Horká zima (1973)

Kachyňa na tému SNP, ale film sa na kachyňovské filmy nepodobá. Partizáni si v prestávke bojov zahrajú na píšťalke a zatancujú. A na konci prehlásenie, že všetko bola pravda a nič len pravda. –––– Nesadať! Len stáť. Aby ste nezmrzli. Zmrznutý vojak – žiadny vojak.

Sluga naroda 2 (2016)

Film je oveľa hlučnejší a akčnejší ako akákoľvek epizôda seriálu. Prezident sa rozcestoval po Ukrajine a uvidíme viac ako len tradičné seriálové miesta. Charkov, Zaporožie, Sumy, všetky dnes smutne známe veľkomestá. Prvýkrát sa nehovorí čisto po rusky, ale viackrát zaznie aj ukrajinčina. Stretnutia s korupciou vo všetkých formách prekvapujú, ako neexistujúce zaplatené cesty a mosty, čo mi to len pripomína... –––– Tradícia. Nalievaj! –––– Skúste sa ma spýtať, kde je prezident. –––– ...a Slava Ukrajini bude znieť nielen u nás, ale na celom svete.

Páni mají radši blondýnky (1953)

Nie všetko s Marilyn musí byť skvostný film. Ako zlatokopka s charakterom sa tu celkom našla. Muzikálových pesničiek nie je veľa, ale za veľa ani nestáli. –––– Gardedáma hlídá, aby si nikdo neužíval. Ale nikdo nebude hlídat gardedámu!

Rivers of Babylon (1998)

Nepochybne je tu Hryc vo svojej koži, akoby mu to niekto napísal na požiadanie. Napriek tomu som film pozeral s minimálnym záujmom, a to si dotyčné obdobie dobre pamätám. Určite mi vo filme vadilo vytrhávanie epizód z nejakého väčšieho celku, pričom postavy neboli dostatočne predstavené a tak mi úplne všetky zostávali ľahostajné. Slabšie tri hviezdy a viac to nepotrebujem vidieť. –––– Možno som bol zbabelec, ale präcu som považoval za poslednú možnosť, ako prísť k peniazom. –––– Vieš, kto som? Povezieš ju ako krehkú nádobu. A ručíš mi za ňu životmi svojich detí. –––– DOBRO nemá v sebe tú uhrančivosť a príťažlivú silu ako ZLO.

Láska pod kapotou (2021)

Dokument je to značne iný. Nič sa nedozvieme, ale vnímame atmosféru a náladu protagonistov a miesta ich výskytu. Jazdia na autäch, alebo len tak hraje hudba a divák iba čumí. Dosť ma to nebavilo.

Sluha národa - Epizoda 1 (2017) (epizoda)

Pokračovanie a dorazenie korupčnej aféry, ale viac ma zaujal rozhovor s duchom Ruska, Ivanom Hrozným, z ktorého dnes mrazí. –––– Ja nie som ruský cár. Som ukrajinský prezident. – Aký ukrajinský? Myslíš kyjevské knieža? – Ak sa vám to viac páči, volajte ma tak. – Ako si žijete bratia? Stále pod nadvládou Poliakov a Litovčanov? Vydržte, bratia, vydržte, čoskoro vás oslobodíme. – Nie, ďakujeme. Netreba nás oslobodzovať. – Ako to? – Vstúpime do Eurőpy. – Čože? Do akej Európy? Sme Slovania. Sme z jednej krvi!

Sluha národa - Epizoda 23 (2015) (epizoda)

Boj s korupciou na ukrajinský spôsob. Zatiaľ len v televíznej debate, iba s príkladom perzskěho riešenia korupcie sťahovaním z koże a s pokračovaním v ďalšej epizóde, kedy príde to lepšie.

Sluha národa - Epizoda 22 (2015) (epizoda)

–––– Ukázalo sa, že byť prezidentom nie je také ľahké. Nemáš všetko vo vlastných rukách. Sú tam všelijakí zlí ujovia, ktorí neustále škodia tvojej krajine. – Ako Orkovia? – Také niečo. – Prečo ich nenakopeš? – To nie je také jednoduché. Je ich veľa, tých Orkov. – To znamená, že potrebuješ supersilu.

Sluha národa - Epizoda 21 (2015) (epizoda)

Scenáristi ani netušili, koľko pravdy z budúcnosti do tejto epizódy dali. To už radšej ten meteorit. –––– Nemáte žiadne normálne návrhy? – Áno. Ja som navrhoval epidémiu. Vtáčiu chrípku. – Ja som navrhol otvoriť otázku druhého úradného jazyka. – Ticho, ticho, ticho, netreba zachádzať do krajností. ... Nech letí naspäť na obežnú dráhu ten meteorit, nech letí na Kremeľ. – To som navrhoval. – Čo? To bolo obrazne povedané!

Sluha národa - Epizoda 20 (2015) (epizoda)

Prvé osobné stretnutie s korupciou, ale veľmi vlažné. No aspoň stretnutie so zatiaľ asi najkrajšou zamestnankyňou.