Pralesy Slovenska - Dobročský prales (2022) (epizoda)

Prales nie je obyčajný les a už vôbec sa nepodobá na hospodársky les. Toto všetko je v krátkom dokumente jasne podané s krásnymi zábermi Zdena Vlacha.

Dnes večer všechno skončí (1955)

Takmer špionážne romantické krimi by bolo skutočne špionážne, keby to špiónstvo nebolo také naivné a vlastne sme sa o ňom vôbec nič nedozvedeli. No ale každý musel nejako začínať a tento film má význam vidieť len na skompletizovanie filmografie slávneho režiséra. –––– Malá přestávka v lásce nikomu neuškodí.

Saljut-7 (2017)

Kde som to už len videl...? Áno, v Gravitácii a v Apolle 13, ale tam to bolo lepšie technicky a dramaturgicky. Nie, že by sa to nedalo pozerať, ale dĺžka nezodpovedá zážitku.

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

Nejako som mylne dúfal, že Spiderman ďalšími dielmi vyrastie na dospelého muža a s ním aj príbeh. No je to skôr naopak a celé sa to posúva do pubertálnej roviny a mladších ročníkov, asi ako cieľové publikum. Trochu to zachránil scenáristický zvrat, ale aj tak mi to bolo s tou prehnanou akciou skôr nepríjemné. Myšlienka, že ľudia sú schopní uveriť čomukoľvek, a nemusia to ani vidieť, je večná a zvlášť v dnešnej dobe.

Obyčajný deň (1985) (TV film)

Kde sú tie časy, keď sme počas veľkej prestávky pochodovali dookola v školskom átriu. Nebolo by zlé sa takto vrátiť do detských čias, keby film vedel, čo chce povedať a nerobil by to takto nudne. Namiesto sústredenia sa na nejaký vzťah odbočuje ku školským problémom menších detí, stolnému tenisu alebo až k praniu v práčke. Keď nadíde Uličník bozk medzi viditeľne vyspelejšou Zuzanou Vačkovou a mladým chlapcom, je odrazu koniec filmu. –––– Srnky, to je tiež poézia. – Najmä, keď sú dvojnohé.

Zlatá rybka (1983) (TV film)

V socializme keď niekto chcel byť pri koryte, potreboval robiť vedúceho v predajni zeleniny a ovocia alebo ešte lepšie mäsiarstva, práce snov boli iné ako dnes. Film si z toho robí srandu a bolo by to na dve hviezdy, keby to nebolo také trápno smiešne. Naozaj sa vtedy točili aj takéto výchovné filmy a asi by dnes o ne nikto nezakopol. –––– Kuchár šťuka, čašník kapor, hrúzik a mrena.

Svatba (2021)

Poliaci sa so svojou minulosťou vedia teda pekne pohrať vo filme. A vlastne aj s prítomnosťou. Nie je to, našťastie, brutalitou ako Wolyń, ale objavili sa tu všetky možné druhy nenávisti, ktorou človek dokáže oplývať, a nie je to nič príjemné. Hlavne, keď si uvedomíme, že u nás nie sme o nič lepší, len nemáme tie gule a ani filmárov to takto prviesť do filmu. Striedanie a prelínanie minulosti so súčasnosťou som už videl vo filme viackrát, ale tu bol aj rozhovor postavy z minulosti a súčasnosti úplne prirodzený. Silné štyri hviezdy. –––– Keď Žid neošmekol Poliaka, ani raňajky mu nechutili. Židia robia z poľských detí maces.

Noční recepční (2020)

Celkom zaujímavý začiatok, postavy a aj ten výkon Sheridana stál za niečo. Ale čo sa to zo scenára postupne vykľulo? Kde je pointa? Nemôžem napísať viac otázok, lebo niekto by to mohol považovať za spoiler. Ale mohol to byť dosť dobrý film. Keby... –––– To je veľmi zložitá otázka. Potrebujem viac času na odpoveď.

Čo sa stalo v malom kine (1983) (TV film)

Trochu trápne stretnutie známych filmových postáv. Keby tam dali nejaký rozprávkový prvok, tak by to pre deti možno ušlo, ale ako komédia veľmi slabé.

Rozhněvaný muž (2021)

Statham ma svojou akčnosťou nevie ohúriť, a to vystrieľanie celej hotovostnej mafie tiež nie. K zážitku neprispelo ani prehnané preskakovanie medzi obdobiami a dunivá dramatická hudba.