Nebezpečný klient (1994)

Thriller ako sa patrí, napätia bolo dosť, aj keď nie celkom typického. Celkom ľahko som na dej nabehol vrátane trochu nereálnej inteligencie a pohotovosti dieťaťa. –––– Tak se vás teď zbavím. Máte padáka! Poradím si sám. –––– Konečně, je to jenom klient, nebo ne?

On a ona (1985) (TV film)

Manželia po rokoch si už nie sú celkom najbližší, ale stále si majú čo povedať. Navzájom jeden druhému aj v duchu tomu druhému tajne vynadať. Preto to s ich vzťahom nie je až také zlé. Obaja herci inscenáciu v pohode zvládli, len tá predloha nie je na naše pomery ideálna. Celkom nečakane sa vo filme objaví hracia konzola. –––– Často si kladiem otázku, prečo som si ťa vlastne vzala. –––– Ty si myslíš, že žena necíti nič k mužovi, s ktorým prežila celý život?

Veteráni 2. svetovej vojny (2010) (TV film)

Výpovede veteránov zo Slovenska, ZSSR a USA, niekdy k veci, niekedy trochu menej. Ako úprimne povedal jeden z účastníkov, má už stratenú pamäť a mali príst pred rokom. Celý film je bez hovoriacich hláv a bez komentára, čo mu slúži ku cti.

Jednotka intenzivního života (2021)

Otázky boli na začiatku položené, ale odpovedí som sa nedočkal. Možno presné odpovede ani neexistujú, ale aj to hľadanie odpovedí bolo príliš všeobecné, trochu bez ťahu k cieľu. Oceňujem rozhovory s pacientmi, ktorí sa aj pri svojom stave nebáli prehovoriť do kamery.

Komorná (2016)

Týchto kórejských stopäťdesiat odtieňov sivej mi v mysli urobilo dosť veľký bordel, a pritom sa v rolách striedali iba dve postavy. Urobiť si v tom poriadok som vyše hodiny nevedel, a tak ma režisér "odmenil" nápaditými využitiami kníhtlačiarenských strojov. Tfuj. Vizuálne sa s tým ale riadne pohrali a aj dve nenápadné kórejky spolu vykúzlili porno nielen obrazové, ale aj čítané a rozprávané.

Daniela (1987) (TV film)

Pôvodná televízna inscenácia pre mládež – to väčšinou v prípade socialistických inscenácií neveští nič dobrého, ale tentoraz sa celkom zadarilo. Filmu pomáhajú snové baletné pasáže a takmer trvalo hrajúca vážna hudba. Inak by to odporúčanie učiť sa poctivo chémiu a matematiku na baletnej skole vyzeralo trochu čudne. Často sa čudujem, kam miznú všetky tie mladé herečky na jedno použitie v hlavnej úlohe, ako aj z tohto filmu, tentoraz ale išlo o originál baletku.

Neprišli sme sa zabávať (1980) (pořad)

Tak to snáď nie, takéto niečo dnes vytiahnuť do televízie, a pritom ani nie je silvester. Nekonečne dlhé čakanie na Duchoňa s nič nehovoriacimi pesničkami čudných interpretov prekladané trápnymi scénami s Karolom Strážnickým ako hercom zle hrajúcim režiséra koncertu.

110 metrov (1990) (TV film)

Film celkom fajn na to nešťastné obdobie deväťdesiatych rokov neprajúce slovenskému filmu. Športovec na nejakej technickej priemyslovke sa prediera predmetmi, známkami a láskou k Michaele Čobejovej, ktorá je tu takmer taká mladá ako dnes, v roku 2023. Prekvapením je „tréningový denník“, niečo zo žánru chlapčenskej červenej knižnice, kde sa objavia nielen športové výkony a tak vytvorí nečakanú zápletku. Pekná spomienka na dobu, keď sa na diskotéke hrali Milli Vanilli, Lambada a Holly Johnson a zaujímavosťou je rola budúceho podnikateľa a politika Juraja Miškova ako nesympatického hromotĺka.

Anthropoid (2016)

Nebolo to zlé, ale trochu mi vadili tie anglické ksichty, ktoré pridelili Kubišovi a Gabčíkovi. Inak úvod aj akčné scény zvládnuté výborne, len toho romantična tam bolo na vojnový film možno trochu veľa. –––– Viete, pre dievča je rúž spôsob, ako zabudnúť, čo sa tu deje. Aj keď len na niekoľko hodín. –––– Nič neľutujem. Odvážnejších mužov som nestretol.

Deň náš každodenný (1969)

Inšpirácia Formanom je tu zrejmá, a dokument toto nie je ani náhodou. Ale herecké výkony sú tu natoľko zlé, že to chceli prehlásiť za dokument a divák mal pristúpiť na to, že tí ľudia takto neprirodzene fakt rozprávajú a správajú sa. Na dokument sa tu podobá akurát strašne zlý zvuk a nezrozumiteľne texty, pričom niektoré repliky sú dokonca aj nadabované. Za mňa sklamanie, veľa homolkovského tliachania, ako dokument doby nula bodov a pozerať sa to dalo len vďaka veľmi sympatickému dievčaťu (Silvia Točková ml.) s moderným účesom, ktorý by sa nestratil ani dnes. –––– Ešte si nikdy nemyslel na to, že by si pobozkal nejaké dievča? Ani by si nechcel pobozkať nejaké dievča? –––– Hmmm, ehmmm, hmššt, čo je na tom takého strašného, keby som aj nejaké pobozkal? –––– Ja sa len pýtam. Nič v zlom.