Život (2017)

Film přináší jedno důležité poselství/ponaučení pro lidstvo do budoucna: Když najdete ve vesmíru něco živého a není to váš kámoš ve skafandru, tak to tam prostě nechte ležet, nesahejte na to, nedávejte tomu jména a nemazlete se s tím, protože ve většině případů vás to chce zabít.

Kong: Ostrov lebek (2017)

Kdyby vám někdo přišel domů, začal vám rozbíjet nábytek a tahal by kočku za ocas, asi by se vám to nelíbilo. Není tedy divu, že Kong dělal, to, co dělal. Je to klaďas celého filmu a zároveň nejpropracovanější postava. To se ale nedá říct o zbytku obsazení. Herci nemají co hrát a je nutno to dávat za vinu scénáristům. Ani veterán Johna C. Reillyho nebyl zase tak vtipný. Mnohé z postav byly extrémně nevyužité a magor Samuela L. Jacksona byl už potom trochu otravný. Scénář je skutečně slabý, ale je tu druhá strana mince. Režie, vizuál a celková stylizace. Kong: Skull Island je pastva pro bulvy a některé scény a záběry by se mohly rámovat. Proto filmu uděluji krásné čtyři hvězdy, ale je to se zavřenýma očima.

Logan: Wolverine (2017)

První komiksový film, který můžeme hrdě označovat jako umělecké dílo. Mangold se odklonil od klasických žánrovek, které nabízejí jednoduchou charakteristiku postav, spoustu stupidní akce a zvláštní motivy hrdinů. Přinesl nám westernové drama zasazené do blízké budoucnosti s propracovanými charaktery (kterých je málo, ale to je jen dobře, nabízí se tedy prostor pro rozvoj postav), přiměřenou dávkou dokonale brutální akce (poprvé jsem pocítil plnou sílu R-ratingu a člověka najednou zarazí, kolik v tom hraje dětí...) a skvěle vybudovanou atmosférou světa, který nad nějakými ochránci světa z řad mutantů zlomil hůl. X-meni jsou pohádka z komiksů a poslední zbytky mutantů se skrývají před společností, která je zavrhla. A zvrhlé korporace využívají mutantí geny, aby vytvořily zbraně. Scénář sice jednoduchý jak malá násobilka, ale emocemi nasáklý, jak kapesníček ubrečené třináctky, se kterou se rozešel deváťák se sestřihem alá Bieber. Nutno jen dodat, že z komiksových filmů se za poslední roky stal kult a já chci víc takových kousků. P.S.: Ať žijou Hugh Jackman a sir Patrick Stewart, pánové, kteří předvedli oscarové výkony. A zároveň, nechť je požehnáno Dafne Keen, která má před sebou zářivou budoucnost.

La La Land (2016)

Netřeba se rozepisovat. Mistrovská filmařina, herecký koncert Ryana Goslinga a Emmy Stone a jejich chemie, chytlavé a nádherné písničky. Perfektní!!!

Sedm statečných (2016)

Je to takové neslané a nemastné. Takové příliš rychlé a přesto bez náboje a bez nápadu. U hrdinů mi chyběla motivace (nepočítaje Chisolmna), prakticky se jen přidávali a nikdo neřekl ani popel. Nedokázal jsem si vytvořit žádný vztah k hrdinům a jejich smrti mě nijak nezasáhly. Tohle rozhodně klasika nebude a svým dětem budu raději pouštět starou dobrou sedmičku, které měla všechno. Tohle má hlavně kvalitní a výpravnou akci a to nestačí, jedná-li se o remake jedné z největších westernových klasik. Ovšem chválím záporáka. Takový hnusný kapitalista na odstřel byl zahraný slušně a byl asi nejsilnějším článkem filmu. Takže shrnutí: Žádné emoce, nevýrazná hudba (a klasický původní soundtrack to v závěrečných titulcích nezachrání), příliš statické, nenápadité a mdlé. Škoda no, moc jsem se na to těšil a vkládal jsem do toho docela naděje. EDIT: Po druhém zhlédnutí, které jsem uskutečnil ihned po domácí projekci klasického filmu, zvyšuji hodnocení o hvězdičku. Film jsem mě velice bavil. Interakce mezi hrdiny je vlastně suprově napsaná a hlavně přirozená. Sice u jednoho statečného mám krapet pochybnosti, proč se přidal, ale jinak parta funguje. Akce je kulervoucí a hudba umírněná, někdy ale Horner vykouzlí pěkné westernové tóny. A film zas tak bezemoční nebyl, jak mi to přišlo poprvé. Je to moderní, svěží a zábavné. Příjemný western, který nese špatný název.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Netřeba se dlouze rozepisovat. Film dvou částí, přičemž u první se budete usmívat jak měsíček na hnoji a u té druhé vám bude běhat mráz po zádech. Skvělé válečné scény, naprosto brutální a realistické a taktéž neskutečný Andrew Garfield. Jak je mi ten kluk nesympatický, tak zde se překonal. A uvědomil jsem si jednu věc: Za život stojí bojovat. Protože máme jen jeden. Díky Melu Gibsonovi za neskutečný cinematický zážitek.

Doktor Strange (2016)

Strange je svěží vítr do plachet Marvelu a představuje konečně netradičního hrdinu, kterého si zamilujete. Je cítit, že Marvel každým filmem roste a že své superhrdiny, leč sebeneznámější pro lidi nepolíbené předlohou, dokáže na filmové plátno přenést s přehledem. Jako film od Marvelu sice nepřináší zdaleka nic nového a o revoluci v konceptu supehrdinských filmů se ani zdaleka nejedná, ale nač měnit něco, co funguje a co i ty lidi, kteří pořád frflají, přitáhne do kina. Doctor Strange vsadil na masivní kampaň (přeci si to může dovolit) a všechny sliby splnil. Co nám tedy Doctor Strange přinesl? Jednoduchý a zábavný origin, jemuž s grácií vévodí Benedict Cumberbatch a kupa vizuálních efektů, které jsou opět posunuty na vyšší level. Akční scény jsou skvěle natočené a originální (zde všemu nasazuje korunu levitující plášť, což je mimochodem nejlepší sidekick u Marvelu). Film je přišpikovaný vtipnými scénami a narážkami, které jsou podávány inteligentně a vždy ve správný čas. Ale podobně jako například u Ant-mana někdy příliš zlehčují vážnou situaci (na to už jsme ale u Marvelu zvyklí). Kouzelnou atmosféru filmu dodává kvalitní a netradiční hudba Michaela Giacchina, jehož magické melodie nemůžu dostat z hlavy. Záporák by prakticky nebyl, kdyby ho neztvárnil Mads Mikkelsen, který umí zahrát všechno. Jen je škoda, že je film tak krátký. Uběhne to rychle a člověk nevnímá, jak dlouhou cestu musel hrdina ujít. Vše se děje jakoby hned a rychle a než se nadějete, je konec. Takže abych to shrnul, Doctor Strange není revoluční film, ale je to přeci jen nová příchuť toho, co už známe a je úleva konečně vidět hrdinu, který vítězí intelektem, než svaly či kovem, protože to věčné bum bác mezi Avengery už bylo trochu moc. Excelsior!

Anthropoid (2016)

Jak jsem si myslel, že Anthropoid bude výpravný velkofilm s hromadou pečlivě propracovaných postav a charakterů, tak jsem byl následně vyveden z omylu. Tento film je skvělý, ale působil ně mě spíš jako výborně zpracovaná rekonstrukce událostí a jakékoli emoce jsou do filmu přidávány právě díky postavám. A to zejména dva hlavní hrdinové, z nichž každý je jiný a herci je ztvárnili famózně (ano, mluvím i o Dornanovi). Gabčíka a Kubiše si zamilujete a budete s nimi prožívat všechen strach, bolest a nenávist a budete se snažit vcítit se do nich. Sean Ellis je vedl dobře. Závěrečná scéna v kostele je velmi silná a Ellis ji rozdělil na dvě části. První, ve které exceluje Jamie Dornan a tu druhou pro báječného Cilliana Murphyho. Od scény atentátu, až po závěrečnou minutu ticha, která byla vyplněna titulky o následných událostech se děj nezastavil a byla to jízda. Angličtina s českým přízvukem mi nevadila, ale někdy jsem měl pocit, že někteří herci používají spíš ruský přízvuk, ale to se dá překousnout. Co bych vytkl režisérovi, je že se někdy příliš soustředil na drobnosti a unikaly mu ty pro diváka důležité věci a taky párkrát skřípaly dialogy, ale to jsou maličkosti, které vám zážitek z filmu nezkazí. Tento film ovšem nebyl jen o připomenutí si památky statečných parašutistů, ale taky výborně pokládal otázku, zda-li stojí smrt jednoho člověka, za životy 30 000 Čechů? Takovou a spousty dalších otázek nám tvůrci nabídli v tomto nádherném, leč surovém filmu, který by se jednoho dne měl promítat ve školách, abychom nikdy nezapomněli, kdo za náš národ skutečně bojoval a kdo pro něj zemřel.

Ulice Cloverfield 10 (2016)

Tento thriller představuje tradiční zápletku typu někdo má tajemství, tomu a tamtomu nevěřím a nevím, co se děje. Divák skutečně neví, co se děje, takže příběh prožívá s hlavní postavou a snaží se zjistit, jestli mě ten tlustý, divný a tajemný hostitel krmí pohádkami nebo jestli šel svět skutečně k čertu. Můžu mu věřit? Můžu věřit tomu co říká? Kdo je ten druhý chlápek, který říká stejné nesmysly o konci světa? Kde to jsem? Tyhle otázky film pokládá s náramnou razancí na nervy a zvědavost diváka a funguje to skvěle. Zdá se to jako nudné home capture drámo, ale snímek disponuje nečekaným drivem díky kterému se ani na chvíli nenudíte a celková stopáž se skvěle vyvážená. Sice se to spíše zdá jako pilot seriálu a není to něco, co zrovna musíte vidět v kině a tím je film jiný. Je komorní a dokonce i závěrečná sci-fi akcička působí jemně a tlumeně, právě tak, aby se divák vcítil do situace hlavní hrdinky. Tu s vervou ztvárnila skvělá Mary Elizabeth Winstead, která hraje velice jednoduše a díky tomu i uvěřitelně. Ovšem celý film si pro sebe krade John Goodman jako únosce, který chce mít poslušnou dcerku. Jo a nebojí se taky zabít. Goodman nám svým projevem dává najevo, že s tím velkým chlapem není něco v pohodě, že něco tají. A k hudbě? Není špatná, ale ze začátku byla příliš "masivní" pro tak komorní film. Ale jinak spokojenost. Doporučuji.

Sebevražedný oddíl (2016)

DC těžce tápe ve svém nově rozjetém filmovém universu. Batman v Superman stál za prd a proto si chtěli Warneři trochu zpravit chuť grandiózní, vtipnou a akcí nabušenou týmovku, kde se nejhorší záporáci Gothamu spojí, aby zastavili (opět) CGI záporáka/záporačku. Atmosféru to má temnou, jak jsme ostatně u DC zvyklí a právě atmosféra je to, co u toho filmu funguje na výbornou. Bohužel tam, kde bodují u Marvelu, tam DC selhává. Poslední dobou si začínám všímat, že Marvel (resp. bratři Russoovi) tlačí své univerzum do spíše realističtějších a tudíž uvěřitelnějších podob, zatímco v DC sázejí na velké exploze, extrémní ničení všeho, co se dá zničit a velkou hromadu někdy i profláknutého CGI. A taktéž si nelze nevšimnou, že tento film si krade spoustu věcí z povedených marveláckých týmovek (snaha napodobit Guardians of the Galaxy). Vždyť oni dokonce použili stejný song a to je naprosto do očí bijící. Když už mluvíme o výběru hudby, tvůrci asi nechtěli nic riskovat a vybrali si sice pěkné, ale extrémně neoriginální songy, které by fungovaly tak před deseti lety. Divák se proto musí spokojit s jinak docela kvalitním hudebním doprovodem od Stevena Price. Čekal jsem TÝMOVKU, ta začala až scénou v baru, což je zhruba ve čtvrtině filmu a už v té době jsem se přistihl, že jsem se i přes docela vysoký drive, který byl filmem nasazen, docela nudil a závěrečná řežba je už skoro o ničem, bez citů, bez toho, aniž byste se o hrdiny (resp. antihrdiny) skutečně báli. Spousta postav zůstává nevyužita a snímku vévodí samozřejmě Margot Robbie, která se v roli Harley Quin našla a Will Smith, který konečně opět dokáže pobavit a zároveň hraje i na tu dramatickou strunku. Celkový casting je suprový a camea v podání Bena Afflecka (Batman) a Ezri Millera (Flash) fungují. Smutné ovšem je, že až potitulková scéna posouvá příběh nejdál. A to je špatně. Co je ale na filmu nejvíc špatně? Joker. Jared Leto je kvalitní herec, ale předvedl nejhoršího Jokera, který se kdy na plátnech objevil. Jednat je tam úplně zbytečně a film by se bez něj obešel a možná by byl i lepší a za druhé na mě nepůsobil jako Joker, ale jako namaskovaný idiot a frajírek, který dělá tak maximálně kvalitní cosplay. Takže 3 hvězdy za atmosféru, vtip, Margot, Willa a režii. I když ostatní říkají přesný opak, úvodní seznamovací půlhodinka je na filmově zmáknutá velmi dobře. Verdikt: Čekal jsem víc, mnohem víc.