Vojna a mír (2016) (seriál)

Vojna a mír je ruská klasika. L.N. Tolstoj napsal skvělý příběh. s mnoho postav a několik dějových linií. Tato anglická verze je natočená jako minisérie a herci jsou úžasní.Každý díl má spád a člověk se u toho nenudí. Krásné kostýmy, hudba postavy uvěřitelné.Seriál ukazuje historické postavy Napoleona, cara Alexandra, Kutuzova. Bitvy nejsou tak velkolepé jako v ruské verzi, ale není potřeba hodinu koukat na Borodino. I tak věříte, že to byla nefalšovaná hrůza a jatka. Vyšinutá společnost boháčů, co lezou večírku na večírek z postele do postele neznají přátelství. Na druhé straně chudák co se rozdělí i se zvířetem o poslední jídlo. I záběry, které vyjhadřují podstatu Tolstého románu-třeba Bolkonského pozorování lidí i přírody-mají vlastně spád a nenudí. Nic se nezměnilo. Aktuální v každé době. Za mě 5 hvězd.

Sherlock Holmes (2009)

Sherlock Holmes-mám rád detektivky a Sherlock Holmes po Herculovi Poirotovi je další soukromý detektiv, který využívá dedukci k vyřešení případů. Jen o šedých buňkách moc nemluví. Není to typický suchar v kostkované čepici a s dýmkou. Ale vtipný trochu vyšinutý s nadáním na bojové sporty. Jude Law jako doktor Watsn je stejně jako jeho parťák akční hrdina s láskou ke kartám. Oba dva dokazují, že jim role sedla. Efekty super, viktoriánský Londýn postavičky v uličkách prostě výprava luxusní. Hudba úžasná a titulky bombastické. 5 hvězd za Downeyho, Lawa a za skvělou zábavu.

Hercule Poirot (1989) (seriál)

Hercule Poirot-asi každému se vybaví malý chlapík při těle, vajíčkovou hlavou a navoskovaným knírek a vždy elegantní oblek. To je Hercule Poirot. Seriály, filmy miluji, David Suchet předvádí, že mu role geniálního detektiva sedla, že si jí fakt užívá. Ale i lidi kolem slavného Belgičana jsou nezapomenutelní- mám rád zmateného kapitána Hastingse co ho dostane každá sukně, osobní sekretářku slečnu Citronovou :D a šéfinspektora Jappa. Povedly se krátké příběhy i ty známější celovečeráky. Slyším znělku a vidím cupitající lakýrky a knírek a rád se k Herculovi vracím, jeho šedé buňky si zaslouží 5 hvězd.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Harry Potter a Ohnivý pohár je čtvrtý díl o mladém kouzelníkovi. Pokračujeme v dospělejší a místy fakt hororové jízdě. Už dávno se nesmějeme vtipkování dětí hábitech. Hlavní hrdinové vyrostli, jsou dospělejší a zápletka se úměrně tomu mění. Když se poprvé objeví Voldemort běhá mráz po zádech. Fiennesovi role V sedla. Jednotlivé scény jsou děsivé , temné a už to není ten veselý barevný příběh z prvního dílu.Pořádná dramatická podívaná smrt se nevyhýbá ani klaďasům a zmetci se množí a sbírají síly.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Harry Potter a vězeň z Azkabanu-třetí pokračování kouzelnické ságy o učni s bleskem. Předchozí dva díly byly prostě pohádkové, i když 2 už přitlačila na pilu a atmosféra trošku zhoustla. Ale 3, to už pro mě byl čistokrevný film pro odrostlejší diváky. Temné pochmurné prostředí, efekty, postavy už se neomezovaly jen na ušaté skřítky, bezhlavé rytíře a nadpřirozená zvířátka. Mozkomorové fakt naháněli strach, nemusel by se stydět dospělácký hororek. Přibylo několik nových postav, některé hodně temné, některé s překvapivým vývojem. Prostě napětí a překvápko. Kouzelnický kriminál si budu pamatovat a hypogrif Klofan je něco jako letadlo v Top gunu – proletěl bych se! Spousta nádherných efektů, herci skvělí, kostýmy a prostředí úžasné. Shrnuto –podle mě nejlepší díl z celé série! 5 hvězd a škoda, že nemůžu přidat ještě tak tři.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Harry Potter a tajemná komnata - druhý díl ságy o učni s brejličkama, který se opět vrací do Bradavic. Přibyly nové postavy, které bavily - pan Wisley byl starý dobrák v obnošeném obleku, z táty Malfoye šel strach, domácí skřítek Doby byl hyperaktivně ukecaný. Nový školní rok a posila učitelského sboru - profesor Zlatoslav Lockhart byl z těch nových asi fakt nejlepší. Je vtipný, samolibý, užvaněný, ulhaný, kouzla mu moc nejdou. A taky nové věcičky - třeba létající auto a pořádně drsná vrba. Tajemná komnata posunula pohádku k akci a strašidelnosti - Harry se ohání mečem, bazilišek je jako živý, a kdo má arachnofobii, přijde si na své jako Ron. :-) Film mě opět nezklamal a jako u jedničky jsem dal 5 hvězd. Herci, kostýmy, efekty, vtip i akce a naprosto fantastická hudba.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Harry Potter a kámen mudrců je po Pánu prstenů moje oblíbená fantasy série. Příběh skoro pohádkový – mladý kouzelník se učí řemeslo v kouzelnické škole - Bradavicích. První díl se mi hodně líbil, byl to film pro všechny diváky – trocha pohádky, akce, strašidel, kouzel a vtipné magie. Úžasné postavy a herci, kteří byli svým knižním postavám podobní. Tvůrci při výběru herců měli fakt šťastnou ruku a všech 7 filmů z toho těžili. K tomu úžasné kostýmy, efekty, prostředí. Fantazy pro děti i dospělé, Rowlingové se podařil vymyslet úžasný svět magie, kouzelnických předmětů, podivných tvorů. Kdo by nechtěl být žákem Bradavic!! Za mě 5 hvězd.

Kmotr (1972)

Kmotr je první díl trilogie od Francise Forda Coppoli. Ten natočil skvělou gangsterku podle skvělé knihy. Výborný režisér, který měl štěstí při lovu na herce. A podařil se mu fakt úlovek - Marlon Brando, Al Pacino. Film je sice už starý, ale pořád se na něj dá dívat - vztahy, chování, morálka, strach, respekt. Takže máme vykreslenou sicilskou mafii – její život rodinný, obchodní i kriminální. V čele stojí silný kápo ze staré školy - kmotr Marlon, který má obrovské charisma a jako hlava sicilské mafie budí fakt respekt. Prostě starý dobrý mafián, který je tvrdý k sobě, rodině, přátelům, obchodním partnerům, zakládá si na dodržování nějakých těch pravidel a plnění dohod. A proto se dá i mafiánovi fandit. I když mám rád filmy v dabingu, tady bych doporučoval podívat se a hlavně poslechnout si Kmotra v originále. Ten Brandův hlas je prostě fantastický!!! 5 hvězd jen za něj, kde je zbytek.

Nepřítel před branami (2001)

Nepřítel před branami, je válečné drama, podle skutečné události. Němci se snaží dobýt Stalingrad a proti nim světští vojáci a jeden z nejslavnějších odstřelovačů Vasilij Zajcev.Stalingrad vypadá realisticky válka vypadá jako válka. boj o každý dům a peklo pro vojáky a civilisty. Film se mi líbil a zůstal válečný i přes kus romantiky(asi pro vyrovnání). Herci v rolích odstřelovačů (Ed Harris jako vycvičený skopčák, V. Zajcev jako sibiřský samouk) se určitě našli, protože byli fakt dobří ! Harrisovi v uniformě a s tím studeným ksichtem se dalo věřit a právě kvůli němu 5 hvězd.

Senzační prázdniny (1967)

Senzační prázdniny komedie na léto s oblíbebým komikem Louis De Funésem, která potěší a díky dabingu nemusíte ani koukat, stačí jen poslouchat. Má to neskutečný spád, malí Francouz je neustále v pohybu a díky gestům a mimice je v pohybu, když nehne ani prstem. Klasický evropský humor-zápletky, zmatek trocha romantiky, špatná anglická kuchyně a skvělá whisky škola repetentů v obleku i v námořnických hadrech. 5 hvězd