Útěk z vězení (2005) (seriál)

Když vidím, jaká to tady má hodnocení, popadá mě chuť dát tomu odpad, abych tomu to celkové hodnocení aspoň trochu srazil. Tedy ne že by to byl nějaký průser, ale takovou chválu si tento seriál opravdu nezaslouží. První série je tak na čtyři hvězdy, druhá na tři. Celkově tomu dávám ty čtyři, protože i v té druhé sérii se nachází pár světlých okamžiků, především pak poslední díl, který je příslibem lepší série třetí. Návrat do vězení, tentokrát navíc v podstatně horších podmínkách, bych uvítal. Přecejenom bylo vidět, že s útěkem na svobodě si scénáristi příliš nevěděli rady. Jinak i když je to seriál skvělý a svým způsobem i výjimečný, zdá se mi, že na nové vlně amerických seriálů se spíše veze.

Říše vlků (2005)

Je to sice hrozná ptákovina splácávající dohromady všechno možné, ale nemůžu si pomoct, já jsem se bavil. Od thrilleru přes horor až po fantasy nás provádí Chris Nohan. Vykrádá přitom, kde to jde, a jeho režie je občas až křečovitě módní (rychlé střihy a ke konci roztřesená, jakoby dokumentární kamera jsou samozřejmostí). Ale jinak to celkem funguje. Zapomeňte na to, že tenhle film byl v kinech a podívejte se na něj, až ho zase budou dávat v sobotu v noci na Nově. U mě to tak zafungovalo a za daných podmínek jsem se bavil.

Život je zázrak (2004)

Další expedice na "divoký východ" v podobě balkánského poloostrova v době jugoslávských válek. Tahle kusturicovina ale není sžíravě cynickou satirou, jako spíš oslavou života a jeho krás. Přes všechen černý humor, kterým z filmu skoro přetéká, se vám vryje do paměti především neutuchající optimismus všech zúčastněných, který tak trochu kontrastuje s tím, čím byl svět krmen západními médii (kterým to kusturica v tomhle snímku nádherně nandavá). Režisérovi pak zdatně pomáhají herci v čele se spolehlivým Slavkem Štimacem a krásnou a rovněž skvělý výkon odvádějící Natašou Šolak. I když tenhle kousek nemá takový tah na bránu jako Underground a je na první pohled takový neuchopitelný (já jsem ho plně docenil až po druhém zhlédnutí), plné hodnocení si dle mého zaslouží.

JAG (1995) (seriál)

Blbá ptákovina, u které možná tak prvních pár sérií bylo průměrných, ale to už je dávná minulost. Naprosto nezajímavé případy, které jsou navíc postupem času opravdu silně šablonovité a až k zblití nasáklé politickou korektností. Přetřásají se tu různé vojenské konflikty, do který byly kdy USA namočeny (od Vietnamu, přes Pouštní bouři a Jugoslávii, až po současný Irák), a i když se najde pár amrických vojclů, kteří dělali nepěkné věci, tak jsou to vždycky vyvrhelové, kteří samozřejmě nemají se skutočnou tváří US Army nic společného. Navíc se seriálem táhne značně nezajímavá linie o hledání záhadně zmizelého otce hlavního hrdiny a vůbec je to takové celé nemastné neslané.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Geniální věc. Naprosto kultovní film, který "žije" i přesto, že už dávno vyšel z módy. Spousta dalších se ho snažila napodobit a aspoň částečně se přiživit na jeho úspěchu. No, to druhě se jim celkem vedlo, přece jen byl v 90. letech po podobných filmech hlad. Ale nikdy se jim nepovedlo ani na míli přiblížit tomuto geniálnímu mixu poutavého děje (poutavých dějů) a hláškek, které stihly zlidovět. To nejlepší, co kdy Quentin Tarantino napsal a natočil. A i kdyby začal blbnout stejně jako jeho kámoš Robert Rodriguez, za tohle ho budu vždycky obdivovat.

Gangsteři (2002)

Tak tohle je moje krevní skupina. Hodně jsem se musel držet, abych nedal pět hvězdiček (tak výjimečný ten film přece jen není). Drsnost od začátku do konce dává vzpomenout na starou školu kriminálek, kterou opravdu uměli pouze amíci a frantíci. Richard Anconina a Anne Parillaudová tu předvádějí skutečný herecký koncert. Určitě si seženu Válku policajtů.

Lola běží o život (1998)

Překvapivě svěží a zábavný kousek. Tomu Tykwerovi se ve svém snímku povedlo zpracovat různé časové přesmyčky a alternativy tak, že to OPRAVDU není kopírka Tarantina. Když o tom tak přemýšlím, tak se to možná nikomu jinému v 90. letech nepovedlo. Pro jednou experiment, který funguje i jako film.

Kanárek (1999)

Když jsem tenhle film viděl poprvé, tak jsem měl chuť mu dát i pět hvězdiček. Nebudu zastírat, že mě zdejší hodnocení docela štvou. Ale není se čemu divit - je to za a) český film a za b) experiment, a v dnešní době je v módě na tohle nadávat (i když pokud se někomu opravdu nelíbí, neberu mu to). Podle mě se tenhle film skutečně povedl. Viktor Tauš tu předvedl, že má talent. Syrový styl tu není nucený a prvoplánový, ale opravdu na místě a některé situace mají svoji specifickou poetiku. Hodně mu pomáhaji i brilantní herecké výkony takřka všech zůčastněných. Podle mě jeden z nejpůsobivějších poroevolučních filmů vůbec.

Země mrtvých (2005)

Naprosto dokonalý zombie splatter. George Romero tu bezpochyby dokazuje, že je králem hororů. Tedy alespoň těch, které se spíše než na psychologii zaměřují na násilí a vyvražďování. I když, nenechte se mýlit, hrůzy se zde také dočkáte - téměř němé záběry na nemrtvé (hlavně ze začátku) opravdu vyvolávají nefalšovanou hrůzu. Romero je skvělý jak v budování atmosféry, tak v samotné akci. Příběh je staromilsky drsný. Výběr herců je bezchybný - kraluje Dennis Hopper, ale i Simon Baker, John Leguizamo a Asia Argento (k nakousnutí) odvádějí dle mého názoru skvělou práci. Je skvělé, že i dnes může vzniknout podobný film.

Taxikář (1976)

Dokonalý film Martina Scorseseho. Je tak precizně a přitom osobně natočený, že u toho slintal blahem. Hereckému obsazení vévodí Cybill Shephard a Harvey Keitel, ale ale kraluje mu absolutistickou mocí Robert de Niro. Jeho každodenním životem znuděný veterán z Vietnamu Travis je jednou z nejdoonalejších postav v dějinnách filmu. Nesmím také zapomenout na výborný soundtrack, který jen podtrhuje celkovou beatnickou atmosféru filmu.