Milionář z chatrče (2008)

Jedno se Slumdog Millionaire musí nechat. Graduje a to pořádně. Jakkoli se může začátek zdát matoucí až nudný, tak na konci budete napětím bez sebe, kolik, zda-li tedy vůbec něco, si Jamal odnese z banku veliké televizní soutěže. Děj je natolik silný a nápad spojit odpovědi se zkušenostmi z hrdinova života je velice originální a hlavně dobře provedený, což by samo o sobě stačilo na kvalitní film. K tomu si připočtěte o život hrající aktéry plus zkušeného režiséra a máte před sebou téměř špičkový film.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Benjamin Button a jeho zajímavý, neobvyklý život se na velkém plátně rozprostřely na téměř tři hodiny a ačkoliv se to může zdát příliš, příběh si vás udrží až do konce. Postavy si rychle oblíbíte, obzvláště Benjamina, ke kterému jsem si vybudoval jistý filmový vztah hned v jeho starobatolecí fázi. To je kličem k užití si snímku, neboť pokud by vám osudy postav byly ukradené, nemělo by žádný smysl putovat jejich životy. Já si tento základní předpoklad splnil a snímek plný citů a skvělých masek jsem si užil.

Casino (1995)

Velice kvalitní, i přes obrovskou stopáž strhující drama, které sice postupně ztrácí na intenzitě, což zaviňuje ona stopáž, ovšem i přesto si snímek užijete. Herecké výkony jsou, jak již podle jmen lze čekat, vynikající. I přes to, že film začíná "koncem" jsem si cestu k němu užíval. Průběh filmu je velice dobrý, ovšem když se objevily závěrečné titulky, menšímu zklamání ze zakončení jsem se neubránil. Kasíno je velice obstojný film, který u mě na více než 4 * nemá. Ovšem jsou to silné čtyři. Po shlédnutí Mafiánů musím doplnit, že De Niro a Pesci jsou zde ve velice podobných polohách jako ve starším Scorseseho filmu a i spousta dalších společných rysů by se našla. Přesto se neubráním pocitu, že ačkoliv by Godfellas měli být vzhledem ke staršímu datu natočení uznávanější a klasičtější, já si více užil Kasíno.

Sedm životů (2008)

Snímek, který neobsahuje ani špetku veselosti či velkolepých triků si lze v pravém slova smyslu užít jen těžko. Přesto lze ocenit jejich kvalitně odvedenou filmařskou práci a dopad na naše momentální, či dlouhodobé pocity ve výsledku určí, jak moc nás snímek zasáhl, tedy jak se nám líbil. Seven pounds je kvalitně natočené drama, které je přesným příkladem předchozích slov. Will Smith působí depresivně po celou dobu a má táké proč. Postupně poodhalujete jeho pocity a motivace a samozřejmě dojde i na lásku. Rosario Dawson to moc sluší i přes jasný záměr jí mírně od krásy, vzhledem k aktuální roli, odprostit. Herci jsou špičkoví a ačkoliv to na Oscara nebude, zaslouží si poctu. Po celé dvě hodiny jsem se ze špatné nálady nedostal a pocit lítosti, smutku mě nepřešel ani několik minut po závěrečných titulkách. Sedm životů je kvalitně odvedená práce, která ve mě minimálně několik okamžiků po shlédnutí zanechala hlubokou pocitovou stopu. Ačkoliv se jedná o neveselý kus, který stejné pocity vyvolá na divácích, kvality mu nikdo neodpáře.

96 hodin (2008)

Akční film se scénářem Luca Bessona v hlavní roli s Liamem Neesonem? Bessonovi se v poslední době nedaří a Neesona jsem si jako akčního hrdinu dokázal představit jen velmi těžko. O to více jsem si užíval svižnou a přehlednou režii podepřenou adekvátním scénářem a drsným a hlavně přesvědčivým Neesonem. 96 hodin, ačkoliv nenabízí tolik akčních sekvencí jak jsem čekal, uteče příjemně rychle a přes své negativní téma zanechá v divákovi pozitivní stopu.

Santa má bráchu (2007)

Klasický příběh o napravené povaze tentokrát zaobalený do vánočního prostředí. Vince Vaughn tradičně nezavře pusu a neustále něco mele. Tím se zvyšuje šance, že některá z jeho proceděných hlášek bude vtipná. Obsazení je celkově příjemné, ovšem nezakryje poněkud nevyrovnaný scénář. Pro Dobkina po Nesvatbových jistě krok zpět, ovšem stále se jedná o příjemnou vánoční jednohubku.

Kung Fu Panda (2008)

Kvalitní animovaná akční komedie, kterou Jack Black a jeho roztomile tupá Panda posunuli na vyšší kvalitativní úroveň. Tedy ne, že by špičková animace, v akčních sekvencích nezadávající si s áčkovými akčňáky, nestačila sama o sobě na úspěch, ovšem k lepšímu zážitku je potřeba příjemná hlavní postava. Tou Po jedonaznačně je a není těžké si oblíbit ani zbytek charakterů. Špičková produkce se pozná hned a Panda mezi ní rozhodně patří.

Město duchů (2008)

Podle ukázek a propagačních materiálů nevýrazný film o arogantním zubaři, vidícím duchy. Popravdě jsem se o snímek začal zajímat jen kvůli Gervaisovy a velice pozitivním reakcím. Teď, když už mám film za sebou, se ve mě mísí pocity zábavy, napětí a lásky. Město Duchů je překrásný snímek kombinující decentní, ale kvalitní humor s romantickou linkou a v posledních momentech snímku jsem skoro nedýchal a čekal jsem, jestli i tentokrát dojde na happyend, či vyjímečně ne. Konec samozřejmě prozrazovat nebudu, ovšem právě on mě díky nečekanosti a dojemnosti s decentním humorem přiklonil k pěti hvězdám. Skvělé herecké výkony v čele s Gervaisem jsou v kombinaci s brilantním scénářem a odpovídající režií neodolatelnou kombinací, která ve výsledku nabízí bohatý zážitek. Více takovýchto milých překvapení!

Kurýr 3 (2008)

Opět mírně přitažené za vlasy a tentokrát navíc ještě "obohacené" o romantiku. Ačkoliv by se výhrad dalo najít několik, dá se třetí Kurýr považovat za důstjného pokračovatele této lehce nadprůměrné akční série. Režisér Megaton na Letteriera nemá, což je vidět na nepřehledných akčních scénách s nadbytečnými střihy, ale i přes své nedostatky se u trojky budete bavit. Nejspíš vám bude stačit jen jednou, ovšem hodina a půl se nijak nevleče.

Babylon A.D. (2008)

Průměrný počin tvářící se na něco víc, než ve skutečnosti je. První polovina odehrávající se především v ruských lokacích příliš nezabaví už kvůli nehostinnosti a neatraktivitě zobrazovaného prostředí. Po slušné honičce na Aljašce se začne renomé napravovat a v New Yorku už je to celkem zábava. Přesto se nelze nepousmát nad hloupým závěrem. Babylon A.D. je neškodná jednohubka, která díky krátké stopáži ani nestihne příliš nudit. Osobně si nedokáži představit sledování prodloužené, tříhodinové verze. Neříkám, že by se zde několik liniíí nedalo rozšířit, ovšem po konci již nemám potřebu si zážitek tohoto snímku prodlužovat, natož opakovat.