• Fantasy

Černé zrcadlo - Železná vůle (2017) (epizoda)

Niektorým ľuďom ako vidím treba hodiť pointu rovno pred oči aby si ju všimli. Nejdem tu písať aká pointa sa vlastne skrýva v tejto epizóde ale skôr odkazujem ľuďom čo dali 3* a menej nech sa skúsia zamyslieť nad použitím tróp a figúr vo filme a nie sa tu rozčuľujú, že tam pointa nie je. Je tam, to len vy ste ju nepochopili. 95%

Sebevražedný oddíl (2016)

Polovičná komédia a polovičná prechádzka zničeným mestom. Vážne, asi 50% filmu tvorí prechádzka po meste a rozhovory postáv medzi sebou. Dej filmu sa začína taktiež predstavovačkou a náhlym vpádom záporáka do deja. Potom film ponuka už len rozhovory a chodiacu karikatúru Heatha Ledgera. Film mi skôr pripadal akoby budoval na hláškach Harley a v poslednom rade až na deji. V záverečnom final fighte sa ale dejová linka na chvíľu otvorí a jediné tajomstvo, ktoré film vytvoril je odhalené ale hneď aj zmetené zo stola a už viac sa s ním nestretneme (El diablo) 56%

Temný rytíř (2008)

Film o superhrdinovi, ktorý vlastne ani superhrdina nie je. Vo svete plnom pravidiel si musíš urobiť len jedno aby si dokázal chrániť spravodlivosť. Avšak čo sa stane ak niekto nemá ani to jedno pravidlo. Film zobrazuje či už fascinujúci boj jedného človeka nesúceho symbol proti zločincom, tak aj vnútorný boj Batmana, ktorému dochádzajú všetky nápady a potom je tam Joker (mimochodom jeden z najlepších hereckých výkonov aké som kedy videl), ktorý nemá žiadne pravidlo a preto je vždy napred. Mnohí si myslia, že Joker nemal cieľ, ale on ten cieľ mal. Jeho cieľom ale nebolo vidieť svet v plameňoch, ale zhasnutú nádej ľudí. A ako inak by to dokázal keď nie donútiť samotný symbol spravodlivosti porušiť svoje jediné pravidlo. Toľko k mojim vnútorným úvahám a teraz už k malým chybičkám krásy. Jedným z nedostatkov pre mňa bol strmý začiatok. Film sa len začal a ešte som nestihol vnímať všetky podnety. Netrvalo však dlho a dej ma úplne vtiahol. Priam geniálny výkon Heatha skonštruoval celé základy filmu kde Batman vymaľovať svojími ideami a hrdinstvo a spravodlivosti a Harvey Dent SA snažil upratať a zariadiť vnútro. Avšak keď Joker povolil základmi, jediný kto sa udržal na pozícii bol práve Batman, nanešťastie pre Harveyho. Soundtrack Hansa Zimmera ma donútil vidieť Jokera ako postavu nad mestom hrajúca sa s malými postavičkami (ľud Gothamu) a priam neohrozene si s nimi môže robiť čo chce, lebo oni majú pravidlá a on nie. Tento film ďalej ukazuje, že na vytvorenie skvelého filmu založenom na komikse netreba mať nadprirodzené schopnosti, ani super silného záporáka, nie, stačí mať myšlienku na ktorej budovať. 96%

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Na filmovej scéne kde sa do nedávna v obore komiksu striedali len Marvelovky sa podarilo vyniknúť doteraz len Nolanovi z jeho fantastickou trilógiou o Batmanovi. Po vydaní filmu Man of Steel som ale znova pocítil, že Marvel začína byť opäť zatienený. A teraz v roku 2016 vyšiel film, ktorý zatienil všetky filmy doposiaľ vydané Marvelom. Stopáž je síce pridlhá, ale dej, ktorý sa počas troch hodín rozvíja je dokonalý. Práve v tomto filme som videl formovanie postáv dotiahnuté do úplných detailov. Od prvých náznakov nenávisti až po záverečné vyvrcholenie hnevu kedy už Batman zakročí do úplne najkrajneších možností. Menšie sklamanie však prišlo v asi najdôležitejšej scéne kedy sa obaja hlavní hrdinovia dozvedajú pravdu a to všetko len na základe jedného mena. Nejak som sa s touto možnosťou nevedel stotožniť. Predzáverečná časť kedy prebieha záverečný boj s Prastarou kryptónskou deformitou mi prišiel skôr akoby tam bol vložený kvôli slatnému pohľadu jednoduchého diváka na vybuchujúce mesto. V tejto časti už nie je dôležitý vzťah postáv ale celá atmosféra sa sústredí len na rastúcu silu takmer neporaziteľného nepriateľa a na predstavovanie nového spojenca. Celý tento "fight" je z môjho pohľadu achilovkou celého filmu ale ak beriem do úvahy to, že tento film mal slúžiť ako predskokan ostatným dúfajme skvelým DC filmom, tak mi táto časť neprekáža. Záverečná časť mi prišla až príliš zdĺhavá. Z vizuálnej stránky je film krásne dotiahnutý až do konca avšak z dejovej stránky by sa dal rozdeliť na prvý 3/4 ktoré boli úplnou špičkou kolízie a potom tá posledná 1/4, ktorá nebola pre mňa až tak hodnotná, ale bez nej by sa tie prvé 3/4 odohrať určite nemohli keďže k nej smerovali. K hudbe hádam netreba nič dodať a myslím, že soundtracky ako "Is she with you" a "Red capes are comming" sa zapíšu do hlavy. EDIT: Vzhľadom na nasledujúce filmy od DC nadvezujúce na práve poslednú časť filmu a to je smrť Supermana, prehodnotil som svoj postoj ku koncu a zistil som že koniec je práve tá časť ktorá posunula dej komiksových filmov na úplne iný level a neviem si predstaviť ako lepšie by sa to mohlo skončiť 88%

Dunkerk (2017)

Prečo keď sa povie film, každý si predstavíme líniu deja v ktorej sa vyvíjajú postavy a ich vzťahy? Prečo keď sa povie historický film, predstavíme si chronologicky postupujúcu video stopu ktorá má expozíciu až po katastrofu? Prečo používame rovnaký meter na každý film bez ohľadu na zámer. Tieto otázky sa mi naskytli pri čítaní niektorých komentárov tu na ČSFD po zhliadnutí velkolepého filmu Dunkirk. Podľa niektorých znamená narušenie časovej postupnosti len nefunkčné zostrihanie. Niektorí zase poukazujú na to, že ak postavy a tzv. backstory nie sú vykreslené, znamená to že je to nerozvinutý dej. Veľmi mi je ľúto práve toho, že ak sa objaví film, ktorý sa neriadi klasickej predlohe filmovej kompozície, tu na ČSFD dostane nanajvýš 3*. Vo filme Dunkirk poznáme akurát tak 4 postavy podľa mena, ale žiadnu postavu nemáme vyzobrazenú zvnútra. A práve tam sa naskytá metafora, ktorá ukazuje to, že vojna z vojakov nechala len prázdne otrasené schránky, ktorých emócie a správanie sa odvíja čisto len od posledných udalostí. Preto Nolan nepotrebuje zobrazovať a vyvýjať jednotlivé postavy. Ďalej vidíme narušenú časovú postupnosť v ktorej sa nachádzajú 3 časové línie. Nolan nám ukazuje jednotlivé udalosti z pohľadu každej časovej línie, ktoré sa neskôr spájajú a vytvárajú jeden úžasný celok. V niektorých pohľadoch môžeme vidieť udalosti, ktoré nám boli ukázané už v inej časovej línii, a preto vieme čo bude nasledovať. Toto vytvára akýsi pocit bezmocnosti, presne takej, akú cítili vojaci na pláži a aká je vojna. Film sa nám totiž nesnaží ukázať nejaký príbeh, nesnaží sa ani len žiadny rozvíjať, to o čo sa pokúša je vytvoriť emóciu, pokúsiť sa nás vtiahnuť na miesta vojakov a predviesť druh zážitku aký by sme od filmu nečakali. Na dosiahnutie tohoto veľmi napomáha geniálna hudba a tikanie hodín postupne sa zrýchľujúce až v jednom momente sa zastaví a to na záver všetkého. Ale aj takýto snímok mal pre mňa svoje negatíva a to už mnohými spomínaná chýbajúca pasáž s Cillianom Murphym. Nevadilo by mi to až tak ak by ma film na ňu nenalákal. Ďalšou pre mňa chybičkou krásy je veľmi zložitý začiatok. Nolan využíva na začiatku tzv. inmediasres ale ak by si film niekto nepozrel druhýkrát, asi by nepochopil začiatok. A na záver by som chcel oceniť to, že Nolan nie je lenivý natáčať a všetko len dorobiť zeleným plátnom. 93%

Vetřelec: Covenant (2017)

Pred zhliadnutím tohoto filmu som si prečítal zopár komentárov a jeden má rarazil. Vraj sa Ridley vôbec nevenuje tomu čo chcú diváci ale vytvára podľa seba. Tento používateľ dal filmu **. Vtedy som si uvedomil že prečo má tento film menšie hodnotenie (ako aj prometheus) ako si zaslúži a to kvôli tomu, že aj takýto diváci majú filmy z tohto sveta v obľube. Ja naopak viem oceniť keď sa z filmu nestáva gýč ako to tento užívateľ vyžaduje. K filmu by som povedal že moje očakávania na 90% splnil. Avšak stále čakám na ten ďalší ktorý dúfam spojí a zodpovie všetky otazky. Ostatné dopíšem neskôr keď sa mi to v hlave všetko ustáli. EDIT: Po veľmi dlhom premýšľaní som dospel k záveru, že Alien sa poberá dobrým smerom, ale cesta mu trvá pridlho a tak to u niektorých divákov vzbudzuje opačný efekt. Narážam práve na večné zahmlievanie deja, postáv a pomalé vytváranie odpovedí. Čím viac sa táto trilógia posúva ďalej, tým viac zanechá nezodpovedaných otázok a neviem či práve toto by mal byť Ridleyho zámer. Nádherné scéne a cele prostredie, v ktorom sa covenant odohráva krásne ladí k atmosfére, ktorú sa film snaží nastoliť. Avšak plynulo sa rozvíjajúci dej začne v polovičke filmu spomaľovať a už sa nesústredí je príbeh posádky Covenant ale len odpovedá na nezodpovedané. Druhá polovica filmu mi skôr pripomínala Prometheus 2 . Na posádku lode Covenant sa vracia pozornosť veľmi pomaly v druhej polovici filmu ale je sprevádzaná umelo vytvorenými scénami, ktoré majú divákovi pripomenúť prvý film o votrelcovi. Ale záver prekvapivo nepripomína žiaden iný film o votrelcoch, záver je tu teraz úplne iný a jedinečný a možno týmto sledom sa nám Ridley snažil naznačiť, že áno, čerpal s klasickej konštrukcie votrelca ale tento dej sa klasicky posúvať ďalej nebude, bude to niečo nové. Len jediné nové čo sme zatiaľ dostali boli nové otázky. Hudba s atmosférou vytvárajú skvelý pár a privedú tento film s odratymi ušami do podareného konca. 78%

Znamení (2002)

Tento snímok je ďalším dôkazom toho že na vytvorenie dobrého filmu o mimozemšťanoch nepotrebujete obrovské hviezdne plavidlo, kopu výbuchov, akčných scén alebo prvoplánové riešenia prezidenta spojených štátov, ako to v týchto filmoch býva zvykom. Nie, dobrému úspechu stačí vložiť pocity, pocity ktoré prežívali samotní bezbranní ľuďia, ktorý sa o všetkom dozvedajú len cez masmédiá alebo dedukciami z knižky. Atmosféra, ktorú M.N:Shyamalan nastolil bola tajomná, ale neprirovnateľná žiadnemu podobnému filmy. Kamerové zábery boli nádherne poňaté a to tak aby sme mohli vidieť len to, čo vidia hlavný hrdinovia čo pomáhalo udržať túto atmosféru. Soundtrack bol ale v niektorých momentoch až prehnaný a divákovi len pripomenul že sa jedná o film. 84%

Rozpolcený (2016)

Tento film ma zaujal hlavne preto, lebo som nevidel jedného psychicky narušeného človeka, ale každú jeho osobnosť som vnímal ako iného človeka. Jednou z vecí, ktorá sa mi na tomto filme nepáčila bol nevyužitý potenciál. Každá osobnosť, vzťahy medzi nimi skrývali ohromný potenciál, ktorý sa však podľa mňa prvoplánovo strhol k The Beast. Ďalšie možnosti predstavovala Caysey samotná, ktorej spomienky z dectva sa nám počas celého filmu naznačovali ale v konečnom dôsledku z tejto dlhej prípravy vznikol len malý rozhovor a spádový koniec. 75%

Doktor Strange (2016)

Doktor "Zvláštny" určite patrí medzi tie lepšie filmové spracovanie komiksu. Vidíme vysoko namysleného neorochirurga, kde je jeho nafúkanosť striktne potrestaná. Formovanie osobnosti tu malo byť asi jedným z poslaní. Avšak vývoj postavy doktora Strange bol nedotiahnutý, chýbal všeobecný obraz pokroku a určite by sa dalo viac pohrať s prekážkami v jeho ceste. Taktiež môžeme vidieť úplne nové poňatie slova mágia. Fantastické filmové efekty ohýbania priestoru, stretávame sa s astrálnym cestovaním. Potom tu máme hlavného záporáka, ktorý nebol taktiež celkom dotiahnutý. Na začiatku sa síce predstaví ale potom zmizne a objaví sa s ohromnou mocou, ktorú nadobudol za hrozne krátky čas. Pomaly sa dostávame k veľmi detinskému "marvelovskému" humore, ktorého prvky sa vo filme vyskytujú. Situácie plné napätia sú nimi až prerušené a zahodené. Soundtrack som až tak nepostrehol. Vcelku však zaujímavýy film a rozhodne odporúčam pozrieť aj keď filmy podľa komiksovej predlohy nie sú vašimi obľúbenými 75%

Příchozí (2016)

Keby som bol fanúšikom "obľubovanej" série s názvom Transformers, určite by som sa pýtal: "Prečo mimozemšťania nikoho nezabili?, Prečo je v celom filme len jeden výbuch?, Akú to malo pointu, veď tam nebola žiadna "krychla" ani nič podobné?" Menší ironický úvod snáď stačil aby som popísal nezabudnuteľný zážitok, ktorý nepotrebuje na upútanie verejnosti žiadnu inváziu a výbuchy. Nádherný dej, ktorý postupne gradoval až vás úplne vtiahol a donútil uvažovať nad nad v celku zvláštnymi dilemami. Pre divákov, ktorý videli The Shutter island (Prekliaty ostrov) to bola menšia soundtracková nostalgia. K hereckým výkonom niet čo dodať. Film krásne zobrazuje napätie medzi národmi a možno sa snažila ukázať aj dnešné podmienky. Následne sa vyskytne pozoruhodné riešenie, ktoré sme mali celú dobu pred očami Dej si udržiaval moju pozornosť od začiatku až do konca. 96%