Schindlerův seznam (1993)

Schindlerův seznam natočený podle skutečných událostí nahání děs a hrůzu. Už jsem viděl pár krváků, ale z tohohle filmu mi naskákala husí kůže, když jsem viděl, jak se dá s lidmi zacházet, jakou mají cenu. Člověk si nedovede moc představit skutečnost - co lidé každý den museli protrpět, v čemu se dalo přežívat. Film natočil Spielberg černobíle, takže ta černobílá kamera a obraz dodává více autentičnosti a postavy jsou fakt hrůzostrašné. Černobílá je v tomhle filmu asi děsivější, než kdyby modřiny byly modré a krev rudá. Z Fiennese, který hraje velitele koncentračního tábora, z toho jde opravdu strach. Sadistický nacistický zmetek. Film získal Oscara za režii, film i za hudbu, která je fakt povedená. Spielberg ukázal lidem hrůzu a děs. Krásný film, ale že bych si ho pro zábavu pustil znovu, to zrovna ne. Možná někdy..někdy za dlouhou dobu. Pět hvězd.

Beowulf (2007)

Beowulf - film natočený podle severské legendy vypráví boj hrdiny Beowulfa s netvorem Grendelem, který ohrožuje zemi. Legenda využila techniky a je celá animovaná, ale v postavách jsou rozeznatelní herci. Prostě hraný animáč. Efekty dobré a herecké obsazení slušné - Hopkins, Jolie, Malkovich.... Celkově ale nic moc, stačí 3 hvězdy. Co ale nikdo nepřehlédne, je zlatá matka Grendela s ocasem a na jehlách. Ani nemusí nikdo hádat, kdo si tuhle postavičku střihnul.

Účastníci zájezdu (2006)

Účastníci zájezdu -česká komedie, která je někdy vtipná, někdy k pláči a pár scén je už kultovních. Film popisuje porevoluční Čechy cestující na dovolenou k moři. Zpěvák, který utekl k moři před holkou a radši jel s gay kamarádama na dovču. Rodina, která je přihlouplá a jejich syn si myslí, že i on je teplý. Další rodinka – propuštěná hlava rodiny se pořád štenkruje s manželkou a ne zrovna krásná dcera, která by moc chtěla chlapa. Dvě přihlouplé puberťačky, dvě seniorky, osamělý podivín se šnorchlem, krásná a hloupá průvodkyně. No to je panoptikum na výpravě. Prča s kelímkama i vařením na plyňáku v hotelovém pokoji. Skvělé herecké obsazení Holubová, Polívková, Klepl, Liška, Krobot....vlastně všichni. 3 hvězdy, ale bavil jsem se.

Sedm statečných (1960)

Sedm statečných je klasický western. Chudí vesničané si najmou pár chlapů na obranu před bandou lumpů. Klasická zápletka. Nechybí akce, humor a co je nejdůležitější, fakt drsní chlápci s kolty proklatě nízko, kteří nikdy neminou cíl – to udělalo výjimečný film. Kus nacpaný hvězdami (Brynner, McQueen, Buchholz, Bronson....), které dokazují, že jsou praví pistolníci. Vůbec nevadí, že jsou to žoldáci divokého západu. Každá z těch hvězd chtěla ve filmu urvat co nejvíc pro sebe. Brynner a McQueen byli v soukromí konkurenti a neměli se moc v lásce :), ale ve filmu hrají přátele. Film plný akce, vážných i humorných scén. Hned úvod s pohřebákem je klasika. Herci sedí na koních jak přibití, umí střílet a role jim sedly. K tomu všemu úžasná hudba, kostýmy. A pak další plus filmu - úžasní banditi. Člověk by sám vzal tu motyku a šel by na ně. Takoví postradatelní z divokého západu, a protože mám westerny rád a obsazení to ještě vyšperkovalo, musel jsem dát 5 hvězdiček.

Štiky (2018) (pořad) odpad!

Díval jsem se na první díl a stačilo mi to hned sem to musel přepnout na jiný program děs a hrůza. Na to se nedá nic jiného říct než tyto dvě slova.

Nejtemnější hodina (2017)

Nejtemnější hodina vypráví příběh o jednom z největších anglických mužů historie - premiérovi Winstonu Churchilovi, který převzal odpovědnost za Anglii za 2. světové války. Byla to asi nejtěžší chvíle jeho života. Často sám rozhodoval o osudu celé své země a jejich obyvatel. Film popisuje jeho politiku, myšlení, rozhodování, kterým se snažil ubránit Anglii proti nacistickému Německu. Film je nejen válečný, ale i soukromým psychologickým dramatem Churchila. Nerudný děděk, se kterým by nikdo nevydržel v místnosti ani vteřinu. Byl to protivný mrzout, který byl nesnesitelný i pro svoje okolí -manželku, sekretářku. Ale byl to i geniální politik, který naplánoval operaci Dynamo, aby zachránil vojáky z Dunkerku. Aby byl trošku polidštěný, viděli jsme dědka v osušce, dědka, který snídá whisky, dědka, který sám o sobě někdy pochybuje a musí se jít poradit do metra. Scéna v městské dopravě je fakt úžasná. Kdoví, co by se dozvěděli politici, kdyby si sem tam koupili lístek na bus. Film se mi líbil a Gary Oldman jako Churchil byl k nepoznání. Nedivím se, že dostal Oscara. Právem.

Purpurové řeky (2000)

Reno a Cassel se sešli ve skvělém mysteriozním thrilleru. Je napínavý od samého začátku až do konce, něco z nedávné historie, něco úchylné nadřazenosti. Úžasná temná atmosféra dodává filmu to správné napětí a pochmurnost. Reno a Cassel utvořili skvělou dvojici ve vyšetřování. Starý policejní pardál, kterému někdy dojde dech, ale má čich. A jeho mladý akční kolega, který jde do všeho po hlavě.Film je super, takové filmy se vždycky líbí!

Frajeři ve Vegas (2013)

Frajeři ve Vegas je komedie plná filmových hvězd- Douglas , De Niro, Freeman, Kline . Vtipný příběh o kamarádech z dětství a přátelství, co trvá 60 let. Když jeden z ,,Dědků" oznámí, že se bude ženit s třicítkou rozhodnou se, že z loučení ze svobodou bude pařba ve Vegas. A pořádná pařba! Pařby kterou závidí i slavný soused 50 Cent je pro všechny a všichni a pořádně si jí užívají. Možná až na budoucí nevěstu. Velká sranda a já se fakt bavil.

Banik!!! (2018) (TV film)

Jako správný Ostravák jsem se musel podívat na dokument natočený o fotbalovém klubu FC BANÍK OSTRAVA. Filmem provází baníkovec Jaromír Nohavica. Začínáme na místě, kde stála hospoda u Dubu. Tady byl v roce 1922 založen hornický klub Baník, tady je líheň slavných hráčů (Baroš. Svěrkoš...) Jsem hrdý, že jsem fanoušek Slezské, a že se natočil dokument o našem klubu. Baník se může pyšnit nejlepšími fanoušky a atmosféra na zápasech stojí za to. My nechodíme fandit, jen když se klubu daří, my jsme prostě 12. hráč Baníků a dáváme to najevo při každém zápase doma či venku.

Dukla 61 (2018) (TV film)

Televizní film Dukla 61 byl natočený podle skutečné události o katastrofě, kdy na havířovské šachtě zemřelo 108 horníků. Kvůli lidem, kteří udělali chybu - ředitel šachty a jeho poskoci, kteří chtěli trhat rekordy, brát odměny. „Dukla je nejlepší!!!“ Dokud jsem neviděl film, nevěděl jsem vůbec nic. Netušil jsem, kolik lidí v podzemí umřelo a mohlo jich být ještě více, že tam zařvali chudáci kluci, kteří byli ještě učni, a že to bylo tak drsné. První díl ukazuje situaci ještě před neštěstím. Chlapi vydělávali na tu dobu hromadu peněz a uměli je taky rychle rozházet. Tahle komunita se slovníkem a nadávkami, za které by se běžní lidé uráželi a červenali, provokace a chlast. Styl, který nepochopí kdokoliv jiný než horník. Každý den lezli do díry a každý den lezli do hospody, aby zapili to, že z ní vylezli. Nedovedu si představit, co bych dělal já, kdybych musel tahat hajcmany několik stovek metrů pod zemí. Druhý díl už byl méně o vztazích v rodinách a pití po šichtě, byl o práci, o vztazích mezi kolegy a kamarády. Těžko uvěřit, že kámoše z šichty a hospody vezmete lopatou přes hlavu pro nadechnutí z hadice. Beznaděj a hrůza. Herci byli výborní, skvěle vystižené postavy. Taclík byl luxusní, tomu jsem věřil ten jeho strach i to, jak se snaží zachránit syna i všechny ostatní. Výborná Issová – té jsem věřil i ten krátký zobák, strach o syna, manžela. Jak čekaly baby na své chlopy a radovaly se vedle těch, co ležely na zemi, protože slyšely to svoje jméno! To je to, proč jsme my z toho Ostravska jiní a krátké zobáky a vulgarismy nás neurážejí. Z nás to dělalo křupany, ale nikdo jiný než křupan by si na tu dřinu netroufal. Natáčelo se i v Havířově, kde žiju a poznal jsem skoro všechna místa. Zkrátka film se mi hodně líbil a jsme rádi, že natočili kus historie i o Havířovu a jeho lidech. Třeba si i dlouhý zobák na druhé straně republiky uvědomí, jak těžká byla práce horníka, jak byla nebezpečná a v jakém prostředí se makalo. Dal jsem 5 hvězdiček už proto, že i můj děda byl horník a viděl jsem, v čem od 16 let dřel.