Barneyho ženy (2010)

Ale jo, neurazilo me to, ani nenadchlo. Film o takovym malym pupkatym loserovi, co v zivote mel stesti i nestesti, toho prvniho asi urcite vic - hlavne v podobe dobry baby. Ktera na nej dost nerealisticky celou dobu jakoby "cekala" a pres vsechny jeho faily byla vzdy po ruce nezadana. Asi se mi libilo, ze hlavni hrdina nebyl moc vyraznej ani sympatickej, podle me to byl zamer, a ten se povedl - stejne jako odvykladat v podstate kompletni pribeh jednoho (ne)obycejnejnyho zivota.

Bejvalek se nezbavíš (2009)

Filmovej klub v busech Regiojet mezi Brnem a Prahou pokracuje.. Jinak bych sotva zavadil o film, jehož ceskej nazev zni naprosto odpudive. Jednoznacne film dvou polovin, kdy ta první prekvapive hodne bavi – bezskrupulozni chlivak v podani McConaugheyho sklati kazdou holku, co mu prejde přes cestu, a zaroven chce svoje umeni ještě vylepsovat podle rad a flashbacků ducha svého prasackeho stryce Wayna. Ve druhy polovine si hlavni hrdina uvedomi, ze celej jeho dosavadni pristup k zivotu je uplne na hovno a ve sladkobolnym finále se vyplní všechny klise romantických komedii. Neuveritelnej nepomer, kdy se dobře naslapnuty dilko zmeni v nudnou tuctovou brecku. Urcite nejsem typ divaka, co by si potrpel na silny obsazeni, nicmene tady bije do oci. Michel Douglas jako duch zvrhlyho strejdy? Emma Stone, kterou jsem tu naprosto zhejtoval za jeji odpudivou roli v La La Landu, v epizodni roli ducha první sexualni partnerky? Co se mi nelíbilo dal? Tak hlavne teplouska osloveni „drahoušku“ a „zlato“, kterými balic McConaughey castuje holky ze svého okoli, a oni mu stejne zobou z ruky? Postarsi Jennifer Garner v roli první a zivotni lasky, kdy kazda z promiskuitních druzicek je trikrat pritazlivejsi nez ona? Ale jo, na vyplneni cesty, kdy se bus vlece po D1, kde se makaci rozhodli nahodit remen zrovna ve čtvrtek po desaty vecer a vedle vas funi u Big Bang Theory postarsi strejc, kteryho nenapadne vas ani pozdravit, kdy si řachne na tesnou sicnu vedle vas, porad dost obstojna zabava. Slabsich 60 %

Bez návodu (2013)

Tak jsem čekal, že se film bude odvíjet jako přeslazená limonáda o „roztomilým“ děcku, a v první půlhodině tento mexickej snímek za moc nestál (zpočátku jsem se díval jen kvůli oživení svojí španělštiny) – a pak střih, a z uslintaného mimina je sedmileta holka a film najednou nabral hloubku. Nektery fory detinsky, nektery prekvapive vtipny, přímý a celkem chytry, trochu jako ceskej humor. A smutnej konec, co prekvapi a dojme. Reziser je navíc takovej lepsi Tim Burton, s nenucenymi napady, v nichž film vazne vybocuje. 70 % Trochu to srazeji nelogicnosti – například tak serednej chlap jako je hlavni hrdina (a reziser v jedny osobe) by asi tezko mohl delat uspesnyho gigola; divna je ale především spanelstina vsudypritomna i mezi „bilym“ obyvatelstvem LA, kdy vsichni vychazeji vstric hlavnímu hrdinovi, jenz se odmita naucit anglicky, a ochotne vždy prejdou do spaniny. Kazdopadne jde o snímek prijemne spanelsko-anglicky bilingvni.

Bláznivá, zatracená láska (2011)

Film me nalakal na jedno z mych oblibenych temat (baleni bab), ale po slibnem rozjezdu se dojem hodne pokazil. Prvni hodina slusna, zbytek nuda, konec vylozene trapnej. Nejhorsi byl vlezlej teenager pálící za svojí "au-pair".

Casanova (2005)

Příběh možná jen mírně nadprůměrný, ale díky úžasné klasicistní hudbě, humoru, nadsázce a celkově atraktivnímu tématu (k tomu skvělá výprava) tento příjemný film míří k výšinám.

Colette (2013)

Nejeden divák se dost možná pousmál nad námětem filmu, v němž si „Jirka Mádl projde Osvětimí“. Ve skutečnosti jde o povedený a velmi silný film. Ale… nesmírně vážný. A neříkejte mi, že v Osvětimi žádný humor nebyl - to by ji nepřežil opravdu nikdo. Arnošt Lustig, který si touto zkušeností prošel, byl přitom vtipný a zábavný člověk - proto je trochu paradoxní (přesto ale naprosto pochopitelné), že jeho knihy jsou tak temné, vážné a (povětšinou) beznadějné. Opravdu z té záplavy sympatických vedlejších postav nemohl přežít vůbec nikdo? Francouzský felčar, spoluvězeň hudebník (vynikající Vetchý) a další? Kritika ztrhala poválečné scény rámující příběh filmu, ale podle mě byly vhodné, ne-li přímo osvěžující pro drásavý příběh, jenž se prakticky celý odehrává ve vyhlazovacím táboře za neustálého žáru a dýmu z osvětimských krematorií, kde saze (z mrtvých…) zasypávají milenecký pár - Clemence Thioly s krásnými semitskými rysy v obličeji a J.Mádla, který vyzrál ve skvělého herce, ač se pro danou roli Viliho Felda opravdu až tolik nehodí. A vůbec není podstatné, že herec, který Viliho hraje ve scénách „30 let poté“, se Mádlovi vůbec nepodobá - vadí příšerně umělé dialogy mezi ním a zestárlou Colette (B.Kodetová) o hodnotách, smyslu života a podobně, a to až do té míry, že doslova degradují ten krásný silný příběh ze zbylých 120 minut filmu. To mi vadí, spolu s naprosto absencí nadsázky, nejen v poválečném dodatku k hlavnímu příběhu, a naprosto katastrofálními postsynchrony. Taky lze namítnout, že podobných příběhu o válce už vznikly mraky.. ale pořád si myslím, že je potřeba se věnovat tématu dost možná nejhorší války v lidských dějinách, od níž přitom uplynulo sotva 70 let.. a pokud se to spojí s kvalitním filmařským řemeslem, nemůžu hodnotit jinak než kladně.

Contratiempo (2016)

Řízný, většinou svižný (prvních 30 min trochu nuda), výbornej vizuál i hudba. Hezky zaběry na Barcelonu, jejíž pověst ještě blouznivi katalansti nacionalisti nedokazali uplne zplundrovat, anebo na podhuri v regionu Aragonska (hotel Bellavista). Celkove ale dost prekombinovany a tim padem hodne malo "ze zivota". Lepsi tri hvezdy.

Dabing Street (2018) (seriál)

Trochu promarnena sance, u který hodnoceni uzasne tahne nahoru retro styl. A je ukotveni v roce 2001 vůbec retro? Nikdy by me nenapadlo, jak moc. Doba se zrychluje, a všechno starne: telefony, auta, styl oblikani.. Vynikajici Vaclav Neuzil a Tereza Voriskova, na niz se rozhodne da divat ve všech polohách, pozicich i vystrednich hadrech, který nosi. Kolega, co mi Dabing Street onehdy doporucoval, dnes u oběda trefne okomentoval, ze herci z Dejvickyho divadla se místy neudrzi a rozmelni dej v uplnou frasku (viz např. předposlední díl s ozralym Mysickou). Dabing Street mi asi chybet nebude, ale dival jsem se celkem rad. A na koncert kapely Pichny bych teda klidne šel.

Den blbec (2014)

Konec byl trochu divnej, a z pomerne sympatickyho protagonisty se stal pod vlivem alkoholu dost velkej dement. V ponekud nelogickym zaveru najednou zacal schazet i vtip. Predtim ale vic nez obstojny, neco jako Fuck you Gohte s dalsim drsnakem, co se stretne se stylem zivota, na nejz nebyl zvyklej (u Fuck you skola, tady nudnej pojistovak). Misty osvezujici, misty dost predvidatelny. Kvuli podivnymu zaveru se tento krimi eurotrip sesune spis do prumeru, na Zekkiho Millera se rozhodne bude vzpominat dyl.

Disturbia (2007)

Poměrně napínavý příběh vyvařený z profláknutého tématu. Nápaditý úvod a svižný závěr. Mladý šmírák, trhlý čínský kámoš a hezká holka na stopě tajemnému sousedovi. Myslím, že by všichni nemuseli tolik sedat na zadek před Shiou LeBeoufem. Hraje dobře, ale mnohem lepší je David Morse jako vyšší verze Hannibala Lectera z Mlčení jehňátek.