Špinavé ulice (1973)

De Niro sa v úlohách menších a väčších mafiánov našiel. Tu bol celkom malým a bezvýznamným gangstrom, ale vynikol. Trochu mi na filme prekážala ukecanosť a slabší spád deja.

Švédská trojka (1994)

Postmoderní Eva a dvaja Adamovia v trochu komédii a trochu vzťahovej dráme. Aj na dnešnú otvorenú dobu celkom odvážny film, ale žiadne porno určite netreba čakať. Pre mňa práve tie deväťdesiate roky a Beverly-Hills-feeling bolo to najlepšie. –––– Možná, že se v tu chvíli cítite trochu ztraceni. Ale později zjistíte, že to bylo na celým výletě to nejlepší.

Návrat ztraceného ráje (1999)

Je pravda, že plynutie filmu je, jemne povedané, trochu čudné. Najskôr sme v Amerike, potom v porevolučnom Česku, občas vo vojnovom protektoráte a skončíme zase v Amerike ako stratený v New Yorku. Akoby niekto necitlivo zostrihal dlhý seriál do dlhého filmu. No jednotlivosti vo filme fungujú, malé osudy ma zaujali, svoje urobili aj dobrí herci a Ingrid Timková, ktorá sa nebála akejkoľvek odvážnej scény. Tvorcovia chceli niečo povedať o emigrácii, spomienkach na detstvo a zrekapitulovať niekoľko životov. Čiastocne sa podarilo, ale nie je to až také zlé ako tunajšie hodnotenie.

Celý svet nad hlavou (1983) (TV film)

Na športový film celkom fajn a na to, že v hlavnej úlohe je neherec, ešte viac fajn. Pomáha mu, že je predabovaný, prirodzene napísané dialógy, a možno je tento náš vzpierač lepší herec ako bol Rambo boxer. Životné osudy od objavenia talentu u sťahováka po špičkové výkony v profesionálnom stredisku sú premiešané so zamysleniami nad úlohou hltania bobúľ v športe, a to som vôbec nečakal. Síce slabšie, ale štyri hviezdy si neodpustím. –––– Je to ještě sport, Tibore? – Ale Karol, prosím ťa, robia to všetci. Ak sa chceme udržať na špičke, tak musíme. –––– Počúvaj, ty šampiňón... Ty už nepatríš sám sebe. Ľudia očakávajú od teba oveľa viac. Ľudia očakávajú, že raz budú môcť ukázať na televíznu obrazovku: Aha, náš človek. –––– Pozri sa na tieto svaly! Myslíš, že to je normálne ľudské mäso? Sú umelejšie ako PVC!

Duna (1984)

Konečne som videl veľkofilm, ktorý bol slávny, keď ja som bol malý, každý ho vtedy chcel vidieť a niektorí šťastlivci ho aj z pásky videli. Vtedy každého ohúril, dnes už asi nikoho, hlavne pre svoje archaické efekty a celkové vyznenie. No nie je všetko zlé, má záhadnú atmosféru, ktorej prispieva aj slabé vysvetlenie stavu a zákonitostí sveta a vesmíru o tisíce rokov, film má dobrú hudbu a spád, keď sa stále niečo deje, aj keď motivácie mi občas unikali. Aj preto nemôžem ísť pod tri hviezdy, pretože to nie je zbytočný film.

Dom pod morušou (1984) (TV film)

Kamila aj Ivona očarené novým bytom a tečúcou vodou sa sprchujú, ale kamera nám neukáže vôbec nič. Je to totiž film od žien o ženách a pre ženy, taká čistokrvná socialistická červená knižnica. Napriek tomu sa dá v pohode sledovať, dej má hlavu a pätu, časté ženské vnútorné monológy sú zaujímavé a miestami som zauvažoval až nad štyrmi hviezdičkami. Zdá sa mi, že by film zniesol o niečo dlhšiu stopáž alebo dva diely, aby nemuseli byť niektoré životné udalosti z predlohy podané skratkovito alebo by nemuseli očividne chýbať. –––– Sme očarené novým bytom, novým životom. –––– Každé milovanie je potenciálne dieťa. Interrupcia či antikoncepcia, veď je to úplne jedno!

Fany a pes (2019)

Neveselá rozprávka, ale ako vieme, so šťastným a dojemným koncom. Určená najviac asi mladým Nemcom, ktorí sa jemným rozprávkovým spôsobom môžu dozvedieť, čo bola STASI a že cesta z východného do západného Nemecka viedla okľukou cez Maďarsko alebo Prahu. Všetko zjednodušenie situácie je tu prijateľné, a určite rizprávka má čo povedať aj deťom u nás. –––– Ideme oslobodiť ocka!

30 rokov slobody (2019) (pořad)

Nikto sa tam tak očividne nenudil ako Orbán. Aj tak ich voda neudržala a na konci sa ocitli v scénickom Matrixe.

Čierna ovca (1997) (TV film)

Satira na spoločnosť Štepkovmu divadlu vždy išla, a tak je to aj v tejto satire na socialistického riaditeľa školy. Výborné je aj obsadenie, Štepka urobil dobre, že hlavnú úlohu prenechal Lasicovi, ktorý je na takéto role ako stvorený. –––– Je to tak, v každej rodine sa nájde čierna ovca. –––– Ja by som sa nikdy neponížil k tomu, aby som sa nepodepsal. Ja čo udám, za tým si stojím!