Zombieland (2009)

Chvíľu výborná zábava, chvíľu zase totálna hlúposť. Je to v takej vzácnej rovnováhe, že sa netreba príliš zamýšľať, ani to nenudí. Zombíkov bolo už vo filmoch milióny, tu sú stále rovnakí, ale ľudia sú tu iní. Mladší, modernejší, asi ako generacia, pre ktorú je tento film. –––– Pripútajte sa. Bude to drsná jazda. –––– Splnil sa mi sen. Celý život som túžil po tom, že nejakému dievčaťu zastrčím vlasy za ucho. –––– Hovorí sa: Ten, kto prahne po pomste, by mal vykopať dva hroby.

Bláznivý Petříček (1965)

Belmodo u Godarda je celkom iný Belmondo, na akého som zvyknutý. Nestrávil som túto novú vlnu a iba zvodná Anna Karina ma pri filme ako-tak držala. Nakoniec aj tak netuším, o čom film bol, čo mi chcel povedať, prečo vznikol. Najhoršie je, ako scény na seba nenadväzujú, ani po ich nejakom usporiadaní mi v hlave nič nevzniklo. Ešteže moja hlava nedopadla, ako tá Ferdinandova.

Krvavé písky Libye (2012)

Dosť drsné, Kaddáfiho priaznivci si tento dokument nedajú do vitríny. Toto nie je hraný film, nedá sa vyčítať roztrasená kamera, nekvalitné zábery, slabí herci alebo priveľa krvi. Toto bola realita v Líbyi, a našli sa odvážlivci, ktorí chceli pomôct a išli tam celkom dobrovoľne, ako zdravotníčka Ľuba zo Slovenska. Že si tam našla rodinu, priateľov a kolegov, ku ktorým sa chce vracať je úplne normálne. Pritom prijala ich vieru, zvyky a splynula s domácimi. Môžeme sa nad tým čudovať, ale to je všetko, čo s tým môžeme urobiť. Alebo ešte jej môžeme drzať palce v pomoci druhým a ďalšom živote, čo je aj môj pripad. –––– Vojna ti ukáže, že tvoja bolesť je malá.

Columbo - Krize identity (1975) (epizoda)

Neúplatný Columbo sa nedá zastrašiť ani zo strany CIA, ktorá poskytuje vrahovi až priveľmi dobré krytie. Na zdatnom súperovi si poriadne zgustne, a neodradí ho ani stretnutie á la Frigo na mašine. Je neuveriteľné, že súčasťou dôkazu môže byť aj to, či sa Čína zúčastní na olympiáde. Inak tu Columbo nepácha žiadne vylomeniny, akurát tankuje nie dva galóny, ale za dva doláre, pokiaľ nenazbiera po vreckách viac. –––– Moje žena miluje Beethovena a toho, jak se jmenuje, co napsal Figarovu svadbu...

Pétrole, une histoire sans fin ? (2013) (TV film)

Zhrnutie významu ropy, jej vyhľadávania a ťažby a možnosti jej náhrady. Ako dokument ale nič objavné. –––– Výhodou ropy je, že je to veľmi koncentrovaná energia. Preto našla uplatnenie v doprave a vyše 80 % jej ťažby sa použije ako palivo.

Zázračná planeta - Pohoří (2016) (epizoda)

Kozorožec prchajúci pred líškou v kolmých stenách alebo súboj orlov o korisť, to sú zábery už skôr videné, ale úchvatné. Naviac sú tu rysy, medvede a leopardy snežné, ktoré takto ešte nikto nenatočil.

Everest (2015)

Everest nie je turistická vyhliadková veža a tak film ponúka presne to, čo sa očakáva od Everestu. Ľahký výstup nahor, eufóriu na vrchole a potom zostup nadol, keď sa niečo poserie. Alebo rovno viac vecí naraz. Niekto je definitívne v prdeli, niekto sa ho snaží zachrániť a tak to má rovnako nahnuté. Opakujú sa pekné vyhliadky, telefonáty domov, zima, nedostatok kyslíka, varovania múdrejších, ktoré nikto nepočúva. Film je taký lepší priemer, ale nie na štyri hviezdy. –––– Je to už blízko. Musíš mi to dovoliť! O rok neprídem.

Stíny v ráji (1986)

Bonnie a Clyde po fínsky? Ani nie. Skôr Akiho antiromantická predstava, ako všetky jeho filmy. Tradičné sú aj úsporné a trefné dialógy, trefné v tom, že sa vždy prednesie to, čo sa na romantický film hodí najmenej. Obaja hlavní hrdinovia sú vo filme dokonalí zjavom aj konaním, tak hor sa na svadobnú cestu smetiarskym autom do zasľúbenej zeme, Sovietskeho zväzu, presnejšie Estónska. –––– Dnes večer je všechno v pořádku. Co bude zítra, nevím.

Sny Akiry Kurosawy (1990)

Mal ten Kurosawa dosť divoké sny, a hlavne veľmi farebné. V niektorých naplno využil možnosti farebného filmu, predstavenie v broskyňovom sade ani nemohlo byť farebnejšie a podobne aj návšteva Vincenta van Gogha. V každom sne asi rieši nejakú svoju alebo cudziu životnú traumu: odvrhnutie neposlušného dieťaťa matkou, vyrúbanie broskyňového sadu, nádej zúfalých horolezcov, zodpovednosť za smrť druhých, obdiv diela Vincenta van Gogha, strach z apokalyptických následkov jadrovej energie, plytvanie potravinami, útek k prírode a zmierenie so smrťou. Je to naozaj všehochuť, Kurosawa tu zhustil mnoho tém a látky, z ktorej by v mladšom veku vytvoril osem trojhodinových filmov. Mne sa takéto bilancovanie páčilo, a keby bolo ešte trochu svižnejšie, neváham nad piatimi hviezdami. –––– Nevedel som poriadne namaľovať ucho, tak som ho odrezal. Slnko ma núti maľovať. Nemám čas sa s vami rozprávať. –––– Japonsko je také malé, že niet kam ujsť. Ale aj tak musíme utekať.

Bitva o Moskvu (2016)

Chvíľu som sa obával, že zostane len pri tom drevenom tanku, na ktorom nacvičovali hod granátom. Príde aj skutočná akcia, no pre mňa na tom film nestojí. Skôr ma zaujali rôzne historky vyslovené iba tak pri inej činnosti, napríklad o Siedmich samurajoch, ako dokázali stručne a jasne do dvoch minút zhrnúť štvorhodinový japonský film. Tento film je zase zhrnutím mýtu o 28 statočných, nezáleží na tom, kde je pravda, veď tu má film aj pridelený tag propadanda.