to cele jakoby "pomale", kadence vtipu jeden za 20 minut a zadna zapamatovanihodna scena. Zato spoustu der ve scenari, iracionalni chovani postav a celkova nesmyslnost, ktera mi nejvice vadi v kombinaci s odchylenim se od starsich filmu - svetelne mece sice pri dotyku kaci stromy, ale lidi se s nima mohou mlatit jak s baseballovyma palkama a jsou z toho pouhe skrabance, ze kterych tece krev. Jako je hrozne zajimave pustit si na internetu nejake video vysvetlujici vsechny easter eggs, Abramsovi skryte vtipky pro jeho profesora z vejsky... to je sice moc fajn, ale mozna se mel Abrams soustredit spis na zakladnejsi kameny scenare.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Vlastne to dokonale kopiruje Muze z oceli. Nejprve dostaneme hodinu, ktera docela dobre funguje (kdyz se clovek prilis nerype v logice chovani postav), a pak je nam "doprano" spoustu vybuchu a digitalniho srotu. Protoze Batman neprezije dostatek vybuchu a zdemolovanych domu, je stvorena zcela zbytecna postava, ktera nam doprava jeden vybuch za druhym a dokaze demolovat vsechno kolem sebe mnohem efektivneji nez dokazali Zod se Supermanem v Muzi z oceli. A o to preci jde, co nejvic budov musi byt zdemolovano. Proto je take v zaveru do filmu uvedena jinak zcela zbytecna Wonder Woman - je nesmrtelna a dokaze toho hodne znicit. A nebo je to jen polovicaty a zcela neinvecni a nepovedeny pokus rychle dohnat Marvel. No, zacinam si rikat, ze Watchmen byli nahoda, Snyder uz chce asi jen demolovat a nicit. Jo a pak je taky trosku problem, kdyz trailer prozradi uplne vsechno, a samotny film uz nema cim prekvapit.

Ant-Man (2015)

Prvni propadak od Marvelu. Paula Rudda mam moc rad, ale tady me velice zklamal. Myslim, ze takhle si rozhodne vysledek nepredstavujete, kdyz angazujete do hlavni role komika. Zbytek obsazeni je OK, ale Ant-Man proste nema co nabidnout. Nejak jsem moc nevidel ani trailery, takze z te debilni mravenci armady jsem byl v soku.

The Guest (2014)

Super Becko, ktere se cele veze na charisma hlavniho hrdiny. Vlastne nehrat ho zrovna Dan Stevens (o kterem jsem nikdy predtim neslysel), bylo by to mozna nebezpecne blizko odpadu... Ale takhle se uz tesim na pokracovani. Doufam, ze ho Wingard dovali, kdyz uz nam nakonci naserviroval tak debilni twist :D

Godzilla (2014)

Nova Godzilla by se dala sestrihat do 10ti minut a zazitek by byl zhruba stejny. Nechci filmu upirat nejake paradni zabery (proto tech 10 minut), ale vetsina stopaze je venovana na naprosto zbytecne a nudne zabery. A kdyz si clovek vzpomene na dva roky stary a ve vsech ohledech lepsi Pacific Rim, ani finalni souboj monster nema potrebny wow efekt.

Rychle a zběsile 7 (2015)

Lepsi nedostrelit nez prestrelit. A pro Furious 7 je prestrelene slaby privlastek. Ono taky proc by zrovna Wan mel zvladnout popcornak. 2 hvezdy jsou za nekolik komickych momentu, parkrat jsem se zasmal, ale nebyt toho, uvazoval bych o odpadu.