Poslední plavky (2008)

Pohodová letní komedie s pár povedenými momenty a nekonfliktním průběhem v čele s duem Čtvrtníček - Polášek. A možná přijde i Lábus. Již tento popis určí, zda-li se vám bude film líbit, nebo ne. Čtvrtníčka mám rád a tak jsem s Posledními plavkami neměl problém. Naopak.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Ke shlédnutí Pulp Fiction jsem se dokopal až nyní a musím říct, že u takovéhoto snímku jsem počkal na nejvhodnější dobu. Vidět ho mladší, přišel by mi mnohdy příliš brutální a bujaré rozhovory bych neocenil. Teď mi Pulp Fiction připadá jako cool film, který bych nepovažoval za tak legendární, jak mnozí říkají, ale rozhodně je to hodně dobré. Obzvlášte Travolta a Jackson jsou výborní a ani zbytek v čele s Brucem Willisem nezaostávají. Rozhodně by nevadila kratší stopáž, ovšem to je malá piha na kráse Pulp Fiction. Teď už chápu, co na Tarantinovi všichni vidí. Škoda, že to s ním jde poslední dobou tak z kopce. Další Pulp Fiction like film by bodl nejen jemu, ale i nám.

Osudový dotek (2004)

Výborná záležitost, do které mi přes prvotní obavy skvěle sedl i Ashton Kutcher. Zpočátku výborně se jevící nápad měnit minulost se časem kazí a ne vše se podaří tak, jak bylo v plánu. Na Evana dopadají těžké chvíle a divák díky skvělé režii soucítí s ním a přeje mu další úspěšný pokus. Žádný film mě již dlouho nedostal jako Osudový dotek ve smyslu soucítění s hlavní postavou. Opravdu jsem Evanovi přál ať se ze všech potíží vylíže a když mu bylo nejhůř, skoro jsem nedýchal a doufal jsem v zlepšení situace. Butterfly effect má do základu výborný námět, který se podařilo zužitkovat téměř bezezbytku. Je to napínavé, chytré, originální, zkrátka PECKA!

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Po několika letech opět shlédnuto a hodnocení jsem musel o stupeň zvýšit. Chyť mě, když to dokážeš má sice přes dvě hodiny, to mi ale vůbec nevadilo a klidně bych si dal ještě více. Souboj mezi Abagnalem a Hanrattym je znatelný na každém kroku a je vidět, jak moc se Hanksova postava snaží tu Leovu dostat. Tak nějak jsem si představoval rivalitu v Nelítostném souboji, ale....Tento Spielbergův snímek šlape jako hodinky ve všech směrech a humor ho opouští málokdy. Zkrátka výborný film na každou příležitost.

Trainspotting (1996)

Film, který mě příliš nepobavil ani nedojal jen proplul mojí myslí a příliš dlouho se v ní zřejmě neudrží. Přitom to začalo tak slibně, ovšem postupem času už mě Trainspotting neměl čím překvapit, či přesvědčit o svých vysokých kvalitách. Jedná se o lehký nadprůměr, který získává body na hercích, režii a pár vtipných momentech, jinak jsem povětšinu času čekal na nějaký další dobrý moment. Škoda, čekal jsem víc.

Revolver (2005)

Překombinovaná sračka, která se Ritchiemu rozpadá pod rukama. Ritchie se po shitové komedii s Madonnou chtěl vrátit do starých kolejí o což se snažil tak vehementně, až z toho vzniknul blábol ze kterého vás rozbolí hlava. Čím blíže jsem byl konci, tím vícekrát jsem musel snímek pauzovat a dát si od něj pauzu, protože mnohdy už to bylo vážně moc. Ačkoliv Revolver nabízí spoustu důvodů, proč ho odstřelit, najde se i pár cool momentů, které ho do průměru přeci jen vytáhnou. Tohle si Ritchie mohl odpustit a hlavně to mohl odpustit nám. Kdo chce pravý Ritchieho comeback, pustí si RockNrollu.

Spojenec (2006)

Strhující, napínavé a chytré krimi, kterému překvapivě kraluje Clive Owen, kterému po většinu stopáže není ani vidět do obličeje. 2 hodiny utečou jako voda a vy si při závěrečných titulkách budete přemítat průběh filmu a dojde vám, jak moc to bylo promyšlené a že jste se ani na chvíli nenudili. Tak jsem se alepsoň cítil já. Spojenec, tedy překlad, který vůbec nevystihuje podstatu anglického originálního názvu je opravdu povedený kus filmařiny, na kterém by se chyby hledaly těžko. Pokud máte rádi filmy napínavé, chytré, dobře zahrané a se zajímavým koncem, Inside Man je přesně pro vás.

Veřejný nepřítel č. 1: Epilog (2008)

Mesrine byl borec a jen o něco menší je Vincent Cassel, který jeho charakter bravurně převedl na plátna kin. Kdo ví, o kolik zločinů mohl být snímek bohatší, kdyby Mesrina brutálně neoddělala francouzská policie. Nelze je označit jinak, než za zbabělce. Epilog, který se nemusí párat se seznamováním s postavami může tak přímo navázat na rozjetý konec předchůdce a z vysoce nastaveného tempa sleví až pří smutném konci. Epilog je, podle očekávání, které mi po shlédnutí jedničky dávali komentáře těch, co již pokračování viděli, o třídu lepší, než už tak na poměry evropských filmů výborný předchůdce. Epilog zkrátka šlape ve všech ohledech a je téměř dokonalý. Pokud už nějaký slabší moment nastane, je tu stále Vincent Cassel, který dá na pár nedostatků zapomenout. Bravo.

Pomáda (1978)

Dnes již bez nadsázky klasika a snad jediný muzikál klasického typu, který se mi líbí.

Sbohem, baby (2007)

Velice silný filmový zážitek překvapivě přicházející od rodiny Afflecků. Oba ze sebe dostali maximum. Casey odvádí před kamerou brilantní výkon a bratr ho a zbytek hereckého osazenstva neméně dobře řídí. Příběh postupně nabírající na obrátkách opravdu pohltí a když se dostaví konec, budete jen sedět a tupě zírat na obrazovku a urovnávat si v hlavě pocity, které ve vás Gone Baby Gone nechalo. Já o něm přemýšlím již spoustu minut a ačkolik se nepochybně nejedná o dokonalé dílo, zapůsobilo na mě tak silně, že pod pět jít nemohu.